Co musíte ráno vědět (23. dubna)

Jak zakončily úterní obchodování akcie na burzách v Evropě a za oceánem, o kolik letos podle nové prognózy MMF vzroste světová ekonomika a jak se Donaldu Trumpovi podařilo Spojené státy přiblížit ne zrovna prosperujícím ekonomikám? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy v úterý vzrostly o dvě a půl procenta, investoři doufají v uvolnění napětí v obchodních vztazích USA a Číny
Akcie v USA prudce posílily díky nadějím na zmírnění obchodního napětí mezi USA a Čínou. Trh díky tomu napravil pondělní propady. Index Dow posílil o 2,66 % na 39 186, 98 bodu, širší index S&P 500 přidal 2,51 % na 5 287,76 bodu, technologický Nasdaq Composite vzrostl o 2,71 % na 16 300,42 bodu a index akcií menších firem Russell 2000 zpevnil o 2,71 % na 1 890,28 bodu. Index volatility VIX spadl o 9,61 % na 30,57 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o půl bazického bodu na 4,401 %. Ceny ropy stouply o procento a půl, zlato naopak zlevnilo o procento a půl, stříbro odepsalo zhruba 0,8 % a bitcoin zdražil o asi 4,7 % na 91 250 USD. Dolarový index narostl o 0,7 % na 98,972 bodu.
2. Evropské akcie v úterý posílily, londýnská burza zpevnila posedmé v řadě
Evropské akcie po prodlouženém velikonočním víkendu v úterý posílily. Investoři věří, že Spojené státy a Čína zasednou k jednacímu stolu, aby vyřešily otázky týkající se vzájemné obchodní výměny, s jejímž stavem není spokojený americký prezident Donald Trump. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,25 % na 507,71 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,64 % na 8 328,60 bodu (stoupl už posedmé v řadě, což je jeho nejdelší růstová série od dubna 2023), německý DAX uzavřel se ziskem 0,41 % na 21 293,53 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,56 % na 7 326,47 bodu.
3. Pražská burza v úterý mírně klesla, pod nulou skončila většina titulů
Index PX pražské burzy v úterý klesl o 0,15 % na 2 046,71 bodu. Zisk zaznamenaly jen akcie Komerční banky a VIG, ostatní hlavní tituly oslabily nebo stagnovaly. Objem obchodů byl mírně nadprůměrný, zobchodovaly se akcie za zhruba 530 milionů korun.
4. Očekávané události
Středa bude ve světě dnem předběžných dubnových indexů nákupních manažerů. Eurostat navíc za eurozónu přidá stavební výrobu a obchodní bilanci a odpoledne ve Spojených státech vedle PMI od S&P Global vyjdou ještě údaje o prodeji nových rezidenčních nemovitostí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. MMF: Vyhlídky americké i globální ekonomiky se kvůli Trumpovým clům výrazně zhoršily
Mezinárodní měnový fond (MMF) snížil odhad růstu světové ekonomiky kvůli dopadům cel zavedených prezidentem Donaldem Trumpem. Největší negativní revize se týká USA a Číny, přičemž fond varuje před rostoucí nejistotou, která může dále brzdit investice a růst. Letos podle MMF globální ekonomika přidá 2,8 %, v předchozí prognóze fond počítal s 3% růstem.
6. Goldman Sachs: Hedgeové fondy se zbavují akcií výrobců spotřebního zboží
Podle dat Goldman Sachs opouštějí hedgeové fondy akcie firem ze sektoru zbytného spotřebního zboží, tedy těch, které závisí na ochotě spotřebitelů utrácet. Masivní výprodeje signalizují rostoucí obavy investorů z blížícího se ekonomického zpomalení nebo recese.
7. Roche během pěti let investuje v USA 50 miliard dolarů
Švýcarský farmaceutický gigant Roche v úterý oznámil, že během pěti let investuje 50 miliard dolarů ve Spojených státech. Děje se tak uprostřed obav z možného dopadu nových celních sazeb Bílého domu na farmaceutické výrobky ze zahraničí. Investice podle Roche vytvoří více než 12 000 pracovních míst, 1 000 přímo ve firmě, zbytek na podporu nových výrobních kapacit v USA. Společnost uvedla, že již nyní ve Spojených státech zaměstnává více než 25 000 lidí.
8. Colt CZ Group: Vojenská kapacita Sellier & Bellot je pro letošek vyprodaná
Obchodí ředitel výrobce munice Sellier & Bellot ze skupiny Colt CZ Josef Strnad v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že společnost má pro letošek vyprodanou vojenskou část své výroby, která tvoří zhruba polovinu celkové kapacity. Denně Sellier & Bellot vyrobí až 4 miliony kusů munice pro ruční zbraně, z nichž polovinu dodá civilnímu trhu (lovecká a sportovní střelba) a polovinu ozbrojeným složkám. Kromě české armády je společnost dodavatelem munice například i pro armády Rakouska nebo Polska a dále pro francouzskou, belgickou či španělskou policii.
9. Sberbank navrhuje ze zisku za rok 2024 rekordní dividendu 786,9 miliardy rublů
Ruská banka Sberbank oznámila, že její představenstvo doporučilo výplatu rekordní dividendy ve výši 786,9 miliardy rublů (přibližně 9,68 miliardy USD) ze zisku za fiskální rok 2024. Částka odpovídá 50 % čistého zisku banky a představuje 34,84 rublu na akcii. Generální ředitel Sberbank German Gref uvedl, že polovina dividendy bude vyplacena státu, který má v bance podíl 50 % plus jednu akcii, a druhá polovina připadne asi dvěma milionům investorů.
10. Cena bitcoinu je zpět nad 90 000 USD
Cena bitcoinu prolomila hranici 90 000 dolarů. Kryptoměna tím potvrzuje svůj prozatímní odklon od tradičních trhů z posledních dnů. Růst probíhá v době, kdy za sebou americké akcie mají nevydařené týdny a prezident Donald Trump zesiluje tlak na šéfa Fedu Jeromea Powella, aby snižoval sazby. Prezident a jeho tým dokonce analyzují, zda lze Powella legálně odvolat ještě před koncem jeho mandátu v květnu 2026.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Růst výnosů dluhopisů a propad hodnoty měny?
Většinou se něco takového děje chudým zemím, které mají problém s dluhem. Ode "dne osvobození" s tím ale mají zkušenost i Spojené státy.