Burzovní kalendář (11. 6. - 15. 6. 2018)
|

Burzovní kalendář (11. 6. - 15. 6. 2018)

Druhý červnový týden bude vedle pokračujících debat o mezinárodním obchodě především o měnové politice, zasedají totiž američtí, evropští i japonští centrální bankéři. Nouze nebude ani o podstatná makrodata.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Po většinu uplynulého týdne dominovaly vývoji cen akcií zprávy z Evropy. V úterý a ve středu získala podle očekávání důvěru v parlamentu nová italská vláda, dodatečné uklidnění pro trhy to ale již neznamenalo. Výnosy italských státních dluhopisů opět rostly, což může pramenit z nejistoty ohledně kroků, jež vláda podnikne.

Podstatné byly rovněž výroky některých představitelů ECB, podle nichž může banka na červnovém zasedání rozhodnout o ukončení programu nákupů aktiv. To by znamenalo zpřísnění měnových podmínek, což vedlo k posílení eura a mírnému poklesu cen evropských akcií. Ty západoevropské jako celek za týden mírně zpevnily v čele s těmi německými, třeba francouzský trh ale ztratil. Americké akcie naproti tomu zažily úspěšný týden, technologický index Nasdaq Composite dokonce opakovaně posunul historické maximum.

O víkendu pak bylo ostře sledované setkání představitelů zemí G7. Podle očekávání se neshodli na tom, jak nastavit pravidla mezinárodního obchodu, ačkoli (překvapivě) všechny země na konci summitu vydaly společné komuniké, jehož podporu navíc následně stáhl americký prezident Donald Trump. Jeho závěry jsou ale příliš obecné, detailnější vyjednávání o clech a dalších opatřeních proto teprve přijdou na řadu a mohou ovlivňovat náladu v ekonomice a na trzích po delší dobu.

Závěrečné komuniké ze summitu G7 podepsali všichni členové
Závěrečné komuniké ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 podepsalo navzdory obchodním sporům se Spojenými státy všech sedm členských zemí. Po skončení dvoudenní vrcholné schůzky to oznámil kanadský premiér Justin Trudeau. Sedm průmyslových mocností se přihlásilo k boji s protekcionismem a dohodly se, že co nejdříve zmodernizují Světovou obchodní organizaci (WTO), aby byla spravedlivější.
Trump stáhl svou podporu závěrečného komuniké ze summitu G7
Americký prezident Donald Trump v sobotu večer odvolal svou podporu závěrečného prohlášení ze summitu ekonomicky nejvyspělejších zemí G7 v Kanadě. Šéf Bílého domu, který vrcholnou schůzku opustil předčasně kvůli plánovanému jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru, to napsal na Twitteru. Vinu svedl na kanadského premiéra Justina Trudeaua a jeho "falešná prohlášení" na tiskové konferenci, která se konala po Trumpově odjezdu. EU uvedla, že se i přes Trumpovo rozhodnutí bude prohlášení držet.

Obchodní týden na pražské burze byl bez podstatnějších kurzotvorných zpráv (PX -0,4 %). Nejvíce potěšily investory akcie společnosti Kofola ČeskoSlovensko, které přidaly 2,98 %. Největším opozdilcem byla Stock Spirits (-3,16 %).

Pondělní valná hromada O2 Czech Republic podle očekávání schválila dividendu 21 Kč. Akcie firmy se obchodují bez nároku na ni od 1. června. Akcie Fortuny se v pátek naposledy obchodovaly na pražské burze. Zároveň budou staženy také z trhu ve Varšavě. "Očekáváme, že v relativně krátké době dojde k vytěsnění minoritních akcionářů," uvedl analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Americké akciové indexy uzavřely úspěšný týden pátečním růstem, dařilo se i dolaru
Americké akcie zakončily páteční rozkolísanou obchodní seanci růstem a zisky si připsaly i za celý týden. Investoři nakonec ignorovali obavy z globálního obchodního napětí. Objem obchodování však byl relativně nízký, trhy se připravují na zasedání měnových výborů centrálních bank USA a eurozóny v příštím týdnu.
Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden se na směru neshodly
Evropské akciové trhy v pátek klesly, když se pozornost investorů soustředila na dvoudenní summit G7, který začal v pátek a přinesl ostrou výměnu názorů mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími účastníky ohledně amerických cel na dovoz oceli a hliníku.
Pražská burza v pátek mírně klesla, za celý týden oslabila o 0,4 %
Pražská burza v pátek nenavázala na zisk ze čtvrtečního obchodování, když index PX přišel o 0,09 % na 1 077,37 bodu. Do mínusu burzu stáhly zejména akcie Erste Group Bank, dařilo se naopak Monetě Money Bank a Komerční bance. Objem obchodů byl s 371 miliony korun podprůměrný.

Výhled

Investoři budou i před polovinou června sledovat vývoj obchodních sporů USA s jejich partnery, naplánována je schůzka Donalda Trumpa s Kim Čong-unem (pokud by KLDR přistoupila na denuklearizaci poloostrova a USA na zrušení sankcí, mohlo by to přinést snížení rizikové přirážky na některých trzích) a trh dostane k vyhodnocení řadu podstatných makrodat. Týden ale bude především patřit centrálním bankám.

Jako první představí výsledky svého dvoudenního zasedání Fed. U něj trh čeká (letos druhé) zvýšení základní úrokové sazby, a to na 1,75-2,00 %. Sledovanější ovšem bude avizovaná ochota banky letos zvýšit úroky celkem třikrát, jak trh donedávna očekával, nebo jej růst ekonomiky a inflace přimějí přidat ještě jedno zvýšení.

Ještě podstatnější může být zasedání Evropské centrální banky ve čtvrtek. Pokud by ECB oznámila, že rozhodla o ukončení programu nákupů aktiv ještě letos, pravděpodobně by posílilo euro a oslabily dluhopisy a akcie. "Finanční trhy budou podle nás na zasedání ECB citlivější než dříve vzhledem k situaci v Itálii," napsal Pavel Ryska.

"Ve čtvrtek se očekává od ECB detailnější informace o ukončování kvantitativního uvolňování. Již dříve ECB vypustila ze svých sdělení formulaci, že v případě potřeby může být QE prodlouženo. Nyní finanční trh čeká na detaily ohledně časování a toho, zda bude konec postupný, nebo jednorázový. Ochotu ECB být konkrétnější bude podporovat slábnoucí euro, které jí vytváří pohodlný polštář. Nicméně, podobně jako v minulosti, hrozí, že ECB raději zvolí opatrný postup, tedy potenciálně nepříjemné zprávy posune na později, již kvůli horším makrodatům, Itálii a obchodní přestřelce mezi USA a zbytkem světa. S lehce uklidňujícím výrokem přišel nový ekonomický ministr italské vlády Giovanni Tria. Řekl totiž, že vláda nemá v úmyslu opustit euro," napsal v týdenním výhledu hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Pokud jde o schůzku Trumpa s Kimem, nelze mít asi přehnaná očekávání, pokud jde o samotná jednání o jaderných zbraních. Po víkendových zkušenostech s Trumpovým způsobem jednání a reakcí může vzít dlouho vyhlížený summit překvapivý konec. "Singapurské setkání by mohlo přinést mír. Ano, mírová jednání v roce 1953 totiž přinesla příměří, nikoli konec války. Takže vyjednání 'míru' by mohlo být dostatečně razantním gestem, ačkoli bez vlivu na praktický stav věcí," uvedl Navrátil.

Výsledková sezóna pokračuje v červnu pouze čísly firem, jejichž fiskální kvartály jsou oproti těm kalendářním posunuté. V týdnu tak zveřejní své údaje v Americe pouze Adobe Systems a H&R Block, v Evropě pak například společnost Inditex.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Týdenní zisk 1,62 % posunul index S&P 500 nad zónu 2 750 až 2 770. Na 2 750 byla linie, která benchmark v květnu dvakrát vrátila níže a u níž bylo potřeba zaplnit cenový odskok z března. Index tak prolomil úzké rozpětí z uplynulých tří týdnů na horní straně, pozitivní sentiment převážil a S&P 500 míří k 2 800, tedy nejbližší rezistenci. Nejbližší support je na 2 750 a dále na předchozí silné rezistenci 2 700," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál

"Graf indexu je v býčím nastavení, technické indikátory také, objemy obchodů nijak neudivují a trh se pomalu, ale jistě sune výše. Páteční růst indexu S&P 500 byl doprovázen mírným zvýšením volatility, což může být připomínka toho, že vše nemusí jít tak snadno. Výstupy ze summitu G7 náladu spíše rozjitří. Pokud ale trh bude dále spoléhat na střednědobé uklidnění v obchodních otázkách, testování hladiny 2 800 indexu S&P 500 může být otázkou jediného dne," doplnil Košťál.

13. června se akcie ČEZ obchodují naposledy s právem účasti na valné hromadě (22. června). A sledovaná bude v týdnu také valná hromada Pegasu Nonwovens 15. června. Dividenda navržena nebyla, projednávat se budou standardní body a přejmenování společnosti z Pegas Nonwovens na PFNonwovens.

Americký makroekonomický kalendář je v polovině června velice nabitý. V úterý budou oznámena inflační čísla a ve středu zásoby ropy. Celému týdnu dominuje středeční závěr zasedání měnového výboru Fedu, který by měl zvýšit sazby o čtvrt procentního bodu. Ve čtvrtek vyjdou maloobchodní tržby a také podnikové zásoby a na konci týdne bude investory zajímat průmyslová výroba a index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Také v západní Evropě bude nejsledovanější zasedání centrální banky, nebude ale nouze ani o údaje z ekonomiky. V pondělí vyjdou obchodní bilance a průmyslová výroba ve Spojeném království. V úterý pak budou oznámena tamtéž data z trhu práce, podstatnější ale bude index ekonomické nálady ZEW pro Německo a celou eurozónu. Ve středu zaujmou investory britská inflace a index cen domů a hlavně průmyslová výroba a zaměstnanost v eurozóně.

To nejpodstatnější se ale v Evropě čeká až ke konci týdne. Nejprve ve čtvrtek Evropská centrální banka rozhodne o své měnové politice (změna sazeb se nečeká, banka by ale mohla naznačit více o dalším vývoji programu odkupu aktiv). Ve stejný den vyjdou také data o německé inflaci, v pátek pak trhy budou zajímat spotřebitelské ceny v celé měnové unii.

V České republice budou podstatné hned v pondělí také údaje o inflaci a ve středu bilance běžného účtu. Česká národní banka pak v úterý v rámci zveřejnění Zprávy o finanční stabilitě zřejmě zpřísní poskytování hypoték. Banky počítají s tím, že k omezení výše úvěru vzhledem k hodnotě nemovitosti by ČNB měla doplnit i omezení ohledně výše splátky a úvěru v poměru k příjmu žadatele. Konkrétní podoba opatření zatím ale není jasná.

Na ostatních velkých trzích budou dominovat údaje z Číny. V pondělí to budou statistiky nových úvěrů a ve čtvrtek míra nezaměstnanosti, průmyslová výroba a maloobchodní tržby. Ve čtvrtek své údaje z průmyslu vydá také Japonsko, v pátek pak o měnové politice v zemi vycházejícího slunce rozhodne tamní centrální banka.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Týden bude ve znamení zasedání centrálních bank. Zatímco od Fedu se očekává další zvýšení sazeb, ECB ponechá politiku beze změny. I prodloužení programu kvantitativního uvolňování pravděpodobně nechá až na červenec, i když inflační tlaky v eurozóně rostou. Opět se tak zvýší úrokový diferenciál mezi USA a eurozónou.
  • Ještě před rozhodnutím amerických centrálních bankéřů přijde potvrzení, že inflační tlaky jsou silné, a to i v jádrové složce. I data ke konci týdne potvrdí, že americká spotřeba zůstává slušná a dynamika v průmyslu nabírá na obrátkách.
  • V Evropě by měla být potvrzena čísla o květnové inflaci. Ta překvapila silným zrychlením. V pátek se dozvíme, co za tímto zrychlením stálo.
  • Z hledáčku investorů nezmizí ani politika. Americký prezident Donald Trump se sejde s Kim Čong-unem a dolní sněmovna Spojeného království bude projednávat brexit.
Co musíte ráno vědět (17. června)
Co musíte ráno vědět (17. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (17. června)

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a za oceánem, jak je na tom podle ratingové agentury Moody's turecká...
Musíte vědět
Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá
včera v 20:18

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování...
Boeing Doprava
Objem veřejných stavebních zakázek do konce května klesl o 1,7 %
včera v 16:16

Objem veřejných stavebních zakázek do konce května klesl o 1,7 %

Objem zakázek, které veřejní investoři v Česku zadali stavebním firmám, letos do konce května meziročně klesl o 1,7 %...
Česká republika Infrastruktura
ČR: Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu 2020 na 30 mld. Kč
včera v 14:43

ČR: Komunisté trvají na snížení schodku rozpočtu 2020 na 30 mld. Kč

Komunisté trvají na snížení schodku státního rozpočtu na příští rok na 30 miliard korun. V diskusním pořadu České...
Rozpočet Česká republika Politika
Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl
Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl
včera v 13:38

Nowotny z ECB preferuje pružný inflační cíl

Člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Ewald Nowotny preferuje větší pružnost na cestě k inflačnímu cíli...
ECB Centrální banky Inflace
The Observer: Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém
včera v 12:19

The Observer: Piloty Boeingu 787 znepokojuje protipožární systém

Piloti leteckých společností se obávají o bezpečnost Boeingu 787 Dreamliner, neboť klíčový protipožární systém je...
Boeing Doprava
ČR: Stát loni vybral na daních 1,042 bilionu Kč, meziročně o 62…
včera v 11:16

ČR: Stát loni vybral na daních 1,042 bilionu Kč, meziročně o 62 miliard Kč více

Stát loni vybral na daních celkem 1,042 bilionu korun. Výběr daní tak meziročně vzrostl o více než 62 miliard korun....
Česká republika Česká ekonomika Daně
Saúdská chce letos dokončit privatizaci za dvě miliardy rijálů
včera v 09:15

Saúdská chce letos dokončit privatizaci za dvě miliardy rijálů

Saúdská Arábie hodlá do konce letošního roku dokončit privatizační dohody za dvě miliardy rijálů (12,2 miliardy Kč)....
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Privatizace
Nejčastějšími cizími majiteli českých firem jsou Rusové a Slováci
15. 6. 2019 14:32

Nejčastějšími cizími majiteli českých firem jsou Rusové a Slováci

Slováci v letošním roce vlastnili v Česku téměř 13 500 firem, což bylo o 31,5 % více než v roce 2015. Po Rusech byli...
Česká republika Slovensko Rusko
Zaměstnanci americké továrny VW odmítli odborovou organizaci
15. 6. 2019 12:44

Zaměstnanci americké továrny VW odmítli odborovou organizaci

Zaměstnanci továrny německé automobilky Volkswagen ve Spojených státech v hlasování odmítli vytvoření celozávodní...
Volkswagen Auta Spojené státy americké (USA)
Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole
15. 6. 2019 11:29

Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole

Francouzská nápojářská společnost Pernod Ricard kupuje amerického výrobce whisky a bourbonu Rabbit Hole Whiskey....
Alkohol a drogy Evropské akcie Fúze a akvizice
Huawei odkládá uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh
15. 6. 2019 10:12

Huawei odkládá uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh

Čínská společnost Huawei odložila uvedení svého ohebného telefonu Mate X na trh o tři měsíce. Firma původně chtěla...
Čína Mobilní telefony Technologie
Moody's snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma
15. 6. 2019 08:15

Moody's snížila rating Turecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Moody's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka o jeden stupeň na úroveň B1....
Turecko Emerging Markets Rating
Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota…
Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota…
14. 6. 2019 22:30

Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota ohledně budoucí poptávky

Americké akcie v pátek mírně oslabily. Výrobci čipů se dostali pod tlak, protože společnost Broadcom varovala, že na...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Pokles odbytu koncernu Volkswagen v květnu zpomalil
14. 6. 2019 21:15

Pokles odbytu koncernu Volkswagen v květnu zpomalil

Odbyt německého automobilového koncernu Volkswagen se v květnu snížil o 3,6 % na 918 900 vozů. Tempo jeho poklesu tak...
Volkswagen Auta
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
14. 6. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem růstu napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
CVVM: Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14. 6. 2019 17:03

CVVM: Více než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň své domácnosti za dobrou a téměř polovina lidí hodnotí kladně i...
Česká republika Životní úroveň
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
14. 6. 2019 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,06 % na 1 051,46 bodu. Nahoru...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína zvyšuje antidumpingová cla na ocelové trubky z USA a EU
14. 6. 2019 16:26

Čína zvyšuje antidumpingová cla na ocelové trubky z USA a EU

Čína zvyšuje antidumpingová cla na bezešvé trubky z legované ocele dovážené ze Spojených států a Evropské unie. Nová...
Čína Ocelářské firmy Mezinárodní obchod