Příští rok se na burze bude dařit staré ekonomice, věří Bank of America. Moody's varuje před riziky

Americké akcie mají nakročeno k dalšímu růstu, věří analytici z Bank of America. Index S&P 500 by podle nich mohl příští rok vzrůst zhruba o 10 %. Nadprůměrně dobře by si podle nich měly vést tituly z cyklických oblastí s nádechem "staré ekonomiky", jako jsou základní materiály, stavebnictví nebo infrastruktura. Řady akciových optimistů (překvapivě) rozšířil i známý skeptik David Rosenberg, zatímco Mark Zandi z Moody's Analytics přiznává obavy ze současného vývoje a varuje před negativními dopady očekávaných kroků Donalda Trumpa na ekonomiku i trhy.
"Dominantním tématem příštího roku bude ve Spojených státech obnova infrastruktury. A investice do infrastruktury jsou investicemi do 'staré ekonomiky'," říká Savita Subramanianová, šéfka akciových analýz v Bank of America. Dařit by se podle ní mělo prakticky všem oblastem amerického průmyslu s tím, jak bude sílit trend takzvaného nearshoringu. "Navracení výroby do Spojených států si vyžádá masivní investice v oblasti energetické i dopravní infrastruktury nebo do výrobních zařízení. Energetika se navíc dále poveze na vlně zesílené poptávky po elektřině ze strany datových center," vysvětluje a odhaduje, že americký akciový index S&P 500 by se mohl do konce roku 2025 dostat na 6 666 bodů.
Na první pohled to podle Subramanianové může vypadat tak, že trh dosáhl úrovní, na kterých je namístě prodávat. Euforie se ale podle ní týká víceméně jenom jedné specifické části trhu, a sice technologických mega caps. V ostatních částech trhu zase tolik býků není. Příznivé ocenění průměrných firem v indexu tak může podle Subramanianové v kombinaci s vyhlídkami průmyslu být výchozí pozicí pro další růst trhu.
Akciím z cyklických odvětví pro příští rok věří i analytici z Morgan Stanley. Očekávají, že nástup Donalda Trumpa do Bílého domu pomůže nastartovat nové kolo hospodářského růstu, a za pozitivní pro akciový trh považují také očekávané uvolnění v oblasti regulace a prodloužení daňových škrtů. Vyzdvihují přitom cenné papíry bank, průmyslové odvětví nebo sektor těžby a zpracování surovin.
Do tábora akciových optimistů přecházejí i někteří zatvrzelí medvědi. Známý skeptik David Rosenberg nedávno připustil, že ho boom umělé inteligence nutí k přehodnocení toho, jak o akciovém trhu uvažuje. "Investoři s příchodem nových silných trendů výrazně prodloužili horizont, ve kterém uvažují. Valuace už nelze vztahovat k tomu, co bude za rok, ale jaký přínos budou mít nové technologie za mnohem delší dobu," vysvětluje.
"Nástup medvědů hrozí, když se ceny akcií utrhnou a zpřetrhá se jejich vazba na fundamenty. Když se ale podíváme na vývoj hospodářských výsledků firem, jako je NVIDIA, dává mi pokračující akciová rally smysl," říká Rosenberg. "Nenechme se ale uchlácholit, situaci je potřeba stále pozorně sledovat."
Ne všichni ale hledí do příštích měsíců s nadšením. Hlavní ekonom Moody's Analytics Mark Zandi očekává v příštím roce "nepřesvědčivý vývoj cen amerických akcií". Trh podle něj půjde spíše do strany, jelikož v poslední době "ceny předběhly fundamenty". Opatrní by investoři podle něj měli být i v případě zlata, kryptoměn a nemovitostí, jejichž ceny jsou na maximech.
"S každým dnem, kdy americké akcie zdraží a spready na trhu firemních dluhopisů se zúží, jsem více přesvědčený, že přijde korekce, která navíc bude mít makroekonomické důsledky," říká Zandi. Varuje před potenciálními dopady očekávané celní politiky a možných masivních deportací na inflaci, které by mohly utlumit celkovou ekonomickou aktivitu a negativně ovlivnit akciový trh. "Pokud budou cla okrajová záležitost, nic zásadního se zřejmě nestane, pokud by se ale stala široce užívaným nástrojem, objevila by se rychle řada problémů," upozorňuje.
Zdroj: Bank of America, Morgan Stanley, Moody's Analytics, CNBC