Co musíte ráno vědět (25. října)

Jak zakončily čtvrteční obchodování akcie na burzách v Evropě a za oceánem, jaké hospodářské výsledky za prvních devět měsíců roku představila MONETA Money Bank a čím si proti sobě kryptomiliardář Michael Saylor poštval milovníky bitcoinu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy se ve čtvrtek na směru neshodly, cenné papíry Tesly vyskočily téměř o 22 %
Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite ve čtvrtek po zveřejnění hospodářských výsledků automobilky Tesla posílily. Pomohl jim i pokles výnosů amerických dluhopisů z tříměsíčního maxima. Na devizovém trhu oslaboval dolar. Index Dow ztratil 0,33 % a zakončil obchodování na 42 374,36 bodu, širší S&P 500 stoupl o 0,21 % na 5 809,86 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,76 % na 18 415,49 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,83 % na 19,08 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA den zakončil na úrovni 4,214 %.
2. Evropské akcie ve čtvrtek mírně zpevnily, hlavní sektory se ale na směru neshodly
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech, zisky hlavních indexů ale nebyly výrazné. Investoři během dne vyhodnocovali předběžné říjnové indexy nákupních manažerů. Jednotlivé sektory se vyvíjely smíšeně, dařilo se odvětví cestování a volnočasových aktivit, naopak akcie společností z chemického sektoru den zakončily v minusu. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,03 % na 518,98 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,13 % na 8 269,38 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 0,34 % na 19 443 bodech a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,08 % na 7 503,28 bodu.
3. Pražská burza také ve čtvrtek zpevnila, tahounem růstu byla po výsledcích MONETA
Pražská burza i ve čtvrtek posílila. Index PX si především díky akciím Monety Money Bank polepšil o 0,48 % na 1 647,69 bodu. Index roste nepřetržitě od předminulého čtvrtka a je na nejsilnějších hodnotách od června 2008.
4. Očekávané události
V noci na pátek vyjde v Japonsku inflační zpráva. Dopoledne se investoři zaměří na index podnikatelské nálady v Německu od Ifo a odpoledne budou v USA vyhodnocovat objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a finální říjnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Monetě v prvních devíti měsících roku vzrostl zisk meziročně o 6,6 % na 4,24 miliardy Kč, banka zlepšila celoroční výhled
Čistý zisk finančního domu MONETA Money Bank za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostl o 6,6 % na 4,24 miliardy korun. Provozní výnosy dosáhly 9,47 miliardy korun, meziročně se zvýšily o 4,6 %, naopak provozní náklady o 0,6 % klesly a činily 4,17 miliardy korun. Současně MONETA oznámila, že na základě výsledků a dalších předpokladů zvyšuje svůj minimální cíl čistého zisku za celý letošní rok z 5,2 na 5,6 miliardy korun.
6. CNBC: Trump s velkým náskokem vede nad Harrisovou v ekonomických tématech
Necelé dva týdny před prezidentskými volbami ve Spojených státech zůstávají preference obou kandidátů téměř vyrovnané. V ekonomických otázkách si ale výrazně lépe vede kandidát Republikánské strany Donald Trump, ukazují výsledky průzkumu CNBC All-America Economic Survey. Respondenti obecně věří, že pokud bude prezidentem Trump, budou na tom finančně lépe.
7. Podnikatelská aktivita v eurozóně zůstala i v říjnu v mírném útlumu
Podnikatelská aktivita v eurozóně zůstala v říjnu v mírném útlumu. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu mezi nákupními manažery, které ve čtvrtek zveřejnila společnost S&P Global. Aktivita ve zpracovatelském sektoru pokračuje v poklesu, který je ale tento měsíc mírnější, než se očekávalo, uvedla agentura Reuters. V růstu pokračuje sektor služeb, i když tempo růstu je o trochu mírnější.
8. Stávkující zaměstnanci Boeingu odmítli novou nabídku na zvýšení mezd
Stávkující zaměstnanci amerického výrobce letadel Boeing odmítli novou nabídku na zvýšení mezd. Stávka, která trvá již zhruba šest týdnů, tak bude pokračovat. Nejnovější návrh předpokládal zvýšení mezd o 35 % během čtyř let. Podle odborů však proti návrhu hlasovalo 64 % zaměstnanců.
9. Keurig Dr Pepper koupí za 990 milionů USD většinu ve výrobci nápojů Ghost
Nápojová společnost Keurig Dr Pepper koupí za 990 milionů USD 60% podíl ve výrobci energetických nápojů Ghost. Zbývající podíl plánuje odkoupit v roce 2028. Převzetím si chce vylepšit nabídku osvěžujících nápojů, oznámila firma ve čtvrtek v tiskové zprávě. Energetické nápoje si v posledních letech získaly v USA oblibu hlavně mezi mladší populací, protože stále více lidí se zajímá o výrobky určené pro fitness a zdravý životní styl. To nutí firmy hledat dohody v tomto odvětví.
10. Důvěra v ekonomiku ČR v říjnu mírně oslabila, spotřebitelé jsou optimističtější než firmy
Důvěra v českou ekonomiku se v říjnu mírně snížila, ve srovnání se zářím souhrnný indikátor důvěry klesl o 0,2 bodu na 96,8 bodu. Na zhoršení se podílela především klesající důvěra v podnikatelském sektoru, zatímco spotřebitelé byli optimističtější. Zlepšení nálady zaznamenaly průmysl a stavebnictví, naopak obchod a služby hlásily pokles. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Celkový index zůstává pod dlouhodobým průměrem, což naznačuje přetrvávající opatrnost v české ekonomice.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Michael Saylor se nezvykle ocitl pod palbou kritiky bitcoinerů
Zakladatel společnosti MicroStrategy Michael Saylor v nedávném rozhovoru poradil investorům, aby své kryptoměny klidně svěřili velkým institucím. To vyvolalo silnou kritiku zejména od zastánců vlastní správy kryptoměn. Na otázku, zda by Spojené státy mohly v budoucnu zabavit bitcoin, jako to udělaly se zlatem v roce 1933, Saylor odpověděl, že takové obavy jsou mýtus a přehnaný strach.