Evropské akcie v pátek skončily pod nulou, ztrátový byl pro trhy i celý týden
Závěr týdne byl na západoevropských akciových trzích ztrátový a v minusu skončily indexy i v horizontu pěti obchodních dní. V pátek na sebe většinu pozornosti ve světě strhávaly výpadky IT systémů v souvislosti s chybnou aktualizací od americké kyberbezpečnostní společnosti CrowdStrike. Problémy zasáhly ve velkém leteckou dopravu, což se negativně podepsalo na výkonnosti sektoru cestování a turismu.
Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,77 % na 510,03 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,60 % na 8 155,72 bodu, německý DAX klesl o procento na 18 171,93 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,69 % a skončil na 7 534,52 bodu.
V indexu STOXX Europe 600 výrazně oslabily akcie společností Ubisoft Entertainment (-14,04 %), Volvo Car (-8,58 %) nebo Valeo (-6,88 %). Dařilo se naopak cenným papírům firem Danske Bank (+7,69 %), Marks & Spencer Group (+3,00 %) či Telenor (+2,84 %).
Zhruba dvě procenta v pátek odepsaly akcie aerolinek Lufthansa a easyJet, cenné papíry Ryanairu klesly asi o procento a půl. George Kurtz, zakladatel a výkonný ředitel společnosti CrowdStrike, odpoledne na síti X uvedl, že výpadky IT systémů nebyly důsledkem hackerského útoku ani jiného bezpečnostního incidentu, a potvrdil, že byly způsobeny uvolněnou aktualizací. Problém byl podle něj identifikován, šlo o izolovaný jev a společnost už vydala opravnou aktualizaci. Společnosti potýkající se s problémy Kurtz vyzval, aby se ubezpečily, že s firmou CrowdStrike komunikují výhradně přes oficiální kanály.
Za celý uplynulý týden STOXX Europe 600 klesl o 2,68 %, FTSE 100 přišel o 1,18 %, DAX se snížil o 3,07 % a CAC 40 odevzdal 2,46 %.
Nejdůležitější páteční události na evropských trzích
- Řada zemí po celém světě v pátek hlásila rozsáhlé problémy s počítačovými systémy. Problémy souvisely s aktualizací bezpečnostního softwaru společnosti CrowdStrike a postihly operační systém Windows společnosti Microsoft. Letiště po celém světě od rána čelila problémům s odbavováním letů, na některých místech palubní lístky musel personál kontrolovat ručně.
- Čína vyzývá evropské automobilky včetně německého koncernu Volkswagen, aby jí pomohly při řešení obchodního sporu s Evropskou unií. Peking očekává, že evropští výrobci aut budou hrát aktivní roli a povzbuzovat EU a Německo, aby se vyhnuly další eskalaci obchodních třenic s Čínou. S odkazem na čínského ministra obchodu o tom v pátek informovala agentura Reuters.
- Ruský soud v pátek uložil americké společnosti Google pokutu čtyři miliony rublů (asi 1,05 milionu Kč) za to, že neodstranila podle něj nepravdivé informace. O rozhodnutí soudu informovala státní agentura TASS. Společnost Google, jejímž vlastníkem je firma Alphabet, na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.
- Německo: Index výrobních cen v červnu meziročně klesl v souladu s odhady o 1,6 % (květen: -2,2 %) a meziměsíčně vzrostl o 0,2 % (odhad: +0,1 %, květen: stagnace).
- Spojené království: Maloobchodní tržby v červnu meziročně klesly o 0,2 % (odhad: +0,2 %, květen: +1,7 %, revidováno z +1,3 %), meziměsíčně se snížily o 1,2 % (odhad: -0,4 %, květen: +2,9 %).
- Eurozóna: Běžný účet v květnu skončil po sezónním očištění přebytkem 36,7 miliardy eur (odhad: 34,6 miliardy eur, duben: 38,6 miliardy eur).
Výsledková sezóna
- Výsledky Saab v 2Q: Provozní zisk 1,33 miliardy SEK (odhad: 1,29 miliardy SEK), objednávky meziročně vzrostly o 176 %.
- Výsledky Schindler Holding v 1H: Čistý zisk 494 milionů CHF, tržby 5,593 miliardy CHF.
- Výsledky Electrolux v 2Q: Čistá ztráta 80 milionů SEK (loni: -648 milionů SEK), tržby 33,8 miliardy SEK.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Společnost Burberry Group uvedla, že pokud bude nedávný úbytek jejích tržeb pokračovat, očekává, že za první polovinu letošního roku vykáže provozní ztrátu a celoroční provozní zisk pod současným odhadem trhu. Společnost také pozastavila výplatu dividendy a jmenovala Joshuu Schulmana novým generálním ředitelem.
- Společnost Yandex NV, což je nizozemský mateřský podnik ruské technologické firmy Jandeks, dokončila prodej svých technologických podniků v Rusku zhruba za 5,4 miliardy USD konsorciu ruských investorů. Byl tak dokončen největší firemní odchod z Ruska od začátku války na Ukrajině před více než dvěma lety, uvedla v pondělí agentura Reuters.
- Průmyslová výroba v Evropské unii v květnu podle sezónně přepočtených údajů klesla o 0,8 procenta, zatímco v dubnu o 0,5 procenta vzrostla. V předběžné zprávě to v pondělí uvedl statistický úřad Eurostat. Pokles v České republice byl výraznější, dosáhl 2,2 procenta po růstu o 0,6 procenta o měsíc dříve. V EU klesala zejména výroba zboží dlouhodobé spotřeby, snížila se i výroba kapitálového zboží, mírně se naopak zvýšila produkce energií.
- Meziroční míra inflace na Slovensku v červnu zpomalila na 2,1 procenta z květnového tempa 2,2 procenta. Vrátila se tak na dubnovou hodnotu, kdy byla na tříletém minimu. V pondělí o tom informoval slovenský statistický úřad. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny proti květnu nezměnily.
- Ruská společnost Kaspersky Lab odejde ze Spojených států, odchod zahájí už o tomto víkendu. Informovala o tom agentura Reuters. Děje se tak poté, co americká vláda v červnu oznámila zákaz antivirového softwaru této firmy. Ten v případě prodeje nového softwaru vejde v účinnost právě 20. července, v případě aktualizací pak 29. září.
- Společnost Colt CZ Group oznámila, že do své sítě výrobců ručních zbraní zařazuje maďarský závod Colt CZ Hungary, v němž vlastní většinový podíl. Závod je společným podnikem Colt CZ Group a vlády Maďarska a doposud dodával vojenské modely značky CZ maďarským ozbrojeným silám.
- Důvěra investorů v německou ekonomiku se v červenci výrazně zhoršila, uvedl v úterý německý hospodářský institut ZEW. Jeho index důvěry klesl na 41,8 bodu z červnové hodnoty 47,5 bodu. Jde o první pokles v letošním roce a o horší výsledek, než se čekalo. Podle analytiků se tak ukazuje, že zotavení největší evropské ekonomiky nebude bez problémů.
- Mezinárodní měnový fond ponechal výhled růstu světové ekonomiky na letošní rok na 3,2 %. Zlepšil však výhled růstu hrubého domácího produktu Indie a Číny, tedy klíčových představitelů hospodářského seskupení BRICS. Fond to v úterý uvedl v aktualizaci jarního výhledu. Prognózu vývoje české ekonomiky aktualizace neobsahuje.
- Eurozóna: Obchodní bilance v květnu bez sezónního očištění skončila přebytkem 13,9 miliardy eur (odhad: 18 miliard eur, duben: 15 miliard eur).
- Eurozóna: Index ekonomické nálady ZEW v červenci klesl na 43,7 bodu (odhad: 48,1 bodu, červen: 51,3 bodu).
- Inflace v eurozóně v červnu klesla na 2,5 % z květnových 2,6 %, potvrdil ve středeční finální zprávě o vývoji spotřebitelských cen Eurostat. Inflace v zemích platících eurem tak zůstává nad 2% cílem Evropské centrální banky. Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Evropské unii v červnu podle finální zprávy Eurostatu kleslo na 2,6 % z 2,7 % v květnu. V Česku se inflace snížila na 2,2 % z 2,8 % v květnu. Eurostat používá údaje harmonizované s metodikou výpočtu EU, které se liší od výpočtu Českého statistického úřadu. Předběžná zpráva Eurostatu údaje za EU ani Česko neobsahovala.
- Novým ředitelem největší evropské banky HSBC Holdings se od 2. září stane Georges Elhedery, který nyní v bance zastává funkci finančního ředitele. Současný ředitel Noel Quinn, který byl ve funkci pět let, v dubnu oznámil, že odejde, protože chce lépe vyvážit svůj soukromý a pracovní život. Oznámila to ve středu banka.
- Německá pojišťovna Allianz plánuje zhruba za 1,6 miliardy USD koupit většinový podíl v singapurské firmě Income Insurance. Nabídka Allianz na koupi nejméně 51 % podniku je její největší akvizicí v Asii a jednou z největších dohod za poslední tři roky. Jejím cílem je posílit postavení německé pojišťovny v Asii, uvedla ve středu Allianz. Převzetím se z Allianz stane čtvrtá největší pojišťovna v Asii, nyní jí tam patří devátá příčka.
- Italský antimonopolní úřad začal vyšetřovat výrobce luxusních doplňků Armani a Dior kvůli podezření z vykořisťování zaměstnanců v dodavatelském řetězci. Úřad o tom vew středu informoval v tiskové zprávě. Milánští žalobci nařídili, aby se státní orgány zaměřily na několik firem, které sídlí v Itálii, ale mají čínské vlastníky, a které pro Armani a Diora vyrábějí luxusní zboží. Žalobci tyto firmy obvinili ze systematického zneužívání zaměstnanců.
- Tribunál Soudního dvora EU v Lucemburku zamítl stížnost majitele sociální sítě TikTok, čínské společnosti ByteDance, na zařazení mezi takzvané gatekeepery. Tribunál, který je druhým nejvyšším soudem v EU, to uvedl ve středečním sdělení. Mezi firmy, které musejí plnit přísné povinnosti podle unijního nařízení o digitálních trzích, Evropská komise zařadila ByteDance loni v září.
- Německá vláda kancléře Olafa Scholze ve středu přijala dlouho očekávaný návrh rozpočtu na příští rok v objemu 480,6 miliardy eur. Návrh, jehož vznik provázely vleklé koaliční spory o podobu výdajů, nyní posoudí poslanci Spolkového sněmu, kteří by ho mohli schválit v listopadu. Opozice podobu rozpočtu kritizuje.
- Nové jaderné bloky v dukovanské elektrárně postaví jihokorejská společnost KHNP. Zatím půjde o dva reaktory, vláda ovšem bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Kabinet dal jihokorejské společnosti přednost před francouzskou EdF. Na středeční tiskové konferenci po jednání vlády to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Půjde o největší a nejdražší zakázku v historii novodobé České republiky. První reaktor by se měl začít stavět v roce 2029, do zkušebního provozu by měl jít v roce 2036.
- Francouzsko-italský výrobce luxusních brýlí EssilorLuxottica převezme od americké firmy VF za 1,5 miliardy dolarů značku streetwearových oděvů Supreme. EssilorLuxottica to ve středu oznámila v tiskové zprávě. Jak připomněla agentura Reuters, pro EssilorLuxotica jde o první akvizici oděvního podniku. Francouzsko-italský koncern také oznámil převzetí 80% podílu v německé společnosti Heidelberg Engineering, která se specializuje na diagnostická řešení a zdravotnické IT technologie pro klinickou oftalmologii. Hodnotu této transakce firmy nesdělily.
- Spojené království: Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply v souladu s odhady a stejně jako v květnu o 2 % a meziměsíčně se zvýšily v souladu s odhady o 0,1 % (květen: +0,3 %). Index výrobních cen meziročně +1,4 % (odhad: +1,8 %, květen: +1,7 %).
- Spojené království: Index cen rezidenčních domů od DCLG v květnu meziročně stoupl o 2,2 % (odhad: +1,5 %, duben: +1,3 %).
- Rada guvernérů Evropské centrální banky na červencovém měnověpolitickém jednání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny, základní sazbu na 4,25 %. V červnu sazby snížila o čtvrt procentního bodu. Měnovou politiku minulý měsíc centrální banka uvolnila poprvé od roku 2019.
- Americká internetová společnost Meta Platforms jedná o koupi 5% podílu ve firmě EssilorLuxottica, která je mimo jiné výrobcem brýlí značky Ray-Ban. S odkazem na své zdroje o tom ve čtvrtek informoval americký deník The Wall Street Journal (WSJ). Hodnota podílu by podle aktuální tržní hodnoty tohoto největšího světového výrobce brýlí mohla činit asi 4,5 miliardy eur.
- Italský antimonopolní úřad (AGCM) začal vyšetřovat americkou internetovou společnost Google pro podezření z používání nekalých obchodních praktik. Žádost o souhlas s propojením služeb, kterou firma prezentuje uživatelům, by podle AGCM mohla naplňovat definici klamavého a agresivního jednání. Úřad to ve čtvrtek uvedl v tiskové zprávě. Mluvčí společnosti řekla, že Google bude s úřadem spolupracovat.
- Ukrajina zahájila s držiteli svých dluhopisů nové kolo oficiálních rozhovorů o restrukturalizaci dluhu více než 20 miliard USD, uvedla agentura Bloomberg. Kyjevu se krátí čas, v kterém musí dojednat dohodu, jinak bude čelit hrozbě platební neschopnosti. Zemi 1. srpna vyprší zmrazení plateb, které bylo dohodnuto před dvěma lety po ruské invazi.
- Ropa od ruské společnosti Lukoil přestala ropovodem Družba přes Ukrajinu proudit na Slovensko. S odvoláním na mluvčí ministerstva hospodářství to ve čtvrtek uvedla agentura TASR. Podle společnosti Transpetrol nebyly dodávky ruské ropy na Slovensko zastaveny, přerušení se týká jen dodávek od Lukoilu, dodala mluvčí Mária Pavlusík. Agentura Bloomberg už ve středu informovala o přerušení dodávek ropy přes Ukrajinu do Maďarska.
- Eurozóna: Stavební výroba v květnu meziročně klesla o 2,4 % (duben: -1,5 %, revidováno z -1,1 %), meziměsíčně se snížila o 0,9 % (duben: -0,4 %, revidováno z -0,2 %).
- Spojené království: Nezaměstnanost za tři měsíce do konce května zůstala na 4,4 %, počet zaměstnaných se zvýšil o 19 tisíc (předchozí období: -140 tisíc).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Čistý zisk švýcarské společnosti Swatch Group, která je největším výrobcem hodinek na světě, se v prvním pololetí meziročně propadl o více než 70 procent na 147 milionů švýcarských franků (zhruba 3,8 miliardy Kč). Firma se nadále potýká se slabou poptávkou po luxusním zboží v Číně. Ve své výsledkové zprávě ale v pondělí předpověděla, že ve druhé polovině roku se jí bude dařit výrazně lépe.
- Výsledky Volvo Car v 2Q: Provozní zisk 8 miliard SEK (odhad: 6,7 miliardy SEK, loni: 5 miliard SEK). Společnost snížila odhad celoročních tržeb kvůli dopadu evropských cel na elektromobily vyrobené v Číně.
- Výsledky Novartis v 2Q: Jádrový zisk na akcii 1,96 USD (odhad: 1,87 USD), tržby 12,51 miliardy USD (odhad: 12,32 miliardy USD).
- Výsledky Nokia v 2Q: Provozní zisk 423 milionů EUR (meziročně: -32 %), tržby meziročně -18 %. Společnost potvrdila celoroční výhled provozního zisku v rozmezí 2,3 a 2,9 miliardy EUR.
Zdroj: CNBC