Burzovní kalendář (15. 5. - 19. 5. 2017)
|

Burzovní kalendář (15. 5. - 19. 5. 2017)

Do vývoje na světových finančních trzích v uplynulém týdnu opět promluvila politika. Vítězství Emmanuela Macrona v druhém kole francouzských prezidentských voleb investory uklidnilo, obavy obchodníků ovšem brzy zvýšil Donald Trump, který nečekaně odvolal ředitele FBI. Nadcházející týden zásadní ekonomická data nenabídne a zasedat nebudou ani centrální bankéři, výraznější výkyvy by tak mohlo opět přinést zejména dění na politické scéně.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Dva ze tří hlavních amerických akciových benchmarků v uplynulém týdnu klesly, v Evropě naopak skončily indexy převážně v zelených číslech. V USA za celý týden Dow klesl o 0,53 % a širší S&P 500 se snížil o 0,35 %, zatímco Nasdaq Composite stoupl o 0,34 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 0,28 %, britský FTSE 100 zpevnil o 1,8 % a německý DAX posílil o 0,42 %, zatímco francouzský CAC 40 přišel o 0,5 %.

Na Wall Street v týdnu převládala negativní nálada kvůli nečekanému rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odvolat ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Zpráva vyvolala obavy, zda nejnovější krize nezpozdí zavedení prorůstových plánů, jako jsou snížení daní nebo zvýšení výdajů na infrastrukturu.

Americké akcie (týden do 12. května 2017), zdroj: Google

Z ekonomických zpráv investoři v uplynulém týdnu nejvíce pozornosti věnovali datům o čínské obchodní bilanci a inflaci, údajům o německé inflaci a HDP a statistikám americké inflace a maloobchodních tržeb a v první polovině týdne také netrpělivě čekali na výsledek zasedání britské centrální banky.

Páteční statistika z USA ukázala, že jádrová inflace v dubnu činila 1,9 %. Poprvé od října 2015 se tak propadla pod dvě procenta. Analytici podle agentury Reuters očekávali, že jádrová inflace zůstane na březnových 2 %. Maloobchodní tržby v USA se v dubnu zvýšily o 0,4 %, analytici ale čekali ještě výraznější růst o 0,6 %. Slabší statistiky zvýšily obavy ze zpomalení ekonomického růstu a přinesly otázky, zda Fed bude nakloněn zvyšování úrokových sazeb po celý letošní rok.

Bank of England na svém čtvrtečním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, z prohlášení banky nicméně vyplynulo, že kvůli růstu inflace a solidnímu vývoji ekonomiky bude potřeba sazby pravděpodobně zvýšit dříve, než nyní finanční trhy všeobecně předpokládají. Investoři doposud čekali, že banka zvýší základní sazbu nejdříve ve druhé polovině roku 2019, tedy až poté, co by mělo Spojené království v březnu 2019 odejít z Evropské unie.

Hospodářské výsledky zveřejnily v Evropě například společnosti E.ON, Commerzbank, ING Groep, UniCredit, KBC Group či Telefónica a v USA Tyson Foods, Marriott International, Office Depot, Walt Disney, Mylan, Kohl's, Macy's, Nordstrom, J.C. Penney, Yelp, Priceline Group nebo Whole Foods Market a Snap.

S&P 500 - statistika výsledkové sezóny za 1Q2017, zdroj: Thomson Reuters

Na pražské burze se kvartálními hospodářskými výsledky pochlubilo šest firem. V první polovině týdne zveřejnila výsledkovou zprávu fotovoltaická společnost Photon Energy, ve čtvrtek pak na trh poslaly čísla MONETA Money Bank, ČEZ, Pegas Nonwovens, Fortuna Entertainment Group a Kofola ČeskoSlovensko.

