Co musíte ráno vědět (17. dubna)

Jak si ve středu vedly akcie na burzách na obou stranách Atlantiku, jak se na začátku roku dařilo čínské ekonomice a jak to aktuálně vypadá s býky na americkém akciovém trhu? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu výrazně klesly, Dow odepsal téměř 700 bodů
Americké akciové indexy uzavřely středeční obchodování v minusu. Nedařilo se cenným papírům výrobců čipů poté, co NVIDIA varovala před odpisem 5,5 miliardy dolarů kvůli restrikci na prodej svých čipů H20 do Číny ze strany americké vlády. Index Dow klesl o 1,73 % na 39 669,39 bodu, širší S&P 500 odepsal 2,24 % a skončil na 5 275,70 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite spadl o 3,07 % na 16 307,16 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,37 % na 32,64 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o asi čtyři bazické body na 4,281 %.
2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, nedařilo se polovodičovému sektoru
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně, protože nejistota ohledně směřování americké celní politiky nadále oslabovala investorský sentiment. Prodejní tlak na širší trh byl vytvářen klíčovou společností z polovodičového sektoru ASML, jejíž akcie odepsaly přes 5 %. Panevropský index STOXX Europe 600 oslabil o 0,19 % na 507,09 bodu, britský FTSE 100 si připsal zisk 0,32 % a uzavřel na 8 275,60 bodu, německý DAX zpevnil o 0,27 % na 21 311,02 bodu a francouzský CAC 40 zakončil den slabší o 0,07 % na 7 329,97 bodu.
3. Pražská burza ve středu mírně ztratila, banky korigovaly zisky z předchozích dnů
Pozitivní nálada z předchozích dvou seancí na pražské burze ve středu ochladla. Index PX odepsal 0,25 % a uzavřel na 2 042,41 bodu. Hlavní brzdou trhu byly bankovní tituly, které částečně korigovaly předchozí zisky. Obchodní aktivita zůstala lehce nad dlouhodobým průměrem.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek vyjdou japonská obchodní bilance a data z australského trhu práce. Dopoledne nabídne švýcarskou obchodní bilanci a německou výrobní inflaci. Ve 14.15 SELČ skončí měnověpolitické jednání Evropské centrální banky a ve Spojených státech odpoledne vyjdou zprávy o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a podnikových zásobách a dále index průmyslové aktivity filadelfského Fedu, pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index trhu rezidenčních nemovitostí NAHB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí překonal očekávání. MMF v reakci na to zlepšil odhad celoroční expanze HDP
Čína zaznamenala v prvním čtvrtletí meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) o 5,4 %. To překonalo očekávání analytiků, kteří předpovídali růst ekonomiky jen o 5,1 %. Výsledek je v souladu s růstem zaznamenaným v posledním čtvrtletí roku 2024 a posiluje důvěru ve splnění cíle Pekingu v podobě celoročního posílení ekonomiky kolem 5 %. Mezikvartálně HDP v prvním čtvrtletí stoupl o 1,2 %, čekal se růst tempem 1,4 % po předchozím zvýšení o 1,6 %.
6. Inflace v eurozóně v březnu klesla na 2,2 %, potvrdila finální zpráva Eurostatu
Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně se v březnu snížilo o desetinu procentního bodu na 2,2 %. Potvrdila to středeční finální zpráva statistického úřadu Eurostat. Meziměsíční růst cen byl také potvrzen na úrovni 0,6 %, v únoru se ceny meziměsíčně zvýšily o 0,4 %. Takzvaná jádrová inflace, která vylučuje vliv kolísavých cen potravin a energií, dosáhla v březnu meziročního tempa 2,4 % a meziměsíčního tempa 1 %. V obou případech tak rovněž byl potvrzen rychlý odhad Eurostatu.
7. WTO: Globální obchod v roce 2025 klesne kvůli americkým clům
Světová obchodní organizace (WTO) ve své nejnovější zprávě varovala před prudkým zhoršením výhledu globálního obchodu v roce 2025. Původní prognóza růstu objemu obchodu o 2,7 % byla revidována na pokles o 0,2 %. Hlavním důvodem jsou nová americká celní opatření včetně 10% cla na veškerý dovoz a specifických cel ve výši až 145 % na čínské zboží, jako jsou automobily a ocel.
8. Google čelí v Británii žalobě kvůli "téměř absolutní dominanci" v internetovém vyhledávání
Internetová společnost Google ze skupiny Alphabet čelí ve Spojeném království hromadné žalobě za údajné zneužití svého dominantního postavení na trhu internetového vyhledávání. Žaloba tvrdí, že praktiky Googlu, který ve vyhledávání na internetu v zemi "téměř absolutně dominuje", vedly ke zvýšení nákladů na reklamu, což se následně promítlo do vyšších cen pro spotřebitele. Žaloba požaduje od Googlu odškodnění ve výši pěti miliard liber.
9. NVIDIA odepíše 5,5 miliardy dolarů kvůli americkému zákazu vývozu čipů do Číny
Americký technologický gigant NVIDIA oznámil, že ve výsledcích za první čtvrtletí fiskálního roku 2026 odepíše 5,5 miliardy dolarů. Důvodem je nová exportní restrikce ze strany americké vlády, která firmě zakazuje prodávat AI čipy H20 do Číny.
10. AKAT: Poptávka po DIP zůstává silná, už si ho založilo skoro 151 tisíc lidí
Počet investorů, kteří se rozhodli vložit peníze sloužící k zajištění na stáří do dlouhodobého investičního produkt (DIP), dosáhl ke konci března 150 936. Ve všech DIP bylo ke konci minulého měsíce dohromady přes 3,5 miliardy korun, přibližně 7 % z toho byla depozita, 87 % investiční fondy a 6 % ostatní investice.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Americký akciový býk je mrtev
Willie Delwiche z Hi Mount Research sleduje několik indikátorů toho, zda je akciový trh v býčím módu. A aktuálně (ani po vzestupu indexu S&P 500 o 5,7 % minulý týden) tomu tak podle něj není ani náhodou.