US MARKETZavírá za: 2 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Buffett a Apple aneb Když se ze vztahu z rozumu stane skutečná láska

Warren Buffett je uváděn jako příklad geniálního investora, kterému se podaří, na co sáhne. Ani Věštec z Omahy ale není dokonalý a sám za svou dlouhou kariéru přiznává řadu špatných rozhodnutí. Na trzích ale nerozhodují průběžné výsledky, jakkoli je pohled na ně občas hodně zajímavý.

V roce 2010 Buffett v rozhovoru pro CNBC prohlásil, že jednou z jeho největších chyb v investování byla koupě společnosti Berkshire Hathaway. Slyšíte správně. Když Buffett do firmy poprvé investoval v roce 1962, šlo o upadající textilku. Věřil, že firmu restrukturalizace vrátí na výsluní. Nestalo se. Byznys držel při životě 20 let a podle svých hrubých propočtů se tím připravil o potenciální výnosy z jiných investic v astronomické výši přinejmenším 200 miliard dolarů.

Pyšný není Buffett ani na akvizici textilky Waumbec a rád nevzpomíná na investici do britského maloobchodního řetězce Tesco nebo amerického výrobce obuvi Dexter Shoe. Právě koupi Dexter Shoe, financovanou ne hotovostí, ale akciemi Berkshire Hathaway, sám Buffett označil za vůbec největší přešlap svojí kariéry. "Dexter Shoe byla moje zatím největší chyba. V budoucnu ale budu dělat další, na to si můžete vsadit," napsal v roce 2007 v dopise akcionářům.

Jedna akcie úspěch (ne)dělá

Jinak má ale Buffett opravdu hodně šťastnou ruku. Nebo možná šestý smysl. Vrcholem "jeho" umění bylo získání podílu ve společnosti Apple před necelými deseti lety. Warren Buffett vždy odmítal investovat do věcí, kterým nerozumí. V druhé polovině 90. let třeba jako jeden z mála velkých investorů nekupoval akcie internetových a technologických firem. Na jejich byznys se nedalo sáhnout a Buffett jejich služby nepoužíval. Nevěřil jim. Paradoxně právě odpor k technologiím ho tehdy zachránil a ušetřil mu spoustu peněz, když praskla internetová bublina.

Nakonec ale i staromilecký Buffett, který dodnes v kanceláři nemá počítač, vábení technologií podlehl. Todd Combs, výkonný ředitel dceřiné pojišťovny GEICO, svého "šéfa" v roce 2016 přemluvil, že výrobce iPhonů a Maců stojí za hřích. Dosud nedůvěřivý Buffett si rychle uvědomil sílu značky a potenciál firmy a během dvou let za 31 miliard dolarů naakumuloval asi pět procent akcií společnosti. Během sedmi let se akcie Applu zhodnotily o zhruba 700 %. Než Berkshire Hathaway v roce 2024 začala svůj podíl v Applu snižovat, držela akcie firmy v hodnotě 175 miliard dolarů.

Akcie Berkshire Hathaway vs. index S&P 500, zdroj: Yahoo! Finance

Akcie Berkshire Hathaway vs. index S&P 500, zdroj: Yahoo! Finance

Tím se dostáváme ke klíčové otázce "co by kdyby". Mezi roky 2016 a 2023 cena akcií Berkshire Hathaway stoupla o 174 %. Index S&P 500 ve stejné době přidal "jen" 168 %. Očistíme-li ovšem růst ceny akcií Berkshire Hathaway o příspěvek Applu (vypočteno odečtením nerealizovaného zisku z držení akcií Applu od tržní kapitalizace Berkshire Hathaway a přepočtením ceny akcií Berkshire vzhledem k této úpravě), dostaneme zhodnocení akcií Berkshire jen o 142 % (nákup akcií Applu je nahrazen stejně velkou investicí do amerických pokladničních poukázek). Z toho plyne, že nebýt investice do Applu, zaostaly by akcie Berkshire Hathaway výkonností za indexem S&P 500.

Akcioví supervítězové a ti ostatní

Pokud věříte ve stock-picking, pak jedinou strategií, která vás může výsledkově vystřelit vysoko nad trh, je koupit a dlouhodobě držet tituly, o jejichž abnormálním potenciálu jste skálopevně přesvědčení. Americký akciový trh během uplynulých sto let investorům přinesl zhodnocení přes 47 bilionů dolarů, všechny tyto peníze ale vygenerovalo jen asi tisíc titulů z celkových více než 26 tisíc.

Tři tipy z letošního Buffettova dopisu akcionářům, které z vás udělají prozíravější investory

Tři tipy z letošního Buffettova dopisu akcionářům, které z vás udělají prozíravější investory

Jak upozorňuje JPMorgan Asset Management ve studii The Agony & The Ecstasy, od roku 1980 téměř polovina amerických akcií ztratila více než 70 % a nikdy se z propadů plně nezotavila. Další zhruba čtvrtina cenných papírů pak podala horší výkon než trh jako celek. Jinými slovy, za poslední čtyři a půl dekády téměř osm z deseti akcií v USA investorům přineslo buď ztrátu, nebo výnos, který zaostal za výkonností indexu.

Nadvýkonnost/podvýkonnost jednotlivých amerických akcií vůči indexu Russell 3000

Nadvýkonnost/podvýkonnost jednotlivých amerických akcií vůči indexu Russell 3000

Celkovou silnou výkonnost amerického akciového trhu JPMorgan vysvětluje přítomností takzvaných supervítězů ve srovnávacích indexech. To jsou tituly, které se zhodnocují o stovky až tisíce procent. Nicméně ani jejich identifikace není sama o sobě zárukou úspěchu. Jak totiž experti z JPMorgan zdůrazňují, až na pár výjimek tyto akcie v uplynulých dekádách během své cesty vzhůru prošly řadou dílčích korekcí nebo medvědích trendů.

Třeba právě akcie Applu mezi roky 2016 a 2023 investorům nabídly zmíněné zhodnocení asi 700 %, ale současně za tu dobu prodělaly jeden téměř 40% propad ceny, několik poklesů o 30 % a řadu 10% korekcí. Otázkou je, kolik investorů mělo tak pevné nervy jako Buffett.

Berkshire Hathaway: Silné a slabé stránky sázky na Buffetta

Berkshire Hathaway: Silné a slabé stránky sázky na Buffetta

Síla supervítězů amerického akciového trhu

Síla supervítězů amerického akciového trhu

Zdroj: Market Sentiment, CNBC

Americké akcieAppleBerkshire HathawayNejbohatší investoři a byznysmeniPonaučení pro investorySrovnání investicWarren Buffett
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa