US MARKETZavírá za: 5 h 21 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Sell in May and Go Away? Letos kdo ví, ale možná s těmi prodeji počkejte

Sell in May and Go Away. Tak zní známá burzovní poučka, která vychází z toho, že období od května do října je pro americké akcie v průměru podstatně méně příznivé než období od listopadu do dubna. Přesně tak, méně příznivé, ale stále příznivé. A navíc žádný rok není průměrný, to si ale letos snad ani nemusíme připomínat.

Andrej Rády
Andrej Rády
1. 5. 2025 | 14:17
Americké akcie

Americký akciový index má za sebou navzdory impozantnímu odrazu od dubnového minima další ztrátový měsíc, byť jen těsně. Zrovna duben přitom bývá pro trh úspěšný. Berte to jako úvodní "disclaimer" před dalšími odstavci a obrázky. Žádný rok není průměrný a obchodovat podle sezónních vzorců se v jednotlivých letech nemusí vyplatit. V posledních dvou týdnech nicméně americký trh vyslal několik velice pozitivních signálů, které stojí za pozornost.

Nevím, jestli dubnové minimum bylo v rámci současného cyklu definitivní, stačí pár otřesů na poli mezinárodního obchodu nebo (geo)politiky a těch zhruba 14 % odrazu výše může být smazáno za několik dnů. A i kdyby trh už neklesl tak nízko, cesta vzhůru jistě nebude tak přímočará jako v posledních dnech. Výrazný pesimismus mezi americkými spotřebiteli i finančními profesionály z posledních týdnů ale může být kontrariánským signálem, růstové trendy zpravidla začínají v prostředí plném obav.

Ale pojďme na statistiky. Historicky je období od května pro index S&P 500 opravdu nejslabším šestiměsíčním úsekem roku. Trh roste jen ve zhruba dvou třetinách let, a to jen o 1,8 %. Připomínám, že je tedy i tak stále lepší mít zainvestováno než z trhu odejít (pokud nemáte výnosnější alternativu).

S&P 500 - výkonnost v šestiměsíčních obdobích

A také není od věci zmínit, že v uplynulých deseti letech S&P 500 ve svém historicky nejhorším možném půlroce vzrostl hned osmkrát a v průměru přidal 4,6 %. Letos navíc před květnem tři měsíce v řadě oslabil, takže pokud někdo čekal na nižší nákupní ceny, dočkal se jich.

S&P 500 - Sell in may od roku 2015

A mimochodem, samotný květen byl v uplynulé dekádě pro americké akcie úspěšný hned devětkrát. Dokonce i v "medvědím" roce 2022 dokázal S&P 500 v květnu zapsat zelenou nulu.

S&P 500 - květnová výkonnost od roku 2015
S&P 500: Vyberte si bojovníka

S&P 500: Vyberte si bojovníka

Náladu na akciovém trhu v posledních měsících do značné míry určuje faktor Trump 2.0. A jakkoli sám americký prezident svých prvních sto dnů ve funkci hodnotí jako fenomenální úspěch, obchodníci na burze po prvních pár týdnech, kdy zejména spekulovali na deregulaci ekonomiky, "najeli" do režimu střídání obav, nejistoty a paniky plynoucích (zejména) z opatření v mezinárodním obchodě. Až poslední zhruba tři týdny začala opět převažovat naděje, že to všechno třeba nebude tak horké. Možná bude, uvidíme.

Zpátky ke grafům. Začátek prvního povolebního roku z výše uvedených důvodů nebyl k akciovým investorům zrovna přívětivý, v prvních letech prezidentských cyklů nicméně samotný květen umí velice mile překvapit.

Index S&P 500 se aktuálně stále odráží z minima, na které ho zkraje dubna (do)seslal prudký dvoudenní propad v reakci na oznámená "reciproční" cla. Ve středu vzrostl posedmé za sebou, níže uvedená zajímavost se ale týká už šestidenních růstových sérií. Už ty totiž stojí za pozornost. V uplynulých 20 kalendářních letech byly pouze čtyři takové, během kterých nenastala aspoň šestidenní růstová série indexu S&P 500. Byly to roky 2008, 2011, 2015 a 2022. A všechny tyto roky byly celkově pro trh ztrátové. Ze zbývajících 16 kalendářních let, kdy se alespoň jedna šestidenní růstová série objevila, akcie celkově posílily rostly hned 15krát a průměrný roční zisk přesáhl 15 %. Jedinou výjimkou byl rok 2018.

S&P 500 - výkonnost v jednotlivých měsících v povolebních letech
S&P 500 - výkonnost v letech, kdy nastala alespoň jedna 6denní růstová série

Amerika se mění, je ale otázka, nakolik to dlouhodobě ovlivní výkonnost jejího akciového trhu. Krátkodobé obavy a nedůvěra jsou logické, v USA jsou ale stále firmy, které jsou lídry v důležitých oborech současnosti a umí na tom vydělávat. Nadvýkonnost amerického trhu byla v posledních letech extrémní a je možné, že nebude pokračovat. Neznamená to ale, že americký trh jako celek nebude investorům zhodnocovat peníze. A jakkoli to letos samozřejmě může "vyjít", prodávat akcie v květnu jenom proto, že na vás někde bliká nápis "Sell in May", je nesmysl.

Láme se dlouhodobý tržní cyklus?

Láme se dlouhodobý tržní cyklus?

Zůstat na trhu, i když to bolí aneb Jak se nezbláznit (ani) z Trumpa

Zůstat na trhu, i když to bolí aneb Jak se nezbláznit (ani) z Trumpa

Zdroj: Carson Group

Americké akcieBurzovní almanachS&P 500Sezónnost trhů
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa