Burzovní kalendář (17. 12. - 21. 12. 2018)
|

Burzovní kalendář (17. 12. - 21. 12. 2018)

Vánoce klepou na dveře, na trzích je ale stále živo. Nejinak by tomu mělo být i v nadcházejícím týdnu, kdy budou mimo jiné americký Fed, Bank of England, Bank of Japan a ČNB jednat o nastavení měnové politiky. NIKE, tradiční předskokan výsledkové sezóny na Wall Street, navíc zveřejní hospodářská čísla za první čtvrtletí finančního roku 2019.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow se snížil o 1,18 %, širší S&P 500 odepsal 1,26 % a Nasdaq Composite přišel 0,84 %. Indexy v západní Evropě naopak stouply, panevropský STOXX Europe 600 přidal 0,51 %, britský FTSE 100 stoupl o 0,99 %, německý DAX vzrostl o 0,72 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 0,84 %. Pražská burza podle indexu PX oslabila o 1,2 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 14. prosince 2018

Americké akcie v pátek výrazně oslabily, dolar ke koši měn naopak stoupl na 19měsíční maximum
Americké akcie v pátek výrazně oslabily, protože nepříznivé hospodářské údaje z Číny a Evropy vyvolaly obavy ze zpomalení růstu světové ekonomiky. Dolar se naopak vůči koši předních měn vyšplhal na 19měsíční maximum.
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však zhruba o půl procenta zpevnily
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech. Investoři se nadále soustředili zejména na snahu britské premiérky Theresy Mayové vyjednat Británii lepší podmínky pro vystoupení z Evropské unie, radost jim zároveň nepřinesla slabá čínská makrodata, která by mohla naznačovat zpomalování druhé největší světové ekonomiky.
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden ztratila 1,2 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v negativním pásmu, uzavřela však bez výraznější procentuální změny, index PX ztratil 0,07 % na 1 028,4 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie tabákové firmy Philip Morris ČR, dařilo se naopak energetické skupině ČEZ. Objem obchodů byl s 372 miliony korun podprůměrný.

Britská premiérka Theresa Mayová na poslední chvíli odložila hlasování britského parlamentu o dohodě s podmínkami brexitu, kterou dojednala s Bruselem. Původně se o dohodě mělo rozhodnout v úterý, nově by ale k hlasování mělo dojít nejspíše až v lednu. Poslancům z Konzervativní strany se navíc mezitím podařilo získat dostatek podpisů pro vyvolání hlasování o nedůvěře lídryni strany, to ale ve středu večer Mayová ustála. Do hry se tak opět vrátil i scénář takzvaného tvrdého brexitu.

Výzvy a příležitosti brexitu: Hlas Spojeného království bude při možné sebereflexi EU chybět, obchodní lichoběžník má neevropské favority
Brexit nepochybně znamená více výzev a rizik než příležitostí. Jednou z posledně jmenovaných je možnost sebereflexe, při níž bude ale právě britský hlas u stolu chybět, řekla v rámci projektu Alter Eko hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská politickému geografovi Michaelu Romancovovi z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Investoři sledovali rovněž dění kolem zadržení finanční ředitelky čínské firmy Huawei Meng Wan-čouové kanadskou policí na žádost USA. Peking si kvůli události předvolal amerického velvyslance, aby mu tlumočil silnou nespokojenost. Ve Spojených státech ženě hrozí několikaleté vězení kvůli porušování protiíránských sankcí. V úterý sice byla Meng Wan-čouová propuštěna na kauci deset milionů kanadských dolarů, manažerka ale musela odevzdat cestovní doklady a musí nosit elektronický kotníkový náramek a zůstat ve Vancouveru. Událost investorům opět připomněla vyostřené vztahy mezi Washingtonem a Pekingem. 

Z ekonomických dat se investoři zaměřili na německou obchodní bilanci, českou inflaci a nezaměstnanost, britskou průmyslovou výrobu a HDP, ukazatele ZEW pro Německo a celou eurozónu, americkou a německou inflaci, čínskou a americkou průmyslovou výrobu a maloobchodní tržby nebo předběžné prosincové indexy nákupních manažerů.

Pozornost trh věnoval i čtvrtečnímu jednání Evropské centrální banky. Ta na měnověpolitickém zasedání rozhodla o ponechání úrokových sazeb beze změny. Zároveň zopakovala, že sazby zůstanou na současných úrovních minimálně do konce příštího léta, a potvrdila letošní ukončení kvantitativního uvolňování. V nové ekonomické prognóze banka zároveň mírně zhoršila hospodářský výhled.

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejnily mimo jiné společnosti Ciena, Adobe a Costco Wholesale a v Evropě hospodářská na trh čísla poslaly firmy METRO a TUI.

Statistika americké výsledkové sezóny za 3Q2018

Výhled

V třetím prosincovém týdnu se investoři zaměří mimo jiné na zprávy o inflaci v eurozóně a ve Spojeném království, ukazatele Ifo pro Německo, údaje z realitního trhu USA (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba, prodeje starších domů), zprávy o vývoji britské a americké ekonomiky či údaje o amerických objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, zprávu o osobních příjmech a výdajích Američanů či index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Ostře sledovaná budou také zasedání centrálních bank. Ve středu oznámí své stanovisko k měnové politice Fed a ve čtvrtek ČNB a Bank of England. Analytici čekají, že americká centrální banka upraví pásmo pro základní úrokovou sazbu z 2,00-2,25 % na 2,25-2,50 % (pravděpodobnost asi 79 %), další utažení měnových kohoutů se poté čeká nejdříve v červnu, spíše ale až v červenci nebo září. Bank of England by měla základní úrok i s ohledem na nejistoty spojené s brexitem ponechat na 0,75 % a ČNB by měla přerušit sérii čtyř zpřísnění měnových podmínek v řadě a potvrdit dvoutýdenní repo sazbu na úrovni 1,75 %. Zcela vyloučit již páté zvýšení sazeb v řadě a celkově šesté v tomto roce ale nelze.

Pozornost budou trhy věnovat také dění kolem italského rozpočtu na rok 2019. Řím nakonec ustoupil tlaku Evropské komise a oznámil, že schodek rozpočtu sníží z původně plánovaných 2,4 % na 2,04 %. Evropská komise plánuje v příštích dnech nový návrh rozpočtu analyzovat. Posléze k němu vydá oficiální stanovisko.

Itálie jako riziko i příležitost pro eurozónu pro rok 2019
Téma Řecka je již v pozadí zájmu trhů, to ale neplatí o Itálii. Její rozpočet na rok 2019 a také rozvahy tamních bank s velkými podíly toxických úvěrů mohou být rozbuškou možné další krize v evropském bankovním sektoru. V případě vyřešení sporu Itálie s Evropskou komisí ale může být téma naopak pozitivním katalyzátorem pro euro, uvedla v rámci projektu Alter Eko hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v rozhovoru s politickým geografem Michaelem Romancovem.

Sledovaná budou i témata související s brexitem. Evropská unie sice dala Británii jasně najevo, že nehodlá již dříve dojednanou brexitovou dohodu znovu otevírat, britská premiérka Theresa Mayová se však nadále úporně snaží získat od Bruselu další záruky, kterými by mohla obměkčit britské poslance, v jejichž rukou nyní leží osud 575stránkového dokumentu.

"Přestože je polovina prosince, kdy americký akciový trh většinou posiluje, sledujeme spíše ztráty. V roce 2015 byl index S&P 500 v polovině prosince také v mínusu, ale dva nebo tři obchodní dny před Vánocemi se již nic nedělo," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní firmy Oracle, Red Hat, Micron Technology, FedEx, General Mills, Rite Aid, Walgreens Boots Alliance, Conagra Brands nebo NIKE a CarMax a v Evropě se výsledky pochlubí společnosti BUWOG a Accenture.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. prosince
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. prosince a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělní dopoledne bude patřit obchodní bilanci a inflaci eurozóny a indexu cen domů v Británii od banky Rightmove. Odpoledne na trh USA pošlou index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) a index cen domů od NAHB. Hospodářské výsledky na Wall Street představí společnosti Oracle a Red Hat.

V úterý ráno budou zveřejněny indexy podnikatelské nálady Ifo pro Německo a zpráva o české výrobní inflaci. Odpoledne budou investoři v USA vyhodnocovat data z nemovitostního trhu (vydaná stavební povolení a zahájená výstavba). Hospodářská čísla zveřejní ve Spojených státech Micron Technology a FedEx.

V noci na středu odtajní Japonsko zprávu o obchodní bilanci, dopoledne přidají Německo index cen výrobců, eurozóna statistiku stavební výroby a Spojené království inflační statistiku. Odpoledne vyjdou v USA údaje o prodejích starších domů a ve 20.00 SEČ americká centrální banka oznámí výsledek měnověpolitického zasedání. Výsledky hospodaření zveřejní v USA firmy General Mills a Rite Aid.

V noci na čtvrtek bude japonská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne budou zveřejněny výsledek běžného účtu eurozóny a zpráva o britských maloobchodních tržbách. Po obědě se investoři dozvědí, jakým výsledkem skončila zasedání České národní banky a Bank of England, a ve Spojených státech budou investoři vyhodnocovat zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu. Kvartální hospodářské výsledky v USA zveřejní Walgreens Boots Alliance, Conagra Brands a NIKE a v Evropě BUWOG a Accenture.

V pátek nad ránem Japonsko zveřejní inflační statistiku. Dopoledne na trh pošlou Německo index spotřebitelské důvěry od GfK a Británie zprávu o vývoji HDP a výsledek běžného účtu. Odpoledne vyjde série důležitých údajů ve Spojených státech - zveřejněny budou zprávy o HDP, osobních příjmech a výdajích a objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a index průmyslové aktivity kansaského Fedu. Evropská komise pak ještě odpoledne zveřejní index spotřebitelské důvěry pro eurozónu. Hospodářská čísla na Wall Street odtajní společnost CarMax.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Inflace v eurozóně bude potvrzena na úrovni 2 %. Pokud by měla nastat nějaká revize, bylo by to vzhledem k výprodejům na Black Friday a dalšímu poklesu cen ropy pravděpodobně na nižší hladinu. Další vyhlídky pro inflaci v eurozóně příliš optimistické nejsou. Nižší ceny ropy v eurovém vyjádření ji během jarních měsíců zřejmě srazí k úrovním okolo 1,5 %.
  • Hlavní událostí týdne bude zasedání americké centrální banky. Ta zřejmě zvedne klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 2,25-2,50 %. Sazbu IOER, kterou Fed úročí bankám přebytečné rezervy, ale zvýší jen o 20 bodů. Tomu, že se změní výhled Fedu ohledně dalšího zpřísňování měnové politiky, dáváme 75% šanci. Zatímco zářijová prognóza počítala s trojím zvýšením úroků v roce 2019, podle prosincového mediánu odhadů na trhu by mohly sazby vzrůst již jen dvakrát. Níže bude zřejmě revidován také inflační výhled. Navzdory zvýšení sazeb by tak středeční zasedání mohlo být pro americký dolar zklamáním.
  • Důvěra v německou i francouzskou ekonomiku si v prosinci zřejmě pohorší. Na slabší úrovně ji pošlou nepokoje ve Francii i obavy z výsledků vyjednávání o brexitu.
  • Česká národní banka si v prosinci vybere oddechový čas. Je si vědoma, že kurz koruny je nyní ovlivněn efektem konce roku. Proto si bude chtít počkat na leden a únor, aby bylo jasné, zda se kurz bude vyvíjet v souladu s její prognózou. Podle nás nebude, a tak v příštím roce očekáváme trojí zvýšení úrokových sazeb.
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
před hodinou

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Dow uzavřely na novém...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity
Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014
včera v 19:07

Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014

Saúdská Arábie vykázala za první čtvrtletí rozpočtový přebytek 27,8 miliardy rijálů (171 miliard Kč). Rozpočet...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Rozpočet
Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP
včera v 18:21

Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro...
Twitter Sociální sítě Americké akcie
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko
včera v 17:43

Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko

Americký producent ropy a plynu Occidental Petroleum učinil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Anadarko...
Fúze a akvizice Ropa Americké akcie
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
včera v 17:31

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky ve středu schválili vyplatit dividendu 51 Kč na akcii před zdaněním, tedy 9,7 miliardy Kč....
Komerční banka Evropské banky Banky
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
včera v 17:22

Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian

Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na...
Ford Americké akcie Investice
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
včera v 17:01

Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy se v posledních dnech výrazně zhoršila, což činí...
Rusko Ropa Komodity
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila středeční seanci v minusu, index PX přišel o 0,87 % na 1 088,97 bodu. Dolů burzu stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh
včera v 15:21

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na kapitálový trh. Zkrátí se doba pro schválení dokumentů...
Byznys a podnikání Česká republika
Ze světa investičních doporučení (24. dubna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. dubna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny
včera v 14:24

Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny

Trh s kryptoměnami se v polovině týdne pohybuje v negativním pásmu. Bitcoin se po úterním růstu nad 5 600 USD, což...
Bitcoin Kryptoměny