Co musíte ráno vědět (29. ledna)

Jak si v úterý vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak si stojí největší evropská ekonomika podle Svazu německého průmyslu a kolik lidí se loni vydalo na cesty? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý napravily část pondělních ztrát, dařilo se největším titulům na trhu
Americké akciové indexy v úterý vzrostly, a S&P 500 i Nasdaq Composite tak zkorigovaly část pondělních ztrát vyvolaných obavami ohledně možné bubliny na trhu s akciemi firem spojených s umělou inteligencí kvůli zprávám o pokroku čínského startupu DeepSeek. Mírně zpevnil také americký dolar. Index Dow přidal 0,31 % 44 850,35 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,92 % na 6 067,70 bodu a technologický Nasdaq Composite posílil o 2,03 % na 19 733,59 bodu. Index volatility VIX klesl o 8,32 % na 16,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA po růstu během dne uzavíral prakticky beze změny na 4,537 %. Ceny ropy se zvedly asi o procento, přes půl procenta přidaly také zlato a stříbro a bitcoin odevzdal okolo 0,6 % na 101 300 USD. Dolarový index vzrostl zhruba o půl procenta na 107,91 bodu.
2. Evropské akciové indexy se v úterý na směru neshodly, převažoval ale růst
Západoevropské akciové trhy se v úterý na směru neshodly. Převažoval ale růst, který tak korigoval předchozí ztráty kvůli obavám, že by americké podniky mohly relativně rychle přijít o svůj náskok a dominanci v oblasti generativní umělé inteligence. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,36 % na 531,60 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,35 % na 8 533,87 bodu a německý DAX uzavřel se ziskem 0,70 % na 21 430,58 bodu, zatímco francouzský CAC 40 se snížil o 0,12 % na 7 897,37 bodu.
3. Pražská burza v úterý oslabila, nedařilo se akciím Monety
Pražská burza v úterý pokračovala v sestupu z mnohaletých maxim, kterých dosáhla koncem minulého týdne. Index PX oslabil o 0,23 % na 1 867,94 bodu. Do záporného teritoria táhl burzu především výprodej akcií Monety Money Bank, titul odepsal přes tři procenta. Naopak akcie ČEZ se vrátily k růstu s více než 1,5% ziskem.
4. Očekávané události
V noci na středu vyjdou australská inflace a japonská spotřebitelská důvěra. Dopoledne bude patřit německé spotřebitelské důvěře nebo indexu cen britských rezidenčních nemovitostí od Nationwide, odpoledne se ve Spojených státech investoři zaměří na obchodní bilanci a velkoobchodní zásoby a večer americká centrální banka oznámí výsledek svého měnověpolitického zasedání. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Německo čelí hluboké ekonomické krizi, varuje BDI
Německá ekonomika čelí vážné krizi, varuje Svaz německého průmyslu (BDI). Očekává se, že ekonomika v roce 2025 klesne o 0,1 %. Pokud dojde k poklesu potřetí v řadě, bude to poprvé od znovusjednocení v roce 1990. "Krize v průmyslu představuje zásadní zlom. Nejde jen o dočasné ekonomické otřesy, ale o důsledek dlouhodobého zanedbávání klíčových oblastí. Situace je velmi vážná," uvedl svaz v prohlášení.
6. Lufthansa jedná o získání podílu v Air Europa
Německá letecká společnost Lufthansa vede jednání se španělským dopravcem Air Europa o možném získání menšinového podílu. Air Europa hledá finanční prostředky na splacení půjček ve výši 475 milionů eur, které jí během pandemie poskytla španělská vláda.
7. Šéf Kofoly Samaras potvrdil očekávání pro hospodářské výsledky za loňský rok
Generální ředitel a většinový majitel nápojářské skupiny Kofola ČeskoSlovensko Jannis Samaras v rozhovoru pro Forbes uvedl, že rok 2024 byl velmi dobrý, když se společnosti dokonce podařilo vrátit na předcovidová čísla. Současně s tím potvrdil zpětný výhled na hospodaření za rok 2024, kdy čeká tržby necelých 11 miliard korun a EBITDA okolo 1,8 miliardy korun, což víceméně potvrzuje dřívější výhled managementu.
8. Banky loni na windfall tax odvedly 470 milionů Kč, ČEZ kolem 30 miliard Kč
Podle informací Finanční správy odvedly banky v minulém roce na dani z neočekávaných zisků 470 milionů korun, což je ještě méně než v roce 2023 (700 milionů korun). Celkový výběr v loňském roce pak dosáhl 36,7 miliardy korun, přičemž energetické firmy odvedly 40 miliard korun a u rafinérií a ostatních společností stát dokonce vracel přeplatky z předchozího roku.
9. Volkswagen jedná s čínskými partnery o investicích do německých továren
Automobilka Volkswagen a její čínští partneři diskutovali o možnosti investic do továren v Německu. Generální ředitel Volkswagenu Oliver Blume potvrdil probíhající rozhovory, ale zdůraznil, že zatím nebyla přijata žádná konkrétní rozhodnutí.
10. SAP zvýšila finanční výhled díky růstu v oblasti cloudu a umělé inteligence
Německý technologický gigant SAP zvýšil finanční výhled na rok 2025 díky silnému růstu v oblasti cloudových služeb a umělé inteligence. Společnost nyní očekává provozní zisk mezi 10,3 a 10,6 miliardy eur, což je nad původním cílem 10,2 miliardy eur.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Cestovní ruch se vrátil na předpandemickou úroveň
Světový turismus se definitivně vzpamatoval z covidového šoku a vrátil se na rekordní úroveň z roku 2019. Loni cestovalo do zahraničí 1,445 miliardy lidí, nejčastěji do Evropy. Nejnavštěvovanější zemí byla Francie se 100 miliony turistů, následovalo Španělsko s 98 miliony turistů.
Aktuality