Výsledky ČEZ za první čtvrtletí rozdrtily odhady analytiků, firma vydělala téměř 9 miliard Kč a zlepšila celoroční výhled
Energetická skupina ČEZ v prvním čtvrtletí hospodařila s upraveným čistým ziskem 8,8 miliardy korun. Neočištěný čistý zisk byl 8,7 miliardy Kč. Meziročně se sice výsledek zhoršil o 13 % (po očištění o 12 %), byl však výrazně lepší, než čekali analytici. Trh předpokládal, že ČEZ vykáže čistý zisk jen zhruba 7 miliard korun. Společnost zároveň zpřesnila výhled celoročního zisku.
MONETA Money Bank vykázala za první čtvrtletí čistý zisk 1,04 miliardy Kč a mírně zlepšila výhled pro letošní rok
Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank v prvním letošním čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 1,04 miliardy Kč. Proti stejnému období o rok dříve se bance zisk snížil o 3,6 %. Výrazně Monetě klesl čistý úrokový příjem a snížily se jí také příjmy z poplatků a provizí. Banka dále ve výsledkové zprávě mírně zlepšila výhled letošního celoročního zisku.
Textilka Pegas Nonwovens v prvním kvartálu výrazně zvýšila zisk, dopad změn cen polymerů má být cítit až během roku
Společnosti Pegas Nonwovens vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně výnosy o 1,2 % na 55,8 milionu eur. Zisk se zvýšil sedminásobně na 3,7 milionu eur. Zdražení polymerů jako vstupního materiálu od začátku roku o deset procent bude mít vliv na výnosy až v dalších čtvrtletích, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Jan Židek. Firma také potvrdila celoroční výhled hospodaření.
Fortuně v prvním čtvrtletí vzrostl objem přijatých sázek o 20,1 %, zisk EBITDA jí ale klesl o 36,3 %
Sázkové kanceláři Fortuna v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl objem přijatých sázek meziročně o 20,1 % na 302,2 milionu eur. Provozní zisk EBITDA ale vlivem poklesu marže hrubých výher a předpokládaného nárůstu provozních nákladů o 36,3 % klesl.
Kofola ČeskoSlovensko v prvním čtvrtletí prohloubila čistou ztrátu na 68 milionů Kč
Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 68 milionů korun. O rok dříve společnost za stejné období vykázala čistou ztrátu 21 milionů korun. Meziročně horší byl i výsledek na úrovni tržeb a provozního zisku EBITDA.
Fotovoltaické společnosti Photon Energy v prvním čtvrtletí stoupl provozní zisk EBITDA o 55 % na 1,073 milionu eur
Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za první tři měsíce letošního roku provozní zisk EBITDA 1,073 milionu eur při tržbách 2,786 milionu eur. Loni podnik ve stejném období hospodařil s provozním ziskem EBITDA 691 tisíc eur a tržbami 1,983 milionu eur. Pro firmu šlo letos o nejlepší první čtvrtletí v historii.

Americký dolar v závěru týdne kvůli slabším zprávám o maloobchodních tržbách a inflaci přišel o část předchozích zisků, od minulého pátku ale i tak mírně zpevnil, eurodolar se od konce předešlého týdne posunul z 1,10 na 1,093.

Americké akcie se v pátek ani za celý týden na směru neshodly, v plusu se v obou případech udržel jen index Nasdaq Composite
Americké akcie v závěru týdne klesaly, indexu technologického trhu Nasdaq Composite se však ke konci páteční seance podařilo ztráty smazat. Pokles způsobily slabá ekonomická data a přetrvávající obavy z vývoje tržeb tradičních maloobchodních prodejců, které se na trhu objevily v reakci na slabé čtvrtletní výsledky hospodaření významných zástupců tohoto odvětví.
Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden zpevnily o zhruba 0,3 %
Evropské akciové trhy zakončily týden v kladném pásmu. Investoři vyhodnocovali čísla z doznívající výsledkové sezóny a čekali na informace ze zasedání ministrů financí zemí G7, které skončí v sobotu.
Pražská burza v pátek stoupla o půl procenta, za celý týden si trh v Rybné připsal 1,2 %
Pražská burza v pátek navázala na zisk ze čtvrteční seance, index PX zpevnil o 0,51 % na 1 017,96 bodu. Nahoru trh táhly akcie energetické skupiny ČEZ, nedařilo se naopak sázkařské Fortuně a petrochemickému holdingu Unipetrol. Objem obchodů byl s 496 miliony korun podprůměrný.

Výhled

V třetím květnovém týdnu budou investoři vyhodnocovat sérii makrodat a hospodářská čísla z doznívající výsledkové sezóny na Wall Street. Zásadní kurzotvorné impulzy ale na trzích zřejmě budou chybět, čehož by podle analytika z J&T Banky Milana Lávičky mohli investoři využít k vybírání zisků po růstu akciových indexů v USA a západní Evropě na historická maxima.

Z ekonomických dat se investoři budou v nadcházejícím týdnu soustředit na čínské maloobchodní tržby a průmyslovou výrobu, data z amerického trhu práce (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba), zprávu o vývoji ekonomiky eurozóny, indexy institutu ZEW pro Německo a eurozónu, britskou inflaci a maloobchodní tržby a americkou průmyslovou výrobu.

"Domácí HDP by měl vykázat velice slušný růst za první čtvrtletí," zahájil svůj týdenní výhled pohledem na českou ekonomiku Viktor Zeisel, ekonom z Komerční banky. "Čísla zveřejněná v úterý jen potvrdí současné trendy v ekonomikách eurozóny. Růst HDP za celou měnovou unii by měl být potvrzen na 0,5 % mezikvartálně, což je velice solidní dynamika."

Nicméně data také ukazují, že vývoj v jednotlivých zemích je značně rozdílný. "Italský HDP by měl potvrdit pouze 0,2% mezičtvrtletní růst. Francie a Itálie tak v prvním čtvrtletí eurozónu brzdily, zatímco Německo a Španělsko zažily solidní start do letošního roku. Nicméně v Německu očekávají investoři zhoršení ekonomických podmínek. Složka očekávání německého indexu ZEW je totiž výrazně pod složkou hodnocení současných podmínek i pod svým dlouhodobým průměrem. Na tom pravděpodobně nic nezmění ani námi očekávané zlepšení tohoto indexu za květen."

Americké údaje z nemovitostního trhu by podle ekonoma měly na trhy přinést mírný optimismus, který by měla potvrdit i čísla z průmyslu. "Průmyslovou produkci podpoří zejména utility, ale slušný růst by měl vykázat i zpracovatelský průmysl. Využití kapacit se v dubnu podle odhadu ekonomů ze Société Générale vyhouplo na 76,3 %, což by byla nejvyšší hodnota od října 2015," míní Zeisel.

Zpřesněný odhad inflace v eurozóně za duben by neměl přinést revize. Inflace v dubnu překvapila tím, že se udržela blízko úrovně 2 %, do značné míry se ale jednalo o efekt Velikonoc, kdy zdražují potraviny a některé služby. "Jádrová inflace v eurozóně zůstává stále nízká. Očekáváme, že celková inflace se od května začne té jádrové rychle přibližovat," napsal ekonom z Komerční banky.

"Běžný účet české platební bilance by měl v březnu snížit svůj přebytek. I přes dobrý výsledek zahraničního obchodu se projeví začátek dividendové sezóny, a důchodové bilance tak budou saldo běžného účtu snižovat," vrátil se Zeisel na závěr svého výhledu k domácímu hospodářství. "Data z reálné ekonomiky ukazují, že český hospodářský růst zrychlil, když těžil z rostoucí zahraniční i domácí poptávky. Očekáváme, že do růstu přispějí všechny složky na poptávkové straně, dynamika HDP by tak měla akcelerovat z 0,4 % ve 4Q2016 na 1,0 % v 1Q2017."

Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě mimo jiné Vodafone Group, NN Group nebo easyJet a v zámoří například Staples, Home Depot, Target, Cisco Systems, Wal-Mart Stores, salesforce.com, Gap, nebo Foot Locker a Campbell Soup.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. května a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Graf indexu S&P 500 je v neutrálním nastavení. Zavírací cena nad 2 400 by byla signálem k dalšímu růstu. Nejbližší support je na 50denním klouzavém průměru, kde jsou i cenové odskoky mezi jednotlivými svíčkami. Další support je na 2 320. Případná korekce S&P 500 bude pravděpodobně využita k nákupům," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh pošle Čína statistiky maloobchodních tržeb a průmyslové výroby a dopoledne dojde na italskou inflační statistiku a výsledek běžného účtu České republiky. Odpoledne se pozornost přesune do Spojených států, kde vyjdou index trhu s nemovitostmi od NAHB a index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Hospodářské výsledky v úvodu týdne zveřejní v Japonsku Mitsubishi UFJ Financial Group a v Evropě například společnost Trivago.

Úterní dopoledne bude patřit francouzské inflaci, zprávě o vývoji italské ekonomiky, sérii dat ze Spojeného království (index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index cen výrobců, inflace), indexům institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu, zprávám o obchodní bilanci a HDP evropské měnové unie a zprávě o vývoji tuzemské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na zprávu o vydaných stavebních povoleních a zahájené výstavbě a statistiku průmyslové výroby. Do výsledkové mozaiky v úterý přispějí v Číně Weibo, v Evropě Vodafone Group a easyJet a v USA Staples, Home Depot a TJX Cos.

Ve středu nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o průmyslové výrobě a dopoledne přidají Itálie výsledek obchodní bilance, Spojené království zprávu o situaci na trhu práce a eurozóna doplní inflační statistiku a údaje o stavební výrobě. Ve Spojených státech pak odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy od vládní energetické agentury EIA. Hospodářské výsledky v polovině týdne odtajní ve Spojených státech společnosti Target, Cisco Systems a L Brands.

V noci na čtvrtek se Japonsko pochlubí zprávou o vývoji HDP, Austrálie sérií dat z trhu práce a Čína indexem cen domů. Dopoledne zveřejní ČR index cen výrobců a Spojené království statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne vyjdou v zámoří index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Za řečnický pultík se ve čtvrtek postaví šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard a šéfka clevelandské pobočky americké centrální banky Loretta Mesterová a výsledky hospodaření představí v Číně Alibaba Group Holding, v Evropě Burberry Group a NN Group a v zámoří Wal-Mart Stores, Ralph Lauren, salesforce.com, Autodesk či Gap.

V pátek dopoledne zveřejní Francie zprávu o nezaměstnanosti, Německo přidá index cen výrobců a eurozóna výsledek běžného účtu. Odpoledne vyjdou v Kanadě inflační statistika a zpráva o maloobchodních tržbách, eurozóna na trh pošle index spotřebitelské důvěry a ve Spojených státech večer jako každý týden vyjde zpráva společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu. S projevem v pátek vystoupí šéf saintlouiské pobočky Fedu James Bullard a hospodářská čísla za první čtvrtletí odtajní v USA Deere & Co, Foot Locker a Campbell Soup.

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů
15:11

Piloti společnosti KLM odmítli zmrazení platů

Odborová organizace pilotů společnosti KLM, která je součástí francouzsko-nizozemské skupiny Air France-KLM, odmítla...
Nizozemsko Doprava Odbory
Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH
08:22

Firmě Sazka Group v Británii pomůže muž, který dostal do Londýna OH

Sázkové společnosti Sazka Group ze skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka pomůže ve výběrovém řízení o provozování...
Spojené království Sázky a hazard Nejbohatší investoři a byznysmeni
Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně…
06:00

Aktivita v čínské ekonomice podle oficiálního indexu v říjnu mírně vzrostla

Kompozitní index nákupních manažerů v Číně vzrostl na 55,3 bodu ze zářijových 55,1 bodu. Index v oblasti výroby mírně...
Čína Emerging Markets Indexy nákupních manažerů (PMI)
Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA
včera v 23:30

