Burzovní kalendář (10. 6. - 14. 6. 2019)
|

Burzovní kalendář (10. 6. - 14. 6. 2019)

Naděje na uvolnění měnové politiky v USA pomohly v uplynulém týdnu rizikovým aktivům. Bude opětovný příklon k riziku pokračovat, nebo se krátkodobé pozitivní katalyzátory vyčerpaly?

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Investoři se na začátku června zajímali vedle obchodních vztahů USA a Číny také o možná cla uvalená na mexický dovoz do USA, zasedání Evropské centrální banky a ekonomická data.

V pátek večer Donald Trump oznámil dosažení dohody s Mexikem. To se výměnou ze neuvalení cel bude snažit zastavit nelegální migraci ze svého území do Spojených států.

ECB prodloužila období, ve kterém nehodlá měnit sazby, do poloviny roku 2020. Upřesnila také podmínky úvěrů, které nabídne v rámci podpory likvidity bank v rámci programu TLTRO III.

Americká ekonomika zásobuje trhy daty, které vedou analytiky i investory ke stále silnějšímu přesvědčení, že Fed ještě letos přistoupí ke snížení úrokových sazeb (debatu o tom v týdnu přiznal i šéf centrální banky Jerome Powell). Příkladem byla květnová zpráva z trhu práce, která výrazně zaostala za odhady. Obavy ze zpomalení ekonomiky v důsledku obchodních válek připustil Fed i ve své situační zprávě o stavu hospodářství.

Kolik zaplatí svět a globální technologické firmy za restrikce vůči Huawei?
Společnost Huawei sesbírala od analytiků odhady toho, jak moc zasáhne ekonomiku a konkrétní firmy její zařazení na takzvanou americkou černou listinu. Jedná se o ztráty v řádu stovek miliard dolarů ročně a desítek tisíc pracovních míst. Nepochybně existuje i řada jiných odhadů, pro tentokrát dejme prostor čínskému gigantu.

Světová banka zhoršila výhled vývoje globální ekonomiky. Celosvětový hospodářský růst v letošním roce podle její nové prognózy zpomalí na 2,6 % z loňských 3 %. V lednu banka letošní růst odhadovala na 2,9 %. Výhled pro Spojené státy zůstal beze změny, pro eurozónu je ale horší. Odhad vývoje americké ekonomiky zhoršila také například Goldman Sachs.

Celkově americké akcie posílily jako celek o více než 4 % a dařilo se i trhům v západní Evropě. Jen mírně posílil index pražské burzy PX (+0,5 %).

Na českém trhu zaujaly informace týkající se CME. Podle tisku se novými společnými generálními řediteli TV Nova stanou dosavadní finanční ředitelka Klára Brachtlová a obchodní ředitel Jan Vlček. Z funkce generálního ředitele TV Nova odejde Christoph Mainusch, který je spolu s Michaelem Del Ninem ředitelem mateřské společnosti CME. Mimo výměnu managementu tisk opět spekuloval nad možným převzetím aktiv CME. Uvedl i možné zájemce v čele s PPF.

Místopředseda představenstva a finanční ředitel ČEZ Martin Novák a místopředseda představenstva a ředitel divize nová energetika a distribuce Tomáš Pleskač uplatnili opce a následně téměř všechny akcie prodali. "Takové kroky vrcholných manažerů bývají trhem vnímány negativně," připomněl v týdenním shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Akcie ČEZ za týden ztratily 0,5 %.

Americké akcie v pátek vzrostly díky zprávě o situaci na trhu práce USA, zisk vykázaly hlavní indexy i za celý týden
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily o více než procento. Důvodem bylo výrazné zpomalení tvorby pracovních míst, které posílilo naděje, že centrální banka USA sníží úrokové sazby. Náladu investorů zlepšila také zpráva, že USA odloží zvýšení cel na čínské zboží.
Evropské akcie v pátek posílily, za celý týden zdražily o více než 2 %
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když slabá data z amerického trhu práce podpořila spekulace, že americká centrální banka by mohla přistoupit ke snížení úrokových sazeb.
Pražská burza v pátek mírně zpevnila, za celý týden stoupla o půl procenta
Pražská burza uzavřela páteční seanci v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,12 % na 1 049,65 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie rakouských finančních titulů, nedařilo se naopak energetické skupině ČEZ a mediální CME. Objem obchodů byl s 436 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Investoři mohou v úvodu týdne pozitivně zareagovat na nezavedení cel na mexické zboží dovážené do USA. Obchodní spor Ameriky s Čínou ale zůstává živý a jeho dopady na americkou i globální ekonomiku mohou být výrazné.

V uplynulém týdnu trhu pomohla víra v to, že Fed letos sníží sazby, a opět tak podpoří mimo jiné i akciový trh. Připomeňme si ale, že i v samotných odhadech vývoje politiky centrální banky se trh dlouhodobě mýlí, o dopadech nízkých sazeb a programů odkupů aktiv nemluvě.

Z firemních dat zaujmou hospodářské výsledky společností Tesco (dílčí zpráva), Broadcom nebo Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 10. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 10. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Americký akciový index S&P 500 se vrátil na úroveň z doby před pěti týdny, podporovaný nadějemi investorů na uvolnění měnové politiky v USA. Je výrazně nad 200denním klouzavým průměrem a uzavřel týden na úrovni 50denního průměru. Po mírném pondělním poklesu se odrazil svižně výše, prolomil hladinu 2 800 (donedávna silný support) a je zpět v pásmu 2 800 až 2 900. Růst cen akcií ale probíhal (stejně jako předchozí pokles) za nízkých objemů obchodů. Index tak dost možná hledá pásmo, ve kterém by mohl vydržet po delší dobu. Nabízí se rozmezí 2 800 až 2 900, případně až 2 950," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Denní graf je ale kvůli nižším maximům i minimům prozatím nadále spíše v medvědím nastavení. Nejbližší support je opět na 2 800, další pak v pásmu 2 700 až 2 720 (pondělní minima). Na opačné straně jsou rezistence na 2 900 a dále v pásmu 2 940 až 2 950."

"Ekonomická data žádná sláva, hlavní akciové indexy tak rostou na základě nadějí na brzké snižování sazeb vyvolaných představiteli Fedu v čele se šéfem centrální banky Jeromem Powellem. Před polovinou roku je zisk indexu S&P 500 okolo 15 %, tedy stále velice solidní. Jak dlouho rychlý růst vydrží? Vystřídá ho další prudký protipohyb, nebo se kurz ustálí v nějakém rozumném rozpětí?" uzavírá Košťál otázkou svůj komentář.

V pondělí budou zavřené trhy ve Vídni, Budapešti a Frankfurtu, a tak se dá v Evropě čekat menší obchodní aktivita. Ve středu pak na pražské burze proběhne další START Day, kdy se bude obchodovat se stávajícími emisemi. V regionu bude zajímavý i další politický vývoj okolo diskutovaných dotací pro Agrofert.

Audit čerpání fondů EU: Jaké mohou být dopady na českou ekonomiku?
V posledních dnech je hlavním tématem českých médií předběžná verze zprávy z auditu, který Evropská komise provedla ohledně čerpání peněz z fondů EU, a to zejména ve vztahu k firmám spojovaným s českým premiérem Andrejem Babišem. Kauza má řadu aspektů, těmi makroekonomickými (a nikoli správností závěrů draftu zprávy komise ani politickými souvislostmi) se zabývá analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Americký makroekonomický kalendář se začne plnit až v polovině týdne, do té doby vyjdou pouze v pondělí statistika volných pracovních pozic a v úterý index výrobních cen. Ve středu bude nejsledovanější inflace a dozvíme se také aktuální zásoby ropy na americkém území. Ve čtvrtek se přidají ceny v zahraničním obchodu a na konci týdne budou velice podstatné maloobchodní tržby, průmyslová výroba a spotřebitelská důvěra.

V Británii v pondělí a v úterý postupně vyjdou údaje o HDP, průmyslové výrobě, obchodní bilanci a nezaměstnanosti. V eurozóně zaujme na začátku týdne důvěra investorů, ve středu pak budou sledovaná veřejná vystoupení Maria Draghiho a dalších představitelů ECB. Ve čtvrtek si vyslouží pozornost německá inflace a průmyslová produkce v celé unii. V Česku se v pondělí dozvíme, jak se vyvíjí míra nezaměstnanosti, a v úterý budou sledovaná data o inflaci.

Na ostatních globálně významných trzích bude živo hned od pondělí, kdy budou zveřejněny zprávy o japonském HDP a obchodní bilanci a také o mezinárodním obchodu Číny. Ve středu říše středu oznámí výrobní ceny a v pátek sérii dat o maloobchodních tržbách a průmyslové výrobě. Ta bude ve stejný den oznámena také v Japonsku.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Úvod týdne je na důležité ekonomické indikátory nezajímavý. I kdyby italská dubnová průmyslová výroba překvapila, jak se domníváme, na celkové zlepšení sentimentu to stačit nebude.
  • Američtí centrální bankéři minulý týden trhům jasně vzkázali, že eskalace obchodních válek je riziko, které může uspíšit snížení dolarových úrokových sazeb. Trhy tak budou nadále bedlivě sledovat dopady vyhrocených obchodnících vztahů mezi USA a Čínou.
  • S netrpělivostí boudou očekávána čínská data o maloobchodních tržbách, průmyslové produkci i zahraničním obchodu za květen. Dubnová data byla hodně slabá, květen by mohl znamenat zlepšení, ale zřejmě ne v dynamice čínského exportu.
  • I když americká data, která budou v týdnu publikována, zřejmě nezklamou, je otázka, jak moc to zmírní obavy ze snížení dolarových sazeb. Trh se totiž obává, že k tomuto kroku může Fed přistoupit jako k preventivnímu opatření ve světle eskalujícího obchodního napětí. Solidní dynamiku očekáváme od květnových maloobchodních tržeb. I tak ale meziroční míra inflace spadne pod 2 %.
  • Po zklamání, které přinesla dubnová data německé produkce, toho příliš nelze čekat statistiky za celou eurozónu.
  • Český index bídy zaznamenal v květnu zlepšení. Nižší totiž zřejmě byl podíl nezaměstnaných i inflace. Dynamika spotřebitelských cen podle našeho předpokladu klesla již na 2,6 %, březnová 3 % jsou minulostí. Z pohledu ČNB se bude jednat o protiinflační faktor, samotní centrální bankéři totiž za květen předpokládají inflaci na úrovni 2,7 %. I tak ale zůstává inflace robustní, za nižší cenovou dynamikou stojí zejména vysoká statistická základna z loňského května.
Objem veřejných stavebních zakázek do konce května klesl o 1,7 %
před hodinou

