Náročný úkol autora denních zpráv z burzy: Proč zrovna dneska akcie ztrácely?

Pětkrát do týdne to na burze nějak dopadne a pokaždé je potřeba k tomu něco napsat. Občas je to celkem oříšek, ví každý novinář nebo blogger, který popisuje dění na trzích. Než se dostanu k pár tradičním pondělním grafům k americkému akciovému trhu, dovolte krátké zamyšlení.
Americký akciový trh se zatím historicky posouvá vzhůru. Když zůstanu u indexu S&P 500, zhruba 80 % času se pohybuje v býčím trendu. To znamená, že dlouhodobí investoři mají velice solidní šanci minimálně nominálně vydělat, tedy zhodnotit investované peníze. Zmíněný index uzavřel uplynulý týden na dalším historickém rekordu, kdo ale sleduje burzu denně, snadno získá pocit, že se vlastně pořád děje něco nepříznivého.
Není se co divit. Index S&P 500 totiž na denní bázi roste v 53 % obchodních dnů, což znamená, že ve zbývajících 47 % případů klesá. A když o takových denních pohybech referujete, většinou vám neprojde, když jen suše vypíšete základní čísla. Čtenář nebo divák chce důvody. Ale protože negativní zprávy lákají větší pozornost než ty pozitivní, bývají po ruce různá varovná vyjádření od analytiků a stratégů z bank a investičních společností.
Někdy jsou důvody pro vývoj na trhu jasné - vyjdou významná makrodata, velká firma oznámí překvapivá hospodářská čísla, centrální banka se vytasí s novým opatřením, nějaký šílenec v čele jedné země napadne zemi sousední a tak dále. Nemá smysl se zdržovat konkrétními příklady, vtip celé věci je v tom, že zatímco v pondělí nějaké velké překvapení posune trh o procento výš, v úterý se situace mnohdy obrátí, aniž by se objevila podobně silná kurzotvorná informace. To pak přicházejí na řadu titulky typu "akcie ztrácely v důsledku vybírání zisků", "na trhy se vrátila nejistota", "investoři přizpůsobili svá očekávání" a podobně.
Nevypadá to nejlíp, co si budeme povídat. Může to působit dost zmateně, když se nálada na trhu tak rychle mění, ale přitom dlouhodobě (americké) akcie zřetelně a stabilně zdražují. Co s tím? Sledovat dlouhodobé trendy, velké ekonomické a politické posuny ve světě, nezapomínat na valuace a nezbláznit se z toho. Trh podle všeho sází na další inovace a rozvoj technologií, které mají podporovat zisky.
To podle optimistů ospravedlňuje mimořádně nadprůměrné ocenění akcií, zároveň to ale zvyšuje pravděpodobnost výraznější korekce ve chvíli, kdy se očekávání investorů nenaplní. A pro takové případy jsou tady další aktiva (dluhopisy, komodity, alternativy jako zlato nebo nemovitosti a tak dále) a diverzifikace investičního portfolia tak, aby pokles hodnoty akcií byl pokud možno vyvážen růstem ceny jiných investic.
A teď, když už jsem objevil Ameriku, můžu jít na ty americké grafy. Akciový index S&P 500 dále roste, a to prakticky bez korekcí. Hladiny podpory zůstávají beze změny. Ta zásadní je v pásmu 5 650 až 5 670 (teprve pod ní je 50denní klouzavý průměr), což je od současného kurzu zhruba 4 %. Nejbližší support se formuje na hladině 5 800, kterou S&P 500 v týdnu dvakrát testoval. Rezistence není jasná, jako první se nabízí kulatých 5 900.
Býčí trend je v současnosti stabilní (6 týdnů růstu v řadě) a zdravý (rostou ceny akcií v mnoha odvětvích). Pozitivní je z historického hlediska i vysoký podíl titulů na nových ročních maximech.
Nálada na trhu je pozitivní. Po jistém váhání směrem k novým maximům nakročily i technologický index Nasdaq 100 nebo bitcoin, byť samozřejmě ještě není "ruka v rukávu".
Index S&P 500 má zaděláno na to, aby v šesti měsících do konce října posílil o více než 10 % (zatím od začátku května posiluje o 16,46 %; ukázkový příklad toho, že burzovní pořekadlo "Sell in May and Go Away" tak úplně nefunguje). V historii se ještě nestalo, aby následně do konce roku klesl. Všechno je jednou poprvé, sezónnost je ale nyní na straně býků.
Týdny do prezidentských voleb v USA budou vedle vrcholící kampaně Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa zejména ve znamení výsledkové sezóny. Čísla amerických firem jsou zatím slušná.
Americké akcie posilují a býčí trend působí neohroženě. Ale nic neroste do nebe, a tak na závěr i pár obrázků toho, co se bude dát použít jako možné vysvětlení případného zhoršení nálady na burze. Tak třeba insideři, tedy představitelé samotných veřejně obchodovaných firem. Nákupy akcií z jejich strany jsou na nejnižší úrovni za třináct let.
Ocenění amerických akcií je vysoké podle řady ukazatelů. Přesvědčený akciový medvěd John Hussman nedávno zveřejnil ukazatel, který je podle něj velice spolehlivý v předpovídání výkonnosti akcií v USA v horizontu dvanácti let. Tento indikátor je nejvýše v historii a signalizuje očekávané znehodnocení amerických akcií (včetně dividend) o 9,9 % do roku 2036. Uvidíme.
A ziskový výnos indexu S&P 500 (v podstatě obrácený ukazatel P/E) je poprvé po 22 letech nižší než výnos 10letých vládních dluhopisů USA. To znamená, že by si investoři mohli říci, že není důvod riskovat na akciovém trhu, když je potenciál výnosu nižší, než jaký je pravidelný roční "kupón" u aktiva, jež je globálně stále považováno za synonymum bezpečné investice.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Tker, Bespoke Investment Group, NDWM, Bloomberg, Hussman Funds, SentimenTrader