US MARKETZavírá za: 1 h 48 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

KONTEXT (letní speciál): Megatrendy, které (z)mění svět (9. díl)

Možnost impeachmentu amerického prezidenta se minulý týden opět o něco zvýšila. Samospádem se tak připomněla metamorfóza globální ekonomiky a jí poháněná antisystémová revoluce doléhající na politickou scénu, jíž je Donald Trump produktem. Příčiny a důsledky probíhající systémové změny diskutujeme v rámci letní série zaměřené na trendy, které (z)mění svět. Poslední díl nabízí shrnutí toho nejpodstatnějšího doplněné o nástin toho, jak se investoři mohou s přicházejícím chaosem popasovat.

Svět dopisuje jednu dějinnou kapitolu a pomalu otevírá novou. Příčinou tohoto přechodu, tradičně plného zákeřných hospodářských vírů a politických spodních proudů, jsou megatrendy, které jsme si načrtli v letní sérii. Pro nastupující kvantový svět je přitom typické, že jsou příčinou, ale prostřednictvím zpětných smyček, které je násobí či urychlují, také důsledkem probíhajícího tektonického zlomu.

Nutno dodat, že nástup chaotického zítřka je pro mnohé tržní hráče příliš pomalý, abstraktní, a tudíž neuchop(itel)ný. O to více je budou překvapovat náhlé otřesy způsobené rozpadem hospodářsko-politického rámce (jazykem smrtelníků kupříkladu kolaps globálního obchodního režimu), zneplatněním mnoha obchodních modelů a dalšími průvodními jevy konce světa, jak jej známe. Trh jako celek na vznikající výzvu a příležitosti s ní spojené již (pod)vědomě zareagoval, o čemž svědčí i nárůst popularity takzvaně pasivního investování, zejména ETF.

Narůstající nejistota či neprůhlednost vyžadují diverzifikaci (ideálně nakombinovanou s nízkonákladovostí, jíž bylo donedávna při snaze nedávat všechna vajíčka do jednoho investičního košíku těžké dosáhnout). Sólo sázka, třeba na kterýkoli z někdejších bezpečných přístavů, se totiž nemusí v delším horizontu vyplatit. Platí to i o USA, které jsou stále, kupříkladu prostřednictvím ETF na index S&P 500, základním stavebním kamenem solidně poskládaného portfolia.

Amerika, jak mi nedávno řekl jeden ze zakladatelů politické ekonomie Roger Tooze, sice překvapuje mnohé experty na systémové změny schopností zpomalit svůj odchod z prominentní pozice globální velmoci číslo jedna, na stranu druhou nicméně ke globálnímu přeskupení sil bezpochyby dochází a tento proces, stejně jako síly, které jej brzdí, mohou vyvolat explozi (pokus o odvolání prezidenta Trumpa, který po minulém týdnu již nelze bagatelizovat, je jen jednou z mnoha pomyslných rozbušek).

Sečteno a podtrženo, stávající situace na jednu stranu volá po aktivní správě (respektive ochraně) majetku, každý pád říše či dominantního režimu totiž doprovázely znehodnocení měn(y) hrající(ch) prim v kolabujícím systému a netypické pohyby cen aktiv. Na stranu druhou platí, že něco podobného je a bude vzhledem k narůstající nečitelnosti dané rozkladem rámce, který zaručoval alespoň určitou předvídatelnost, velice obtížné.

Co s tím? V "geografické dimenzi" se z pohledu drobného investora jeví rozumně diverzifikace umožňující rozklad rizika na mocnosti, jejichž relativní význam eroduje, a na země, které rostou, doplněná případně o špetku frontier adrenalinu. V "sektorové dimenzi" pak může mít smysl podobný postup rozkládající riziko mezi zdravé základy staré ekonomiky a nervové uzly té nové, doplněné případně trochou stock-pickingu v oblastech, kterým dotyčný investor rozumí. To vše by mělo být doplněné lokální defenzivou, kupříkladu půdou či lesy, která je odpovědí na globalizací poháněný chaos, respektive narůstající obavy z jeho (ne)možných dopadů.

Akciový trhEkonomické a politické hrozbyGeopolitikaPolitikaSvětová ekonomikaTrendy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika