AI jako (možná) největší investiční bublina současnosti? Pro svět vlastně skvělá zpráva

Splasknutí investiční bubliny dokáže během velice krátké doby prudce srazit tržní cenu příslušného aktiva. Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management ale upozorňuje, že nafouknutí a prasknutí takové bubliny lze vnímat i pozitivně, Jde totiž podle něj o faktor s potenciálem urychlit inovace a přinést trhům, ekonomice a lidstvu jako takovému dlouhodobá pozitiva a prosperitu.
Příkladem pozitivního dopadu bubliny je podle Carlsona internetová horečka z druhé poloviny 90. let 20. století. Konkrétně zmiňuje peníze od investorů, které společnosti do této bubliny zapojené využily k budování sítě optických kabelů a související internetové infrastruktury. Ačkoli velká část podniků spojená s informačními a telekomunikačními technologiemi při splasknutí takzvané dot-com bubble dostala tvrdý zásah, nejen technologický sektor v dalších letech z předcházející čilé aktivity těchto firem těžil.
"Prostředky získané firmami v 90. letech od investorů byly použity k položení více než 130 milionů kilometrů optických kabelů. Internetová infrastruktura se díky těmto investicím stala tak naddimenzovanou, že ještě na konci roku 2005 bylo přes 85 % kapacity nevyužitých, nicméně během čtyř let po splasknutí internetové bubliny náklady na přenos dat přes internet díky nim spadly o 90 %," říká Carlson.
To samé může podle něj za určitých podmínek platit i o současném fenoménu generativní umělé inteligence. Velké technologické podniky jako Alphabet, Meta Platforms nebo třeba Microsoft investují obrovské částky do datových center, výrobci polovodičů posilují výrobu pokročilých čipů pro AI, mluví se také o nutných investicích do energetické infrastruktury nebo dokonce obnově dříve uzavřených jaderných elektráren kvůli potřebě velkého množství elektřiny.
"Otázka bezprostředních přínosů těchto investic z pohledu hospodářských výsledků společností zůstává otevřená, tyhle podniky ale bezpochyby pracují na technologiích a zdrojích, jejichž využívání a význam do budoucna porostou a které mohou v příštích letech a dekádách přispět k přelomovým změnám ve světě," říká Carlson.
"Nafukující se bubliny podporují takzvaný FOMO efekt (strach investorů z toho, že jim ujede vlak a nebudou se podílet na daném investičním trendu). V důsledku toho jsou ztráty trhu po jejich splasknutí často enormní. Zároveň ale firmy peníze získávané od investorů využívají na implementování a rozvoj technologií, které urychlují vědecko-technický pokrok a vytvářejí předpoklady pro lepší hospodářské výsledky firem v budoucnosti. Krátkodobě tedy bubliny mohou investorům způsobit hluboké ztráty, dlouhodobě ale mohou být jimi hnané investice velkým přínosem pro všechny," uzavírá Ben Carlson.
Zdroj: A Wealth of Common Sense