Americké akcie na prahu březnového obchodování: Sezónní vzorce a živá současnost indexu S&P 500

Americký akciový index S&P 500 má za sebou ztrátový týden i celý únor. Okolnosti jsou ale zatím podstatně dramatičtější než vývoj jeho kurzu.
Americký akciový index S&P 500 uzavřel minulý týden pátečním výrazným růstem, celkově ale za týden odepsal bezmála procento. Páteční růstová seance znamenala, že se trh udržel nad svou průměrnou hodnotou váženou podle zobchodovaného objemu (VWAP).
Šlo o druhý nejlepší den pro akciový trh od kurzového odskoku po prezidentských volbách.
S&P 500 uzavřel další měsíc nad svým 10měsíčním průměrem. Dlouhodobý růstový trend je tedy stále v platnosti.
Je ale cítit, že bezbřehá pozitivní nálada je minulostí.
V průzkumu Conference Board dále klesl podíl oslovených, kteří věří v další růst cen akcií.
A o průzkumu Americké asociace individuálních investorů (AAII) jste si již na Investičním webu přečetli svoje. Podíl pesimistů je extrémně vysoký a rozdíl mezi podíly pesimistů a optimistů je historicky široký.
V minulosti byly tak "medvědí" výsledky průzkumu AAII poměrně dobrým kontrariánským nákupním signálem. Současnost je ale evidentně v něčem specifická, protože na rozdíl od minulosti průzkum dopadl tak špatně i v době, kdy byl index S&P 500 3 % pod historickým maximem.
Únorová ztráta po lednovém posílení odpovídá historickému průměru. Index S&P 500 má podle stejné statistiky před sebou teoreticky tři solidní měsíce.
Je to tak mimochodem i v letech po rocích, kdy se konají v USA prezidentské volby.
Začátky března bývají přitom pro akciový trh celkem úspěšné, po zakolísání pak v průměru přichází růst především ve druhé polovině měsíce. Tak uvidíme letos.
A mimochodem, světové akcie (například čínské nebo evropské) v uplynulých týdnech měly nad těmi americkými navrch. Dlouhodobější graf prozrazuje, že mají co dohánět.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, @nullcharts, @MikeZaccardi, Carson Group, Subu Trade, SentimenTrader