Burzovní kalendář (24. 6. - 28. 6. 2019)

Nejvíce vyhlíženou a nejostřeji sledovanou událostí bude páteční a sobotní zasedání nejvyšších představitelů zemí G20, na kterém by mimo jiné měli jednat prezidenti Číny a Spojených států. Vedle toho představí hospodářské výsledky několik významných firem, budou oznámena některá významná makrodata a naplánována je valná hromada ČEZ.
Ohlédnutí
V uplynulém týdnu se investoři zaměřili především na slova Maria Draghiho a ochotě Evropské centrální banky podporovat ekonomiku a také na zasedání měnového výboru americké centrální banky. Stručně, Draghi trhy navnadil na další snižování sazeb nebo odkupy aktiv v Evropě a Fed nezklamal, když jeho rétorika byla mimořádně holubičí. Snižování úroků v létě v USA považuje trh za hotovou věc.
A co na to vlastně trh? Výnos 10letého státního dluhopisu USA poprvé několika letech klesl pod 2 % a cena zlata se vyhoupla nad 1 400 USD za trojskou unci. Americký akciový index S&P 500 posunul historický rekord a posílil o více než dvě procenta, akcie v Evropě přidaly v průměru přes procento, a to navzdory nervozitě na Středním východě (USA na poslední chvíli odvolaly odvetný útok na Írán po sestřelení špionážního dronu).
Kurz kryptoměny bitcoin vystoupil poprvé od loňského května nad 9 000 USD. Podpořila ho zpráva, že vlastní digitální měnu připravuje i provozovatel sociální sítě Facebook. Měnu s názvem libra, která by na rozdíl od bitcoinu a jiných kryptoměn měla být podložena reálnými finančními aktivy, plánuje Facebook spustit v první polovině příštího roku.
V USA byly na konci týdne zveřejněny výsledky zátěžových testů bankovního sektoru. Fed uvedl, že by 18 velkých bank (včetně Bank of America, Citigroup nebo JPMorgan) ustálo i hlubokou recesi, během níž by přišlo o 410 miliard dolarů a míra nezaměstnanosti v USA by vzrostla o šest procentních bodů. Do konce června centrální banka zveřejní doplňující, ale o to podstatnější informace o tom, zda banky mohou uskutečnit plánované odkupy vlastních akcií a vyplácet dividendy.
Index pražské burzy PX přidal 0,2 %. Nejvíce posílily akcie Monety Money Bank (+2,4 %). Banka uvedla, že odprodala další úvěry v prodlení v objemu 600 milionů Kč s očekávaným ziskem před zdaněním 65 milionů Kč. "Prodeje obdobných aktiv vedou ke zlepšení podílu rizikových úvěrů na celkových aktivech. Navíc současné tržní podmínky umožňují dosáhnout ocenění vyššího, než jaké mají úvěry v účetnictví banky," připomněl v týdenním přehledu dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie Stock Spirits (-1,8 %), a to bez konkrétních zpráv. Je potřeba připomenout, že se akcie primárně obchodují v Londýně, přičemž vlivy jako brexit a dění kolem něj technicky negativně ovlivňují cenné papíry na burze v Londýně.
ČEZ (za týden -0,5 %) uzavřel smlouvu o prodeji bulharských aktiv společnosti Eurohold. Prodejní cena je 335 milionů eur (15,95 Kč na akcii). Transakce ještě musí být schválena regulátory. Eurohold bude operaci financovat kombinací vlastní zdrojů a bankovních úvěrů. "Bulharská aktiva ČEZ zajišťují firmě asi 2,5 % EBITDA. Prodej bulharských aktiv vylepší hotovostní pozici ČEZ a mohl by umožnit třeba i výplatu mimořádné dividendy," napsal Vaníček.
Generální ředitel Kofoly ČeskoSlovensko Daniel Buryš uvedl, že jsou akcie firmy podhodnocené minimálně o 30 %. Aetos, který ovládá 67,2 % akcií Kofoly, chce zůstat majoritním akcionářem, nicméně je připraven využít kapitálové trhy k financování další expanze. To ale není na pořadu dne. Firma přitom stále monitoruje veškeré akviziční cíle. Titul zakončil páteční obchodování o 0,7 % slabší než před týdnem
Od pondělí 24. června začnou platit nové váhy regionálního indexu CECE a indexu PX. Reálně změna vah proběhla během pátečního obchodování 21. června. Z firem obchodovaných v Praze se změny v rámci indexu CECE přímo týkají akcií Erste Group a CME. U Erste se snižuje parametr pro free float a celková váha Erste výrazně klesne (z 13,53 % asi na 12,06 %). U CME podobně jako předchozí tři kvartály dojde k drobnému zvýšení počtu akcií a následně i mírnému nárůstu váhy (z 0,45 % na 0,46 %). Erste Group zakončila týden slabší o 2 %, CME posílila o 0,7 %.
Výhled
Poslední týden prvního pololetí bude pro trhy významný především proto, že v jeho závěru (28.-29. června) v Ósace proběhne summit G20. V rámci něj by mělo dojít k setkání prezidentů USA a Číny. To by mohlo přinést posun ve vyjednáváních o vzájemném obchodu. Trh víceméně očekává, že by mohlo dojít k obnovení jednání o obchodních vztazích. Pokud se očekávání naplní, trh by se opět nastavil na budoucí pozitivní výsledek jednání. Možný je ale také opačný výsledek, který by mohl vyústit v uvalení dalších cel či jiných protiopatření, což by přineslo na trhy novou vlnu nervozity.
Po červnovém zasedání FOMC trh počítá s červencovým snížením dolarových úrokových sazeb, a bude i proto bedlivě naslouchat úternímu veřejnému projevu Jeromea Powella a guvernéra newyorského Fedu Johna Williamse.
"Fed již v úterý posadil akcie na pozitivní vlnu, ve středu splnil očekávání svou holubičí rétorikou a index S&P 500 hned ve čtvrtek dosáhl na nová maxima, a to za nadprůměrného objemu obchodů. Je na maximech a kulaté úrovni 2 950. Denní graf je v býčím nastavení, nabízí se další posun výše k 3 000. 20denní klouzavý průměr je na 2 855, kurz se od něj hodně vzdálil, a index by proto mohl testovat alespoň nejbližší support 2 900. Širší pásmo 2 800 až 2 950 je tedy v krátkodobém výhledu stále ve hře," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál. "Následující týden může být plný zvratů, na jeho konci čeká finanční svět na setkání Donalda Trumpa se Si Ťin-pchingem. Pak začínají prázdniny, pro trhy většinou poměrně klidné, pamatujeme ale i na turbulentní letní měsíce. Výsledková sezóna a nižší likvidita mohou trh posunout oběma směry."
Na konci června oznamuje hospodářské výsledky několik významných firem. Je například o NIKE, FedEx, Micron, Lennar nebo Accenture. Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí ale naplno začne až v červenci.
V rámci pražské burzy bude ostře sledovaná středeční valná hromada ČEZ, která bude mimo jiné schvalovat výši dividendy za rok 2018. Návrh managementu je 24 Kč na akcii (dividendový výnos 4,4%). Existuje i protinávrh od menšinového akcionáře (35 Kč na akcii), větší šanci na schválení má návrh managementu. Naposledy s nárokem na dividendu se cenné papíry ČEZ obchodují 28. června.
Makroekonomický kalendář v Americe slibuje řadu podstatných údajů. Po pondělních dílčích indexech aktivity z dílny Fedu to budou v úterý spotřebitelská důvěra a statistiky z realitního trhu. Ve středu jsou na řadě objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a obchodní bilance a ve čtvrtek pak údaj týdne, kterým je vývoj HDP. Na konci týdne budou sledované ještě údaje o osobních příjmech a výdajích a také index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.
Ani v Evropě nebude nouze o zajímavé statistiky. V pondělí vyjde německý podnikatelský index Ifo a ve středu tamní spotřebitelská důvěra. Ve čtvrtek bude nejvíce sledovaná německá inflace a indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry za celou eurozónu a v pátek se dozvíme, jak se vyvíjí evropská inflace a také britský hrubý domácí produkt.
V Česku zaujmou v pondělí spotřebitelská a podnikatelská důvěra a hlavně ve středu zasedání bankovní rady České národní banky, která by ale se sazbami hýbat neměla. "ČNB v červnu ponechá sazby beze změny," odhaduje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. V letošním roce podle něj bude pokračovat zpomalování ekonomiky a inflace. Za takové situace je podle Seidlera pro centrální banku nejlepší strategií vyčkat, jak se situace bude vyvíjet.
Na ostatních globálně významných trzích si zaslouží pozornost ve čtvrtek zisky průmyslových firem v Číně a japonské maloobchodní tržby, v pátek se pak o pozornost přihlásí japonský průmysl a nezaměstnanost a také kanadský hrubý domácí produkt.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Červnový index německé podnikatelské důvěry Ifo by již měl pomalu naznačovat stabilizaci nepříznivé situace, která panuje zejména v průmyslovém sektoru. Zatímco snižující se zásoby jsou povzbuzujícím faktorem, průmyslníky stále straší vyhrocená nálada mezi USA a jejich klíčovými obchodními partnery.
- Jednou z nejvýznamnějších geopolitických událostí týdne bude setkání amerického a čínského prezidenta na zasedání skupiny G20 v japonské Ósace. Velká očekávání nemáme, což platí i pro setkání klíčových představitelů EU. Ti budou dále jednat o obsazení klíčových pozic po nedávných volbách do Evropského parlamentu.
- Průzkum Evropské komise za červen by měl ukázat na pokračování zlepšujícího se trendu, který byl v květnu odstartován. Ukazatel by se měl dostat nad 0,4 standardní odchylky nad dlouhodobý průměr. Takový výsledek by měl být konzistentní s mezikvartálním růstem HDP o 0,4 % za 2Q2019.
- Inflace v eurozóně ale zůstane nízká, červnovou hodnotu předpokládáme na květnových 1,2 %. Mírné zrychleni zřejmě uvidíme u jádrové složky, což bude kompenzováno nižší dynamikou cen pohonných hmot.
- Podstatnou českou událostí týdne bude zasedání bankovní rady ČNB. Centrální bankéři budou hodnotit rizika stávající květnové prognózy. Zveřejněná domácí data ČNB vesměs pozitivně překvapila (inflace, vývoj mezd, HDP), proti tomu ale bude stát výrazně horší vnější prostředí. I když největší jestřábi v bankovní radě budou zřejmě opět hlasovat pro vyšší sazby, ty rozhodně nahoru nepůjdou. Celkové vyznění, jak je bude prezentovat guvernér Rusnok, očekáváme holubičí.