US MARKETOtevírá za: 9 h 2 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (18. října)

Jak zakončily čtvrteční seanci akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jak dopadlo měnověpolitické zasedání ECB a na kolik si od pandemie covidu-19 přišli investoři do zlata? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek převážně posilovaly, Dow opět posunul historické maximum

Akcie ve Spojených státech zpevňovaly, index S&P 500 však ke konci obchodování veškeré zisky smazal a podobně si vedl také technologický Nasdaq. Index Dow Jones Industrial Average ovšem uzavřel na novém rekordu. Náladu na trhu podpořily růst akcií čipových společností díky optimistické prognóze firmy TSMC a zpráva o vývoji maloobchodních tržeb v USA. Index Dow vzrostl o 0,37 % na 43 239,05 bodu, širší S&P 500 nakonec klesl o 0,02 % na 5 841,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 0,04 % na 18 373,61 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,40 % na 19,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o osm bazických bodů na 4,095 %. Ceny ropy se zvedly zhruba o 0,3 %, zlato zdražilo o 0,7 %, stříbro zlevnilo o 0,2 % a bitcoin odepsal 0,8 % na zhruba 66 990 USD.

S&P 500: Toto jsou vítězové a poražení býčího trendu od října 2022

S&P 500: Toto jsou vítězové a poražení býčího trendu od října 2022

2. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, náladu na trzích podpořilo uvolnění měnové politiky ECB

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Investoři ocenili mimo jiné snížení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou, tedy krok, který by podle ekonomů měl podpořit evropské hospodářství podávající letos nepřesvědčivý výkon. Panevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,83 % na 523,91 bodu, britský FTSE 100 uzavřel se ziskem 0,67 % na 8 385,13 bodu, německý DAX zpevnil o 0,77 % na 19 583,39 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,22 % na 7 583,73 bodu.

Guy Spier (Aquamarine Fund): Oběd s Buffettem mi změnil život i pohled na investice

Guy Spier (Aquamarine Fund): Oběd s Buffettem mi změnil život i pohled na investice

3. Pražská burza vzrostla pošesté v řadě, ve čtvrtek ale jen nepatrně

Pražská burza vzrostla pošesté v řadě, index PX ve čtvrtek ale posílil jen nepatrně, o 0,03 % na 1 612,97 bodu. Pomohly mu především akcie energetické společnosti ČEZ a Komerční banky. Ztrácely naopak Erste Group Bank a MONETA Money Bank.

Startupy jsou pro ekonomiku totéž co včely pro přírodu. Je potřeba opylovat a zasévat a pak postupně sklízet, říká andělský investor Petr Šíma

Startupy jsou pro ekonomiku totéž co včely pro přírodu. Je potřeba opylovat a zasévat a pak postupně sklízet, říká andělský investor Petr Šíma

4. Očekávané události

V pátek nad ránem vyjdou v Japonsku inflační statistika a v Číně zprávy o HDP, průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách a oficiální index cen rezidenčních nemovitostí. Dopoledne přidá Spojené království zprávu o maloobchodních tržbách a Eurostat vydá za eurozónu výsledek běžného účtu a stavební výrobu a ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na údaje o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 14. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB na říjnovém zasedání podle očekávání snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů. Dezinflační proces je podle ní na dobré cestě

Rada guvernérů Evropské centrální banky na říjnovém měnověpolitickém jednání podle očekávání snížila úrokové sazby, depozitní o 25 bazických bodů na 3,25 % a základní o 25 bazických bodů na 3,40 %. Poprvé sazby ECB v současném cyklu snížila v červnu, na zasedání v červenci je nechala beze změny a v září snížila depozitní sazbu o 25 a základní o 60 bazických bodů. Během tiskové konference po říjnovém jednání šéfka ECB Christine Lagardeová zdůraznila, že měnová autorita se nadále bude v otázce monetární politiky rozhodovat podle příchozích dat, a zopakovala, že neexistuje předem daný harmonogram upravování úrokových sazeb.

6. Eurostat: Inflace v EU v září zvolnila na 2,1 %, v Česku se ale zvýšila

Míra inflace v zemích Evropské unie v září zvolnila na 2,1 % ze srpnového tempa 2,4 %. Ve čtvrtek to uvedl statistický úřad Eurostat. V České republice je inflace naopak znovu na vzestupu, ze srpnových 2,4 % se dostala na 2,8 %. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu. V zemích eurozóny míra inflace v září zvolnila na 1,7 % ze srpnové hodnoty 2,2 %. Po zpřesnění dat je to nižší hodnota, než uváděl rychlý odhad, v němž Eurostat zářijovou inflaci v zemích platících eurem stanovil na 1,8 %.

7. Představenstvo Monety navrhne vyplatit mimořádnou dividendu 3 Kč na akcii

Představenstvo Monety Money Bank navrhne na valné hromadě vyplacení mimořádné dividendy tři koruny na akcii. Ve čtvrtek to uvedla mluvčí banky Lucie Leixnerová. Valná hromada se bude konat 19. listopadu. MONETA vyplatila za loňský rok řádnou dividendu devět korun na akcii, která byla meziročně zvýšena o 12,5 %, a k tomu přidává nyní tři koruny.

8. Šéfka MMF čeká ve střednědobém horizontu slabý růst a vysoké zadlužení

Nové prognózy Mezinárodního měnového fondu ukazují, že budoucnost světové ekonomiky bude obtížná. Ve střednědobém horizontu fond očekává nevýrazný růst, eskalující obchodní napětí a vysokou úroveň zadlužení. V projevu před podzimním zasedáním MMF a Světové banky, které se koná příští týden, to uvedla výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová. Dodala ale, že je stále možné udělat něco pro zvýšení růstu, snížení zadlužení a vybudování odolnější ekonomiky.

9. Čína uvolní více peněz na výstavbu a podporu bydlení, usnadní financování

Čína do konce roku zvýší objem peněz vynaložených na výstavbu a na podporu bydlení ve formě půjček až na čtyři biliony jüanů (13 bilionů Kč). Na čtvrteční tiskové konferenci v Pekingu to podle hongkongského listu South China Morning Post oznámil náměstek vedoucího Státního úřadu pro finanční dohled Siao Jüan-čchi. Dosud Peking v letošním roce schválil půjčky za 2,23 bilionu jüanů.

10. Pro ekonomiku EU i ČR by bylo výhodnější vítězství Harrisové, vyplývá z analýzy společnosti CYRRUS

Pro evropskou i českou ekonomiku by bylo výhodnější, kdyby v listopadových amerických prezidentských volbách zvítězila demokratka Kamala Harrisová. Naopak držitelé amerických akcií by vydělali na výhře republikána Donalda Trumpa. Vyplývá to z analýzy, kterou ve čtvrtek představili analytici ze společnosti CYRRUS. Průzkumy naznačují, že souboj o Bílý dům bude letos vyrovnaný.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Ekonom: Investoři do zlata od pandemie vydělali reálně okolo deseti procent

Investoři do zlata od pandemie v roce 2020 do současnosti vydělali reálně okolo deseti procent. Cena zlata totiž za stejné období vzrostla o 46 %, průměrný propad hodnoty úspor českých střadatelů je 37 %, řekl spoluzakladatel ekonomického think-thanku INESS Juraj Karpiš na čtvrteční konferenci Vyšehradské fórum v Praze.

Cena zlata podle Karpiše stále roste především díky nákupům centrálních bank, nikoli díky poptávce drobných investorů. "Centrální banky od doby použití dolaru proti Rusku pilně diverzifikují z amerických rezerv do zlata. To, že zlato postupně dosahuje nominálních maxim i přes stále vlažný zájem západních investorů, je jeden z důvodů, proč kov zatím nepovažuji za drahý a vidím možnost dalšího růstu jeho ceny," uvedl.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika