Burzovní kalendář (17. 6. - 21. 6. 2019)
|

Burzovní kalendář (17. 6. - 21. 6. 2019)

Investoři se v příštím týdnu zaměří především na zasedání FOMC a následnou tiskovou konferenci Jeromea Powella, která by mohla naznačit, jak pravděpodobné je snížení úrokových sazeb v letošním roce. V případě, že by vyznění zasedání bylo opravdu holubičí, pak by trh zřejmě dostal růstový impulz.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu mírně stouply, index Dow přidal 0,41 %, S&P 500 se zvýšil o 0,47 % a Nasdaq Composite stoupl o 0,70 %. V plusu skončily v týdenním horizontu rovněž evropské akcie, panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,35 %, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,19 %, francouzský CAC 40 posílil o 0,07 % a německý DAX zpevnil o 0,60 %. Pražská burza podle indexu PX za týden posílila o 0,2 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 14. června 2019

Americké akcie v pátek klesly, výrobce čipů tlačila dolů nejistota ohledně budoucí poptávky
Americké akcie v pátek mírně oslabily. Výrobci čipů se dostali pod tlak, protože společnost Broadcom varovala, že na poptávku po čipech mají negativní vliv obchodní neshody mezi Spojenými státy a Čínou.
Evropské akcie v pátek oslabily, za celý týden však mírně zdražily
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v červených číslech, když byly pod tlakem růstu napětí mezi USA a Íránem. Důvodem byla čtvrteční evakuace dvou ropných tankerů v Ománském zálivu, které se zřejmě staly terčem útoku.
Pražská burza v pátek nepatrně zpevnila, dařilo se akciím skupiny ČEZ
Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX však stoupl pouze o 0,06 % na 1 051,46 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie energetické skupiny ČEZ (+0,83 % na 544,50 Kč) a Komerční banky (+0,72 % na 904 Kč). Objem obchodů byl s necelými 366 miliony korun podprůměrný.

Vliv na situaci na trzích měla opět hlavně obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Peking naposledy varoval před tvrdou reakcí, pokud bude Washington nadále stupňovat obchodní napětí. Určitou úlevu přinesla alespoň dohoda USA a Mexika o migraci, která odvrátila zavedení cel na dovoz mexického zboží do USA.

Na komoditních trzích ve čtvrtek prudce stouply ceny ropy. Důvodem byl požár dvou tankerů v Hormuzském průlivu po útoku zatím neznámého původu. Spojené státy z útoku obvinily Írán, ten však toto vyjádření USA označil za "sabotážní diplomacii" a svůj podíl na útoku odmítl.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na japonský HDP, čínskou obchodní bilanci, průmyslovou výrobu v Británii, eurozóně, Číně a USA, britskou obchodní bilanci a nezaměstnanost a americkou, českou, čínskou a německou inflaci.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street například společnosti Thor Industries, H&R Block nebo Broadcom a v Evropě firma Industria de Diseño Textil.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Výhled

V nadcházejícím týdnu budou investoři opět sledovat hlavně vývoj na poli mezinárodního obchodu. Mezinárodní měnový fond již na začátku května upozornil, že celní válka mezi USA a Čínou by v příštím roce mohla snížit globální HDP o 0,5 %, tedy o zhruba 455 miliard dolarů.

Z makroekonomických dat se o pozornost přihlásí inflace a výsledek obchodní bilance v eurozóně, indexy ZEW pro Německo, data z realitního trhu USA (vydaná stavební povolení, zahájená výstavba, prodeje starších domů), britské maloobchodní tržby a inflace nebo spotřebitelská důvěra v eurozóně a předběžné červnové indexy nákupních manažerů vybraných zemí.

Sledovaná budou také měnověpolitická zasedání centrálních bank Spojeného království a USA. V případě Bank of England se čeká potvrzení nastavení měnové politiky (základní úroková sazba 0,75 %), Fed by však podle některých ekonomům mohl sazby snížit. Pravděpodobnost tohoto scénáře je podle dat burzovní skupiny CME zhruba 24 %. Pravděpodobnost úpravy pásma pro základní úrokovou sazbu ze současných 2,25-2,50 % na 2,00-2,25 % v červenci je přibližně 65 %.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné společnosti Adobe, Oracle, Kroger, Red Hat nebo CarMax.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Je možné, že se index S&P 500 bude nadále držet v rozpětí. Žádné zprávy ani prohlášení (amerického) prezidenta jej nenaklonily jedním směrem. Za dva týdny přitom začíná červenec, tedy měsíc, ve kterém se většinou nic neděje a ceny akcií mají tendenci spíše mírně růst," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí vyjde v Česku zpráva o výrobní inflaci, německá centrální banka zveřejní pravidelnou měsíční zprávu a ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) a index cen domů NAHB.

V noci na úterý zveřejní Čína index cen domů. Dopoledne bude v Evropě patřit indexům ZEW pro Německo a eurozónu, zprávě o výrobní inflaci v Německu a obchodní bilanci a inflaci eurozóny. Odpoledne vyjde v USA zpráva o počtu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky zveřejní na Wall Street společnost Adobe.

Středeční dopoledne nabídne výsledek běžného účtu eurozóny, zprávu o britské inflaci a statistiku stavební výroby v eurozóně. V USA skončí zasedání FOMC následované tiskovou konferencí šéfa Fedu Jeromea Powella. Výsledky hospodaření se v zámoří pochlubí společnost Oracle.

Ve čtvrtek dopoledne zveřejní Spojené království zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a britská centrální banka bude rozhodovat o nastavení úrokových sazeb. Odpoledne se v USA investoři zaměří na výsledek běžného účtu, pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu a Evropská komise ještě zveřejní zprávu o spotřebitelské důvěře. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí představí v USA společnosti Kroger nebo Red Hat.

Pátek bude dnem předběžných červnových indexů nákupních manažerů ve výrobě a sektoru služeb. V noci na pátek navíc Japonsko zveřejní ještě zprávu o inflaci a Česko bude dopoledne informovat o zahraničním dluhu. V pátek také dojde k převážení indexů CECE a PX. Pro domácí trh by v rámci indexů CECE mělo být znatelnější jen snížení váhy Erste Group Bank. Hospodářské výsledky odtajní na Wall Street společnost CarMax.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • V pondělí se toho mnoho dít nebude. Důvěra v americkém zpracovatelském průmyslu v oblasti New Yorku v květnu nečekaně vzrostla, v červnu by však podle očekávání trhu měla opět mírně zkorigovat.
  • V týdnu na sebe téměř veškerou pozornost strhne Fed. Trh počítá se snížením sazeb již v polovině prázdnin, ekonomové ze Société Générale ovšem připouštějí maximálně preventivní snížení sazeb ještě předtím, než americké ekonomice bude hrozit recese. K tomu ale ještě na červnovém zasedání nedojde. Záležet bude na vyznění celého prohlášení, představena bude také nová prognóza včetně mediánu výhledu úrokových sazeb.
  • Zasedání Evropské rady přinese ve čtvrtek diskuzi o klíčových postech včetně šéfa Evropské centrální banky. Proces to bude složitý a zdlouhavý, především bude obtížné najít shodu mezi Evropským parlamentem a Evropskou radou ohledně předsedy Evropské komise.
  • Index nákupních manažerů v eurozóně za červen mírně vzroste jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách. Zůstane ale pod svým dlouhodobým průměrem.
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra