Co musíte ráno vědět (4. dubna)

Jak dopadlo čtvrteční obchodování s akciemi na burzách v Evropě a na Wall Street, jak Donald Trump došel ke clům, kterými jsou údajně zatíženy Spojené státy, a kdo všechno se nevyhnul novým tarifům? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek prudce oslabily, pro index S&P 500 to byl nejhorší den od začátku pandemie
Americké akciové indexy hned první den po oznámení nových amerických dovozních cel prudce klesly. Ekonomové varují, že vysoká cla na dovoz z asijských továren a možné odvetné kroky jednotlivých států namířené proti americkému dovozu mohou narušit globální dodavatelské řetězce a negativně ovlivnit zisky firem. Navzdory několika vyjádřením členů americké administrativy, že nová cla nejsou základem pro vyjednávání s jinými zeměmi, sám Donald Trump odpoledne uvedl, že je otevřený jednáním, pokud obchodní protějšky přijdou s "něčím fenomenálním". Index Dow odepsal 3,98 % na 40 545,93 bodu, širší S&P 500 spadl o 4,84 % na 5 396,52 bodu a je nejníže od 12. srpna, technologický Nasdaq Composite přišel o 5,97 % na 16 550,61 bodu a index akcií malých firem Russell 2000 odepsal 6,59 % na 1 910,55 bodu a z maxima již odepsal přes pětinu, tedy spadl do medvědího trendu. Index volatility VIX vystřelil o 39,56 % na 30,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o čtrnáct bazických bodů na 4,059 %. Ropa zlevnila o sedm procent (několik významných producentů oznámilo navyšování těžby), zlato zlevnilo o procento a půl a stříbro odepsalo bezmála šest procent. Bitcoin ztratil asi 2,5 % na 82 500 USD. Dolarový index spadl o 1,77 % na 101,973 bodu.
2. Evropské burzy ve čtvrtek prudce oslabily, pod tlakem byly akcie firem s velkou expozicí vůči zahraničním trhům v čele s USA
Oznámení amerických "recipročních cel" zasadilo evropským akciovým trhům tvrdou ránu. Všechny hlavní indexy ve čtvrtek skončily výrazně pod nulou. Investoři se bojí eskalace obchodních válek. Panevropský index STOXX Europe 600 spadl o 2,57 % na 523,12 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,55 % na 8 474,74 bodu, německý DAX přišel o 3,01 % a skončil na 21 717,39 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 3,31 % na 7 598,98 bodu. Prudce oslabily mimo jiné akcie společností globálně diverzifikovanými tržbami. Nedařilo se ani námořnímu dopravci A.P. Møller-Mærsk, který platí za lakmusový papírek globální obchodní výměny.

3. Pražská burza ve čtvrtek odepsala téměř 2 %, pokles vedly akcie Komerční banky
Pražská burza ve čtvrtek stejně jako naprostá většina akciových trhů ve světě skončila v červených číslech. Oslabily všechny hlavní tituly. Pesimismus na burzách pramenil ze středečního oznámení amerických dovozních cel. Investoři se obávají eskalace obchodních válek a zpomalení růstu globální ekonomiky. Index PX klesl o 1,98 % na 2 061,27 bodu.
4. Očekávané události
Páteční dopoledne bude patřit německým průmyslovým zakázkám a britskému indexu nákupních manažerů ve stavebnictví. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na kompletní sadu dat z trhu práce a na kanadskou nezaměstnanost. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Jak Trump přišel na údajná cla zatěžující USA? Vypočetl obchodní deficit
Když americký prezident Donald Trump oznámil ve středu večer SELČ "reciproční cla", řada ekonomů si začala lámat hlavu nad tím, jak šéf Bílého domu přišel na cla, která údajně jednotlivé země, respektive EU uplatňují vůči USA. Odpověď je ale více než prostá. Trumpův tým vypočetl obchodní deficit USA s jednotlivými zeměmi a ten v procentním vyjádření vztáhl k vývozu Ameriky do nich.
6. Stellantis přerušuje výrobu v Kanadě a Mexiku kvůli Trumpovým clům na auta
Společnost Stellantis ve čtvrtek oznámila, že dočasně zastavuje výrobu ve dvou svých montážních závodech, ve Windsoru v kanadské provincii Ontario a v mexické Toluce. Důvodem jsou nově zavedená 25% cla na veškeré automobily dovážené do Spojených států, včetně těch z Kanady a Mexika.
7. Americký obchodní deficit v únoru klesl, dovoz zůstal vysoký kvůli clům
Obchodní deficit Spojených států se v únoru snížil o 6,1 % na 122,7 miliardy dolarů. Za poklesem stála především silná exportní čísla, zatímco dovoz zůstal na vysoké úrovni kvůli předzásobení firem před očekávaným zvýšením cel. Ekonomové oslovení agenturou Reuters očekávali pokles deficitu na 123,5 miliardy dolarů, výsledek tedy překonal očekávání.
8. Cla a akcie na BCPP: Colt má z USA více než třetinu tržeb, Gevorkyan pětinu až čtvrtinu
Ze společností obchodovaných na pražské burze by se americká "reciproční cla" v největší míře měla týkat zbrojovky Colt CZ Group a metalurgické společnosti Gevorkyan. V případě Coltu se podle analytiků z České spořitelny tuzemský dovoz může stát do značné míry nekonkurenceschopným. U Gevorkyanu by nové obchodní bariéry mohly urychlit plány společnosti na koupi továrny v USA.
9. Trumpovy celní tarify izolují USA, Číně dávají šanci získat nové spojence
Rozhodnutí Donalda Trumpa uvalit clo téměř na všechny obchodní partnery včetně spojenců, jako jsou Japonsko nebo Velká Británie, sice zasáhne i čínskou ekonomiku, ale zároveň otevírá prezidentu Si Ťin-pchingovi příležitost posílit globální vliv Číny a upevnit vztahy s partnery po celém světě.
10. Polsko chce v roce 2026 vydávat 5 % HDP na obranu, oznámil ministr
Polsko plánuje v roce 2026 zvýšit své obranné výdaje na 5 % HDP. Uvedl to ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz po jednání ministrů obrany EU ve Varšavě. Země tak potvrdila svou roli lídra v rámci NATO v reakci na hrozby ze strany Ruska.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Cla musejí platit všichni!
Když cla, tak na všechno a na všechny. Pozornosti prezidenta USA Donalda Trumpa neunikla dokonce ani neobydlená území. Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy jsou dostupné výhradně dvoutýdenní plavbou lodí z australského Perthu a jejich jedinými obyvateli jsou tučňáci.
Trumpova administrativa pro výpočet údajných cel proti USA použila jejich obchodní deficit s jednotlivými zeměmi. Tak tomu pravděpodobně bylo právě i třeba u Heardova ostrova a McDonaldových ostrovů, byť zůstává otázkou, kde se vzal vývoz převážně strojů a elektrických zařízení z tohoto území do USA v hodnotě 1,4 milionu dolarů za rok 2022, když tam nestojí jediná funkční budova.