Burzovní kalendář (21. 10. - 25. 10. 2019)
|

Burzovní kalendář (21. 10. - 25. 10. 2019)

Otazníků kolem odchodu Spojeného království z Evropské unie ani po mimořádném sobotním zasedání britské Dolní sněmovny neubylo. Vedle dění okolo brexitu budou v nadcházejícím týdnu investoři pozornost věnovat i pokračující výsledkové sezóně a měnověpolitickým zasedáním centrálních bank eurozóny a Číny.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy se v uplynulém týdnu na směru neshodly. Dow klesl o 0,17 %, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,54 % a Nasdaq Composite zpevnil o 0,40 %. Smíšený byl týden také pro evropské akcie, panevropský benchmark STOXX Europe 600 přidal 0,06 %, britský FTSE klesl o 1,33 %, německý DAX vzrostl o 0,97 % a francouzský CAC 40 klesl o 0,52 %. Pražská burza podle indexu PX za pět obchodních dní stoupla o 2,9 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 18. října 2019

"Výsledky posledního jednání mezi Spojenými státy a Čínou přinesly na trhy pozitivní náladu. Jednalo se především o částečnou ústní dohodu, kterou potvrdily obě strany. Situace byla během týdne samozřejmě ještě několikrát komentována, mimo jiné i ve spojení s možnou podporou USA Hongkongu, což považuje Čína za nepřijatelné. Tyto informace zvyšovaly volatilitu," uvedl v komentáři k dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Americké akcie v pátek klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly
Akciové trhy ve Spojených státech v pátek oslabily. Negativní zprávy ohledně společností Boeing a Johnson & Johnson a neuspokojivé údaje o vývoji čínské ekonomiky totiž převážily nad příznivými firemními výsledky.
Evropské akcie v pátek zlevnily, v týdenním horizontu uzavřely bez výraznějších změn
Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investoři monitorovali výsledkovou sezónu a čekali na zprávy, které by naznačily, zda dohodu o brexitu o víkendu schválí britský parlament.
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden stoupla o 2,9 %
Pražská burza v pátek uzavřela v pozitivním pásmu, index PX získal 0,83 % na 1 042,9 bodu. O 4,42 % na 118 Kč zdražily akcie antivirové firmy Avast, která v pátek reportovala výsledky hospodaření. Objem obchodů byl s 494 miliony korun průměrný.

Z makroekonomických údajů se v uplynulém týdnu o pozornost přihlásila série čínských dat (HDP, inflace, průmyslová výroba, maloobchodní tržby a obchodní bilance), průmyslová produkce v eurozóně, zpráva z britského trhu práce, indexy ZEW pro Německo a celou eurozónu, inflace v Británii a eurozóně a americké a britské maloobchodní tržby.

Čínský statistický úřad v pátek oznámil, že se hrubý domácí produkt Číny v třetím čtvrtletí zvýšil meziročně o 6 %. Růst tak zpomalil z 6,2 % v druhém kvartálu a byl nejslabší za posledních 26 let. Navíc zaostal za odhadem analytiků, kteří čekali expanzi o 6,1 %.

Investoři však největší pozornost věnovali dění kolem brexitu. Ve čtvrtek britský premiér Boris Johnson a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker oznámili, že se jim podařilo dosáhnout nové dohody. V sobotu ale britští poslanci na mimořádném zasedání rozhodli, že před samotným hlasováním o dokumentu je potřeba obsah dohody převést do britského práva. Vláda Borise Johnsona tak utrpěla další porážku a ještě v sobotu (byť dopisem bez podpisu samotného premiéra) požádala o opětovný odklad termínu odchodu z Evropské unie. Johnson navíc trvá na tom, že se bude dále snažit o ratifikaci dojednané dohody.

Hospodářská čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street firmy UnitedHealth Group, Johnson & Johnson, JPMorgan Chase, Goldman Sachs Group, Citigroup, Wells Fargo, Bank of America, Netflix, Alcoa, IBM, Morgan Stanley, Coca-Cola nebo American Express. V Evropě na trh čísla poslaly společnosti ASML Holding, Telefonaktiebolaget LM Ericsson nebo Volvo.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 3Q2019

Hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí na pražské burze zveřejnila mediální společnost CME a vývojář antivirového softwaru Avast.

Mediální CME v třetím čtvrtletí stouply tržby na 138,85 milionu USD, čistý zisk dosáhl 13,52 milionu USD
Mediální společnost CME, která v České republice vlastní televizi Nova a další stanice, vykázala za letošní třetí čtvrtletí čistý zisk 13,52 milionu USD, za třetí čtvrtletí 2018 reportovala zisk 10,61 milionu USD. Tržby se jí zvýšily ze 137,04 milionu USD na 138,85 milionu USD. Společnost na základě výsledků zlepšila výhled celoročního zisku OIBDA.
Avastu v třetím čtvrtletí stouply upravené tržby o 5 % na 220,3 milionu USD
Vývojář antivirového softwaru Avast vykázal za letošní třetí čtvrtletí upravené tržby 220,3 milionu dolarů. Oproti stejnému období v loňském roce je výsledek lepší o 5 %.

V týdnu byla také udělena Nobelova cena za ekonomii. Letos si ji odnesli za experimentální přístup využívaný k řešení chudoby v rámci rozvojové ekonomiky Abhijit Banerjee, Esther Duflová a Michael Kremer. Pokusy ekonomové zkoumali to, jaké rozvojové politiky fungují a jaké ne.

Výhled

Na poli makroekonomických dat se investoři příští týden zaměří hlavně na zprávy z amerického nemovitostního trhu, předběžné říjnové indexy nákupních manažerů ve výrobě a sektoru služeb, americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, indexy Ifo pro Německo či indexy důvěry německých a amerických spotřebitelů.

Pozornost bude poutat také zasedání Evropské centrální banky. Analytici čekají potvrzení nastavení měnové politiky, sledovaná však bude tisková konference, poslední, jíž se zúčastní končící šéf ECB Mario Draghi. Od listopadu jej nahradí Christine Lagardeová, bývalá šéfka MMF. O nastavění měnové politiky bude jednat také čínská centrální banka.

"Index S&P 500 je necelé procento a půl pod historickým maximem. Trh vstupuje do sezónně optimistické fáze před koncem roku. Podstatné je, že index pluje v rozpětí 2 800 až 3 025. Až prolomení pod, respektive nad tyto úrovně může naznačit další pravděpodobný směr vývoje cen akcií," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

"Úvod týdne bude ovlivněn víkendovým hlasováním o brexitové dohodě ve Velké Británii. Investoři se rovněž zaměří na probíhající výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí, více než na samotná čísla se ale budou soustředit na výhled, a to nejen na čtvrté čtvrtletí, ale i na příští rok. Za současných podmínek se jeví dosavadní výhledy pro čtvrté čtvrtletí až příliš optimisticky," říká Milan Vaníček.

Hospodářská čísla za třetí čtvrtletí zveřejní na Wall Street firmy Hasbro, Procter & Gamble, McDonald's, Travelers, United Technologies, Snap, Boeing, Caterpillar, Ford Motor, Microsoft, Tesla, Twitter, 3M, Intel, Visa, Amazon nebo Verizon Communications. V Evropě do výsledkové sezóny přispějí Novartis, UBS Group, Heineken, Royal Bank of Scotland Group, AstraZeneca, BASF, Daimler, Eni, Anheuser-Busch InBev či Barclays.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 21. října
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 21. října a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Na trhu START pražské burzy proběhne v úvodu týdne podzimní START Day, v rámci kterého plánuje vstup na veřejný trh výrobce nábytkářských kůží Karo Invest. Prodej zhruba 40% podílu v podniku v podobě nově vydaných akcií by společnosti mohl vynést až 60 milionů korun.

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí vyjde v Číně index cen domů, čínská centrální banka bude jednat o nastavení měnové politiky a Japonsko odtajní výsledek obchodní bilance. Dopoledne pak bude patřit německé výrobní inflaci. Hospodářské výsledky zveřejní v Evropě firma Logitech International a v USA například společnosti Halliburton a TD Ameritrade Holding.

V úterý se investoři ve Spojených státech zaměří na údaje o prodejích starších domů a index průmyslové aktivity richmondského Fedu. V Japonsku se kvůli státnímu svátku obchodovat nebude. Výsledkovou mozaiku doplní v Evropě společnosti Novartis, UBS Group a Saab a na Wall Street například Hasbro, Harley-Davidson, Procter & Gamble, UPS, McDonald's, Travelers, Snap a Texas Instruments.

Ve středu vyjde v eurozóně index spotřebitelské důvěry od Evropské komise a ve Spojených státech bude zveřejněn index cen domů FHFA. Výsledky hospodaření odtajní v Evropě Heineken, Akzo Nobel či Nokia a ve Spojených státech například Eli Lilly & Co, eBay, Boeing, Caterpillar, Ford Motor, Align Technology, Microsoft, Tesla nebo PayPal Holdings.

Čtvrtek bude dnem předběžných říjnových indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a ve službách. V USA navíc odpoledne vyjdou data o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby, data o prodejích nových domů a pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a index aktivity kansaského Fedu. V Evropě výsledky hospodaření představí Puma, AstraZeneca, BASF, Royal Bank of Scotland Group, Daimler nebo Schindler Holding a na Wall Street mimo jiné American Airlines Group, Twitter, Comcast, 3M, Southwest Airlines, Visa, Intel nebo Amazon.

Páteční ráno bude patřit indexům Ifo pro Německo a indexu důvěry německých spotřebitelů od GfK. Odpoledne pak v USA vyjde index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Do výsledkové sezóny přispějí v Evropě společnosti Eni, Anheuser-Busch InBev, Barclays nebo Electrolux a v USA například VF Corp, Verizon Communications, Charter Communications nebo Phillips 66.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Hlavním tématem týdne bude jednoznačně brexit a následky sobotního jednání dolní komory britského parlamentu. Vedle toho trhy čeká i čerstvá sada předstihových ukazatelů. Pozornost zaujmou zejména německé indikátory, které poodhalí, jak největší ekonomika eurozóny vstoupila do čtvrtého čtvrtletí.
  • Klíčové bude i čtvrteční jednání ECB. Guvernér Mario Draghi povede své poslední jednání, které bude zřejmě spíše symbolické, než že by mělo přinést něco nového k nedávnému rozhodnutí snížit sazby a obnovit program nákupů finančních aktiv.
Co musíte ráno vědět (6. prosince)
Co musíte ráno vědět (6. prosince)
00:00

Co musíte ráno vědět (6. prosince)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo s akciemi na Wall Street a na evropských burzách, kolik vynese největší IPO historie a...
Musíte vědět
HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS
včera v 23:00

HN: Korejci kupují od Rusů plzeňskou společnost Škoda JS

Jihokorejský konglomerát Korea Heavy Industry & Development kupuje od ruské Gazprombank dodavatele jaderných...
Jižní Korea Fúze a akvizice Česká republika
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek mírně stouply, pozornost se soustředila na americko-čínská obchodní jednání

Akcie ve Spojených státech zakončily čtvrteční obchodování v mírném plusu, když investoři vyhlíželi zprávy týkající...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě
včera v 20:11

Primární nabídka akcií ropné firmy Saudi Aramco bude největší na světě

Primární nabídka akcií saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco bude největší na světě. Firma ve čtvrtek...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO) Saúdská Arábie
Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení
včera v 19:51

Británie vyšetřuje Glencore kvůli podezření z uplácení

Britský Úřad pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) vyšetřuje obchodníka s komoditami a těžaře Glencore kvůli...
Spojené království Těžba Evropské akcie
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům
včera v 19:10

Trump se odvolal k nejvyššímu soudu kvůli daňovým záznamům

Prezident USA Donald Trump se u nejvyššího amerického soudu dožaduje toho, aby jeho účetní firma nemusela Kongresu...
Donald Trump Spojené státy americké (USA) Daně
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s…
včera v 18:00

Evropské akcie ve čtvrtek po nejednoznačné seanci uzavřely vesměs s mírnými ztrátami

Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během čtvrtečního obchodování oběma směry, aby skončily vesměs...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila
včera v 17:49

Forbes: CITIC podala trestní oznámení na exšéfa PLG Radila

Čínská investiční skupina CITIC Europe, která je většinovým vlastníkem Pivovarů Lobkowicz Group, podala trestní...
Čína Česká republika Pivovary Lobkowicz
Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí
včera v 17:36

Cena za akcii Saudi Aramco bude prý na horní hranici rozpětí

Cena za akcii saúdskoarabského ropného gigantu Saudi Aramco byla stanovena na horním konci rozpětí, tedy 32 rijálů ...
Saudi Aramco Primární úpis akcií (IPO)
Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech
včera v 17:13

Letový provoz nad ČR v létě klesl o 2,2 procenta, poprvé po 30 letech

Letecký provoz nad Českem poprvé po 30 letech poklesl. Letoví dispečeři během letošní letní sezony, tedy od května do...
Doprava Česká republika
GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie
včera v 17:04

GM a LG Chem chtějí postavit jeden z největších závodů na baterie

Americká automobilka General Motors a jihokorejská společnost LG Chem plánují postavit jeden z největších závodů na...
Elektřina Americké akcie Auta
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly…
včera v 16:45

Pražská burza ve čtvrtek přidala téměř půl procenta, vzestup vedly banky

Index pražské burzy PX si během čtvrtečního obchodování připsal 0,43 % a uzavřel seanci na hodnotě 1 083,94 bodu. O...
Akcie ČR
USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop
včera v 16:32

USA: Zásob zemního plynu ubylo 19 miliard krychlových stop

Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 29. listopadu zmenšil o 19 miliard krychlových stop....
Americká ekonomika Zemní plyn
USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta
včera v 16:12

USA: Továrních objednávek v říjnu přibylo 0,3 procenta

Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v říjnu o 0,3 procenta větší než v září. Po zářijovém...
Americká ekonomika Průmysl
Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks
včera v 16:07

Metro exkluzivně jedná o prodeji hypermarketů s X+Bricks

Německá obchodní společnost Metro exkluzivně jedná o prodeji své divize hypermarketů Real s konsorciem, které vede...
Evropské akcie Maloobchod
Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila
včera v 16:01

Kanada: Ekonomická aktivita v listopadu nad očekávání oživila

Index nákupních manažerů od Ivey Business School na Western University, jenž měří ekonomickou aktivitu napříč Kanadou...
Kanada Ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti
včera v 15:54

Polské aerolinky LOT budou od května létat z Prahy do Budapešti

Polský letecký dopravce LOT Polish Airlines začne od 27. května příštího roku pravidelně létat na trase mezi Prahou a...
Doprava Evropské akcie
USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD…
včera v 14:46

USA: Schodek obchodní bilance se v říjnu ztenčil na 47,2 miliardy USD, dovoz i vývoz klesaly

Hodnota deficitu americké obchodní bilance poklesla v říjnu na 47,2 miliardy USD. V září čítal schodek 52,5 miliardy...
Americká ekonomika Mezinárodní obchod