Co musíte ráno vědět (29. listopadu)

Jak skončilo čtvrteční obchodování na burzách v Evropě a ve Spojených státech, která země znovu zatápí trhům a jak by mohl bitcoinu pomoct skončený Den díkůvzdání? To vše musíte ráno vědět.
1. Evropské akcie ve čtvrtek zpevnily, růst táhla frankfurtská burza
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo v zelených číslech. Aktivita obchodníků byla kvůli svátku ve Spojených státech slabší. Dařilo se akciím bank, naopak v minusu skončily cenné papíry výrobců a prodejců zboží pro domácnost Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,46 % na 507,30 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,08 % na 8 281,22 bodu, německý DAX posílil o 0,85 % na 19 425,73 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,51 % na 7 179,25 bodu.
2. Pražská burza ve čtvrtek stagnovala, navzdory posílení akcií ČEZ
Pražská burza ve čtvrtek stagnovala. Index PX sice klesl, ale jen o 0,07 % na 1 687,72 bodu. K růstu burze nepomohlo ani posílení akcií energetické firmy ČEZ, se kterými se obchodovalo v největším objemu.
3. Očekávané události
V noci na pátek Japonsko zveřejní data z trhu práce a dále údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě nebo index spotřebitelské důvěry. Dopoledne odhalí Německo maloobchodní tržby, index dovozních cen a zprávu o nezaměstnanosti, Spojené království přidá index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide, v Česku vyjde zpráva o HDP a Eurostat vydá zprávu o inflaci v eurozóně. Obchodování ve Spojených státech bude po čtvrtečním Dnu díkůvzdání zkrácené, skončí v 19.00 SEČ. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Politická krize ve Francii je (znovu) strašákem pro trhy
Netrvalo to příliš dlouho a Francie prožívá další fázi táhlé politické krize. Ohniskem střetu je tentokrát návrh rozpočtu na příští rok, jehož neschválení by vedlo ke zhoršení už tak hlubokého deficitu veřejných financí. To se pochopitelně nelíbí trhům - riziková přirážka francouzského desetiletého dluhopisu vůči německému bundu ve středu vzrostla na 90 bazických bodů, nejvyšší úroveň od roku 2012. Aktuálně je tak financování francouzského dluhu (podél téměř celé křivky) dražší než v případě Řecka.
5. Němečtí průmyslníci plánují podle institutu Ifo rušení pracovních míst
Němečtí průmyslníci ruší nábory a naopak plánují více kurzarbeitu a propouštění, uvedl institut Ifo. Na vině je špatný stav ekonomiky. Barometr zaměstnanosti se podle analytiků institutu v listopadu propadl na nejnižší úroveň od léta 2020. Meziměsíční pokles byl sice poměrně malý, o 0,2 bodu na 93,4 bodu, byl to ale už šestý pokles v řadě.
6. Škoda Auto nyní i přes složitou situaci nechystá propouštění kmenového personálu
Automobilka Škoda Auto nyní neplánuje kvůli složité situaci v automobilovém průmyslu propouštění kmenového personálu, snižování stavů se má týkat pouze agenturních pracovníků. Na úterní podnikové konferenci Odborů KOVO MB to delegátům řekl vedoucí plánování lidských zdrojů společnosti Štěpán Lacina. Informoval o tom ve čtvrtek týdeník Škodovácký odborář. Udržení míst bude podle šéfa odborů Jaroslava Povšíka prioritou při nadcházejícím mzdovém vyjednáváním, při kterém chtějí odbory žádat růst nad hodnotu inflace.
7. Růst cen v Německu v listopadu opět zrychlil, inflace je na 2,2 %
Růst spotřebitelských cen v Německu v listopadu opět zrychlil, míra inflace se dostala na 2,2 %. V předběžné zprávě to ve čtvrtek uvedl Spolkový statistický úřad. V říjnu byla míra inflace na dvou procentech. Podle harmonizovaných údajů, které se používají pro účely srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, míra inflace zůstala na říjnové hodnotě 2,4 %. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali u harmonizované inflace růst na 2,6 %.
8. Šéfka ECB: Evropa by měla zvýšit dovoz z USA, aby se vyhnula obchodní válce
Evropa by měla s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem spolupracovat v oblasti cel a nakupovat více zboží vyrobeného ve Spojených státech, aby se tak vyhnula obchodní válce. V rozhovoru s listem Financial Times to řekla šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová. Šéfka ECB upozornila, že obchodní válka není v ničím zájmu a vedla by k celosvětovému poklesu hrubého domácího produktu. Zároveň si v této souvislosti vzala na mušku Trumpův oblíbený slogan Make America Great Again. "Jak učiníte Ameriku opět skvělou, pokud bude klesat globální poptávka?" prohlásila.
9. V Dánsku vypadla mobilní síť jednoho z operátorů, lidé uvázli ve vlacích
Společnost TDC, jedna z největších telekomunikačních firem v Dánsku, ve čtvrtek měla vážné výpadky sítě. Lidé se například nemohli dovolat na záchrannou službu a někteří uvázli ve vlacích, nejméně jedna nemocnice musela omezit lékařskou péči. Uvedla to agentura AP.
10. BBC: Křetínský je blízko převzetí britské pošty Royal Mail
Prodej britské pošty Royal Mail do rukou společnosti EP Group českého miliardáře Daniela Křetínského je blízko dokončení a mohl by být potvrzen během příštích dvou týdnů. Informoval o tom ve čtvrtek server BBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Mluvčí EP Group Daniel Častvaj uvedl, že spekulace společnost nekomentuje. Křetínského poradci se tento tento týden podle BBC setkali se zástupci odborů. Podle některých zdrojů mají odboráři z Křetínského stále obavy, odborový svaz sdružující zaměstnance v odvětvích komunikace a poštovnictví CWU nicméně schůzky označil za konstruktivní, píše BBC.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Prospěje bitcoinu Den díkůvzdání?
Takzvaný Thanksgiving Table Effect je termín, který odkazuje na tendenci finančních aktiv, například bitcoinu, zažít zvýšený zájem a růst cen v období kolem Dne díkůvzdání. Je to odvozeno od představy, že během rodinných setkání lidé diskutují o úspěšných investicích, což motivuje ostatní k nákupu daného aktiva.