Lekce pro akciové naivky aneb Když jestřáb mávne křídlem

Akciový trh dokáže růst za různých podmínek. Když začne válka, když je válka i když se uzavře mír. Když se daří zlatu, dolaru nebo vládním dluhopisům, ale i když se jim nedaří. Když jsou sazby nízké, když se zvýší, když klesnou i když jsou vysoké. Zpravidla se ovšem vyvíjí ne podle toho, co se děje, ale podle toho, co investoři očekávají. A úplně stejně, byť ne tak často, umí akciový trh také klesat. Tak prosté to je.
Propad na americkém akciovém trhu ve středu 18. prosince 2024 nebyl jen tak ledajaký. Pro index S&P 500 (-2,95 %) šlo o nejhorší den od srpnové paniky ohledně carry trade s japonským jenem (vzpomínáte si ještě?) a index firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000 svým poklesem doodevzdal veškeré zisky, které nabral od prezidentských voleb.
Dow klesl podesáté v řadě. To je nejdelší série ztrát za padesát let. I Dow odevzdal veškeré zisky od 5. listopadu.
Proč? Stačila drobnost - Fed sice snížil svou základní sazbu o 25 bazických bodů, ale ve výhledu na rok 2025 již počítá pouze s poklesem úroků o 50 bazických bodů. Americká ekonomika podle Fedu ne a ne zpomalit, což se projevuje neochotou inflace klesnout k 2% cíli centrální banky. Na výhled Fedu rychle zareagoval trh s futures a také výrazně vzrostly výnosy amerických vládních dluhopisů. Dařilo se dolaru (jeho index je na dvouletém maximu), přes pět procent naopak odepsal bitcoin.
V rámci indexu S&P 500 kleslo 483 titulů. Byl to již dvanáctý den v řadě, kdy převažovaly ztrátové akcie (během růstu téhle série jsme to psali několikrát, že to "pod pokličkou" indexu tak trochu "bublá"). Denní svíčka se prudce svezla pod 50denní klouzavý průměr.
Nad ním se mimochodem drží pouze necelých 19 % titulů z indexu.
Index volatility VIX naproti tomu vystřelil o 74 %.
A opět jen tak mimochodem, po denním nárůstu indexu VIX alespoň o 50 % se ještě nikdy nestalo, že by "index strachu" v dalším měsíci dále vzrostl. Bude to tentokrát jiné?
Index S&P 500 stále od začátku roku přidává 23,11 %. Kdyby už teď bylo 1. ledna, ohlíželi bychom se za vysoce nadprůměrným akciovým rokem. Index má za sebou nejen vynikající letošní rok, ale i ten předchozí. Nic neroste do nebe a nic není lepší pro dlouhodobý býčí trend, než když se investorům postaví do cesty (nová) zeď obav neboli wall of worry, jak rádi říkají anglofonní burziáni. Těm investorům, kteří stihli hodit za hlavu všechna možná rizika a uvěřili, že trh už asi nikdy nepřestane růst.
Ztrátové dny jsou potřeba, abychom se mohli následně těšit z nových zisků. Ty hluboce ztrátové obzvlášť, protože nás z obláčku bezstarostnosti vracejí na zem. A poklesy trhu obecně nejsou tak docela k zahození, protože otevírají příležitost k nákupu podhodnocených akcií (i ceny akcií kvalitních firem zpravidla klesnou, a tyto jsou tak dočasně dostupné za nižší ceny), ochlazují přehřátý trh a motivují investory zauvažovat o jejich portfoliích (a případně alokovat peníze do odvětví či aktiv s vyšším potenciálem růstu, což pomáhá efektivněji využívat kapitál v ekonomice).