US MARKETZavírá za: 1 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Akciový index S&P 500 poblíž vrcholu v době extrémního pesimismu investorů: Co to má znamenat?

Pesimismus amerických investorů dosáhl tento týden sedmé nejvyšší úrovně v historii průzkumu Americké asociace individuálních investorů (AAII). To by nebyla až taková událost, kdyby zároveň akciový index S&P 500 v té době nebyl jen asi 3 % pod historickým maximem, navíc týden starým.

Andrej Rády
Andrej Rády
28. 2. 2025 | 9:12
Americké akcie

Podíl medvědů v průzkumu dosáhl v týdnu do 26. února 60,6 %. Jde o sedmou nejvyšší hodnotu v historii průzkumu, tedy za zhruba 38 let. Podíl býků klesl pod 20 %. V průzkumu zaregistrování investoři dobrovolně odpovídají na otázku, zda v horizontu šesti měsíců čekají index S&P 500 výše (býci), na stávající úrovni, nebo níže (medvědi).

Průzkum AAII (k 26. 2. 2025)

V uplynulém týdnu AAII doplnila také dotaz na to, jaký faktor dominuje v rozhodování o odpovědi. S velkým náskokem "zvítězily" ekonomika a inflace.

Průzkum AAII - faktory ovlivňující výhled oslovených investorů

Předchozí takto vysoké podíly pesimistů v průzkumu nastávaly v dobách, kdy vrcholily nebo končily významné medvědí trhy v USA. A třeba v roce 2003, když končil téměř tříletý hluboký sestupný trend, medvědů bylo v průzkumu maximálně "pouze" 57,89 %. Přes 60 % pesimistů v době, kdy je trh 3 % pod rekordem, je tedy bezprecedentní situace. Extrém.

S&P 500 a 7 nejvyšších podílů medvědů v průzkumu AAII

Co to má znamenat? Na provokativní otázku z titulku bohužel není jasná odpověď, nebo já ji alespoň neznám. Nechme se překvapit. To ale neznamená, že se nelze pokusit alespoň o nedokonalý přehled možných faktorů, které mohou vést k tak netypickému vývoji nálady mezi americkými investory (vzhledem k úrovni, na jaké se pohybuje hlavní akciový index). Seznam si podle libosti proškrtejte, rozšiřte či jinak upravte. Sám jsem si vědom toho, že většinu níže uvedených informací investoři znají delší dobu, a tak by teoreticky trh měl všechny víceméně zohledňovat. Vnímání jejich významnosti se nicméně může vyvíjet.

  • Průzkumu se mohou zúčastnit zaregistrovaní členové AAII (je jich okolo 150 tisíc). Mohou, ale nemusejí. Co týden tedy data mohou být vychýlena nějakým směrem i tím, že zrovna mají tendenci odpovídat spíše investoři s určitou převažující náladou. Tedy nyní, v době velkých nejistot v ekonomice i politice, možná ti, kteří cítí větší obavy o vývoj na trzích. Optimisté se třeba mohli věnovat něčemu jinému než sdělování svého optimismu. Takto lze zpochybnit kterýkoli týdenní výsledek průzkumu za posledních 38 let, cítím ale, že jistou relevanci takto dlouhodobý "sběr dat", jakkoli metodicky velice rozvolněný, mít může.
  • V indexu S&P 500 mají obrovskou váhu největší firmy. To může vést k odchýlení indexu od celkové nálady na trhu. Třeba index firem s malou tržní kapitalizací Russell 2000 je v korekci, tedy více než 10 % pod vrcholem.
  • Ačkoli americká ekonomika dosud celkem solidně rostla, část investorů se může obávat toho, že se na hospodářském výkonu země projeví období vyšších úrokových sazeb. Inflace se ukazuje být odolnější, než velká část optimistů (i těch akciových) loni předpokládala.
  • Valuace řady velkých firem jsou historicky vysoké. Části investorů může docházet trpělivost a odvaha při tak vysokém ocenění dále nakupovat, hlásí horší sentiment (v průzkumu), ale třeba ještě nezačali prodávat (což drží ceny akcií nahoře). Zisky firem v USA sice rostou, celní politika nové administrativy je ale velkým rizikem (a zmíněné akcie malých firem, které byla zkraje roku považovány za černého koně burzy, zatím letos zaostávají za akciemi velkých společností).
  • Obecně je na trzích velká nejistota, investoři ale mohou zatím vyčkávat, jak vývoj na té které frontě (domácí politika, geopolitika, mezinárodní obchod, měnová politika) dopadne. Opět to znamená horší náladu v průzkumu, ale nemusí se to projevit v samotných portfoliích investorů (obecně je něco jiného odpovídat v průzkumu než reálně investovat).
  • Individuální investoři mají tendenci více reagovat na krátkodobý vývoj a spíše podléhat emocím. Na trhu jsou ale i velcí institucionální hráči, kteří mohou skupovat akcie prodávané "retailem", a držet tak hlavní indexy nahoře.
  • Velká část peněz na trhu je spravována takzvaně pasivně a obchody s nimi řídí automatizované systémy. V souvislosti s posledním vývojem to může tlumit vliv emocí drobných investorů, jindy to ale může mít vliv přesně opačný.
  • Tradiční poučky, třeba že vysoká míra pesimismu signalizuje brzký růst cen akcií, nemusejí být spolehlivé (ne že by někdy nějak významně byly). Struktura trhu se mění, jakkoli některé psychologické efekty fungují stále obdobně. Nefungují ostatně ani historicky "uznávané" korelace cen různých typů aktiv.
Největšími silami na trzích jsou chamtivost a strach, říká uznávaný investor Howard Marks

Největšími silami na trzích jsou chamtivost a strach, říká uznávaný investor Howard Marks

Zdroj: AAII, Macro Charts

Americké akcieS&P 500Zajímavost dne
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa