Co musíte ráno vědět (9. května)

Jak zakončily čtvrteční obchodování akcie na burzách v Evropě a na Wall Street, jaké hospodářské výsledky za první čtvrtletí představil průmyslový developer CTP a která aktiva v dubnu patřila k nejúspěšnějším? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve čtvrtek vzrostly, Donald Trump zveřejnil obrysy obchodní dohody s Británií
Americké akcie posílily poté, co prezident Donald Trump oznámil rámec obchodní dohody USA se Spojeným královstvím. Má jít o první větší dohodu od zavedení cel na dovozy z většiny zemí. Index Dow posílil o 0,62 % na 41 368,45 bodu, širší S&P 500 zpevnil o 0,58 % na 5 663,94 bodu, technologický Nasdaq Composite se zvedl o 1,07 % na 17 928,14 bodu a index menších firem Russell 2000 si polepšil o 1,85 % na 2 026,41 bodu. Index volatility VIX klesl o 4,54 % na 22,48 % a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o jedenáct bazických bodů na 4,385 %. Ceny ropy stouply o zhruba 3,5 %, zlato zlevnilo o 2 % a stříbro zůstalo na červené nule. Bitcoin se poprvé února obchodoval za více než 100 000 USD (+5,8 %).
2. Evropské akciové trhy se ve čtvrtek na směru neshodly, nedařilo se londýnské burze
Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo nejednotně. Londýnská burza klesla podruhé řadě, ve středu ukončila rekordní růstovou sérii, která čítala 16 seancí. Odpoledne britská centrální banka v souladu s očekáváním rozhodla o snížení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 4,25 % a posléze Donald Trump v hrubých obrysech představil obchodní dohodu se Spojeným královstvím. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,40 % na 535,63 bodu, německý DAX se zvýšil o 1,02 % na 23 352,69 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,89 % na 7 694,44 bodu, zatímco britský FTSE 100 klesl o 0,32 % na 8 531,61 bodu.
3. Očekávané události
V noci na pátek vyjde čínská obchodní bilance. Dopoledne přidá Česko statistiku maloobchodních tržeb a odpoledne odtajní Kanada data z trhu práce. Jinak den na data bohatý nebude. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
4. Průmyslový developer CTP za čtvrtletí vydělal 196,3 milionu eur, pochvaluje si růst zájmu asijských výrobců o evropský trh
Developer průmyslových a logistických parků CTP za první čtvrtletí vykázal čistý zisk 196,3 milionu eur. Čistý příjem z nájmu se meziročně zvýšil o 16,8 % na 179,4 milionu eur, zatímco výsledek z přecenění nemovitostí v portfoliu skupiny se snížil na 156,2 milionu eur ze 165,6 milionu v loňském prvním kvartálu. Růst příjmu z nájmu pramenil jednak z organického růstu nájemného u stávajících ploch, jednak z nového developmentu.
5. Trump představil v obrysech obchodní dohodu se Spojeným královstvím
Prezident Donald Trump ve čtvrtek představil hrubé obrysy obchodní dohody USA se Spojeným královstvím. Dohoda je první, kterou Spojené státy uzavřely se zemí, jejíž dovoz podléhá clům, která Trump zavedl začátkem dubna. Spojené státy mají v obchodní výměně se zbožím se Spojeným královstvím přebytek. Trump řekl, že dohoda zahrnuje "miliardy dolarů ve zlepšeném přístupu amerického vývozu na britský trh" a že Spojené království "sníží nebo zcela odstraní řadu necelních překážek, které nespravedlivě znevýhodňovaly americké produkty". Podrobnosti dohody ale nejsou známy. "Detaily se dopisují," uvedl Donald Trump. "V nadcházejících týdnech bude vše uzavřeno," dodal.
6. Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 %
Bank of England (BoE) rozhodla na květnovém zasedání většinou 7 hlasů ku 2 snížit hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 4,25 %. Snížení sazeb uvítají domácnosti i podniky, protože by v reakci na něj měly zlevnit úvěry. Spotřebitelé, kteří těží z vyšších sazeb, například na spořicích účtech, ale naopak ztratí.
7. Mærsk hlásí za kvartál 70% nárůst provozního zisku
Dánský přepravní gigant A.P. Møller-Mærsk oznámil za první čtvrtletí provozní zisk EBITDA 2,71 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 70 % z 1,59 miliardy dolarů. Výsledek překonal i očekávání analytiků z průzkumu LSEG, kteří počítali s 2,57 miliardy dolarů. Společnost zároveň potvrdila svůj široký celoroční výhled zisku 6 až 9 miliard dolarů. Upozornila ale na zpřesnění růstu objemu kontejnerového trhu, který nově očekává v rozmezí od -1 % do +4 %, a to kvůli rostoucí makroekonomické a geopolitické nejistotě.
8. Evropská unie chce ukončit dovoz ruského plynu
Evropská komise plánuje do roku 2027 postupně ukončit veškerý dovoz ruského plynu, jaderné energie a ropy. Krok, který má zajistit energetickou nezávislost na Rusku, však tvrdě kritizují spojenci Moskvy v EU, včetně Slovenska a Maďarska, kteří varují před růstem cen a ohrožením energetické bezpečnosti.
9. Obchodní bilance Německa: Přebytek v březnu vzrostl na více než 21 miliard eur
Vývoz z Německa se v březnu meziměsíčně zvýšil o 1,1 % na 133,2 miliardy eur, což je nejvyšší hodnota za 11 měsíců, a mírně překonal očekávání 1% růstu. Výrazný podíl na růstu měly dodávky do zemí EU (nárůst o 3,1 %), zejména do eurozóny (3,8 %). Naproti tomu vývoz do třetích zemí klesl o 1,1 %, zejména kvůli nižším prodejům do Spojeného království (pokles o 2,8 %). Vývoz do USA vzrostl o 2,4 %.
10. Nintendo chce za rok prodat 15 milionů nových konzolí Switch 2
Nintendo očekává, že ve fiskálním roce končícím březnem 2026 prodá 15 milionů kusů nové konzole Switch 2. Jde o první oficiální odhad prodejů od oznámení této nástupkyně úspěšného modelu Switch. Konzole Switch 2 bude uvedena na trh v červnu a v USA bude stát 449,99 USD. Očekává se, že nabídne vylepšené funkce oproti původnímu modelu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Duben 2025: měsíc bitcoinu a zlata
Uplynulý měsíc byl ve znamení dalšího silného výkonu zlata, které už téměř dva roky stabilně posiluje. Většina ostatních aktiv zůstává volatilní a bez jasného trendu. Bitcoin zaznamenal prudké oživení a vyrovnal ztráty z března, což bylo podpořeno zmírněním napětí v mezinárodním obchodě. Ether naopak dále zaostává. Do bitcoinových ETF proudí výrazné objemy peněz, což tlačí cenu kryptoměny vzhůru. Riziko výkyvů způsobených politikou zůstává vysoké.