Co musíte ráno vědět (26. září)

Jak si v polovině týdne vedly akcie na obou stranách Atlantiku, jak na měnověpolitickém jednání rozhodla ČNB a jak Tesla v Německu přistupuje k vysoké nemocnosti zaměstnanců? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu sestoupily z maxim. Čeká se, co udělá centrální banka
Akcie ve Spojených státech ve středu sestoupily z maxim, kam jim pomohla čínská opatření na oživení ekonomiky. Investoři čekají na další ekonomické ukazatele a statistiky, které poskytnou vodítko pro další politiku americké centrální banky. Na devizovém trhu se dolar odrazil od 14měsíčního minima vůči euru. Index Dow odepsal 0,70 % a obchodování zakončil na 41 914,75 bodu a širší S&P 500 klesl o 0,19 % na 5 722,26 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite se však zvýšil o 0,04 % na 18 082,21 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,13 % na 15,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o pět a půl bazického bodu na 3,791 %.
2. Evropské akcie ve středu zlevnily, ztráty indexů se vešly do půl procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. V minusu uzavřela většina hlavních sektorů, nedařilo se například cenným papírům bank. V rámci makroekonomiky investoři vyhodnocovali mimo jiné zprávu OECD, která ve středu výrazně zlepšila vyhlídky britského hospodářského růstu. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne klesl o 0,11 % na 519,14 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,17 % na 8 268,70 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,41 % na 18 918,50 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 0,50 % na 7 565,62 bodu.
3. Pražská burza ve středu opět posílila, index PX se zvýšil téměř o půl procenta
Pražská burza ve středu opět posílila, index PX se zvýšil o 0,46 % na 1 590 bodů. Růst cen akcií bank převážil nad poklesem cenných papírů energetické společnosti ČEZ.
4. Očekávané události
Čtvrteční dopoledne bude patřit indexu důvěry v německou ekonomiku od GfK. Odpoledne Spojené státy přidají index ekonomické aktivity chicagského Fedu, objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti, finální zprávu o HDP za druhé čtvrtletí, statistiku rozjednaných prodejů rezidenčních nemovitostí nebo index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. ČNB pokračuje v uvolňování měnové politiky, na zářijovém zasedání sazby snížila o čtvrt procentního bodu
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve středu znovu snížila úrokové sazby, stejně jako na srpnovém zasedání o čtvrt procentního bodu. Základní sazba klesla na 4,25 %. Před srpnovým jednáním ČNB sazby čtyřikrát snížila o 50 bazických bodů. Nyní je základní sazba na nejnižší úrovni od února 2022. Analytici vyhlížejí další pokles sazeb ČNB letos i příští rok.
6. OECD díky slabší inflaci zvýšila výhled růstu globální ekonomiky na 3,2 %
Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok o 0,1 procentního bodu na 3,2 %. Uvedla to ve středu ve své aktualizované prognóze. Důvodem je zmírnění inflace a zlepšení reálných mezd. Se stejným tempem růstu počítá i v příštím roce.
7. Vláda ČR schválila rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard Kč
Vláda ČR ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard korun. Proti původnímu návrhu ministerstva financí z konce srpna je schodek vyšší o 11 miliard korun, když 10 miliard korun půjde na odstraňování škod po zářijových povodních a o miliardu korun se zvýší prostředky pro vysoké školy. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr financí Zbyněk Stanjura. Letos by měl stát hospodařit se schodkem 282 miliard korun. Vláda ve středu schválila zvýšení letošního schodku o 30 miliard korun kvůli povodním.
8. Do čela Commerzbank nastoupí Bettina Orloppová, nahradí dosavadního šéfa Knofa
Dosavadní finanční ředitelka německé Commerzbank Bettina Orloppová nahradí v čele tohoto finančního ústavu šéfa Manfreda Knofa. Dozorčí rada to uvedla ve středečním oznámení s tím, že 54letá manažerka nastoupí do funkce v blízké budoucnosti. K výměně generálního ředitele banka přikročila v době, kdy se přes odpor vedení, německé vlády, odborů i konkurence finanční dům snaží převzít konkurenční italská skupina UniCredit.
9. Spojené státy obviňují firmu Visa z monopolu na trhu s debetními kartami
Spojené státy podaly žalobu na společnost Visa. Viní ji z nezákonného potlačování konkurence s cílem udržet si monopolní postavení na trhu s debetními kartami. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti. Visa uvedla, že tato tvrzení jsou neopodstatněná a že se proti nim bude bránit u soudu.
10. Odbory hrozí stávkami v německých závodech Volkswagenu, mluví o historické chybě
Německá odborová centrála IG Metall ve středu pohrozila výstražnou stávkou v německých závodech automobilky Volkswagen. Odboráři po vedení požadují jasné informace ohledně případného zavírání provozů a propouštění, které označují za historickou chybu. Ve středu o tom informovala zahraniční média. Odbory jednají v Hannoveru s vedením firmy o mzdách.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Handelsblatt: Zaměstnance Tesly na nemocenské chodí kontrolovat jejich šéfové
Nemocnost v německé továrně americké automobilky Tesla je třikrát vyšší než průměr v odvětví. Zaměstnance na nemocenské proto chodí neohlášeně kontrolovat jejich šéfové. S odkazem na zvukový záznam z pracovní porady o tom píše německý hospodářský deník Handelsblatt.