Co musíte ráno vědět (22. října)

Jak zahájily týden akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak si letos stojí trh fúzí a akvizic a kudy podle velkých hráčů v oblasti umělé inteligence vede budoucnost této technologie? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy se v pondělí na směru neshodly, investoři vyhlížejí hospodářské výsledky velkých firem
Akciové indexy ve Spojených státech se v pondělí před hospodářskými výsledky velkých firem vyvíjely smíšeně. Dařilo se technologiím. Na devizovém trhu posiloval dolar. Index Dow klesl o 0,80 % na 42 931,60 bodu a širší S&P 500 se snížil o 0,18 % na 5 853,98 bodu, index technologického trhu Nasdaq Composite však přidal 0,27 % na 18 540,01 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,89 % na 18,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA den zakončil na 4,196 %.
2. Evropské akcie v pondělí zlevnily, ztráty hlavních indexů se vešly do procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech, ztráty hlavních indexů se vešly do procenta. Nedařilo se cenným papírům pojišťoven, naopak akcie z odvětví ropy a zemního plynu skončily v plusu. V rámci makroekonomiky investoři vyhodnocovali mimo jiné zářijový index výrobních cen v Německu. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,66 % na 521,52 bodu, DAX si pohoršil o procento a uzavřel na 19 461,19 bodu, francouzský CAC 40 seanci zakončil se ztrátou 1,01 % na 7 536,23 bodu a britský FTSE 100 zpevnil o 0,48 % na 8 318,24 bodu.
3. Pražská burza zakončila pondělní obchodování na zelené nule
Pražská burza v úvodu týdne stagnovala, index PX posílil o 0,01 % na 1 627,52 bodu. Pomohly mu hlavně akcie Monety a zbrojovky Colt CZ Group. Se ziskem zakončilo pondělní obchodování pět z jedenácti emisí, které ovlivňují hodnotu indexu. Nejvýraznější nárůst zaznamenaly akcie metalurgické společnosti Gevorkyan, které posílily o 0,78 % na 260 korun.
4. Očekávané události
Úterý na makrodata bohaté nebude. Ve Spojených státech budou investoři vyhodnocovat index průmyslové aktivity richmondského Fedu a během dne rovněž projevy Mary Dalyové a Patricka Harkera z Fedu, Christine Lagardeové a Philipa Laneho z ECB či Sarah Breedenové z Bank of England. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Studie: Globální trh fúzí a akvizic pomalu ožívá, letos zatím stoupl o desetinu
Globální trh s fúzemi a akvizicemi letos pomalu ožívá. V prvních devíti měsících roku se uskutečnily celosvětově transakce za 1,6 bilionu dolarů, což je meziroční nárůst o deset procent. Oživení zažívají především Severní Amerika a část Evropy, v Asii hodnota transakcí klesla na desetileté minimum. Vyplývá to ze zprávy o trhu fúzí a akvizic, kterou poskytla poradenská firma Boston Consulting Group.
6. Repsol pozastavuje projekty zeleného vodíku ve Španělsku, stěžuje si na regulaci
Španělský energetický gigant Repsol pozastavuje plánované projekty zeleného vodíku ve Španělsku. Zdůvodňuje to nepříznivou regulací, hlavně nejistotou ohledně trvání daně z neočekávaných zisků. Rozhodnutí by mohlo mít dopady na takzvanou zelenou agendu španělské vlády, která nastiňuje postup transformace energetiky od fosilních paliv k čistším zdrojům.
7. A.P. Møller-Mærsk zlepšil výhled, těží ze silné poptávky a potíží v Rudém moři
Dánský námořní dopravce A.P. Møller-Mærsk zlepšil celoroční výhled zisku. Nově očekává zisk před úroky, zdaněním a odpisy (EBITDA) 11 až 11,5 miliardy dolarů oproti dříve udávaným 9 až 11 miliardám dolarů. Těží ze silné poptávky a přetrvávajícího narušení lodní dopravy v Rudém moři. Firma, která je považována za barometr stavu globálního obchodu, to uvedla v pondělním sdělení.
8. Britská finanční divize Volkswagenu dostala pokutu za špatný přístup ke klientům v nouzi
Britská finanční divize německé automobilky Volkswagen dostala pokutu 5,4 milionu liber za špatný přístup ke klientům, kteří byli ve finančních problémech. V pondělí o tom informoval britský Úřad pro finanční etiku. Divize Volkswagen Finance se podle úřadu zároveň dohodla, že vynaloží více než 21,5 milionu liber na odškodnění pro zhruba 110 000 klientů, kteří mohli v období od ledna 2017 do července 2023 v důsledku jejích pochybení utrpět újmu.
9. Největší norská banka DNB převezme švédskou investiční banku Carnegie
Největší norská banka DNB koupí švédskou investiční banku a správce majetku Carnegie. Zaplatí za ni kolem 12 miliard švédských korun (26,5 miliardy Kč), uvedla v pondělní tiskové zprávě. Švédskou banku prodává společnost soukromého kapitálu Altor a menšinoví akcionáři.
10. Čínská centrální banka snížila důležité úrokové sazby, aby podpořila růst
Čínská centrální banka v pondělí snížila důležité úrokové sazby z úvěrů o čtvrt procentního bodu. Učinila tak poté, co minulý měsíc v rámci balíčku stimulačních opatření na oživení ekonomiky snížila i ostatní základní sazby. Jednoletá primární úvěrová sazba klesla na 3,1 % a pětiletá na 3,6 %.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Firmy zaměřené na umělou inteligenci se chatbotům snaží dodat osobnost
Přední společnosti zabývající se umělou inteligencí se snaží svým chatbotům dodat osobnost. OpenAI, Google a Anthropic za tímto účelem vytvořily celé týmy zaměřené na zlepšování chování modelů, uvedl server listu Financial Times.
Nově vznikající oblast může být podle Financial Times určující pro to, jak budou chatboti a velké jazykové modely působit na uživatele. Rozdílné přístupy k chování modelů mohou rozhodnout o tom, který produkt si uživatelé nakonec vyberou a která společnost ovládne rozvíjející se trh. Firmy se například snaží, aby jejich model byl milý a zábavný, ale zároveň se držel v mantinelech pravidel, aby se předešlo škodám nebo protizákonnému jednání.