Burzovní kalendář (24. 6. - 28. 6. 2019)
|

Burzovní kalendář (24. 6. - 28. 6. 2019)

Nejvíce vyhlíženou a nejostřeji sledovanou událostí bude páteční a sobotní zasedání nejvyšších představitelů zemí G20, na kterém by mimo jiné měli jednat prezidenti Číny a Spojených států. Vedle toho představí hospodářské výsledky několik významných firem, budou oznámena některá významná makrodata a naplánována je valná hromada ČEZ.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

V uplynulém týdnu se investoři zaměřili především na slova Maria Draghiho a ochotě Evropské centrální banky podporovat ekonomiku a také na zasedání měnového výboru americké centrální banky. Stručně, Draghi trhy navnadil na další snižování sazeb nebo odkupy aktiv v Evropě a Fed nezklamal, když jeho rétorika byla mimořádně holubičí. Snižování úroků v létě v USA považuje trh za hotovou věc.

O slabé evropské inflaci aneb Mariův mariáš
Na fóru o centrálním bankovnictví v portugalském městečku Sintra přednesl šéf ECB Mario Draghi v týdnu bilanční projev. Většina se týkala nedávné historie (světová finanční krize a podobně). Pro nás, kteří s myšlenkami na měnovou politiku vstáváme a uléháme, si však hlavní pozornost zaslouží Draghiho slova ke konci projevu, kdy v rychlosti nadhodil řadu zajímavých témat, podotýká ekonom Michal Skořepa z České spořitelny.

A co na to vlastně trh? Výnos 10letého státního dluhopisu USA poprvé několika letech klesl pod 2 % a cena zlata se vyhoupla nad 1 400 USD za trojskou unci. Americký akciový index S&P 500 posunul historický rekord a posílil o více než dvě procenta, akcie v Evropě přidaly v průměru přes procento, a to navzdory nervozitě na Středním východě (USA na poslední chvíli odvolaly odvetný útok na Írán po sestřelení špionážního dronu).

Kurz kryptoměny bitcoin vystoupil poprvé od loňského května nad 9 000 USD. Podpořila ho zpráva, že vlastní digitální měnu připravuje i provozovatel sociální sítě Facebook. Měnu s názvem libra, která by na rozdíl od bitcoinu a jiných kryptoměn měla být podložena reálnými finančními aktivy, plánuje Facebook spustit v první polovině příštího roku.

V USA byly na konci týdne zveřejněny výsledky zátěžových testů bankovního sektoru. Fed uvedl, že by 18 velkých bank (včetně Bank of America, Citigroup nebo JPMorgan) ustálo i hlubokou recesi, během níž by přišlo o 410 miliard dolarů a míra nezaměstnanosti v USA by vzrostla o šest procentních bodů. Do konce června centrální banka zveřejní doplňující, ale o to podstatnější informace o tom, zda banky mohou uskutečnit plánované odkupy vlastních akcií a vyplácet dividendy.

Index pražské burzy PX přidal 0,2 %. Nejvíce posílily akcie Monety Money Bank (+2,4 %). Banka uvedla, že odprodala další úvěry v prodlení v objemu 600 milionů Kč s očekávaným ziskem před zdaněním 65 milionů Kč. "Prodeje obdobných aktiv vedou ke zlepšení podílu rizikových úvěrů na celkových aktivech. Navíc současné tržní podmínky umožňují dosáhnout ocenění vyššího, než jaké mají úvěry v účetnictví banky," připomněl v týdenním přehledu dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie Stock Spirits (-1,8 %), a to bez konkrétních zpráv. Je potřeba připomenout, že se akcie primárně obchodují v Londýně, přičemž vlivy jako brexit a dění kolem něj technicky negativně ovlivňují cenné papíry na burze v Londýně.

ČEZ (za týden -0,5 %) uzavřel smlouvu o prodeji bulharských aktiv společnosti Eurohold. Prodejní cena je 335 milionů eur (15,95 Kč na akcii). Transakce ještě musí být schválena regulátory. Eurohold bude operaci financovat kombinací vlastní zdrojů a bankovních úvěrů. "Bulharská aktiva ČEZ zajišťují firmě asi 2,5 % EBITDA. Prodej bulharských aktiv vylepší hotovostní pozici ČEZ a mohl by umožnit třeba i výplatu mimořádné dividendy," napsal Vaníček.

Generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko Daniel Buryš uvedl, že jsou akcie firmy podhodnocené minimálně o 30 %. Aetos, který ovládá 67,2 % akcií Kofoly, chce zůstat majoritním akcionářem, nicméně je připraven využít kapitálové trhy k financování další expanze. To ale není na pořadu dne. Firma přitom stále monitoruje veškeré akviziční cíle. Titul zakončil páteční obchodování o 0,7 % slabší než před týdnem

Od pondělí 24. června začnou platit nové váhy regionálního indexu CECE a indexu PX. Reálně změna vah proběhla během pátečního obchodování 21. června. Z firem obchodovaných v Praze se změny v rámci indexu CECE přímo týkají akcií Erste Group a CME. U Erste se snižuje parametr pro free float a celková váha Erste výrazně klesne (z 13,53 % asi na 12,06 %). U CME podobně jako předchozí tři kvartály dojde k drobnému zvýšení počtu akcií a následně i mírnému nárůstu váhy (z 0,45 % na 0,46 %). Erste Group zakončila týden slabší o 2 %, CME posílila o 0,7 %.

Americké akcie v pátek klesly, S&P 500 ale během dne stanovil nový historický rekord. V týdenním horizontu hlavní indexy posílily
Americké akcie se v pátek vyvíjely nejednotně, v závěru ale všechny tři hlavní indexy oslabily. Rozhodnutí viceprezidenta USA Mika Pence odložit projev o čínské politice zvýšilo optimismus ohledně nadcházejících obchodních jednání mezi Washingtonem a Pekingem. Na druhé straně, kvůli eskalaci napětí mezi Spojenými státy a Íránem stoupla nervozita investorů. V týdenním horizontu se všechny tři hlavní akciové indexy zvýšily.
Evropské akcie v pátek zlevnily, za celý týden však stouply zhruba o 1,5 %
Evropské akciové trhy v pátek uzavřely v červených číslech, když je do minusu stáhla eskalace napětí mezi Spojenými státy a Íránem. Investoři rovněž vyhodnocovali předběžné indexy nákupních manažerů a čekali, zda se objeví novinky týkající se čínsko-americké obchodní války.
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden zpevnila o 0,2 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v červených číslech, index PX však odevzdal pouze 0,05 % na 1 053,47 bodu. Za poklesem stály zejména akcie energetické skupiny ČEZ, které zlevnily o 0,73 % na 542 Kč, dařilo se naopak Monetě Money Bank, jež zpevnila o 1,43 % na 77,80 Kč. Objem obchodů byl se 790 miliony korun nadprůměrný.

Výhled

Poslední týden prvního pololetí bude pro trhy významný především proto, že v jeho závěru (28.-29. června) v Ósace proběhne summit G20. V rámci něj by mělo dojít k setkání prezidentů USA a Číny. To by mohlo přinést posun ve vyjednáváních o vzájemném obchodu. Trh víceméně očekává, že by mohlo dojít k obnovení jednání o obchodních vztazích. Pokud se očekávání naplní, trh by se opět nastavil na budoucí pozitivní výsledek jednání. Možný je ale také opačný výsledek, který by mohl vyústit v uvalení dalších cel či jiných protiopatření, což by přineslo na trhy novou vlnu nervozity.

USA vs. Čína: Obchodní válka včera, dnes a zítra
Prezidenti USA a Číny se mají sejít na konci června v Japonsku na zasedání G20. Rychlé uhašení sporů je nepravděpodobné, zlepšení čekáme až ve čtvrtém čtvrtletí 2019, píší analytici ze společnosti CYRRUS. Obchodní spory podle nich dopadnou na růst ekonomik, na což budou reagovat centrální banky.

Po červnovém zasedání FOMC trh počítá s červencovým snížením dolarových úrokových sazeb, a bude i proto bedlivě naslouchat úternímu veřejnému projevu Jeromea Powella a guvernéra newyorského Fedu Johna Williamse.

"Fed již v úterý posadil akcie na pozitivní vlnu, ve středu splnil očekávání svou holubičí rétorikou a index S&P 500 hned ve čtvrtek dosáhl na nová maxima, a to za nadprůměrného objemu obchodů. Je na maximech a kulaté úrovni 2 950. Denní graf je v býčím nastavení, nabízí se další posun výše k 3 000. 20denní klouzavý průměr je na 2 855, kurz se od něj hodně vzdálil, a index by proto mohl testovat alespoň nejbližší support 2 900. Širší pásmo 2 800 až 2 950 je tedy v krátkodobém výhledu stále ve hře," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Následující týden může být plný zvratů, na jeho konci čeká finanční svět na setkání Donalda Trumpa se Si Ťin-pchingem. Pak začínají prázdniny, pro trhy většinou poměrně klidné, pamatujeme ale i na turbulentní letní měsíce. Výsledková sezóna a nižší likvidita mohou trh posunout oběma směry."

Na konci června oznamuje hospodářské výsledky několik významných firem. Je například o NIKE, FedEx, Micron, Lennar nebo Accenture. Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí ale naplno začne až v červenci.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 24. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 24. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

V rámci pražské burzy bude ostře sledovaná středeční valná hromada ČEZ, která bude mimo jiné schvalovat výši dividendy za rok 2018. Návrh managementu je 24 Kč na akcii (dividendový výnos 4,4%). Existuje i protinávrh od menšinového akcionáře (35 Kč na akcii), větší šanci na schválení má návrh managementu. Naposledy s nárokem na dividendu se cenné papíry ČEZ obchodují 28. června.

Makroekonomický kalendář v Americe slibuje řadu podstatných údajů. Po pondělních dílčích indexech aktivity z dílny Fedu to budou v úterý spotřebitelská důvěra a statistiky z realitního trhu. Ve středu jsou na řadě objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a obchodní bilance a ve čtvrtek pak údaj týdne, kterým je vývoj HDP. Na konci týdne budou sledované ještě údaje o osobních příjmech a výdajích a také index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Ani v Evropě nebude nouze o zajímavé statistiky. V pondělí vyjde německý podnikatelský index Ifo a ve středu tamní spotřebitelská důvěra. Ve čtvrtek bude nejvíce sledovaná německá inflace a indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry za celou eurozónu a v pátek se dozvíme, jak se vyvíjí evropská inflace a také britský hrubý domácí produkt.

V Česku zaujmou v pondělí spotřebitelská a podnikatelská důvěra a hlavně ve středu zasedání bankovní rady České národní banky, která by ale se sazbami hýbat neměla. "ČNB v červnu ponechá sazby beze změny," odhaduje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. V letošním roce podle něj bude pokračovat zpomalování ekonomiky a inflace. Za takové situace je podle Seidlera pro centrální banku nejlepší strategií vyčkat, jak se situace bude vyvíjet.

Rada ČNB nechá podle ekonomů v červnu sazby beze změny
Bankovní rada České národní banky nechá na svém zasedání ve středu 26. června úrokové sazby bez změny. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Sazby přitom nechá na současné úrovní rada podle ekonomů delší dobu. Proti růstu úroků hovoří především nejistý vývoj v zahraničí, ale i postupné ochlazování české ekonomiky, uvedli analytici.

Na ostatních globálně významných trzích si zaslouží pozornost ve čtvrtek zisky průmyslových firem v Číně a japonské maloobchodní tržby, v pátek se pak o pozornost přihlásí japonský průmysl a nezaměstnanost a také kanadský hrubý domácí produkt.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Červnový index německé podnikatelské důvěry Ifo by již měl pomalu naznačovat stabilizaci nepříznivé situace, která panuje zejména v průmyslovém sektoru. Zatímco snižující se zásoby jsou povzbuzujícím faktorem, průmyslníky stále straší vyhrocená nálada mezi USA a jejich klíčovými obchodními partnery.
  • Jednou z nejvýznamnějších geopolitických událostí týdne bude setkání amerického a čínského prezidenta na zasedání skupiny G20 v japonské Ósace. Velká očekávání nemáme, což platí i pro setkání klíčových představitelů EU. Ti budou dále jednat o obsazení klíčových pozic po nedávných volbách do Evropského parlamentu.
  • Průzkum Evropské komise za červen by měl ukázat na pokračování zlepšujícího se trendu, který byl v květnu odstartován. Ukazatel by se měl dostat nad 0,4 standardní odchylky nad dlouhodobý průměr. Takový výsledek by měl být konzistentní s mezikvartálním růstem HDP o 0,4 % za 2Q2019.
  • Inflace v eurozóně ale zůstane nízká, červnovou hodnotu předpokládáme na květnových 1,2 %. Mírné zrychleni zřejmě uvidíme u jádrové složky, což bude kompenzováno nižší dynamikou cen pohonných hmot.
  • Podstatnou českou událostí týdne bude zasedání bankovní rady ČNB. Centrální bankéři budou hodnotit rizika stávající květnové prognózy. Zveřejněná domácí data ČNB vesměs pozitivně překvapila (inflace, vývoj mezd, HDP), proti tomu ale bude stát výrazně horší vnější prostředí. I když největší jestřábi v bankovní radě budou zřejmě opět hlasovat pro vyšší sazby, ty rozhodně nahoru nepůjdou. Celkové vyznění, jak je bude prezentovat guvernér Rusnok, očekáváme holubičí.
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
Co musíte ráno vědět (20. ledna)
00:00

Co musíte ráno vědět (20. ledna)

Jak zakončily světové trhy uplynulý týden, o čem bude letošní Davos a s čím se setkávají podnikatelky při jednáních s...
Musíte vědět
Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo
včera v 12:48

Bloomberg: Nejinovativnější ekonomikou světa je nově Německo

Nejvíce inovativní ekonomikou světa je nově Německo. Podle letošního žebříčku inovativnosti sestavovaného každoročně...
Světová ekonomika Inovace Německo
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
Davos 2020: O čem (také) bude řeč?
včera v 11:45

Davos 2020: O čem (také) bude řeč?

Ve švýcarském horském středisku Davos v úterý začíná jubilejní 50. zasedání Světového ekonomického fóra, kterého se...
Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby Geopolitická rizika
ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí
včera v 05:40

ČEZ do Temelína letos přijme asi 100 lidí

ČEZ letos přijme do jaderné elektrárny Temelín asi 100 lidí. Potřebuje je na různá místa v provozu i jako operátory....
ČEZ Akcie ČR Energetika
Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod
18. 1. 2020 11:05

Čína a Barma uzavřely desítky obchodních dohod

Čína a Barma v sobotu uzavřely desítky dohod, které se týkají zejména projektů v oblasti barmské infrastruktury....
Čína Emerging Markets Asijská ekonomika
Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika
18. 1. 2020 10:06

Toyota přesune výrobu vozů Tacoma z USA do Mexika

Největší japonská automobilka Toyota Motor přesune výrobu svých dodávkových automobilů Tacoma ze Spojených států do...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing
18. 1. 2020 08:07

Agentura Fitch snížila úvěrový rating výrobce letadel Boeing

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti americké strojírenské...
Boeing Americké akcie Firemní dluhopisy
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům,…
17. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek posílily díky pozitivním hospodářským datům, za celý uplynulý týden přidaly hlavní indexy kolem 2 %

Americké akcie v pátek posílily. Indexy Dow, S&P 500 i Nasdaq Composite dosáhly nejvyššího týdenního procentního...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku…
17. 1. 2020 22:27

Johnson & Johnson má vyplatit 6,8 milionu USD muži, jemuž po léku vyrostla prsa

Muži, který tvrdí, že nebyl varován, že používání antipsychotického léku Risperdal může způsobit růst prsou, zaplatí...
Farmacie Zdravotnictví a zdravotní péče
V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu
17. 1. 2020 20:12

V chytrých telefonech Huawei budou mapy nizozemského TomTomu

Čínský technologický gigant Huawei se dohodl s nizozemským výrobcem navigací TomTom, že ve svých chytrých telefonech...
Mobilní telefony Čína
BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny
17. 1. 2020 19:54

BBC: Na Twitteru bylo možné cílit reklamy na nenávistné skupiny

Sociální síť Twitter umožňovala cílit reklamy na uživatele i podle klíčových slov jako neonacista, zastánci bělošské...
Sociální sítě Twitter Internet
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než…
17. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek stouply, za celý týden posílily o více než procento

Evropské akcie v pátek uzavřely v zelených číslech a jejich hlavní index vystoupil na rekord. Podle analytiků k tomu...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy
17. 1. 2020 17:47

Čínský prezident Si Ťin-pching zahájil dvoudenní návštěvu Barmy

Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek zahájil dvoudenní státní návštěvu Barmy, při které se především čeká podpis...
Čína Politika
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou
17. 1. 2020 17:35

ÚOHS se zabývá odkupem spořitelny a banky Wüstenrot Monetou

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se začal zabývat nákupem stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot...
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) Banky Akcie ČR
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují
17. 1. 2020 17:19

Regulátor přezkoumá stížnost, že vozy Tesla samovolně zrychlují

Americký regulátor přezkoumá stížnost, že tři modely automobilky Tesla, potenciálně 500 000 vozů, mohou znenadání...
Tesla Americké akcie Auta
Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům
17. 1. 2020 17:04

Bývalý šéf FBI pomůže firmě NMC s obranou proti spekulantům

Poskytoval zdravotní péče NMC Health, jehož akcie od prosince výrazně oslabily po útoku spekulantů, si na obranu...
Evropské akcie Zdravotnictví a zdravotní péče
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %
17. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek nepatrně klesla, za celý týden oslabila o 0,1 %

Pražská burza v pátek nepatrně ztratila. Index PX se snížil o 0,02 % na 1 132,99 bodu, a nadále se tak drží v dohledu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii
17. 1. 2020 16:22

Čínská Great Wall kupuje závod General Motors v Indii

Čínská automobilka Great Wall Motor se dohodla na koupi indické továrny amerického konkurenta General Motors....
Fúze a akvizice Auta Indie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle…
17. 1. 2020 16:14

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v lednu podle předběžných dat klesl na 99,1 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v lednu klesl v souladu s očekáváním na 99,1 bodu z 99,3 bodu v...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra