Burzovní kalendář (10. 6. - 14. 6. 2019)
|

Burzovní kalendář (10. 6. - 14. 6. 2019)

Naděje na uvolnění měnové politiky v USA pomohly v uplynulém týdnu rizikovým aktivům. Bude opětovný příklon k riziku pokračovat, nebo se krátkodobé pozitivní katalyzátory vyčerpaly?

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři se na začátku června zajímali vedle obchodních vztahů USA a Číny také o možná cla uvalená na mexický dovoz do USA, zasedání Evropské centrální banky a ekonomická data.

V pátek večer Donald Trump oznámil dosažení dohody s Mexikem. To se výměnou ze neuvalení cel bude snažit zastavit nelegální migraci ze svého území do Spojených států.

ECB prodloužila období, ve kterém nehodlá měnit sazby, do poloviny roku 2020. Upřesnila také podmínky úvěrů, které nabídne v rámci podpory likvidity bank v rámci programu TLTRO III.

Americká ekonomika zásobuje trhy daty, které vedou analytiky i investory ke stále silnějšímu přesvědčení, že Fed ještě letos přistoupí ke snížení úrokových sazeb (debatu o tom v týdnu přiznal i šéf centrální banky Jerome Powell). Příkladem byla květnová zpráva z trhu práce, která výrazně zaostala za odhady. Obavy ze zpomalení ekonomiky v důsledku obchodních válek připustil Fed i ve své situační zprávě o stavu hospodářství.

Kolik zaplatí svět a globální technologické firmy za restrikce vůči Huawei?
Společnost Huawei sesbírala od analytiků odhady toho, jak moc zasáhne ekonomiku a konkrétní firmy její zařazení na takzvanou americkou černou listinu. Jedná se o ztráty v řádu stovek miliard dolarů ročně a desítek tisíc pracovních míst. Nepochybně existuje i řada jiných odhadů, pro tentokrát dejme prostor čínskému gigantu.

Světová banka zhoršila výhled vývoje globální ekonomiky. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,6 % z loňských 3 %. V lednu banka letošní růst odhadovala na 2,9 %. Výhled pro Spojené státy zůstal beze změny, pro eurozónu je ale horší. Odhad vývoje americké ekonomiky zhoršila také například Goldman Sachs.

Celkově americké akcie posílily jako celek o více než 4 % a dařilo se i trhům v západní Evropě. Jen mírně posílil index pražské burzy PX (+0,5 %).

Na českém trhu zaujaly informace týkající se CME. Podle tisku se novými společnými generálními řediteli TV Nova stanou dosavadní finanční ředitelka Klára Brachtlová a obchodní ředitel Jan Vlček. Z funkce generálního ředitele TV Nova odejde Christoph Mainusch, který je spolu s Michaelem Del Ninem ředitelem mateřské společnosti CME. Mimo výměnu managementu tisk opět spekuloval nad možným převzetím aktiv CME. Uvedl i možné zájemce v čele s PPF.

Místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák a místopředseda představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač uplatnili opce a následně téměř všechny akcie prodali. "Takové kroky vrcholných manažerů bývají trhem vnímány negativně," připomněl v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Akcie ČEZ za týden ztratily 0,5 %.

Americké akcie v pátek vzrostly díky zprávě o situaci na trhu práce USA, zisk vykázaly hlavní indexy i za celý týden
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily o více než procento. Důvodem bylo výrazné zpomalení tvorby pracovních míst, které posílilo naděje, že centrální banka USA sníží úrokové sazby. Náladu investorů zlepšila také zpráva, že USA odloží zvýšení cel na čínské zboží.
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden zdražily o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když slabá data z amerického trhu práce podpořila spekulace, že americká centrální banka by mohla přistoupit ke snížení úrokových sazeb.
Pražská burza v pátek mírně zpevnila, za celý týden stoupla o půl procenta
Pražská burza uzavřela páteční seanci v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,12 % na 1 049,65 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie rakouských finančních titulů, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ a mediální CME. Objem obchodů byl s 436 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Investoři mohou v úvodu týdne pozitivně zareagovat na nezavedení cel na mexické zboží dovážené do USA. Obchodní spor Ameriky s Čínou ale zůstává živý a jeho dopady na americkou i globální ekonomiku mohou být výrazné.

V uplynulém týdnu trhu pomohla víra v to, že Fed letos sníží sazby, a opět tak podpoří mimo jiné i akciový trh. Připomeňme si ale, že i v samotných odhadech vývoje politiky centrální banky se trh dlouhodobě mýlí, o dopadech nízkých sazeb a programů odkupů aktiv nemluvě.

Z firemních dat zaujmou hospodářské výsledky společností Tesco (dílčí zpráva), Broadcom nebo Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Americký akciový index S&P 500 se vrátil na úroveň z doby před pěti týdny, podporovaný nadějemi investorů na uvolnění měnové politiky v USA. Je výrazně nad 200denním klouzavým průměrem a uzavřel týden na úrovni 50denního průměru. Po mírném pondělním poklesu se odrazil svižně výše, prolomil hladinu 2 800 (donedávna silný support) a je zpět v pásmu 2 800 až 2 900. Růst cen akcií ale probíhal (stejně jako předchozí pokles) za nízkých objemů obchodů. Index tak dost možná hledá pásmo, ve kterém by mohl vydržet po delší dobu. Nabízí se rozmezí 2 800 až 2 900, případně až 2 950," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Denní graf je ale kvůli nižším maximům i minimům prozatím nadále spíše v medvědím nastavení. Nejbližší support je opět na 2 800, další pak v pásmu 2 700 až 2 720 (pondělní minima). Na opačné straně jsou rezistence na 2 900 a dále v pásmu 2 940 až 2 950."

"Ekonomická data žádná sláva, hlavní akciové indexy tak rostou na základě nadějí na brzké snižování sazeb vyvolaných představiteli Fedu v čele se šéfem centrální banky Jeromem Powellem. Před polovinou roku je zisk indexu S&P 500 okolo 15 %, tedy stále velice solidní. Jak dlouho rychlý růst vydrží? Vystřídá ho další prudký protipohyb, nebo se kurz ustálí v nějakém rozumném rozpětí?" uzavírá Košťál otázkou svůj komentář.

V pondělí budou zavřené trhy ve Vídni, Budapešti a Frankfurtu, a tak se dá v Evropě čekat menší obchodní aktivita. Ve středu pak na pražské burze proběhne další START Day, kdy se bude obchodovat se stávajícími emisemi. V regionu bude zajímavý i další politický vývoj okolo diskutovaných dotací pro Agrofert.

Audit čerpání fondů EU: Jaké mohou být dopady na českou ekonomiku?
V posledních dnech je hlavním tématem českých médií předběžná verze zprávy z auditu, který Evropská komise provedla ohledně čerpání peněz z fondů EU, a to zejména ve vztahu k firmám spojovaným s českým premiérem Andrejem Babišem. Kauza má řadu aspektů, těmi makroekonomickými (a nikoli správností závěrů draftu zprávy komise ani politickými souvislostmi) se zabývá analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Americký makroekonomický kalendář se začne plnit až v polovině týdne, do té doby vyjdou pouze v pondělí statistika volných pracovních pozic a v úterý index výrobních cen. Ve středu bude nejsledovanější inflace a dozvíme se také aktuální zásoby ropy na americkém území. Ve čtvrtek se přidají ceny v zahraničním obchodu a na konci týdne budou velice podstatné maloobchodní tržby, průmyslová výroba a spotřebitelská důvěra.

V Británii v pondělí a v úterý postupně vyjdou údaje o HDP, průmyslové výrobě, obchodní bilanci a nezaměstnanosti. V eurozóně zaujme na začátku týdne důvěra investorů, ve středu pak budou sledovaná veřejná vystoupení Maria Draghiho a dalších představitelů ECB. Ve čtvrtek si vyslouží pozornost německá inflace a průmyslová produkce v celé unii. V Česku se v pondělí dozvíme, jak se vyvíjí míra nezaměstnanosti, a v úterý budou sledovaná data o inflaci.

Na ostatních globálně významných trzích bude živo hned od pondělí, kdy budou zveřejněny zprávy o japonském HDP a obchodní bilanci a také o mezinárodním obchodu Číny. Ve středu říše středu oznámí výrobní ceny a v pátek sérii dat o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Ta bude ve stejný den oznámena také v Japonsku.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Úvod týdne je na důležité ekonomické indikátory nezajímavý. I kdyby italská dubnová průmyslová výroba překvapila, jak se domníváme, na celkové zlepšení sentimentu to stačit nebude.
  • Američtí centrální bankéři minulý týden trhům jasně vzkázali, že eskalace obchodních válek je riziko, které může uspíšit snížení dolarových úrokových sazeb. Trhy tak budou nadále bedlivě sledovat dopady vyhrocených obchodnících vztahů mezi USA a Čínou.
  • S netrpělivostí boudou očekávána čínská data o maloobchodních tržbách, průmyslové produkci i zahraničním obchodu za květen. Dubnová data byla hodně slabá, květen by mohl znamenat zlepšení, ale zřejmě ne v dynamice čínského exportu.
  • I když americká data, která budou v týdnu publikována, zřejmě nezklamou, je otázka, jak moc to zmírní obavy ze snížení dolarových sazeb. Trh se totiž obává, že k tomuto kroku může Fed přistoupit jako k preventivnímu opatření ve světle eskalujícího obchodního napětí. Solidní dynamiku očekáváme od květnových maloobchodních tržeb. I tak ale meziroční míra inflace spadne pod 2 %.
  • Po zklamání, které přinesla dubnová data německé produkce, toho příliš nelze čekat statistiky za celou eurozónu.
  • Český index bídy zaznamenal v květnu zlepšení. Nižší totiž zřejmě byl podíl nezaměstnaných i inflace. Dynamika spotřebitelských cen podle našeho předpokladu klesla již na 2,6 %, březnová 3 % jsou minulostí. Z pohledu ČNB se bude jednat o protiinflační faktor, samotní centrální bankéři totiž za květen předpokládají inflaci na úrovni 2,7 %. I tak ale zůstává inflace robustní, za nižší cenovou dynamikou stojí zejména vysoká statistická základna z loňského května.
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra