US MARKETZavírá za: 3 h 59 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

#VítěznéPortfolio: Proč CEE (ne)stojí za hřích aneb Česko, Polsko, Turecko a spol. očima investora

Ve střední a východní Evropě se rodí (akcioví) šampioni. Potvrdil to loňský rok, kdy se turecký BIST 100 se ziskem 31,6 % zařadil mezi nejvýkonnější indexy světa a český dividendový PX-TR na tom byl s nárůstem o zhruba 34 % ještě lépe. A potvrzuje to i výhled na tento rok, kdy většina analytických domů čeká od regionu navzdory americkému protekcionismu a souvisejícím (geo)politickým turbulencím solidní růst. I proto by akcie obchodované ve střední a východní Evropě letos měly příjemně překvapit. Podle JPMorgan Chase lze kupříkladu od Turecka opět čekat alespoň 20% růst.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
4. 3. 2025 | 16:30
Akcie ČR

Potenciál regionu mi nedávno potvrdily dva rozhovory s portfoliomanažerem jedné z největších bank na Wall Street, která se rozhodla znovuotevřít fond zaměřený na střední a východní Evropu. Zajímaly ho mé názory na "staré známé", které má smysl i z pohledu českého investora hrát, tedy slušně rozjeté Polsko, solidní jistotu v podobě pražské burzy a v neposlední řadě Turecko brzděné (i dopované) volatilním autoritářem. K tomu přidávám Rumunsko, které mi nedávno kamarád z RB Research trefně přirovnal k Česku 90. let.

Ochutnávku toho, jak nad investicemi v regionu CEE přemýšlet, najdete níže.


Jan Vejmělek (Komerční banka)

Region střední a východní Evropy se bude muset v letošním roce spoléhat na sílu domácí poptávky. Obavy z ekonomické stagnace eurozóny, zejména Německa jako průmyslového motoru, nejistota ohledně protekcionistické politiky Donalda Trumpa a otázky, zda a jak (udržitelně) bude ukončena válka na Ukrajině, to všechno jsou faktory, které budou limitovat exportní aktivitu zemí regionu. Celkově by střední a východní Evropa měla letos růst pohledem reálného HDP rychleji než v roce 2024. Tržní konsenzus pro letošní rok je růst o 2,8 % po loňských 1,9 %. Tahounem, a tedy šampionem bude jednoznačně Polsko, které bude atakovat růst na úrovni 3,5 %. Další zemí, která zřejmě přesáhne 3% růst, bude Chorvatsko a atakovat tuto hodnotu zespodu zřejmě bude Litva. Naopak na straně nejpomaleji rostoucích budou zřejmě Slovensko, Lotyšsko a Estonsko.

Vzhledem k téměř neexistujícímu kapitálovému trhu připadají akciové investice v úvahu prakticky pouze v Polsku, což vzhledem k síle tamní ekonomiky a letošnímu očekávanému růstu taženému primárně investicemi může být atraktivní. Šance na další růst v podobě zhodnocení polského zlotého jsou ale podle nás spíše limitované, zejména kvůli tomu, že zlotý vůči euru od začátku letošního roku posílil o téměř 3 %. Ani v případě ostatních regionálních měn není prostor podle nás nijak výrazný, a to zejména s ohledem na sílu amerického dolaru.

Po odeznění inflační vlny se úrokové sazby centrálních bank v regionu postupně snižují a v tomto trendu by měly pokračovat i v průběhu letošního roku. Vzhledem k absolutní výši úrokových sazeb se dá výraznějších kapitálových zisků dosáhnout spíše investicemi do dluhopisů s kratší durací, u delších dává spíše smysl držet je do splatnosti, ale s šancí na dosažení i kapitálových zisků v případě realizace nějakého negativního scénáře a zhoršení růstové dynamiky v regionu.

Martin Pavlík (Conseq Investment Management)

V rámci regionu střední a východní Evropy nejvíce věřím polskému trhu. Tamní burze se extrémně dařilo v roce 2023, kdy index WIG30 předvedl 33% zhodnocení. V roce 2024 stál polský trh stranou investorského zájmu při uzavírání dříve nabytých zisků, přičemž se zároveň velké fondy prodeji tamních akcií připravovaly na emisně silný podzim, kdy bylo v plánu mnoho veřejných nabídek akcií. Od polského akciového trhu však z důvodu robustního ekonomického růstu, silného trhu práce, dobré pozice domácností, levných akcií, schopnosti čerpání peněz z fondů EU, budování infrastruktury a například rychlosti udělování stavebních povolení očekávám v následujících letech silnou výkonnost. Impulzem k návratu dalších investorů na regionálně největší trh může být také vyřešení války na Ukrajině. Valuačně se stále jedná o jeden z nejlevnějších světových akciových trhů.

Z konkrétních akciových titulů v regionu očekávám slušnou střednědobou výkonnost od místních bank a pojišťoven. Ať již polské banky těžící z tamních vyšších úrokových sazeb a snižovaní odpisů problémových úvěrů denominovaných ve švýcarských francích, nebo největší polská pojišťovna PZU a rakouská Vienna Insurance Group jsou zajímavými investičními příležitostmi. Akcie OMV mohou být také atraktivní investicí. Kvalitní management, technologicky vyspělá společnost mající podíl v rumunském Petromu, slušně diverzifikované tržby, dlouhodobě nízké hodnotové ukazatele a určité útočiště při zvýšených rizicích nejen na Blízkém východě, to může být pěkný doplněk diverzifikovaného portfolia. Neopomínal bych ani stále podhodnocené akcie Nova Ljubljanska Banka, jejichž dividendový výnos se pohybuje blízko 10 %.

Vladimír Vávra (WOOD & Company)

Pražská burza zahájila rok 2025 velice optimisticky, měřeno indexem PX od začátku ledna posiluje o asi 13 %. Největší měrou k dvoucifernému růstu indexu přispívají finanční tituly (Komerční banka +23 %, MONETA Money Bank +13 %, VIG +13 %, Erste Group Bank +13 %). Pozitivní vývoj v Praze se však nijak nevymyká optimismu na ostatních evropských trzích, kdy například panevropský index EURO STOXX 50 letos narostl také zhruba o 11 %. Polský index WIG20 si pak letos připisuje dokonce zhruba 15% zisk.

Domnívám se, že evropské trhy těží především z víry v brzké ukončení konfliktu na Ukrajině, a zároveň se prozatím nenaplnily obavy z eskalace obchodních válek v souvislosti se zavedením amerických importních cel. Pokud bereme v potaz období od roku 2022, jsou nůžky vzájemné relativní podvýkonnosti evropských burz vůči akciovým trhům v zámoří stále poměrně rozevřené. Nicméně z krátkodobého hlediska bych byl raději opatrný ohledně jednostranných soudů o brzkém ukončení ruské agrese, pokud samotná Ukrajina není přizvána k mírovým rozhovorům.

Nehledě na to, jakým směrem se bude situace ubírat, je zřejmé, že Evropa bude muset dramatický navýšit výdaje na obranu. Domnívám se, že toto prostřední bude velice příznivé pro vývoj hospodaření Colt CZ Group. Společnost je diverzifikována jak geograficky (EU, USA, svět), tak produktově (civilní trh, obranné složky, střelné zbraně, munice) a její akcie se stále obchodují s hlubokým diskontem vůči průměrné valuaci zahraničních zástupců obranného sektoru.


Podrobnosti nabídli v diskuzi z cyklu #VítěznéPortfolio Jan Vejmělek (Komerční banka) a Jan Macek (Conseq Investment Management) v úterý 4. března od 17.00. První část debaty byla vysílána živě na YouTube Investičního webu. Druhá část, v níž oba experti mimo jiné představili své osobní #VítěznéPortfolio, byla určena hostům na místě.

Máte zájem zúčastnit se debaty osobně? Staňte se členy klubu #VP Extra nebo si pořiďte jednorázové vstupné. Potřebné informace najdete ZDE.

Akcie ČRAkciové tipyAkciový trhAnketaČeská republikaDluhopisový trhEmerging marketsEvropské akcieForex (FX)Investiční tipyMěnyPolskoStřední a východní EvropaTurecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa