Bod pro akcie FANMAG: Jde o sázku na globální, ne americké oživení
|

Bod pro akcie FANMAG: Jde o sázku na globální, ne americké oživení

Mnoho investorů již měsíce spekuluje nad tím, co stojí za výrazným posilováním akcií velkých technologických společností. Jedno je jisté - fungující USA to nebudou.

Technologie Apple Facebook Amazon Netflix Microsoft Alphabet (Google) S&P 500 Americké akcie

Spojené státy se nadále potýkají s nejvyšší mírou nezaměstnanosti za mnoho desítek let a čeká se hluboká recese, technologické gigaty si ale vedou nadmíru dobře. Přestože jde o velké americké společnosti, které za běžných okolností těží ze svého silného postavení na domácím trhu, nyní se na americké spotřebitele spoléhat nemohou. A nemusejí.

Svět důležitější než USA

Tyto firmy totiž těží z toho, že si mnoho vyspělých zemí díky lepšímu zvládnutí pandemie nemoci covid-19 vede mnohem lépe než největší ekonomika světa. Firmy jako Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google a Microsoft táhnou americký akciový trh. Akcie těchto šesti společností dohromady od březnových minim vydělaly investorům přes 60 %, zatímco široký index S&P 500 přidal okolo 40 %.

Vzhledem k tomu, že záběr těchto společností je globální, nemělo by asi být překvapením, že velký podíl jejich příjmů pochází z trhů mimo USA. Podle společnosti Standard & Poor's pocházelo 42,9 % příjmů společností indexu S&P 500 v roce 2018 z trhů mimo USA, u velkých technologických firem ale byly tyto podíly ještě vyšší. Apple generuje 55 % svých příjmů v zemích mimo USA (v některých kvartálech až 60 %), u Facebooku je to 54,5 %, Alphabet má 53,8 % tržeb ze světa a u Microsoftu a Netflixu jde bezmála o polovinu (49 % a 49,4 %). Výjimkou je pouze Amazon, který má většinu příjmů z USA.

Ještě důležitější je pro tyto firmy skutečnost, že na zámořských trzích zaznamenávají mnohem větší růst. Růst tržeb Netflixu za rok 2019 dosáhl 21 %, ale v USA to bylo jen 7 %. Facebook má více uživatelů v Indii než v USA a rychle roste také v Brazílii a Indonésii. Google pak zaznamenal rychlejší růst tržeb v Asii a Latinské Americe než v USA.

Světová krize jako konkurenční výhoda

Není tedy náhoda, že si akcie těchto společností vedou tak dobře. Právě díky tomu, že zbytek světa je na tom se zvládáním nemoci covid-19 (a také s možným ekonomickým oživením) v průměru lépe než USA, se těmto globálně orientovaným gigantům tak daří.

Mohou navíc těžit i z toho, že jejich klienti z většiny nejsou limitováni geografickými hranicemi, není u nich potřeba fyzická přítomnost v kanceláři a podobně. Potřebují pouze zařízení, které je dostane na síť, a takové má velká část lidí na planetě v kapse.

Ti velcí a ti největší: O koncentraci růstu na americkém akciovém trhu
Na americkém akciovém trhu je několik výjimečných titulů, bez kterých by současné oživení zkrátka nebylo takové.
Zdroj: Ritholtz.com