Vyšší inflace je v USA hlouběji zakořeněná. Příští rok bude podle expertky z Morgan Stanley pro investory výzva

Rok 2024 ukázal, že zvýšená inflace je v americké ekonomice zakořeněná hlouběji, než se dříve předpokládalo. Míra růstu spotřebitelských cen se sice během roku dostala z více než tří procent pod dvě a půl procenta, v říjnu i listopadu ale inflace opět mírně zrychlila. Investiční ředitelka divize správy aktiv v Morgan Stanley Lisa Shalettová připomíná, že prostředí s vyšší inflací je výzvou pro všechny investory, a radí pokračovat v široké diverzifikaci portfolia.
Americká centrální banka signalizovala, že bude příští rok obezřetná při úpravách měnové politiky a že tempo snižování úrokových sazeb se výrazně zmírní. Podle poslední dot plot projekce měnového výboru Fedu by základní úroková sazba měla v příštím roce klesnout jen o půl procentního bodu, tedy zřejmě ve dvou krocích po 25 bazických bodech.
Shalettová upozorňuje, že přetrvávající zvýšená inflace ve spojení s mírnějším zlevňováním úvěrů může negativně ovlivnit výdaje lidí, což může nepříznivě dopadnout na hospodářské výsledky společností s přímou i nepřímou expozicí vůči spotřebitelům. Pokles ziskovosti by tak mohli zaznamenat jak výrobci a prodejci módy nebo zboží pro domácnost, tak například automobilky. Kvůli přetrvávajícímu období vysokých úvěrových nákladů navíc bude zřejmě pokračovat složité období v realitním odvětví.
Dražší úvěry a obecně dluhové financování navíc podle Shalletové mohou zbrzdit investice firem do vývoje a inovací. Takový vývoj by sice krátkodobě mohl výsledky společností ovlivnit pozitivně, protože podniky zdráhající se zadlužit nebudou muset vydávat tolik peněz na splácení závazků, dlouhodobý efekt by ale podle Shalletové byl jednoznačně negativní, protože méně investic do budoucnosti znamená i slabší zisky v dalších letech.
Investoři by v tomto prostředí podle Shalletové měli být obezřetní a měli by svá portfolia udržovat široce diverzifikovaná, a to napříč třídami aktiv, sektory i regiony. Zajímavé podle ní mohou být například akcie společností z odvětví energetiky či základních materiálů, tedy sektorů, ve kterých vyšší inflace za určitých podmínek může působit spíše pozitivně.
Shalletová radí pozorně sledovat vývoj nálad v centrálních bankách, a to na obou stranách Atlantiku i v Asii. Zároveň by podle ní investoři měli být připravení také na potenciálně turbulentní vývoj na geopolitické scéně s dopadem na těžbu energetických surovin nebo vzácných průmyslových kovů, které také mají zásadní vliv na vývoj výrobních i spotřebitelských cen.
Zdroj: Morgan Stanley