US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Burzovní kalendář (11. 6. - 15. 6. 2018)

Druhý červnový týden bude vedle pokračujících debat o mezinárodním obchodě především o měnové politice, zasedají totiž američtí, evropští i japonští centrální bankéři. Nouze nebude ani o podstatná makrodata.

Ohlédnutí

Po většinu uplynulého týdne dominovaly vývoji cen akcií zprávy z Evropy. V úterý a ve středu získala podle očekávání důvěru v parlamentu nová italská vláda, dodatečné uklidnění pro trhy to ale již neznamenalo. Výnosy italských státních dluhopisů opět rostly, což může pramenit z nejistoty ohledně kroků, jež vláda podnikne.

Podstatné byly rovněž výroky některých představitelů ECB, podle nichž může banka na červnovém zasedání rozhodnout o ukončení programu nákupů aktiv. To by znamenalo zpřísnění měnových podmínek, což vedlo k posílení eura a mírnému poklesu cen evropských akcií. Ty západoevropské jako celek za týden mírně zpevnily v čele s těmi německými, třeba francouzský trh ale ztratil. Americké akcie naproti tomu zažily úspěšný týden, technologický index Nasdaq Composite dokonce opakovaně posunul historické maximum.

O víkendu pak bylo ostře sledované setkání představitelů zemí G7. Podle očekávání se neshodli na tom, jak nastavit pravidla mezinárodního obchodu, ačkoli (překvapivě) všechny země na konci summitu vydaly společné komuniké, jehož podporu navíc následně stáhl americký prezident Donald Trump. Jeho závěry jsou ale příliš obecné, detailnější vyjednávání o clech a dalších opatřeních proto teprve přijdou na řadu a mohou ovlivňovat náladu v ekonomice a na trzích po delší dobu.

Závěrečné komuniké ze summitu G7 podepsali všichni členové

Závěrečné komuniké ze summitu G7 podepsali všichni členové

Trump stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu G7

Trump stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu G7

Obchodní týden na pražské burze byl bez podstatnějších kurzotvorných zpráv (PX -0,4 %). Nejvíce potěšily investory akcie společnosti Kofola ČeskoSlovensko, které přidaly 2,98 %. Největším opozdilcem byla Stock Spirits (-3,16 %).

Pondělní valná hromada O2 Czech Republic podle očekávání schválila dividendu 21 Kč. Akcie firmy se obchodují bez nároku na ni od 1. června. Akcie Fortuny se v pátek naposledy obchodovaly na pražské burze. Zároveň budou staženy také z trhu ve Varšavě. "Očekáváme, že v relativně krátké době dojde k vytěsnění minoritních akcionářů," uvedl analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Americké akciové indexy uzavřely úspěšný týden pátečním růstem, dařilo se i dolaru

Americké akciové indexy uzavřely úspěšný týden pátečním růstem, dařilo se i dolaru

Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden se na směru neshodly

Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden se na směru neshodly

Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden oslabila o 0,4 %

Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden oslabila o 0,4 %

Výhled

Investoři budou i před polovinou června sledovat vývoj obchodních sporů USA s jejich partnery, naplánována je schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem (pokud by KLDR přistoupila na denuklearizaci poloostrova a USA na zrušení sankcí, mohlo by to přinést snížení rizikové přirážky na některých trzích) a trh dostane k vyhodnocení řadu podstatných makrodat. Týden ale bude především patřit centrálním bankám.

Jako první představí výsledky svého dvoudenního zasedání Fed. U něj trh čeká (letos druhé) zvýšení základní úrokové sazby, a to na 1,75-2,00 %. Sledovanější ovšem bude avizovaná ochota banky letos zvýšit úroky celkem třikrát, jak trh donedávna očekával, nebo jej růst ekonomiky a inflace přimějí přidat ještě jedno zvýšení.

Ještě podstatnější může být zasedání Evropské centrální banky ve čtvrtek. Pokud by ECB oznámila, že rozhodla o ukončení programu nákupů aktiv ještě letos, pravděpodobně by posílilo euro a oslabily dluhopisy a akcie. "Finanční trhy budou podle nás na zasedání ECB citlivější než dříve vzhledem k situaci v Itálii," napsal Pavel Ryska.

"Ve čtvrtek se očekává od ECB detailnější informace o ukončování kvantitativního uvolňování. Již dříve ECB vypustila ze svých sdělení formulaci, že v případě potřeby může být QE prodlouženo. Nyní finanční trh čeká na detaily ohledně časování a toho, zda bude konec postupný, nebo jednorázový. Ochotu ECB být konkrétnější bude podporovat slábnoucí euro, které jí vytváří pohodlný polštář. Nicméně, podobně jako v minulosti, hrozí, že ECB raději zvolí opatrný postup, tedy potenciálně nepříjemné zprávy posune na později, již kvůli horším makrodatům, Itálii a obchodní přestřelce mezi USA a zbytkem světa. S lehce uklidňujícím výrokem přišel nový ekonomický ministr italské vlády Giovanni Tria. Řekl totiž, že vláda nemá v úmyslu opustit euro," napsal v týdenním výhledu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Pokud jde o schůzku Trumpa s Kimem, nelze mít asi přehnaná očekávání, pokud jde o samotná jednání o jaderných zbraních. Po víkendových zkušenostech s Trumpovým způsobem jednání a reakcí může vzít dlouho vyhlížený summit překvapivý konec. "Singapurské setkání by mohlo přinést mír. Ano, mírová jednání v roce 1953 totiž přinesla příměří, nikoli konec války. Takže vyjednání 'míru' by mohlo být dostatečně razantním gestem, ačkoli bez vlivu na praktický stav věcí," uvedl Navrátil.

Výsledková sezóna pokračuje v červnu pouze čísly firem, jejichž fiskální kvartály jsou oproti těm kalendářním posunuté. V týdnu tak zveřejní své údaje v Americe pouze Adobe Systems a H&R Block, v Evropě pak například společnost Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. června

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. června

"Týdenní zisk 1,62 % posunul index S&P 500 nad zónu 2 750 až 2 770. Na 2 750 byla linie, která benchmark v květnu dvakrát vrátila níže a u níž bylo potřeba zaplnit cenový odskok z března. Index tak prolomil úzké rozpětí z uplynulých tří týdnů na horní straně, pozitivní sentiment převážil a S&P 500 míří k 2 800, tedy nejbližší rezistenci. Nejbližší support je na 2 750 a dále na předchozí silné rezistenci 2 700," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál

"Graf indexu je v býčím nastavení, technické indikátory také, objemy obchodů nijak neudivují a trh se pomalu, ale jistě sune výše. Páteční růst indexu S&P 500 byl doprovázen mírným zvýšením volatility, což může být připomínka toho, že vše nemusí jít tak snadno. Výstupy ze summitu G7 náladu spíše rozjitří. Pokud ale trh bude dále spoléhat na střednědobé uklidnění v obchodních otázkách, testování hladiny 2 800 indexu S&P 500 může být otázkou jediného dne," doplnil Košťál.

13. června se akcie ČEZ obchodují naposledy s právem účasti na valné hromadě (22. června). A sledovaná bude v týdnu také valná hromada Pegasu Nonwovens 15. června. Dividenda navržena nebyla, projednávat se budou standardní body a přejmenování společnosti z Pegas Nonwovens na PFNonwovens.

Americký makroekonomický kalendář je v polovině června velice nabitý. V úterý budou oznámena inflační čísla a ve středu zásoby ropy. Celému týdnu dominuje středeční závěr zasedání měnového výboru Fedu, který by měl zvýšit sazby o čtvrt procentního bodu. Ve čtvrtek vyjdou maloobchodní tržby a také podnikové zásoby a na konci týdne bude investory zajímat průmyslová výroba a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Také v západní Evropě bude nejsledovanější zasedání centrální banky, nebude ale nouze ani o údaje z ekonomiky. V pondělí vyjdou obchodní bilance a průmyslová výroba ve Spojeném království. V úterý pak budou oznámena tamtéž data z trhu práce, podstatnější ale bude index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Ve středu zaujmou investory britská inflace a index cen domů a hlavně průmyslová výroba a zaměstnanost v eurozóně.

To nejpodstatnější se ale v Evropě čeká až ke konci týdne. Nejprve ve čtvrtek Evropská centrální banka rozhodne o své měnové politice (změna sazeb se nečeká, banka by ale mohla naznačit více o dalším vývoji programu odkupu aktiv). Ve stejný den vyjdou také data o německé inflaci, v pátek pak trhy budou zajímat spotřebitelské ceny v celé měnové unii.

V České republice budou podstatné hned v pondělí také údaje o inflaci a ve středu bilance běžného účtu. Česká národní banka pak v úterý v rámci zveřejnění Zprávy o finanční stabilitě zřejmě zpřísní poskytování hypoték. Banky počítají s tím, že k omezení výše úvěru vzhledem k hodnotě nemovitosti by ČNB měla doplnit i omezení ohledně výše splátky a úvěru v poměru k příjmu žadatele. Konkrétní podoba opatření zatím ale není jasná.

Na ostatních velkých trzích budou dominovat údaje z Číny. V pondělí to budou statistiky nových úvěrů a ve čtvrtek míra nezaměstnanosti, průmyslová výroba a maloobchodní tržby. Ve čtvrtek své údaje z průmyslu vydá také Japonsko, v pátek pak o měnové politice v zemi vycházejícího slunce rozhodne tamní centrální banka.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Týden bude ve znamení zasedání centrálních bank. Zatímco od Fedu se očekává další zvýšení sazeb, ECB ponechá politiku beze změny. I prodloužení programu kvantitativního uvolňování pravděpodobně nechá až na červenec, i když inflační tlaky v eurozóně rostou. Opět se tak zvýší úrokový diferenciál mezi USA a eurozónou.
  • Ještě před rozhodnutím amerických centrálních bankéřů přijde potvrzení, že inflační tlaky jsou silné, a to i v jádrové složce. I data ke konci týdne potvrdí, že americká spotřeba zůstává slušná a dynamika v průmyslu nabírá na obrátkách.
  • V Evropě by měla být potvrzena čísla o květnové inflaci. Ta překvapila silným zrychlením. V pátek se dozvíme, co za tímto zrychlením stálo.
  • Z hledáčku investorů nezmizí ani politika. Americký prezident Donald Trump se sejde s Kim Čong-unem a dolní sněmovna Spojeného království bude projednávat brexit.
Burzovní kalendář
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie