Burzovní kalendář (17. 12. - 21. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (17. 12. - 21. 12. 2018)

Vánoce klepou na dveře, na trzích je ale stále živo. Nejinak by tomu mělo být i v nadcházejícím týdnu, kdy budou mimo jiné americký Fed, Bank of England, Bank of Japan a ČNB jednat o nastavení měnové politiky. NIKE, tradiční předskokan výsledkové sezóny na Wall Street, navíc zveřejní hospodářská čísla za první čtvrtletí finančního roku 2019.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow se snížil o 1,18 %, širší S&P 500 odepsal 1,26 % a Nasdaq Composite přišel 0,84 %. Indexy v západní Evropě naopak stouply, panevropský STOXX Europe 600 přidal 0,51 %, britský FTSE 100 stoupl o 0,99 %, německý DAX vzrostl o 0,72 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,84 %. Pražská burza podle indexu PX oslabila o 1,2 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 14. prosince 2018

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak stoupl na 19měsíční maximum
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze zpomalení růstu světové ekonomiky. Dolar se naopak vůči koši předních měn vyšplhal na 19měsíční maximum.
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech. Investoři se nadále soustředili zejména na snahu britské premiérky Theresy Mayové vyjednat Británii lepší podmínky pro vystoupení z Evropské unie, radost jim zároveň nepřinesla slabá čínská makrodata, která by mohla naznačovat zpomalování druhé největší světové ekonomiky.
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v negativním pásmu, uzavřela však bez výraznější procentuální změny, index PX ztratil 0,07 % na 1 028,4 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, dařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 372 miliony korun podprůměrný.

Britská premiérka Theresa Mayová na poslední chvíli odložila hlasování britského parlamentu o dohodě s podmínkami brexitu, kterou dojednala s Bruselem. Původně se o dohodě mělo rozhodnout v úterý, nově by ale k hlasování mělo dojít nejspíše až v lednu. Poslancům z Konzervativní strany se navíc mezitím podařilo získat dostatek podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře lídryni strany, to ale ve středu večer Mayová ustála. Do hry se tak opět vrátil i scénář takzvaného tvrdého brexitu.

Výzvy a příležitosti brexitu: Hlas Spojeného království bude při možné sebereflexi EU chybět, obchodní lichoběžník má neevropské favority
Brexit nepochybně znamená více výzev a rizik než příležitostí. Jednou z posledně jmenovaných je možnost sebereflexe, při níž bude ale právě britský hlas u stolu chybět, řekla v rámci projektu Alter Eko hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská politickému geografovi Michaelu Romancovovi z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Investoři sledovali rovněž dění kolem zadržení finanční ředitelky čínské firmy Huawei Meng Wan-čouové kanadskou policí na žádost USA. Peking si kvůli události předvolal amerického velvyslance, aby mu tlumočil silnou nespokojenost. Ve Spojených státech ženě hrozí několikaleté vězení kvůli porušování protiíránských sankcí. V úterý sice byla Meng Wan-čouová propuštěna na kauci deset milionů kanadských dolarů, manažerka ale musela odevzdat cestovní doklady a musí nosit elektronický kotníkový náramek a zůstat ve Vancouveru. Událost investorům opět připomněla vyostřené vztahy mezi Washingtonem a Pekingem. 

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na německou obchodní bilanci, českou inflaci a nezaměstnanost, britskou průmyslovou výrobu a HDP, ukazatele ZEW pro Německo a celou eurozónu, americkou a německou inflaci, čínskou a americkou průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby nebo předběžné prosincové indexy nákupních manažerů.

Pozornost trh věnoval i čtvrtečnímu jednání Evropské centrální banky. Ta na měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Zároveň zopakovala, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta, a potvrdila letošní ukončení kvantitativního uvolňování. V nové ekonomické prognóze banka zároveň mírně zhoršila hospodářský výhled.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Ciena, Adobe a Costco Wholesale a v Evropě hospodářská na trh čísla poslaly firmy METRO a TUI.

Statistika americké výsledkové sezóny za 3Q2018

Výhled

V třetím prosincovém týdnu se investoři zaměří mimo jiné na zprávy o inflaci v eurozóně a ve Spojeném království, ukazatele Ifo pro Německo, údaje z realitního trhu USA (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba, prodeje starších domů), zprávy o vývoji britské a americké ekonomiky či údaje o amerických objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů či index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Ostře sledovaná budou také zasedání centrálních bank. Ve středu oznámí své stanovisko k měnové politice Fed a ve čtvrtek ČNB a Bank of England. Analytici čekají, že americká centrální banka upraví pásmo pro základní úrokovou sazbu z 2,00-2,25 % na 2,25-2,50 % (pravděpodobnost asi 79 %), další utažení měnových kohoutů se poté čeká nejdříve v červnu, spíše ale až v červenci nebo září. Bank of England by měla základní úrok i s ohledem na nejistoty spojené s brexitem ponechat na 0,75 % a ČNB by měla přerušit sérii čtyř zpřísnění měnových podmínek v řadě a potvrdit dvoutýdenní repo sazbu na úrovni 1,75 %. Zcela vyloučit již páté zvýšení sazeb v řadě a celkově šesté v tomto roce ale nelze.

Pozornost budou trhy věnovat také dění kolem italského rozpočtu na rok 2019. Řím nakonec ustoupil tlaku Evropské komise a oznámil, že schodek rozpočtu sníží z původně plánovaných 2,4 % na 2,04 %. Evropská komise plánuje v příštích dnech nový návrh rozpočtu analyzovat. Posléze k němu vydá oficiální stanovisko.

Itálie jako riziko i příležitost pro eurozónu pro rok 2019
Téma Řecka je již v pozadí zájmu trhů, to ale neplatí o Itálii. Její rozpočet na rok 2019 a také rozvahy tamních bank s velkými podíly toxických úvěrů mohou být rozbuškou možné další krize v evropském bankovním sektoru. V případě vyřešení sporu Itálie s Evropskou komisí ale může být téma naopak pozitivním katalyzátorem pro euro, uvedla v rámci projektu Alter Eko hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v rozhovoru s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Sledovaná budou i témata související s brexitem. Evropská unie sice dala Británii jasně najevo, že nehodlá již dříve dojednanou brexitovou dohodu znovu otevírat, britská premiérka Theresa Mayová se však nadále úporně snaží získat od Bruselu další záruky, kterými by mohla obměkčit britské poslance, v jejichž rukou nyní leží osud 575stránkového dokumentu.

"Přestože je polovina prosince, kdy americký akciový trh většinou posiluje, sledujeme spíše ztráty. V roce 2015 byl index S&P 500 v polovině prosince také v mínusu, ale dva nebo tři obchodní dny před Vánocemi se již nic nedělo," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní firmy Oracle, Red Hat, Micron Technology, FedEx, General Mills, Rite Aid, Walgreens Boots Alliance, Conagra Brands nebo NIKE a CarMax a v Evropě se výsledky pochlubí společnosti BUWOG a Accenture.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne bude patřit obchodní bilanci a inflaci eurozóny a indexu cen domů v Británii od banky Rightmove. Odpoledne na trh USA pošlou index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) a index cen domů od NAHB. Hospodářské výsledky na Wall Street představí společnosti Oracle a Red Hat.

V úterý ráno budou zveřejněny indexy podnikatelské nálady Ifo pro Německo a zpráva o české výrobní inflaci. Odpoledne budou investoři v USA vyhodnocovat data z nemovitostního trhu (vydaná stavební povolení a zahájená výstavba). Hospodářská čísla zveřejní ve Spojených státech Micron Technology a FedEx.

V noci na středu odtajní Japonsko zprávu o obchodní bilanci, dopoledne přidají Německo index cen výrobců, eurozóna statistiku stavební výroby a Spojené království inflační statistiku. Odpoledne vyjdou v USA údaje o prodejích starších domů a ve 20.00 SEČ americká centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání. Výsledky hospodaření zveřejní v USA firmy General Mills a Rite Aid.

V noci na čtvrtek bude japonská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne budou zveřejněny výsledek běžného účtu eurozóny a zpráva o britských maloobchodních tržbách. Po obědě se investoři dozvědí, jakým výsledkem skončila zasedání České národní banky a Bank of England, a ve Spojených státech budou investoři vyhodnocovat zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu. Kvartální hospodářské výsledky v USA zveřejní Walgreens Boots Alliance, Conagra Brands a NIKE a v Evropě BUWOG a Accenture.

V pátek nad ránem Japonsko zveřejní inflační statistiku. Dopoledne na trh pošlou Německo index spotřebitelské důvěry od GfK a Británie zprávu o vývoji HDP a výsledek běžného účtu. Odpoledne vyjde série důležitých údajů ve Spojených státech - zveřejněny budou zprávy o HDP, osobních příjmech a výdajích a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Evropská komise pak ještě odpoledne zveřejní index spotřebitelské důvěry pro eurozónu. Hospodářská čísla na Wall Street odtajní společnost CarMax.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Inflace v eurozóně bude potvrzena na úrovni 2 %. Pokud by měla nastat nějaká revize, bylo by to vzhledem k výprodejům na Black Friday a dalšímu poklesu cen ropy pravděpodobně na nižší hladinu. Další vyhlídky pro inflaci v eurozóně příliš optimistické nejsou. Nižší ceny ropy v eurovém vyjádření ji během jarních měsíců zřejmě srazí k úrovním okolo 1,5 %.
  • Hlavní událostí týdne bude zasedání americké centrální banky. Ta zřejmě zvedne klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 2,25-2,50 %. Sazbu IOER, kterou Fed úročí bankám přebytečné rezervy, ale zvýší jen o 20 bodů. Tomu, že se změní výhled Fedu ohledně dalšího zpřísňování měnové politiky, dáváme 75% šanci. Zatímco zářijová prognóza počítala s trojím zvýšením úroků v roce 2019, podle prosincového mediánu odhadů na trhu by mohly sazby vzrůst již jen dvakrát. Níže bude zřejmě revidován také inflační výhled. Navzdory zvýšení sazeb by tak středeční zasedání mohlo být pro americký dolar zklamáním.
  • Důvěra v německou i francouzskou ekonomiku si v prosinci zřejmě pohorší. Na slabší úrovně ji pošlou nepokoje ve Francii i obavy z výsledků vyjednávání o brexitu.
  • Česká národní banka si v prosinci vybere oddechový čas. Je si vědoma, že kurz koruny je nyní ovlivněn efektem konce roku. Proto si bude chtít počkat na leden a únor, aby bylo jasné, zda se kurz bude vyvíjet v souladu s její prognózou. Podle nás nebude, a tak v příštím roce očekáváme trojí zvýšení úrokových sazeb.
Co musíte ráno vědět (26. června)
Co musíte ráno vědět (26. června)
00:00

Co musíte ráno vědět (26. června)

Jak se v úterý obchodovalo na obou stranách Atlantiku, co analytici očekávají od středeční valné hromady společnosti...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je…
včera v 22:00

Americké akcie v úterý zaznamenaly nejhlubší červnový pokles. Níže je tlačily obavy o mezinárodní obchod a menší optimismus ohledně snižování sazeb

Americké akciové indexy oslabily. Dolů je tlačily obavy ohledně obchodních sporů USA s Čínou a dalšími významnými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy
včera v 18:21

Polská vládnoucí strana chystá před volbami velké daňové úlevy

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) chystá před podzimními parlamentními volbami rozšíření programu...
Polsko Daně
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil…
včera v 18:00

Evropské burzy v úterý převážně klesly, automobilový sektor ztratil zhruba procento

Evropské akciové trhy v úterý uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem geopolitického napětí mezi USA a...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba
včera v 17:04

SSHR: Další testy nepotvrdily kontaminaci ropy v ropovodu Družba

Další testy a rozbory nepotvrdily novou kontaminaci ropy v ropovodu Družba. S odkazem na informace od petrochemického...
Ropa Komodity
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste
včera v 16:45

Pražská burza v úterý ztratila 1,5 %, dolů ji stáhly akcie Erste

Pražská burza zakončila úterní seanci hluboko v červených číslech, index PX spadl o 1,53 % na 1 040,05 bodu. Nedařilo...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky
včera v 16:10

Spotřebitelská důvěra v USA klesla nejníže za téměř dva roky

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v červnu klesla na nejnižší úroveň za téměř dva roky. Americké domácnosti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly
včera v 16:01

Prodeje nových domů v USA v květnu výrazně klesly

Prodeje nových domů v USA se v květnu meziměsíčně snížily o 7,8 % na celoročně přepočítané tempo 626 tisíc jednotek....
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022
včera v 15:22

Čaputová: Slovensko bude 2 % HDP dávat na obranu v roce 2022

Slovensko své výdaje na obranu už v roce 2022 dostane na dvě procenta hrubého domácího produktu, jak svým členským...
Slovensko
Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v…
včera v 15:10

Růst cen domů ve Spojených státech podle indexu S&P/Case-Shiller v dubnu dosáhl 2,5 %

Ceny domů ve Spojených státech v dubnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Nemovitosti
Ze světa investičních doporučení (25. června)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (25. června)

Které akcie si v úterý vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne
včera v 14:16

Valná hromada ČEZ podle analytiků přinese vášně, překvapení zřejmě ne

Středeční valná hromada energetické společnosti ČEZ přinese vášně ze strany minoritních akcionářů a není vůbec...
ČEZ Akcie ČR
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan
včera v 14:03

AbbVie koupí za 63 miliard USD výrobce botoxu Allergan

Americká farmaceutická společnost AbbVie koupí za zhruba 63 miliard USD firmu Allergan, která je známá hlavně výrobou...
Americké akcie Fúze a akvizice
CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010
včera v 13:40

CRIF: V květnu skončilo s podnikáním nejméně lidí od 2010

V květnu začalo podnikat 5 043 fyzických osob a 2 336 jich své podnikání ukončilo. Počet ukončených podnikatelských...
Česká republika Byznys a podnikání
MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč
včera v 13:22

MF: Objem peněz na finančním trhu loni stoupl na 6,5 bilionu Kč

Celkový objem peněz umístěných na finančním trhu v Česku loni stoupl o 5,3 procenta na 6,45 bilionu korun. To...
Česká republika
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu
včera v 13:00

Ruská střední třída se od roku 2014 zmenšila o pětinu

Ruská střední třída se od začátku hospodářské krize v Rusku v roce 2014 zmenšila téměř o pětinu. Vyplývá to ze studie...
Rusko
EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu
včera v 12:32

EY: Přímé zahraniční investice loni v ČR klesly o polovinu

Přímé zahraniční investice v ČR loni klesly o 51 procent. Důvodem je nedostatek pracovníků a rostoucí mzdy. Vyplývá...
Česká republika Investice