Burzovní kalendář (13. 4. - 17. 4. 2020)
|

Burzovní kalendář (13. 4. - 17. 4. 2020)

Nové údaje o šíření koronaviru, porce makrodat pandemií již ovlivněných a ostrý start výsledkové sezóny za první čtvrtletí. Ani v polovině dubna se investoři nudit nebudou.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Světové akciové trhy mají za sebou úspěšný týden. Americké indexy přidaly přes 10 % (S&P 500 zapsal nejvyšší zisk od roku 1974), západoevropské trhy zpevnily jako celek o více než 7 % a pražská burza se podle indexu PX zvedla o 8,5 %.

Kolísavý týden má za sebou trh s ropou, který reagoval na spekulace a nakonec i rozhodnutí o omezení těžby (OPEC+ se dohodl na sražení produkce o 10 milionů barelů denně, trh ale doufal v ještě výraznější omezení; o víkendu omezení těžby ústy prezidenta Donalda Trumpa naznačily také USA). Podle analytiků by se poptávka po ropě měla kvůli koronaviru snížit až o 35 milionů barelů denně.

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily navzdory slabé zprávě z trhu práce. Za týden index S&P 50 stoupl nejvíce od roku 1974
Americké akcie ve čtvrtek potřetí za čtyři dny posílily. Index S&P 500 za sebou má nejvyšší týdenní nárůst od roku 1974. Americká centrální banka oznámila, že uvolní balíček 2,3 bilionu dolarů na úvěry malým a středním firmám a místním samosprávám. To zastínilo i zprávu amerického ministerstva práce, že o podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech minulý týden nově asi 6,61 milionu lidí.
Evropské akcie ve čtvrtek kolísaly, nakonec ale všechny hlavní indexy zpevnily. Od poloviny března přidaly už 20 %
Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve čtvrtek v plusu. Dopoledne investoři začali vybírat zisky a indexy se svezly k nule, odpoledne se ale nákupní apetit obnovil, a hlavní benchmarky se tak vrátily do zelených čísel. V pátek ani v pondělí se na většině trhů v Evropě kvůli velikonočním svátkům obchodovat nebude.
Pražská burza ve čtvrtek znovu rostla, táhly ji akcie Komerční banky a ČEZ. Od začátku týdne index posílil o 8,5 %
Pražská burza rostla i čtvrtý den v týdnu, index PX ve čtvrtek posílil o 1,5 % na 840,08 bodu. Nahoru ho táhly především akcie Komerční banky a elektrárenské skupiny ČEZ. Z hlavních titulů ztrácely jen Avast a textilka PFNonwovens. Za celý týden index PX stoupl o osm a půl procenta. V pátek ani v pondělí se na většině trhů v Evropě kvůli velikonočním svátkům obchodovat nebude.

Akciové trhy od březnového dna globálně přidaly již přes 20 %. Důvodů pro zatím velice razantní odraz výše je několik. Hlavní hybnou silou je relativně optimistický vývoj statistik nově nakažených novým koronavirem. Na výrazný optimismus je ještě brzy, ekonomické dopady pandemie a na ni reagujících opatření jsou zatím nejasné, o hluboké recesi ale na základě dat z posledních týdnů nelze pochybovat. Otázkou je rychlost následného oživení.

Ekonomika USA by se v letošním druhém čtvrtletí mohla kvůli opatřením proti šíření koronaviru propadnout o 30 % a více. Předpověděl to bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Ekonomice by podle něj mohlo trvat i několik let, než se zotaví ze současného šoku. Podobně chmurně vnímá situaci také Janet Yellenová. Ta navíc uvedla, že by politici měli zvážit možnost, že by centrální banka mohla vedle dluhopisů nakupovat také akcie.

K růstu na trzích přispívají také záchranná opatření vlád a centrálních bank. V USA Fed v týdnu rozhodl o uvolnění dalších 2,3 bilionu dolarů na podporu ekonomiky, tyto peníze mají pomoci především malým a středním firmám. V Americe o podporu v nezaměstnanosti v posledním týdnu opět nově zažádalo přes šest milionů lidí.

Powell: Fed bude nadále jednat důrazně, aktivně a agresivně
Centrální banka USA (Fed) bude nadále používat všechny nástroje, které má k dispozici, dokud americká ekonomika nezačne plně ožívat ze škod způsobených epidemií nemoci covid-19. Řekl to ve čtvrtek ve svém projevu šéf Fedu Jerome Powell. Poznamenal však také, že pravomoci centrální banky mají své limity.
Fed chce držet sazby u nuly, dokud ekonomika neodvane negativní dopady koronaviru
Americká centrální banka je připravená držet úrokové sazby u nuly tak dlouho, dokud ekonomika Spojených států neodvane všechny negativní dopady pandemie způsobené koronavirem. Vyplývá to ze zápisu z mimořádného zasedání Fedu, které se uskutečnilo 15. března.

Americkému trhu pomohlo také odstoupení Bernieho Sanderse z boje o demokratickou nominaci do prezidentských voleb. V reakci na to výrazně posílily akcie zdravotních pojišťoven, které předtím drtily obavy, že by případný Sandersův úspěch ve volbách přinesl konec soukromého zdravotního pojištění. V listopadu by se tak s Donaldem Trampem měl utkat bývalý demokratický viceprezident Joe Biden.

Japonsko povzbudí ekonomiku zasaženou koronavirem 108 biliony jenů
Japonská vláda ekonomiku zasaženou dopady koronaviru povzbudí 108 biliony jenů (zhruba 25 bilionů Kč). Přislíbil to japonský premiér Šinzó Abe. Částka odpovídá 20 % ročního hospodářského výkonu země a je vyšší než balíček opatření schválený na utlumení finanční krize z roku 2009.

V České republice byl prodloužen nouzový stav do konce dubna. Premiér Andrej Babiš v televizním proslovu naznačil, že je vláda připravena k opravdu masivní podpoře ekonomiky (zmínil doslova "tisíc miliard"). Pomocnou ruku by vládě mohla napříště ve větší míře podávat Česká národní banka. Poslanecká sněmovna totiž schválila větší možnosti ČNB obchodovat na trzích. Nově má moci obchodovat s cennými papíry s delší dobou splatnosti než jeden rok a s více institucemi. Rozšířené pravomoci ale mají platit jen do konce příštího roku. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident.

Česká ekonomika by mohla při návratu k normálu těžit z toho, že zde byla restriktivní opatření kvůli šíření koronaviru zavedena dříve než jinde. Opatření by totiž mohla být i dříve odstraněna, a zotavení ekonomiky by tak mohlo nastat dříve. Tím by měly firmy více času i možností se připravit na otevření okolních trhů.

MONETA registruje žádosti o odklady splátek ve výši 11 miliard Kč
MONETA Money Bank v pondělí oznámila, že registruje žádosti o odklad splátek v celkovém objemu 11 miliard Kč (asi 7 % úvěrového portfolia ke konci roku 2019). Banka uvedla, že asi 70 % žádostí se týká spotřebitelských úvěrů.
O2 Czech Republic zrušila valnou hromadu. Vyplatí zálohu na dividendu 17 Kč
Představenstvo telekomunikační společnosti O2 Czech Republic kvůli opatřením proti šíření koronaviru zrušilo řádnou valnou hromadu svolanou na 16. dubna. Společnost akcionářům vyplatí zálohu na dividendu v původně navržené výši 17 Kč na akcii. Firma to ve čtvrtek oznámila akcionářům. Nový termín valné hromady firma zatím nestanovila.

Výhled

Obchodní týden bude na většině významných trhů zkrácený o Velikonoční pondělí. Nejdůležitější výjimkou budou USA, které se rychle posunuly na špičku pořadí ve většině sledovaných statistik týkajících se pandemie koronaviru.

"Od 23. března index S&P 500 posílil o 26 %. Od maxima z února je ovšem stále vzdálený 17 % a od začátku roku ztrácí 15 %. Navzdory silnému týdennímu růstu se na denním grafu mnoho nezměnilo. Index je pod klouzavými průměry a pod rezistencí na 3 000 (indexu k ní chybí 6 %). Nejbližší support je na 2 400, ale na grafu se jako podstatnější jeví zóna 2 100 až 2 000," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Extrémní nárůst za 14 obchodních dnů vyvolává oblíbené otázky na téma tržního dna a jeho březnového (ne)dosažení. Je možné, že je rally jen klasickým výrazem nadějí, že dopady pandemie koronaviru po zásahu Fedu a administrativy nebudou tak výrazné. Testování hladiny 2 000 bodů u indexu S&P 500 ale stále nelze vyloučit. Výsledková sezóna naplno začíná, v příštím obchodním týdnu přijdou na řadu především velké americké banky. Uvidíme, jak velkou část problémů spojených s pandemií trh během panických výprodejů stihl zahrnout do cen akcií. Volatilita může pokračovat ještě dlouhé týdny," doplnil Košťál.

Kdy (ne)nakupovat akcie: Tři otázky, které řeší (nejen) drobní investoři
Mají už akcie to nejhorší za sebou, nebo ještě spadnou pod březnová minima? Pokud ne, je jistě čas naskočit do nového růstového trendu, po poklesech jsou přece akcie atraktivněji oceněné. Ano, možná. Je to o něco složitější. Trh totiž vyvolává více otázek, než kolik nabízí odpovědí, minimálně krátkodobě. Podívejme se na tři taková témata.
Index strachu VIX velí "buy", emoce ale nákupnímu apetitu nepřejí
Prudký růst indexu volatility VIX dokáže investory vždy vyděsit. Místo panických výprodejů by přitom měli držet prst na tlačítku "buy".
Americké akcie: Odrazil se trh ode dna?
Minulý pátek se americké akciové trhy vrátily na nižší úrovně. Vzhledem k tomu, v jakém stavu je trh práce v USA, šlo ale vlastně o posun relativně mírný. Na začátku tohoto týdne naopak přišla silná rally. Bylo březnové minimum dlouhodobým cenovým dnem, nebo ještě přijdou hlubší propady?

Pandemie koronaviru a preventivní opatření na boj s ní zasáhly světovou ekonomiku hlavně v březnu. Velkou pozornost si proto v dalších týdnech zaslouží zmíněná výsledková sezóna za první čtvrtletí, kde vedle samotných čísel budou zásadní hlavně výhledy jednotlivých společností a sektorů.

V novém týdnu oznámí hospodářské výsledky mimo jiné americké banky JPMorgan, Wells Fargo, Citigroup, Bank of America a Morgan Stanley, dále pak firmy jako BlackRock, Honeywell nebo výrobce čipů AMD. Jinde ve světě zaujmou čísla firem jako Infosys, ASML, L'Oréal, Komatsu, Schneider Electric nebo Louis Vuitton.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 13. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 13. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?

Investoři budou přitom po celý týden dále nejvíce řešit dopady pandemie na ekonomiku, která již začíná sčítat první vážné ztráty. Jak hluboké jsou, naznačí v polovině dubna série makrodat. V pondělí dostane prostor indická inflace a v úterý čínská obchodní bilance a ceny v americkém zahraničním obchodu. V Česku vyjdou po Velikonocích inflační statistiky, ve středu pak data o spotřebitelských cenách oznámí Itálie nebo Španělsko.

V USA budou v polovině týdne podstatné maloobchodní tržby a průmyslová výroba. Ve čtvrtek přijdou na řadu data z australského trhu práce, německá inflace, evropský průmysl a zahájená výstavba v Americe společně s dílčími daty z pracovního trhu. V pátek pak bude ostře sledovaná zpráva o čínském HDP a průmyslové produkci, eurozóna pak přidá údaje o inflaci.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Hlavní událostí týdne bude jednoznačně zpráva o čínském HDP za první čtvrtletí. Informovat by měla o výrazném propadu ekonomiky.
  • Maloobchodní tržby a průmyslová produkce ve Spojených státech se podle našich odhadů v březnu výrazně propadly. Tamní ekonomika je teprve na začátku krize, i tak ale budou první data z reálné ekonomiky postižená dopady pandemie přínosnou informací o dalším průběhu. Většina kroků hospodářské politiky již byla spuštěna nebo alespoň oznámena, další důkazy o míře propadu ekonomiky ovšem budou vytvářet tlak na rozsáhlejší intervence státu.
  • V eurozóně vyjdou teprve průmyslová data za únor. Pro březen a duben však očekáváme meziměsíční propad produkce o 15-25 %. Finální čísla by měla potvrdit březnovou inflaci na úrovni 0,7 %, nicméně pro následující měsíce počítáme s pádem do deflace. Po konci bezpečnostních opatření očekáváme, že obchodníci začnou snižovat ceny ve snaze získat zpět poptávku domácností.
  • Na domácím poli bude nejzásadnější březnová inflace. Ta podle našich odhadů dosáhne svého vrcholu na úrovni 4 %, především kvůli vyšším cenám potravin. Navíc se k tomu přidávají vyšší ceny elektřiny a také dobíhání efektu vyšší spotřební daně u tabáku a alkoholu. Proti tomu hrají rekordně nízké ceny pohonných hmot. V následujících měsících by však měla inflace klesnout, zejména díky nízké poptávce domácností po začátku bezpečnostních opatření.
  • Dočkat bychom se mohli také dalších komentářů bankovní rady ČNB k blížícímu se jednání na začátku května. Vzhledem ke schválení novely zákona o ČNB jsme v posledních dnech měli možnost vyslechnout guvernéra Jiřího Rusnoka, Tomáše Holuba a nově i Vojtěcha Bendu. Ten řekl, že další snížení úrokových sazeb dokonce až na nulu je stále ve hře, a to i na mimořádném zasedání. Zároveň ale také připomněl, že nižší sazby v tuto chvíli nejsou tím, co ekonomiku zachrání.
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým…
18:00

Evropské akcie v úterý skončily v zisku, dařilo se zejména německým akciím

Investoři v Evropě i v úterý raději pokračovali v sázkách na ekonomické oživení na kontinentu i ve světě, než aby...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky
16:50

Pražská burza v úterý opět posílila, táhly jí zejména banky

Pražská burza má za sebou další růstovou obchodní seanci, index PX posílil o 1,56 % na 921,82 bodu. Nejvíce se dařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů
16:13

Mišustin: Dvouletá obnova ekonomiky Rusko vyjde na pět bilionů rublů

Dvouletý plán obnovy ruské ekonomiky po pandemii vyjde Moskvu podle premiéra Michaila Mišustina na pět bilionů rublů ...
Rusko Koronavirus Ekonomická deprese
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc…
15:51

Stiglitz: Vládní stimulační programy nepomáhají těm, kteří to nejvíc potřebují

Podle ekonoma Josepha Stiglitze se vládní stimulační balíčky v USA neosvědčily jako účinná pomoc v případě těch,...
Spojené státy americké (USA) Podpora ekonomiky Koronavirus
FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky
15:21

FT: Střední Evropa se obává dopadů útlumu německé ekonomiky

Podle ekonomů napojení na zpomalující hospodářský motor Evropy prohloubí negativní dopady, které na středoevropské...
Střední a východní Evropa Koronavirus Německo
Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu
14:50

Twitter smazal účet amerických neonacistů vystupujících za Antifu

Společnost Twitter, jež provozuje stejnojmennou sociální síť, oznámila, že smazala účet, který vystupoval jako profil...
Spojené státy americké (USA) Twitter Sociální sítě
Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku
14:06

Moore: S dopady pandemie se bude půlka firem potýkat přes půl roku

S dopady pandemie se bude podle průzkumu mezinárodní sítě poradenských společností Moore Global potýkat alespoň tři...
Koronavirus Technologie Byznys a podnikání
V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů
13:17

V květnu přibylo bankrotů firem i podnikatelů

V květnu bylo v Česku vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, o pět více než v dubnu. Rovněž byl vyhlášeno 619...
Česká republika Bankrot Byznys a podnikání
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá…
12:43

Za volatilitou na trzích stojí zejména drobní investoři a netrpělivá média

Retailoví investoři dnes často přehnaně reagují na titulky v médiích, které informují o novinkách ve výzkumu a vývoji...
Americké akcie Farmacie Volatilita
Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší
11:05

Analytici: Vývoj české ekonomiky ve druhém čtvrtletí bude ještě horší

Úterní data o vývoji ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí jsou podle ekonomů oslovených ČTK jen předzvěstí ještě...
Česká ekonomika HDP Recese
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu
10:30

Asijské akcie v úterý pokračovaly v růstu

Akcie v Asii a Tichomoří v úteré opět rostly. Nejistotu ze zhoršování vztahů mezi USA a Čínou a rostoucí napětí a...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %
10:18

Francie snížila odhad vývoje HDP v letošním roce na -11 z -8 %

Francouzská vláda snížila odhad letošního vývoje hrubého domácího produktu země kvůli koronavirové krizi na -11 z...
Francie HDP Koronavirus
Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100
09:51

Akcie Avastu budou pravděpodobně zařazeny do indexu FTSE 100

Po konci úterní obchodní seance budou jednotlivé tituly na londýnské burze seřazeny podle tržní kapitalizace. Ty,...
Avast Indexy FTSE
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ…
09:28

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle zpřesněného odhadu ČSÚ meziročně klesla o 2 %

Česká ekonomika klesla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu v prvním čtvrtletí meziročně o dvě...
Česká ekonomika HDP Koronavirus
Co musíte ráno vědět (2. června)
Co musíte ráno vědět (2. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (2. června)

Jak zahájily týden akcie v Evropě a v USA, jak se vyvíjí podnikatelská aktivita v Evropě, Číně i USA a jak dlouho...
Musíte vědět
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy zahájily týden růstem o zhruba půl procenta, investoři dále sázejí na restartování ekonomiky

Akcie ve Spojených státech v pondělí mírně zpevnily. Signály toho, že je americká ekonomika na cestě k oživení,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo
včera v 21:33

Moody's snížila rating Indie těsně nad spekulativní pásmo

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila rating úvěrové spolehlivosti Indie o jeden stupeň na...
Indie Emerging Markets BRICS
Evropské akcie začaly týden optimisticky
Evropské akcie začaly týden optimisticky
včera v 18:00

Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě