Burzovní kalendář (11. 6. - 15. 6. 2018)
|

Burzovní kalendář (11. 6. - 15. 6. 2018)

Druhý červnový týden bude vedle pokračujících debat o mezinárodním obchodě především o měnové politice, zasedají totiž američtí, evropští i japonští centrální bankéři. Nouze nebude ani o podstatná makrodata.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Po většinu uplynulého týdne dominovaly vývoji cen akcií zprávy z Evropy. V úterý a ve středu získala podle očekávání důvěru v parlamentu nová italská vláda, dodatečné uklidnění pro trhy to ale již neznamenalo. Výnosy italských státních dluhopisů opět rostly, což může pramenit z nejistoty ohledně kroků, jež vláda podnikne.

Podstatné byly rovněž výroky některých představitelů ECB, podle nichž může banka na červnovém zasedání rozhodnout o ukončení programu nákupů aktiv. To by znamenalo zpřísnění měnových podmínek, což vedlo k posílení eura a mírnému poklesu cen evropských akcií. Ty západoevropské jako celek za týden mírně zpevnily v čele s těmi německými, třeba francouzský trh ale ztratil. Americké akcie naproti tomu zažily úspěšný týden, technologický index Nasdaq Composite dokonce opakovaně posunul historické maximum.

O víkendu pak bylo ostře sledované setkání představitelů zemí G7. Podle očekávání se neshodli na tom, jak nastavit pravidla mezinárodního obchodu, ačkoli (překvapivě) všechny země na konci summitu vydaly společné komuniké, jehož podporu navíc následně stáhl americký prezident Donald Trump. Jeho závěry jsou ale příliš obecné, detailnější vyjednávání o clech a dalších opatřeních proto teprve přijdou na řadu a mohou ovlivňovat náladu v ekonomice a na trzích po delší dobu.

Závěrečné komuniké ze summitu G7 podepsali všichni členové
Závěrečné komuniké ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 podepsalo navzdory obchodním sporům se Spojenými státy všech sedm členských zemí. Po skončení dvoudenní vrcholné schůzky to oznámil kanadský premiér Justin Trudeau. Sedm průmyslových mocností se přihlásilo k boji s protekcionismem a dohodly se, že co nejdříve zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější.
Trump stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu G7
Americký prezident Donald Trump v sobotu večer odvolal svou podporu závěrečného prohlášení ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě. Šéf Bílého domu, který vrcholnou schůzku opustil předčasně kvůli plánovanému jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru, to napsal na Twitteru. Vinu svedl na kanadského premiéra Justina Trudeaua a jeho "falešná prohlášení" na tiskové konferenci, která se konala po Trumpově odjezdu. EU uvedla, že se i přes Trumpovo rozhodnutí bude prohlášení držet.

Obchodní týden na pražské burze byl bez podstatnějších kurzotvorných zpráv (PX -0,4 %). Nejvíce potěšily investory akcie společnosti Kofola ČeskoSlovensko, které přidaly 2,98 %. Největším opozdilcem byla Stock Spirits (-3,16 %).

Pondělní valná hromada O2 Czech Republic podle očekávání schválila dividendu 21 Kč. Akcie firmy se obchodují bez nároku na ni od 1. června. Akcie Fortuny se v pátek naposledy obchodovaly na pražské burze. Zároveň budou staženy také z trhu ve Varšavě. "Očekáváme, že v relativně krátké době dojde k vytěsnění minoritních akcionářů," uvedl analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Americké akciové indexy uzavřely úspěšný týden pátečním růstem, dařilo se i dolaru
Americké akcie zakončily páteční rozkolísanou obchodní seanci růstem a zisky si připsaly i za celý týden. Investoři nakonec ignorovali obavy z globálního obchodního napětí. Objem obchodování však byl relativně nízký, trhy se připravují na zasedání měnových výborů centrálních bank USA a eurozóny v příštím týdnu.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden se na směru neshodly
Evropské akciové trhy v pátek klesly, když se pozornost investorů soustředila na dvoudenní summit G7, který začal v pátek a přinesl ostrou výměnu názorů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími účastníky ohledně amerických cel na dovoz oceli a hliníku.
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden oslabila o 0,4 %
Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX přišel o 0,09 % na 1 077,37 bodu. Do mínusu burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Monetě Money Bank a Komerční bance. Objem obchodů byl s 371 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Investoři budou i před polovinou června sledovat vývoj obchodních sporů USA s jejich partnery, naplánována je schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem (pokud by KLDR přistoupila na denuklearizaci poloostrova a USA na zrušení sankcí, mohlo by to přinést snížení rizikové přirážky na některých trzích) a trh dostane k vyhodnocení řadu podstatných makrodat. Týden ale bude především patřit centrálním bankám.

Jako první představí výsledky svého dvoudenního zasedání Fed. U něj trh čeká (letos druhé) zvýšení základní úrokové sazby, a to na 1,75-2,00 %. Sledovanější ovšem bude avizovaná ochota banky letos zvýšit úroky celkem třikrát, jak trh donedávna očekával, nebo jej růst ekonomiky a inflace přimějí přidat ještě jedno zvýšení.

Ještě podstatnější může být zasedání Evropské centrální banky ve čtvrtek. Pokud by ECB oznámila, že rozhodla o ukončení programu nákupů aktiv ještě letos, pravděpodobně by posílilo euro a oslabily dluhopisy a akcie. "Finanční trhy budou podle nás na zasedání ECB citlivější než dříve vzhledem k situaci v Itálii," napsal Pavel Ryska.

"Ve čtvrtek se očekává od ECB detailnější informace o ukončování kvantitativního uvolňování. Již dříve ECB vypustila ze svých sdělení formulaci, že v případě potřeby může být QE prodlouženo. Nyní finanční trh čeká na detaily ohledně časování a toho, zda bude konec postupný, nebo jednorázový. Ochotu ECB být konkrétnější bude podporovat slábnoucí euro, které jí vytváří pohodlný polštář. Nicméně, podobně jako v minulosti, hrozí, že ECB raději zvolí opatrný postup, tedy potenciálně nepříjemné zprávy posune na později, již kvůli horším makrodatům, Itálii a obchodní přestřelce mezi USA a zbytkem světa. S lehce uklidňujícím výrokem přišel nový ekonomický ministr italské vlády Giovanni Tria. Řekl totiž, že vláda nemá v úmyslu opustit euro," napsal v týdenním výhledu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Pokud jde o schůzku Trumpa s Kimem, nelze mít asi přehnaná očekávání, pokud jde o samotná jednání o jaderných zbraních. Po víkendových zkušenostech s Trumpovým způsobem jednání a reakcí může vzít dlouho vyhlížený summit překvapivý konec. "Singapurské setkání by mohlo přinést mír. Ano, mírová jednání v roce 1953 totiž přinesla příměří, nikoli konec války. Takže vyjednání 'míru' by mohlo být dostatečně razantním gestem, ačkoli bez vlivu na praktický stav věcí," uvedl Navrátil.

Výsledková sezóna pokračuje v červnu pouze čísly firem, jejichž fiskální kvartály jsou oproti těm kalendářním posunuté. V týdnu tak zveřejní své údaje v Americe pouze Adobe Systems a H&R Block, v Evropě pak například společnost Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Týdenní zisk 1,62 % posunul index S&P 500 nad zónu 2 750 až 2 770. Na 2 750 byla linie, která benchmark v květnu dvakrát vrátila níže a u níž bylo potřeba zaplnit cenový odskok z března. Index tak prolomil úzké rozpětí z uplynulých tří týdnů na horní straně, pozitivní sentiment převážil a S&P 500 míří k 2 800, tedy nejbližší rezistenci. Nejbližší support je na 2 750 a dále na předchozí silné rezistenci 2 700," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál

"Graf indexu je v býčím nastavení, technické indikátory také, objemy obchodů nijak neudivují a trh se pomalu, ale jistě sune výše. Páteční růst indexu S&P 500 byl doprovázen mírným zvýšením volatility, což může být připomínka toho, že vše nemusí jít tak snadno. Výstupy ze summitu G7 náladu spíše rozjitří. Pokud ale trh bude dále spoléhat na střednědobé uklidnění v obchodních otázkách, testování hladiny 2 800 indexu S&P 500 může být otázkou jediného dne," doplnil Košťál.

13. června se akcie ČEZ obchodují naposledy s právem účasti na valné hromadě (22. června). A sledovaná bude v týdnu také valná hromada Pegasu Nonwovens 15. června. Dividenda navržena nebyla, projednávat se budou standardní body a přejmenování společnosti z Pegas Nonwovens na PFNonwovens.

Americký makroekonomický kalendář je v polovině června velice nabitý. V úterý budou oznámena inflační čísla a ve středu zásoby ropy. Celému týdnu dominuje středeční závěr zasedání měnového výboru Fedu, který by měl zvýšit sazby o čtvrt procentního bodu. Ve čtvrtek vyjdou maloobchodní tržby a také podnikové zásoby a na konci týdne bude investory zajímat průmyslová výroba a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Také v západní Evropě bude nejsledovanější zasedání centrální banky, nebude ale nouze ani o údaje z ekonomiky. V pondělí vyjdou obchodní bilance a průmyslová výroba ve Spojeném království. V úterý pak budou oznámena tamtéž data z trhu práce, podstatnější ale bude index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Ve středu zaujmou investory britská inflace a index cen domů a hlavně průmyslová výroba a zaměstnanost v eurozóně.

To nejpodstatnější se ale v Evropě čeká až ke konci týdne. Nejprve ve čtvrtek Evropská centrální banka rozhodne o své měnové politice (změna sazeb se nečeká, banka by ale mohla naznačit více o dalším vývoji programu odkupu aktiv). Ve stejný den vyjdou také data o německé inflaci, v pátek pak trhy budou zajímat spotřebitelské ceny v celé měnové unii.

V České republice budou podstatné hned v pondělí také údaje o inflaci a ve středu bilance běžného účtu. Česká národní banka pak v úterý v rámci zveřejnění Zprávy o finanční stabilitě zřejmě zpřísní poskytování hypoték. Banky počítají s tím, že k omezení výše úvěru vzhledem k hodnotě nemovitosti by ČNB měla doplnit i omezení ohledně výše splátky a úvěru v poměru k příjmu žadatele. Konkrétní podoba opatření zatím ale není jasná.

Na ostatních velkých trzích budou dominovat údaje z Číny. V pondělí to budou statistiky nových úvěrů a ve čtvrtek míra nezaměstnanosti, průmyslová výroba a maloobchodní tržby. Ve čtvrtek své údaje z průmyslu vydá také Japonsko, v pátek pak o měnové politice v zemi vycházejícího slunce rozhodne tamní centrální banka.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Týden bude ve znamení zasedání centrálních bank. Zatímco od Fedu se očekává další zvýšení sazeb, ECB ponechá politiku beze změny. I prodloužení programu kvantitativního uvolňování pravděpodobně nechá až na červenec, i když inflační tlaky v eurozóně rostou. Opět se tak zvýší úrokový diferenciál mezi USA a eurozónou.
  • Ještě před rozhodnutím amerických centrálních bankéřů přijde potvrzení, že inflační tlaky jsou silné, a to i v jádrové složce. I data ke konci týdne potvrdí, že americká spotřeba zůstává slušná a dynamika v průmyslu nabírá na obrátkách.
  • V Evropě by měla být potvrzena čísla o květnové inflaci. Ta překvapila silným zrychlením. V pátek se dozvíme, co za tímto zrychlením stálo.
  • Z hledáčku investorů nezmizí ani politika. Americký prezident Donald Trump se sejde s Kim Čong-unem a dolní sněmovna Spojeného království bude projednávat brexit.
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
včera v 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
včera v 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
včera v 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento
17. 1. 2020 15:18

Průmyslová výroba v USA v prosinci meziročně klesla o procento

Průmyslová výroba ve Spojených státech v prosinci meziročně klesla o procento. Po listopadovém snížení o 0,8 % trh...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Průmysl
Ze světa investičních doporučení (17. ledna)
17. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (17. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií
17. 1. 2020 14:47

VW se údajně chystá koupit podíl v čínském výrobci baterií

Německý automobilový koncern Volkswagen se chystá koupit pětinový podíl v čínském výrobci baterií pro elektromobily...
Volkswagen Fúze a akvizice Čína