US MARKETOtevírá za: 8 h 44 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+0,51 %
TSLA+4,07 %
AAPL-0,28 %

Co musíte ráno vědět (31. října)

Jak si v polovině týdne vedly evropské a americké akcie, jaký růst za třetí čtvrtletí vykázala ekonomika USA a kolik tuzemských firem využívá umělou inteligenci? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, opatrnost vzbudila makrodata i horší firemní výsledky v odvětví polovodičů

Akcie ve Spojených státech ve středu mírně oslabily. Přispěly k tomu ztráty výrobců čipů po nepříznivém výhledu společnosti Advanced Micro Devices. Firma Alphabet po úterním oznámení silných výsledků hospodaření posílila a pomohla k růstu celého sektoru komunikačních služeb. Po konci obchodování zveřejnily své kvartální údaje mimo jiné Microsoft a Meta Platforms. Index Dow klesl o 0,22 % na 42 141,54 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,33 % na 5 813,67 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,56 % na 18 607,93 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 5,22 % na 20,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 4,306 %. Ceny ropy se zvedly o bezmála tři procenta, svá cenová maxima o dalších 0,4 % vylepšilo zlato, stříbro naopak zlevnilo o dvě procenta a bitcoin se na konci dne obchodoval na zelené nule za zhruba 72 320 USD.

Harrisová vs. Trump. Co čekat od vítěze amerických prezidentských voleb podle ekonoma Jana Švejnara

Harrisová vs. Trump. Co čekat od vítěze amerických prezidentských voleb podle ekonoma Jana Švejnara

Rok od korekce aneb S&P 500 optikou 10 %

Rok od korekce aneb S&P 500 optikou 10 %

2. Evropské akcie ve středu oslabily, nedařilo se technologiím

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech, nejvýraznější pokles zaznamenala frankfurtská burza. V rámci jednotlivých sektorů dopadly nejhůře technologické akcie. Investoři vyhodnocovali finanční výsledky společností a z makroekonomických zpráv se zaměřili mimo jiné na německou říjnovou inflaci či HDP eurozóny. Panevropský index STOXX Europe 600 v polovině týdne oslabil o 1,25 % na 511,51 bodu, britský FTSE 100 klesl o 0,73 % na 8 159,63 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,13 % na 19 257,34 bodu a francouzský CAC 40 korigoval o 1,10 % na 7 428,36 bodu.

Světové akcie na maximu: Drahota z USA se projevuje i v globálním indexu

Světové akcie na maximu: Drahota z USA se projevuje i v globálním indexu

3. Pražská burza ve středu druhý den v řadě klesla, stahovaly ji akcie ČEZ, Erste i Komerční banky

Pražská burza druhý den v řadě klesla. Index PX ve středu oslabil o 0,18 % na 1 640,36 bodu. Dolů ho tlačily akcie energetické společnosti ČEZ, Erste Group Bank i Komerční banky. Dařilo se naopak Monetě Money Bank nebo zbrojařské společnosti Colt CZ Group.

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

ČS: Říjnová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Japonsko zprávy o průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a japonská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky a Čína a zveřejní oficiální indexy nákupních manažerů za říjen. Dopoledne na trh Německo pošle index dovozních cen a zprávu o maloobchodních tržbách, Spojené království přidá index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide, Eurostat za eurozónu doplní zprávy o inflaci a nezaměstnanosti a v Česku vyjde zpráva o HDP za třetí čtvrtletí. Ve Spojených státech odpoledne dojde na statistiku osobních příjmů a výdajů, index nákupních manažerů chicagského Fedu nebo na pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 28. října

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Růst americké ekonomiky v třetím čtvrtletí zvolnil na 2,8 %

Hrubý domácí produkt Spojených států se v letošním třetím čtvrtletí v celoročním přepočtu zvýšil o 2,8 %, tempo růstu kleslo z 3 % v druhém čtvrtletí. Ve středečním odhadu to uvedlo americké ministerstvo obchodu. Americká ekonomika tak pokračuje v solidním růstu, přestože úrokové sazby centrální banky USA zůstávají na relativně vysoké úrovni.

6. Britská vláda zvýší daně o 40 miliard liber, uvedla britská ministryně financí

Britská vláda zvýší daně o 40 miliard liber. Bude to nejvýraznější zvýšení daní v zemi za 30 let. Plánuje také velké investice do škol, nemocnic a silnic. Počítá s tím státní rozpočet na příští rok, který ve středu představila ministryně financí Rachel Reevesová. Vláda má podle ní mandát obnovit stabilitu a zahájit desetiletí obnovy. Reevesová sestavuje rozpočet jako první žena v historii britských vlád. Zároveň je to po 14 letech vlády konzervativních kabinetů první rozpočet od ministryně za Labouristickou stranu.

7. Airbus zvýšil čtvrtletní zisk téměř o 40 %, výsledky překonaly očekávání analytiků

Evropský výrobce letecké techniky Airbus v třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk o 39 % na 1,4 miliardy eur. Tržby vzrostly o pět procent na 15,69 miliardy eur. Firma to uvedla ve středeční tiskové zprávě. Výsledky překonaly očekávání analytiků, kteří na základě dat od samotné firmy očekávali provozní zisk v průměru ve výši 1,2 miliardy a tržby 15,3 miliardy eur.

8. Volkswagen zveřejnil část úsporných opatření, odbory hovoří o toxickém seznamu

Německý automobilový koncern Volkswagen (VW) v průběhu středečního druhého kola jednání s odbory poprvé uvedl konkrétní údaje o svých úsporných plánech. Hlavní vyjednavač VW Arne Meiswinkel potvrdil požadavek na snížení kolektivně dohodnutých mezd o deset procent. Neposkytl ale žádné podrobnosti o možném zavírání závodů a snižování počtu pracovních míst, informovala agentura DPA. Odborová centrála IG Metall v této souvislosti hovoří o "toxickém seznamu". Akcie společnosti na frankfurtské burze si v průběhu středečního obchodování připsaly přibližně procento.

9. Růst cen v Německu v říjnu nečekaně zrychlil, inflace je na 2 %

Růst spotřebitelských cen v Německu v říjnu výrazně zrychlil, míra inflace se dostala na 2 %. V předběžné zprávě to ve středu uvedl Spolkový statistický úřad. Meziměsíčně se ceny zvýšily o 0,4 %, zatímco v září se nezměnily. Ekonomové s růstem cen sice počítali, ale jen s mírnějším. V září inflace činila 1,6 %.

10. Ekonomika eurozóny v třetím čtvrtletí zdvojnásobila růst na 0,4 %

Ekonomika eurozóny v třetím čtvrtletí zdvojnásobila růst proti předchozím třem měsícům na 0,4 %. V rychlém odhadu to ve středu na základě sezónně přepočtených údajů oznámil statistický úřad Eurostat. Růst hrubého domácího produktu v celé EU činil 0,3 %, což je stejné mezičtvrtletní tempo jako v druhém kvartálu. Růst české ekonomiky ale o 0,1 procentního bodu zpomalil a činil 0,3 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Umělou inteligenci používá asi desetina tuzemských firem

Podíl podniků používajících technologie umělé inteligence se v roce 2024 v Česku meziročně téměř zdvojnásobil na 11 %. Podniky nejčastěji pracují s technologiemi umožňujícími pokročilou práci s texty, generování textů nebo řeči nebo s nástroji pro strojové učení. Každou z těchto technologií používá přibližně 5 % firem. Vyplývá to z dat odboru statistik rozvoje společnosti Českého statistického úřadu. Umělou inteligenci využívají především velké firmy s více než 250 zaměstnanci, letos to bylo 41 % z nich, před rokem jejich podíl přesahoval 28 %.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika