Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech, za celý týden zpevnily o zhruba 0,3 %

Evropské akciové trhy zakončily týden v kladném pásmu. Investoři vyhodnocovali čísla z doznívající výsledkové sezóny a čekali na informace ze zasedání ministrů financí zemí G7, které skončí v sobotu.
Britský index FTSE 100 si polepšil o 0,66 % na 7 435,39 bodu (za celý týden +1,8 %), francouzský CAC 40 zpevnil o 0,41 % na 5 405,42 bodu (za celý týden -0,5 %) a německý DAX vzrostl o 0,47 % na 12 770,41 bodu (za celý týden +0,42 %).
Regionální index STOXX Europe 600 si v pátek připsal 0,31 % na 395,63 bodu a za celý týden vzrostl o 0,28 %. V pátek se dařilo zejména akciím mediálních společností, které nahoru táhly cenné papíry firmy Vivendi. Francouzská mediální skupina se obrátila na amerického konkurenta Havas Media ohledně nákupu podílu ve francouzské společnosti Bolloré. Akcie Vivendi na informaci zareagovaly růstem o více než 4 %.
Dařilo se i sektorům zdravotní péče a telekomunikací. Akcie farmaceutické společnosti AstraZeneca vystřelily vzhůru o zhruba 6,5 % po zprávě, že nové klinické studie jejího léku na rakovinu dopadly úspěšně.
Z výsledkové sezóny v pátek poutaly pozornost zejména čísla největšího světového výrobce oceli ArcelorMittal. Společnost v prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobila svůj zisk na 2,2 miliardy dolarů. Pomohl jí růst cen oceli a vyšší odbyt. Zisk i tržby se zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loňského roku na všech trzích. Akcie společnosti se ale nakonec propadly o 8 %.
Evropské akcie (12. května 2017), zdroj: CNBC
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Meziroční inflace v Německu se v dubnu vyhoupla na 2 procenta z březnové úrovně 1,5 procenta. V pátečních konečných údajích to uvedl spolkový statistický úřad, a potvrdil tím předběžná čísla z konce dubna. Německá inflace se tak těsně dostala nad inflační cíl Evropské centrální banky (ECB), která usiluje o to, aby inflace v celé eurozóně byla ve střednědobém horizontu mírně pod dvěma procenty.
- V případě, že kurz koruny by zůstal na slabší úrovni než očekává prognóza ČNB, vznikl by větší prostor pro zpřísnění měnových podmínek, tedy zvýšení základních úrokových sazeb. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady ve čtvrtek 4. května, který v pátek centrální banka zveřejnila. Takový vývoj by přitom podle záznamu byl příznivější z pohledu finanční stability. Zpřísnění měnové politiky díky kurzu by totiž podle záznamu nemělo takový tlumící vliv na poptávku domácností po úvěrech.
- Německá kancléřka Angela Merkelová chce vyjít vstříc reformním požadavkům zvoleného francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Vytvořit by chtěla například společný investiční program. Uvedla to v rozhovoru poskytnutém listu Rheinische Post. Před velkými úkoly, které novou hlavu Francie čekají, má kancléřka prý respekt.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) a představitelé věřitelských zemí eurozóny potřebují víc času k uzavření dohody o zmírnění dluhové zátěže Řecka, protože záměry evropských států stále nejsou dostatečně jasné. V pátek to prohlásila šéfka MMF Christine Lagardeová. Představitelé eurozóny se s ní sešli při příležitosti dvoudenní schůzky ministrů financí skupiny sedmi velkých světových ekonomik G7, která byla v pátek zahájena v italském přístavním městě Bari.
Výsledková sezóna
- Největší světový výrobce oceli ArcelorMittal v prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil svůj zisk na 2,2 miliardy dolarů (53,8 miliardy Kč). Pomohl mu růst cen oceli a vyšší odbyt. Vyplývá to z dnešního sdělení společnosti.
- Německá energetická společnost Innogy v prvním čtvrtletí zvýšila provozní zisk o 6 procent na 1,3 miliardy eur. Firmě se dařilo díky růstu v divizi sítí a infrastruktury, zároveň ale ve své páteční zprávě varovala před pokračujícími problémy v britské divizi Npower. Innogy působí i v České republice.
- Air Bank vykázala v prvním čtvrtletí 2017 čistý zisk 228 milionů korun, což je proti stejnému období předchozího roku nárůst o 543 procent. Výraznou meziroční změnu způsobilo především tržní přecenění investic, informovala banka v pátek ČTK.
Hlavní události tohoto týdne na evropských trzích
- Majetek tisíce nejbohatších jednotlivců či rodin žijících v Británii stoupl za poslední rok o 14 procent. Vyplývá to z každoročního žebříčku, který vytváří deník The Sunday Times. Majetek nejbohatší tisícovky tak dosáhl celkové hodnoty 658 miliard liber, na prvním místě se umístili indičtí bratři.
- Ruský státní ropný gigant Gazprom v neděli oznámil zahájení stavby rusko-tureckého plynovodu TurkStream. Podle prohlášení Gazpromu začala stavba pobřežní černomořskou sekcí. Gazprom s pomocí nového plynovodu získá možnost posílat plyn z jižního Ruska do Turecka a obejít Ukrajinu.
- Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v květnu dostala na nejvyšší úroveň za téměř deset let, k jejímu nárůstu přispěly naděje na pokles politické nejistoty. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti Sentix. Index důvěry vystoupil na 27,4 bodu z dubnových 23,9 bodu, čímž se dostal na nejvyšší úroveň od července 2007.
- Německá zajišťovna Munich Re v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 28 procent na 557 milionů eur. Firma ve své výsledkové zprávě v úterý uvedla, že tak zůstává na cestě ke splnění celoročních cílů. Zisk ale zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 584 milionů eur.
- Německému energetickému koncernu E.ON v prvním čtvrtletí klesl zisk před úroky a zdaněním o více než třetinu na 1,04 miliardy eur, nepatrně tak zaostal za očekáváním. Na vině jsou hlavně vyšší náklady, delší údržbové práce na jedné z jaderných elektráren v Německu a velká konkurence v maloobchodním sektoru, oznámila v úterý firma.
- Německý finanční ústav Commerzbank v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 217 milionů eur. Výsledek překonal odhady analytiků, za nárůstem jsou ale hlavně jednorázové položky, drobné bankovnictví se potýká s problémy. Commerzbank je druhou největší bankou v Německu.
- Čtvrtletní zisk největší světové personální agentury Adecco vzrostl o více než pětinu na 176 milionů eur. Společnost šetří náklady a daří se jí na hlavních trzích v Německu a ve Francii. Firma o tom v úterý informovala ve svém prohlášení.
- Nezaměstnanost v Česku v dubnu potřetí v řadě klesla, z březnových 4,8 procenta se dostala na 4,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které ve středu zveřejnil Úřad práce ČR. Bez práce bylo ke konci měsíce 327 199 lidí, což byla nejnižší dubnová hodnota od roku 2008. Počet volných míst se opět zvýšil, a to na 159 072. Z jednotlivých krajů má nejnižší nezaměstnanost Plzeňský, kde činí 2,7 %.
- Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na 2 procenta z březnových 2,6 procenta. Ceny potravin a pohonných hmot meziročně zmírnily svůj růst. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v dubnu již třetí měsíc v řadě nezměnily. Ve středu to oznámil Český statistický úřad. Většina analytiků čekala pokles meziroční inflace na 2,3 procenta.
- Podle ve středu zveřejněné studie Evropské centrální banky (ECB) je nezaměstnanost v eurozóně vyšší, než udávají statistiky, a platy proto rostou jen mírně. Znovu se tak objevují pochybnosti, zda banka bude moci brzy opustit svou uvolněnou měnovou politiku.
- Analytici z americké investiční banky JPMorgan Chase ve středu zvýšili cílovou cenu akcií Komerční banky na 45 z 34 eur. Doporučení bylo ponecháno na stupni "overweight".
- Bank of England na květnovém zasedání rozhodla o ponechání sazeb beze změny, základní úroková sazba tak zůstává na historickém minimu 0,25 %. Beze změny zůstává i program skupování aktiv v objemu 435 miliard GBP. Pro pokračování v linii stávající měnové politiky zvedlo ruku sedm členů měnového výboru. Kristin Forbesová, která by měla v červenci z BoE odejít, hlasovala stejně jako v březnu pro zvýšení základního úroku. Z prohlášení banky nicméně vyplývá, že kvůli růstu inflace a solidnímu vývoji ekonomiky bude třeba sazby zvýšit dříve, než finanční trhy všeobecně předpokládají.
- Ekonomika Evropské unie letos poroste pátý rok za sebou, tempo růstu zůstane stabilní těsně pod dvěma procenty a růst zaznamenají všechny členské země. Nezaměstnanost bude dál postupně klesat a stav veřejných financích se bude zlepšovat. Uvedla to Evropská komise ve čtvrteční jarní makroekonomické předpovědi. Růst české ekonomiky letos podle Evropské komise zrychlí na 2,6 %.
Růst ekonomik střední, východní a jihovýchodní Evropy letos zrychlí celkově na 2,2 % z loňských 1,5 %. Růst v celém regionu podpoří zejména konec hospodářské recese v Rusku. Předpověděl to ve čtvrtečním pololetním regionálním výhledu Mezinárodní měnový fond. Loni v listopadu MMF odhadoval v oblasti zrychlení růstu na 2,1 %.
- Schodek britské obchodní bilance čítal v březnu 4,9 miliardy GBP. V únoru udával stejný parametr na úrovni 2,6 miliardy GBP (revidováno z 3,66 miliardy GBP). Objem exportu vzrostl o 0,6 miliardy GBP, dovozu přibylo o 2,3 miliardy GBP.
- Objem britské průmyslové výroby v březnu vzrostl meziročně o 1,4 %. Trh očekával nárůst o 2,1 % poté, co v únoru čítal 2,5 % (revidováno z 2,8 %). Meziměsíčně výroba klesla o 0,5 % (únor: -0,8 %, revidováno z -0,7 %; odhad: -0,2 %).
- Německý průmyslový konglomerát Siemens zruší v Německu během několika let 1 700 pracovních příležitostí a jinam převede dalších 1 000 míst. Společnost ve čtvrtek sdělila, že tyto kroky podniká v rámci úsilí o zvýšení efektivnosti a modernizace a týkají se zejména divize informačních technologií. Firma ale ve stejné době přijme v Německu kolem 9 000 nových zaměstnanců.
- Německý dodavatel zařízení pro výrobu solární energie SolarWorld se rozhodl vyhlásit platební neschopnost. Cena akcií podniku se ve čtvrtek v reakci na tuto zprávu propadla o zhruba 80 procent, píše agentura Reuters.
- Energetická skupina ČEZ si v nejbližší době zřejmě vybere z nabídek potenciálních zájemců o svá bulharská aktiva tři nejlepší, s jejichž předkladateli bude dále jednat. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. ČEZ má podle něj "docela dost" nabídek, které jsou zajímavé.
- Britský telekomunikační operátor BT se rozhodl zrušit 4 000 pracovních míst v divizi globálních služeb a vyměnit jejího šéfa. Za restrukturalizačními opatřeními podle agentury Reuters stojí mimo jiné účetní skandál v italské části divize, kvůli kterému musela firma odepsat 530 milionů liber.
- Německý automobilový koncern Volkswagen neplánuje prodej svých divizí Bentley a Bugatti. Uvedl to ve čtvrtek šéf těchto luxusních značek Oliver Blume. Volkswagen je největším výrobcem automobilů v Evropě, jeho součástí je také mladoboleslavská Škoda Auto.
- Britská banka Lloyds Banking Group se během několika dnů plně vrátí do soukromých rukou, prodej tak ukončí jednu z největších finančních výpomocí z doby finanční krize. Na záchraně banky vláda vydělá přinejmenším 500 milionů liber, prohlásil ve čtvrtek šéf banky Antonio Horta-Osorio. Vláda v Lloyds drží už pouze 0,25 %.
- Hospodářský růst Spojeného království v období od začátku února do konce dubna zpomalil na 0,2 %, zatímco v prvním čtvrtletí roku činil 0,3 %. Vyplývá to z odhadů, které ve čtvrtek zveřejnil britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR. Analytička institutu Rebecca Piggottová uvedla, že v souladu se slabšími výdaji spotřebitelů je útlum zřetelný v sektoru služeb.
Výsledková sezóna v tomto týdnu
- Německá zajišťovna Munich Re v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o 28 procent na 557 milionů eur. Firma ve své výsledkové zprávě v úterý uvedla, že tak zůstává na cestě ke splnění celoročních cílů. Zisk ale zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 584 milionů eur.
- Německému energetickému koncernu E.ON v prvním čtvrtletí klesl zisk před úroky a zdaněním o více než třetinu na 1,04 miliardy eur, nepatrně tak zaostal za očekáváním. Na vině jsou hlavně vyšší náklady, delší údržbové práce na jedné z jaderných elektráren v Německu a velká konkurence v maloobchodním sektoru, oznámila v úterý firma.
- Německý finanční ústav Commerzbank v prvním čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 28 procent na 217 milionů eur. Výsledek překonal odhady analytiků, za nárůstem jsou ale hlavně jednorázové položky, drobné bankovnictví se potýká s problémy. Commerzbank je druhou největší bankou v Německu.
- Čtvrtletní zisk největší světové personální agentury Adecco vzrostl o více než pětinu na 176 milionů eur. Společnost šetří náklady a daří se jí na hlavních trzích v Německu a ve Francii. Firma o tom v úterý informovala ve svém prohlášení.
- Největší nizozemská finanční skupina ING v prvním čtvrtletí zvýšila základní hrubý zisk o 39 procent na 1,65 miliardy eur. Ve středu to oznámila firma, která působí i v České republice. Zisk překonal očekávání analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 1,45 miliardy eur.
- Maloobchodní společnost Ahold Delhaize zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk o 73 procent na 356 milionů eur. Ve středu to oznámila firma, která působí rovněž v České republice. Hospodářské výsledky podniku podpořilo snižování nákladů, které kompenzovalo slabší tržby ve Spojených státech.
- Fotovoltaická společnost Photon Energy vykázala za první tři měsíce letošního roku provozní zisk EBITDA 1,073 milionu eur při tržbách 2,786 milionu eur. Loni podnik ve stejném období hospodařil s provozním ziskem EBITDA 691 tisíc eur a tržbami 1,983 milionu eur. Pro firmu šlo letos o nejlepší první čtvrtletí v historii.
- Tuzemský finanční ústav MONETA Money Bank v prvním letošním čtvrtletí hospodařil s čistým ziskem 1,04 miliardy Kč. Proti stejnému období o rok dříve se bance zisk snížil o 3,6 %. Výrazně Monetě klesl čistý úrokový příjem a snížily se jí také příjmy z poplatků a provizí. Banka dále ve výsledkové zprávě mírně zlepšila výhled letošního celoročního zisku.
- Sázkové kanceláři Fortuna v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl objem přijatých sázek meziročně o 20,1 % na 302,2 milionu eur. Provozní zisk EBITDA ale vlivem poklesu marže hrubých výher a předpokládaného nárůstu provozních nákladů o 36,3 % klesl.
- Znojemské textilce Pegas Nonwovens vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně výnosy o 1,2 % na 55,8 milionu eur. Zisk se zvýšil sedminásobně na 3,7 milionu eur. Zdražení polymerů jako vstupního materiálu od začátku roku o deset procent bude mít vliv na výnosy až v dalších čtvrtletích, uvedl v tiskové zprávě mluvčí společnosti Jan Židek. Firma potvrdila celoroční výhled hospodaření.
- Energetická skupina ČEZ v prvním čtvrtletí hospodařila s upraveným čistým ziskem 8,8 miliardy korun. Neočištěný čistý zisk byl 8,7 miliardy Kč. Meziročně se sice výsledek zhoršil o 13 % (po očištění o 12 %), byl však výrazně lepší, než čekali analytici. Trh předpokládal, že ČEZ vykáže čistý zisk jen zhruba 7 miliard korun. Společnost zároveň zpřesnila výhled celoročního zisku.
- Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko v prvních třech měsících letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 68 milionů korun. O rok dříve společnost za stejné období vykázala čistou ztrátu 21 milionů korun. Meziročně horší byl i výsledek na úrovni tržeb a provozního zisku EBITDA.
- Čistý zisk největší italské banky UniCredit v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o zhruba 40 procent na 907 milionů eur. Oznámila to ve čtvrtek firma, která působí také na českém trhu. Zisk výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle banky odhadovali pouze na 612 milionů eur.
- Belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC, která je vlastníkem české banky ČSOB, zvýšila v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o více než 60 % na 630 milionů eur. V samotné České republice její zisk stoupl o 40 % na 181 milionů eur.
- Výsledky Møller-Mærsk v 1Q: Čistý zisk 245 milionů USD (odhad: 204 milionů USD), tržby 8,96 miliardy USD (odhad: 9,13 miliardy USD).
- Výsledky Telefónica v 1Q: Čistý zisk 779 milionů EUR (loni: 548 milionů EUR), provozní zisk 4,02 miliardy EUR (loni: 3,8 miliardy EUR), tržby 13,13 miliardy EUR (meziročně +5 %).
Zdroj: CNBC