Soud zablokoval restrikce uvalené na čínskou aplikaci TikTok v USA

Americký soud zablokoval nařízení administrativy prezidenta Donalda Trumpa, které mělo od 12. listopadu zavést...
Spojené státy americké (USA) Čína Geopolitická rizika
Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny
včera v 21:51

Facebook před volbami v USA přestal doporučovat politické skupiny

Technologická společnost Facebook oznámila, že uživatelům své sociální sítě v USA dočasně přestane doporučovat...
Facebook Sociální sítě Americké akcie
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek zlevnily, mají za sebou nejhorší týden od března

Americké akcie v pátek oslabily v čele s technologickými podniky. Na trhu nyní panuje nejistota kvůli rostoucímu...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu
včera v 19:53

Nestlé koupila za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé koupil za 950 milionů dolarů americkou donáškovou službu Freshly. Uvedl to ve...
Evropské akcie Potraviny Fúze a akvizice
ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky
včera v 18:19

ECB vyzývá evropské vlády k selektivnímu omezování ekonomiky

Evropské vlády musejí při boji s koronavirem omezovat pouze vybrané ekonomické aktivity a pokračovat ve výdajích na...
Evropa Evropská ekonomika ECB
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek skončily smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od března

Akciové trhy v západní Evropě sice zakončily páteční obchodování smíšeně, ale v týdenním hodnocení za sebou mají...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za…
včera v 17:58

Firma Huawei se na trhu se smartphony vrátila na druhé místo za Samsung

Čínská společnost Huawei Technologies se ve třetím čtvrtletí vrátila na trhu se smartphony na druhé místo za Samsung,...
Technologie Mobilní telefony 5G sítě
Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR
včera v 17:33

Maďarská MVM Group je od pátku vlastníkem innogy v ČR

Maďarská státní společnost MVM Group je ode pátku novým stoprocentním vlastníkem společnosti innogy Česká republika a...
Energetika Česká republika Maďarsko
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku
včera v 16:50

Pražská burza v pátek uzavřela nejníže za posledního půl roku

Index pražské burzy PX v pátek klesl o 0,7 % na 842,92 bodu. Je to jeho nejnižší závěrečná hodnota od 22. dubna. Dolů...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů
včera v 16:31

Hotelová firma Marriott dostala pokutu za rozsáhlý únik údajů

Britský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil hotelové společnosti Marriott International pokutu 18,4 milionu liber...
Turismus a cestovní ruch Spojené království
Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč
včera v 16:08

Poslanci už mají návrh rozpočtu se schodkem 320 miliard Kč

Poslanci už mají na stolech návrh státní rozpočtu na příští rok. Pátek byl podle zákona posledním dnem, do kdy jim ho...
Česká ekonomika Rozpočet
Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání
včera v 15:00

Spotřebitelská důvěra v USA v říjnu překonala očekávání

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v říjnu překonala očekávání. Finální hodnota indexu spotřebitelské důvěry...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu…
včera v 14:44

Ropné firmě Total ve třetím čtvrtletí klesl zisk o 93 %, dividendu ale zachová

Francouzské ropné společnosti Total ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 93 procent na 202 milionů dolarů. Výsledek...
Total Výsledková sezóna Energetika
Ze světa investičních doporučení (30. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (30. října)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022
včera v 13:35

ČR: Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona...
Daně Byznys a podnikání Česká republika
USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se…
včera v 13:33

USA: Osobní příjmy v září meziměsíčně stouply o 0,9 %, výdaje se zvýšily o 1,4 %

Osobní příjmy Američanů se v září měziměsíčně zvýšily o 0,9 %. Čekal se růst o 0,4 % po jejich 2,5% snížení v srpnu ...
Americká ekonomika Spojené státy americké (USA) Spotřebitelé