Tohle zavánělo debaklem. IPO CoreWeave ukázalo, jak riskantní mohou být sázky na AI

Očekávání byla vysoká. IPO společnosti CoreWeave, poskytovatele cloudových služeb pro umělou inteligenci (AI), mělo být lakmusovým papírkem měřícím zájem investorů o technologické firmy spojené s AI. Výsledek ale zklamal, CoreWeave vstoupila na burzu při ceně 40 USD za akcii, tedy hluboko pod původně stanoveným rozmezím 47 až 55 USD, a to při výrazně nižším objemu úpisu, než se původně předpokládalo. Během prvního obchodního dne titul celkově odepsal kosmetické tři centy. Proč se debut na Nasdaqu nepovedl podle plánu? A co to může v současném ekonomickém prostředí znamenat pro trh s technologickými IPO, a ostatně nejen s nimi?
NVIDIA jako záchranná brzda v nejisté době
IPO společnosti CoreWeave bylo jedním z nejočekávanějších vstupů na burzu v technologickém sektoru za poslední roky. Podporovaná Nvidií a sama působící v oblasti cloudových služeb pro umělou inteligenci, firma vstoupila na burzu hluboko pod plánovaným cenovým rozpětím v rámci úpisu. Přestože CoreWeave získala 1,5 miliardy USD, což bylo největší americké technologické IPO od roku 2021, výsledek naznačuje, že současná doba pro podobné vstupy na trh není zrovna příznivá.
CoreWeave vyrostla z kryptoměnové těžební společnosti ve významného hráče v oblasti AI díky spolupráci s Nvidií. Právě NVIDIA, klíčový dodavatel grafických procesorů (GPU), zafungovala během úpisu jako záchranná brzda během nedobře se vyvíjejícího IPO. Firma sama nakoupila akcie CoreWeave za 250 milionů USD po 40 dolarech za kus, aby podpořila úpis a stabilizovala trh. Bez toho by vstup CoreWeave na trh Nasdaq pravděpodobně ani neproběhl. To ukazuje, jak křehký je v současnosti trh s rizikovými investicemi.
Ředitel CoreWeave Mike Intrator v reakci na výsledek IPO uvedl, že snížení ceny akcií v úpisu bylo nutné kvůli "protivětru v makroekonomickém prostředí". "Museli jsme se přizpůsobit zájmu kupujících. Získané peníze chceme využít ke splácení dluhů a k rozvoji byznysu," nepřekvapil v komentáři pro CNBC.
"CoreWeave během úpisu snížila objem nabízených akcií i jejich cenu, obojí zhruba o 20 %. To byl jasný signál, že zájem není nijak zázračný. Boom spojený s umělou inteligencí evidentně může narážet na své limity. CoreWeave je podobně jako NVIDIA závislá na kapitálových výdajích největších technologických hráčů a na trhu narůstají obavy o to, zda to velké technologické společnosti s investicemi do AI infrastruktury přece jen nepřehánějí," říká portfoliomanažer Tomáš Pfeiler ze společnosti CYRRUS.
Dluhy, makroekonomické obavy a odklon od rizika
Za neúspěchem IPO stála kombinace faktorů. Klíčovou roli sehrála současná makroekonomická nejistota. Celní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa, která hrozí eskalací obchodních válek, a obavy z inflace a recese vedou k opatrnosti a averzi k riziku. Investoři cítí, že může dojít k výraznému zpomalení hospodářství a snížení ziskovosti firem.
CoreWeave se navíc potýká s vysokým zadlužením, které vzniklo v důsledku masivních investic do nákupů GPU a budování datových center. Společnost má dluhy v objemu okolo 8 miliard USD, což vyvolává obavy o její finanční stabilitu v době, kdy investoři hledají spíše bezpečné než rizikové investice.
Důvody k opatrnosti v současném ekonomickém prostředí
Geopolitická nejistota:
- eskalace obchodních válek v důsledku Trumpovy celní politiky
- nestabilita v klíčových regionech světa
Makroekonomická nejistota:
- obavy z inflace a recese
- potenciální zvyšování sazeb centrálními bankami
- zpomalení ekonomického růstu
Specifické faktory pro CoreWeave:
- vysoké zadlužení společnosti
- koncentrace příjmů na několik velkých zákazníků
- nákladný obchodní model
IPO CoreWeave v žádném případě nebylo tak úspěšné, jak se očekávalo, a vyslalo varovný signál pro trh s rizikovými investicemi. Ukázalo, že investoři jsou v současnosti opatrní, v případě zadlužených firem s obchodním modelem závislým na několika velkých zákaznících dvojnásob.
"Krátkodobí spekulanti mohli být zklamaní jen omezeným a dočasným růstem během prvního dne obchodování, dlouhodobí investoři ale mohou vidět příležitost v nadále rostoucí poptávce po AI infrastruktuře. IPO CoreWeave nicméně ukázalo, že ani v atraktivním sektoru, jako je AI, není v současném prostředí úspěch zaručený. Větší spekulativní příležitost než v případě v mnoha směrech nejisté společnosti CoreWeave každopádně vidím v podhodnocených akciích firem z takzvané úžasné sedmičky, jejichž společná valuace klesla na zhruba desetileté minimum," říká soukromý investor Petr Novotný.
Budoucnost dalších (nejen) technologických IPO bude záviset na vývoji makroekonomické situace. Pokud se geopolitická a ekonomická nejistota sníží a CoreWeave prokáže schopnost růst a vydělávat, může se stát průkopníkem pro další technologické firmy, které chtějí vstoupit na burzu. V současném prostředí ale budou investoři nejspíše nadále opatrní a budou preferovat bezpečnější investice. Růst cen zlata nebo stříbra v uplynulých týdnech je toho čitelnou ilustrací.
Zdroj: CNN, Reuters, CNBC