Objem veřejných stavebních zakázek do konce května klesl o 1,7 %

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce května meziročně klesl o 1,7 %...
Česká republika Infrastruktura
ČR: Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu 2020 na 30 mld. Kč
14:43

ČR: Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu 2020 na 30 mld. Kč

Komunisté trvají na snížení schodku státního rozpočtu na příští rok na 30 miliard korun. V diskusním pořadu České...
Rozpočet Česká republika Politika
Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl
Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl
13:38

Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl

Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny preferuje větší pružnost na cestě k inflačnímu cíli...
ECB Centrální banky Inflace
The Observer: Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém
12:19

The Observer: Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém

Piloti leteckých společností se obávají o bezpečnost Boeingu 787 Dreamliner, neboť klíčový protipožární systém je...
Boeing Doprava
ČR: Stát loni vybral na daních 1,042 bilionu Kč, meziročně o 62…
11:16

ČR: Stát loni vybral na daních 1,042 bilionu Kč, meziročně o 62 miliard Kč více

Stát loni vybral na daních celkem 1,042 bilionu korun. Výběr daní tak meziročně vzrostl o více než 62 miliard korun....
Česká republika Česká ekonomika Daně
Saúdská chce letos dokončit privatizaci za dvě miliardy rijálů
09:15

Saúdská chce letos dokončit privatizaci za dvě miliardy rijálů

Saúdská Arábie hodlá do konce letošního roku dokončit privatizační dohody za dvě miliardy rijálů (12,2 miliardy Kč)....
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Privatizace
Nejčastějšími cizími majiteli českých firem jsou Rusové a Slováci
včera v 14:32

Nejčastějšími cizími majiteli českých firem jsou Rusové a Slováci

Slováci v letošním roce vlastnili v Česku téměř 13 500 firem, což bylo o 31,5 % více než v roce 2015. Po Rusech byli...
Česká republika Slovensko Rusko
Zaměstnanci americké továrny VW odmítli odborovou organizaci
včera v 12:44

Zaměstnanci americké továrny VW odmítli odborovou organizaci

Zaměstnanci továrny německé automobilky Volkswagen ve Spojených státech v hlasování odmítli vytvoření celozávodní...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole
včera v 11:29

Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole

Francouzská nápojářská společnost Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole Whiskey....
Alkohol a drogy Evropské akcie Fúze a akvizice
Huawei odkládá uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh
včera v 10:12

Huawei odkládá uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh

Čínská společnost Huawei odložila uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh o tři měsíce. Firma původně chtěla...
Čína Mobilní telefony Technologie
Moody's snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma
včera v 08:15

Moody's snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka o jeden stupeň na úroveň B1....
Turecko Emerging Markets Rating
Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota…
Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota…
14. 6. 2019 22:30

Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota ohledně budoucí poptávky

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Výrobci čipů se dostali pod tlak, protože společnost Broadcom varovala, že na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pokles odbytu koncernu Volkswagen v květnu zpomalil
14. 6. 2019 21:15

Pokles odbytu koncernu Volkswagen v květnu zpomalil

Odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen se v květnu snížil o 3,6 % na 918 900 vozů. Tempo jeho poklesu tak...
Volkswagen Auta
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
14. 6. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem růstu napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
CVVM: Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14. 6. 2019 17:03

CVVM: Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň své domácnosti za dobrou a téměř polovina lidí hodnotí kladně i...
Česká republika Životní úroveň
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
14. 6. 2019 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,06 % na 1 051,46 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína zvyšuje antidumpingová cla na ocelové trubky z USA a EU
14. 6. 2019 16:26

Čína zvyšuje antidumpingová cla na ocelové trubky z USA a EU

Čína zvyšuje antidumpingová cla na bezešvé trubky z legované ocele dovážené ze Spojených států a Evropské unie. Nová...
Čína Ocelářské firmy Mezinárodní obchod
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu…
14. 6. 2019 16:00

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červnu podle předběžných dat klesl na 97,9 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červnu klesl na 97,9 bodu ze 100 bodů v květnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra