Co musíte ráno vědět (16. prosince)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaký růst čekají od svých ekonomik v Číně a Německu a kdo také přispívá Donaldu Trumpovi na jeho inauguraci? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akciové indexy v pátek zakončily smíšeně, Dow ztratil posedmé v řadě. Ani za celý týden se benchmarky na směru neshodly
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek uzavřely smíšeně, když Dow oslabil již sedmou obchodní seanci v řadě. To znamená jeho nejdelší sérii ztrát od roku 2020. Náladu investorů negativně ovlivnily rostoucí výnosy státních dluhopisů. Optimistická předpověď společnosti Broadcom ale pomohla udržet dobrou náladu v souvislosti s tématem umělé inteligence. Index Dow v pátek oslabil o 0,20 % na 43 828,06 bodu, širší S&P 500 zůstal v procentuálním vyjádření beze změny (korigoval jen o 0,16 bodu) na 6 051,09 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,12 % na 19 926,73 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,79 % na 13,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o sedm bazických bodů na 4,399 %. Cena ropy se v pátek zvýšila o 1,5 %, zlato naopak korigovalo o více než procento. Bitcoin v závěru pracovního týdne posiloval přes 1 % a obchodoval se za zhruba 101 300 USD. Index Dow za celý týden oslabil o 1,82 %, S&P 500 zakončil týden ve ztrátě 0,64 % a Nasdaq Composite se během uplynulého týdne zvýšil o 0,34 %.

2. Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu se indexy vyvíjely smíšeně
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech. Investoři vyhodnocovali mimo jiné sérii britských ekonomických údajů. V plusu indexy neudrželo ani čtvrteční rozhodnutí Evropské centrální banky snížit úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. V týdenním horizontu rovněž převládal sestupný trend, německý benchmark DAX ale mírně zpevnil. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,53 % na 516,45 bodu, britský FTSE 100 odevzdal 0,14 % a uzavřel na 8 300,33 bodu, německý DAX se snížil o 0,10 % na 20 405,92 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,15 % na 7 409,57 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,77 %, FTSE 100 přišel o 0,10 % a CAC 40 odepsal 0,23 %, zatímco DAX zpevnil o 0,10 %.
3. Pražská burza v pátek opět vylepšila letité maximum, dařilo se akciím Erste i ČEZ
Pražská burza posílila posedmé za sebou a vylepšila svůj nejsilnější závěr od ledna 2008. Index PX v pátek zpevnil o 0,60 % na 1 749,35 bodu, a to hlavně hlavně díky akciím Erste Group Bank a energetické společnosti ČEZ. V minusu skončily z hlavních titulů jen cenné papíry pojišťovny VIG a sítě lékáren Pilulka. Za celý index PX přidal 2,1 %.
4. Očekávané události
Začátek týdne bude ve znamení předběžných indexů nákupních manažerů, čínských makrodat (maloobchodní tržby, průmyslová výroba, fixní investice, ceny domů, nezaměstnanost), vyjdou indexy výrobních cen v Česku a spotřebitelských cen v Itálii a veřejně vystoupí několik představitelů ECB včetně Christine Lagardeové. V 10 hodin se můžete těšit na živě vysílaný expertní tržní výhled v podání Jiřího Tylečka z XTB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Růst čínské ekonomiky by se letos měl pohybovat kolem pěti procent
Čínský HDP letos vzroste přibližně o pět procent. Očekává se, že druhá největší ekonomika na světě přispěje ke globálnímu růstu téměř 30 %. Podle agentury Reuters to na sobotní ekonomické konferenci uvedl náměstek ředitele Ústřední komise pro finanční a hospodářské záležitosti Chan Wen-siou.
6. WSJ: Meta Platforms se pokouší zabránit přeměně OpenAI na ziskovou firmu
Společnost Meta Platforms, které patří mimo jiné sociální síť Facebook, naléhá na kalifornského generálního prokurátora, aby zablokoval plánovanou přeměnu společnosti OpenAI, průkopníka v oblasti umělé inteligence (AI), na ziskovou společnost. Informuje o tom list The Wall Street Journal. Meta se tak postavila na stranu Elona Muska v bitvě mezi nejsilnějšími hráči v oblasti AI v Silicon Valley.
7. Thomas Lee: Bitcoin může stát v příštím roce 250 000 USD
Bitcoin se stává nejen investičním nástrojem, ale také ukazatelem ekonomických změn a možnou strategickou rezervou USA. Podle finančního stratéga Toma Leeho by jeho cena mohla do konce roku 2025 vzrůst až na 250 000 dolarů, a to díky vstřícnější regulaci a také na základě historických vzorců vývoje jeho kurzu.
8. Analytici čekají, že ČNB v prosinci přeruší snižování úrokových sazeb
Bankovní rada České národní banky zřejmě ve čtvrtek přeruší uvolňování měnové politiky, se kterým začala před rokem, a ponechá základní úrokovou sazbu na čtyřech procentech. Předpokládají to analytici, které ČTK oslovila. Podle nich by sice hospodářskému oživení v Česku prospělo snížení úroků, bankovní rada ale bude spíše postupovat opatrně s ohledem na přetrvávající zvýšenou inflaci ve službách. O potřebě opatrného postupu mluvili v rozhovorech s médii v minulých týdnech i členové bankovní rady.
9. Německá ekonomika podle Bundesbank poroste ještě dva roky jen slabě
Německá ekonomika letos již druhý rok po sobě klesne a v příštích dvou letech poroste jen slabě. Stav dřívějšího hospodářského motoru Evropy může dále zhoršit obchodní válka se Spojenými státy. Ve své pravidelné měsíční zprávě to uvedla německá centrální banka Bundesbank.
10. TikTok čelí zákazu v USA, soud zamítl žádost o zablokování jeho prodeje
Americký odvolací soud zamítl žádost sociální sítě zaměřené na tvorbu krátkých videí TikTok o dočasné zablokování zákona, který vyžaduje, aby ji mateřská společnost ByteDance prodala do 19. ledna, jinak jí hrozí zákaz činnosti. Firmy TikTok a ByteDance podaly návrh u odvolacího soudu v pondělí a požádaly o více času na předložení svého případu Nejvyššímu soudu USA. Rozhodnutí odvolacího soudu znamená, že se TikTok nyní musí rychle obrátit na Nejvyšší soud, pokud se chce pokusit zastavit zákaz.
11. BlackRock doporučuje v rámci portfolií 2% alokaci do bitcoinu
Společnost BlackRock, největší správce aktiv na světě, doporučuje investorům začít s alokací 1-2 % bitcoinu v investičních portfoliích. Tato míra podle analýzy odpovídá riziku portfolií s technologickými akciemi a může přinést diverzifikaci díky nízké korelaci ceny bitcoinu s cenami tradičních aktiv.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Technologické firmy mění kurz: Přispívají na Trumpovu inauguraci
I přes kritiku a spory z minulosti technologické giganty Amazon a Meta Platforms nebo šéf firmy OpenAI Sam Altman přispívají do inauguračního fondu zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Že by snaha zlepšit vztahy? Nebo rovnou cesta k posílení vlivu na regulace?
Některé z největších technologických společností, které si v minulosti Donald Trump "bral do úst", oznámily významné příspěvky do inauguračního fondu (jde o peníze používané na samotnou inauguraci a na financování aktivit souvisejících s přebíráním moci v rámci výměny administrativy). Amazon, Meta Platforms a OpenAI přispěly vždy jedním milionem dolarů.
Mark Zuckerberg (Meta Platforms) a Jeff Bezos (Amazon) se přitom v minulosti dostali do sporu s Trumpem kvůli kritice firemního chování a údajné cenzuře konzervativních hlasů. Firmy tak zřejmě částečně umetají cestu k tomu, aby si zajistily přízeň nastupující vlády. Sam Altman z OpenAI se k příspěvku vyjádřil jako k podpoře "vedení Ameriky do věku umělé inteligence". A to v době, kdy je sám v právním sporu s Elonem Muskem, jedním z Trumpových hlavních podporovatelů a podle všeho velice vlivným členem nové administrativy.
Trump, známý svou otevřenou kritikou velkých technologických firem, dává najevo, že jeho vláda bude pokračovat v antimonopolních opatřeních. Jmenování Gail Slaterové vedoucí antimonopolního oddělení ministerstva spravedlnosti je důkazem jeho záměru omezit vliv technologických gigantů.