S&P 500: Růstové přísliby vs. varování na měsíčním grafu

Americký akciový index S&P 500 má za sebou devět dnů růstu, což je nejdelší taková série od listopadu 2024. Napravil již ztráty od 2. dubna, kdy Donald Trump vyhlásil takzvaná reciproční cla, i tak ale za duben mírně klesl. To byl přitom jeho třetí měsíční pokles v řadě. A právě měsíční graf je o poznání méně pozitivní než (krátkodobě) ten denní.
Krátkodobý denní graf indexu S&P 500 vyznívá poměrně pozitivně, byť je stále celkově v negativním nastavení. Index se vrátil nad 5 600 a je nad 50denním klouzavým průměrem. Prudce narostl i počet jednotlivých titulů nad tímto průměrem. Graf se změní na býčí ale až v případě, že kurz prorazí nad rezistence na 5 700, 200denním klouzavém průměru a 5 800.
Devět dnů růstu v řadě znamená nejdelší pozitivní sérii od listopadu 2004. Krátkodobě přitom index ještě není překoupený (RSI pod 70).
Za 17 obchodních dnů index přidal 12,5 % (do čtvrtka 1. května včetně; v pátek růst pokračoval). Dubnová otočka na trzích, která začala extrémním posílením 9. dubna, může na některé investory působit jako příliš výrazná za příliš krátkou dobu. Přirozenou reakcí by bylo akcie prodat, realizovat krátkodobý zisk a počkat s dalšími nákupy na nižší ceny. Historie ale naznačuje, že je takové pocity lepší ignorovat. V letech 1988–2025 se 13krát stalo, že S&P 500 během 17 obchodních dnů vzrostl alespoň o 12,5 %. Většinou pak ceny akcií pokračovaly v růstu. Nebylo tomu tak vždy (například v letech 2001–2002), ale tabulka je výrazně zelenější než červená.
Bylo tedy dubnové akciové minimum pro tento cyklus definitivní? Akcioví optimisté, jako je třeba Ryan Detrick z Carson Group, věří, že ano.
Mezi americkými individuálními investory v průzkumu jejich asociace AAII nicméně již deset týdnů více než 50 % oslovených v půlročním horizontu vyhlíží nižší ceny akcií.
V posledním týdnu medvědů dokonce opět přibylo (z 55,6 % na 59,3 %).
Z hlediska sezónnosti začíná nejslabší šestiměsíční období roku. S grafy na téma "Sell in May" se teď roztrhne pytel. Statisticky je opravdu období od května do října pro americké akcie výrazně slabší než doba od listopadu do dubna, během medvědích trendů tím spíše.
A nakonec slíbené varování na dlouhodobém měsíčním grafu. Na něm totiž dubnový vývoj vyslal silný prodejní signál u indikátoru MACD. MACD sleduje konvergenci a divergenci klouzavých průměrů (v tomto případě 12měsíčního a 26měsíčního exponenciálního klouzavého průměru). Jen rychle základní vysvětlení – MACD linie je rozdíl mezi oběma průměry, signální linie je 9měsíční exponenciální klouzavý průměr. Prodejní signál nastává, když MACD linie klesne pod signální linii (to naznačuje zpomalení růstu nebo obrat dolů). Na měsíčním grafu to má větší váhu než na denním nebo týdenním, protože to indikuje dlouhodobější negativní trend. Na grafu jsou vyznačeny další případy z posledních dekád, kdy byl tento prodejní signál vyslán. Minimálně na pár měsíců pak mívali převahu medvědi. Uvidíme letos.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Carson Group, WisdomTree, Bespoke Investment Group. DailyChartbook, @BaileyBaxter25