Burzovní kalendář (25. 11. - 29. 11. 2019)
|

Burzovní kalendář (25. 11. - 29. 11. 2019)

Den díkůvzdání zkrátí obchodní týden v USA. Výsledková sezóna končí, na pražské burze ji završí čísla pojišťovny VIG. Ani závěr listopadu na trzích nebude nudný.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl poměrně klidný, pokud jde o vývoj hlavních burzovních indexů. Zápis z posledního zasedání Fedu neodhalil nic výrazného oproti již zveřejněným informacím. Fed po posledním snížení sazeb zůstává relativně neutrální ohledně dalšího vývoje, je ale připraven zasáhnout v případě potřeby. Donald Trump se sešel s Jeromem Powellem, promluvili si o ekonomice a sazbách, a zatímco šéf centrální banky byl následně zdrženlivý, americký prezident opětovně kritizoval Fed za malou podporu americké ekonomiky.

Opět se také spekulovalo o obchodním sporu mezi USA a Čínou. První fáze dohody podle posledních informací nejspíše nebude uzavřena před koncem roku. Téma jednání o vzájemném obchodu bylo navíc okořeněno tím, že americký Senát schválil rezoluci týkající se Hongkongu, kde pokračují střety policie s demonstranty. Jiskření zmírnila v druhé polovině čínská strana, která vnímá dosavadní vyjednávání stále slibně a pozvala americkou delegaci na návštěvu do Číny.

Důležitým datem bude 15. prosinec, kdy by měla začít platit přísnější cla na část čínského zboží dováženého do USA. Vzhledem k probíhajícím jednáním lze očekávat, že dojde k jejich odložení. Jakákoli komplikace ovšem může vrátit jednání prakticky na začátek. Americké akciové indexy za týden odepsaly okolo půl procenta, podobně mírně ztrácely také akcie v západní Evropě.

Nejziskovější firma světa Saudi Aramco míří na burzu. Oficiálně se tak stane nejen nejziskovější, ale i největší veřejně obchodovanou společností na světě. Zatímco aktuálně vedoucí Apple se může chlubit hodnotou okolo 1,2 bilionu dolarů, v případě firmy stojící za 45 % HDP Saúdské Arábie půjde o 1,6-1,7 bilionu dolarů. S akciemi firmy se bude obchodovat od začátku prosince, a to pouze na místní burze Tadawul. Pokud se podaří upsat akcie na horní hraně očekávaného rozpětí, půjde o historicky největší IPO.

Již příští týden vstoupí na burzu, ovšem tu v Hongkongu, společnost Alibaba. S akciemi firmy je možné od roku 2014 obchodovat na americké burze, ale díky zmírnění pravidel v Hongkongu vstupuje i na "domácí půdu". Navzdory probíhajícím demonstracím ve městě tak dává najevo, že v hongkongský byznys nadále věří.

Odlišný názor má možná Petr Kellner. Se společníkem Jiřím Šmejcem odvolali plánovaný vstup společnosti Home Credit na hongkongskou burzu. Důvodů je více, tím hlavním jsou samozřejmě peníze. Nejasný vývoj obchodní války, demonstrace v Hongkongu, či (zasloužená?) nálepka lichvářů, to vše odrazuje potenciální investory a snižuje očekávanou hodnotu firmy.

Bill Gates má jiné starosti. Vystřídal Jeffa Bezose na pozici nejbohatšího člověka světa. Během života prodal akcie Microsoftu za několik desítek miliard dolarů (kvůli své nadaci), přesto jich podstatnou část nadále vlastní. Růst jejich ceny, za kterým stojí i nově uzavřený kontrakt s Pentagonem, pomohl Gatesovi na první místo.

Bezos ale řeší spíše předvánoční nákupní sezónu (kromě toho, že Amazon již stihl podat žalobu na Pentagon kvůli smlouvě s Microsoftem). V ní je zásadní rychlost doručení zásilek. Amazon proto utratí 1,5 miliardy dolarů, aby předplatitelům služby Prime zajistil doručení do jednoho dne. To je přitom jen začátek, do budoucna plánuje zásilky doručovat do 30 minut od objednání. To vše díky technologické flotile, která zahrnuje zásilkové drony, samořízená vozidla či robotické poslíčky.

Index pražské burzy PX za týden odepsal 0,2 %. Nejvíce posílily cenné papíry Komerční banky (+1,47 %), a to bez významných kurzotvorných informací. Technicky je ve hře překonání hladiny 800 Kč, která již několikrát zafungovala jako úroveň rezistence. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie VIG (-2,43 %), když se kurz před zveřejněním výsledků za uplynulé čtvrtletí dostal do blízkosti ročních maxim, což část investorů přimělo realizovat zisky.

Bývalý šéf Avastu (-1,52 %) Vincent Steckler prodal ve čtvrtek 18 milionů akcií firmy (zhruba 1,8 % akcií firmy jako celku) ve zrychleném úpisu. Podle Bloombergu byly akcie prodány po 430 GBp (128,1 Kč). Cena tak byla 3,2 % pod předchozí zavírací cenou 444 GBp. Zájem o prodávané akcie byl podle agentury převážně ve Spojeném království a USA.

Erste Group Bank (-0,4 %) zveřejnila střednědobý výhled svého hospodaření. Banka očekává v příštím roce návratnost vlastního kapitálu (ROTE) nad 10 %. Výnosy z poplatků by měly do roku 2024 dosáhnout 2,4 miliardy eur ročně a poměr nákladů a výnosů by měl ve stejném období klesnout na 55 %. "Výhled ziskovosti na příští rok je podle našeho názoru poměrně konzervativní, banka hranici 10 % výrazně překoná. Naopak výrazný očekávaný růst výnosů z poplatků je pro nás pozitivním překvapením," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Erste dále zmínila, že sleduje případnou možnost podání nabídky na koupi polské mBank.

ČEZ (+0,39 %) podepsal dohodu s australskou těžební společností European Metals Holdings, která společnosti zajišťuje opci na koupi 51% podílu ve společnosti Geomet. Geomet má od státu přednostní právo na těžbu lithia na Cínovci. Za zmíněný podíl by měl ČEZ zaplatit 34,06 milionu eur (zhruba 1,6 Kč na akcii). "Opce je platná do konce března příštího roku. Podle generálního ředitele Daniela Beneše dává společnosti více času na posouzení projektu," uvedl Vaníček. "Současná dohoda ani případný nákup podílu v Geometu by neměly mít výraznější dopad na hospodaření ČEZ, ale je otázka, jakou formou by probíhaly další případné investice do rozjezdu těžby a následného zpracování lithia, kde by již investice byly podstatně vyšší."

Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a Čínou zpevnily, v týdenním horizontu ale indexy klesly
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily. K růstu přispěly pozitivní komentáře z Washingtonu i Pekingu ohledně vyjednávané obchodní dohody. Vliv ale měla i zpráva o listopadovém zvýšení aktivity ve výrobě a ve službách v USA.
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním horizontu přišly zhruba o půl procenta
Evropské akciové trhy v pátek zpevnily, když investoři monitorovali smíšené signály týkající se obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou a vyhodnocovali také předběžné indexy nákupních manažerů, podle kterých se podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu téměř zastavila.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,76 % na 1 081,9 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,68 % na 846,40 Kč. Objem obchodů byl s 244 miliony korun podprůměrný. V týdenním horizontu pražská burza ztratila 0,2 %.

Výhled

Nový týden bude pro americké trhy zkrácený o čtvrteční Den díkůvzdání, v pátek pak bude zkrácené obchodování. Trh bude nadále sledovat především obchodní spor USA a Číny.

Z technického hlediska bude pro trhy zajímavé úterý, kdy dojde k převážení indexů MSCI. To vždy přináší zvýšený objem obchodů i vyšší volatilitu. Převážení se dotkne i akcií ČEZ, Komerční banky či Monety Money Bank. Kvůli vyššímu podílu čínských titulů v indexech MSCI dochází ke snížení vah ostatních zemí.

Na pražské burze zakončí ve středu výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí pojišťovna VIG. "Firma by měla vykázat čistý zisk bez minorit na úrovni 71 milionů eur (meziročně +1 %). Předpokládaný solidní růst v běžném hospodaření bude tlumen nižšími očekávanými výnosy z investic (relativní vysoká loňská srovnávací základna). Celkově očekáváme neutrální vyznění zprávy," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Ve světě výsledková sezóna také prakticky končí. V USA oznámí svá čísla například Hewlett Packard Enterprise, Best Buy, HP, Deere nebo Dollar Tree, v Evropě se přidají mimo jiné Immofinanz nebo E.ON a v Asii například Xiaomi.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 v důsledku týdenního poklesu o 0,33 % zmenšil odskok od svého 20denního klouzavého průměru (3 080). Pět obchodních dnů proběhlo v rozpětí 1,1 %, nová maxima v týdnu jen zvýraznila celkovou překoupenost trhu. Denní graf je stále v býčím nastavení. Nejbližší support je okolo 3 065 až 3 070, důležitá podpora je na předchozí rezistenci a maximech okolo 3 025 (2,4 % od aktuální hodnoty indexu)," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Růst indexu S&P 500 zpomalil. Negativní signály se objevují, ale střednědobý výhled je nadále spíše pozitivní. Faktory jako jednání o obchodní dohodě USA s Čínou, nepokoje v Hongkongu a další v příštím týdnu nejspíše budou zastíněny Dnem díkůvzdání a takzvaným černým pátkem, spotřebitelským slevovým svátkem. Aktivita na trhu by tak mohla být o něco nižší, jeden den bude americký trh zavřený úplně. Černý pátek navíc zahajuje tradičně býčí závěr roku, vzpomínka na loňský prosinec by ale měla vést investory k obezřetnosti," doplnil Košťál.

Z makroekonomických zpráv v USA zaujme nejvíce ve středu zpřesnění údajů o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí nebo objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. V Evropě budou sledované hned v pondělí indexy podnikatelské nálady Ifo v Německu. V České republice bude v pátek také zpřesněn údaj o vývoji ekonomiky, hned v pondělí ještě vyjdou indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Ve Spojených státech bude hlavním tématem týdne vyjednávání s Čínou o možné obchodní dohodě. Trhy stále věří ve zdárný konec jednání ještě v tomto roce, my ale tak optimističtí nejsme.
  • Z ekonomického kalendáře v USA zaujme jen druhý odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí a zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.
  • V Evropě bude ve středu jmenováno nové složení Evropské komise v čele s Ursulou von der Leyenovou.
  • Předstihový listopadový ukazatel Ifo pro Německo by měl vykázat další zlepšení. Průmyslová produkce sice zůstává slabá, začíná ale ukazovat známky oživení tažené klesajícími zásobami a vyššími exporty. Situace zůstává křehká, klesající nejistota ohledně brexitu a možného uvalení cel na dovoz automobilů do USA však pomáhají zlepšovat sentiment. Pro čtvrté čtvrtletí tak již očekáváme mírný nárůst oproti stagnaci v předchozím kvartálu.
  • V regionu vyjdou data z polského a maďarského trhu práce, která by měla potvrdit pokračující nedostatek volné pracovní síly. V Maďarsku i Polsku zůstává míra nezaměstnanosti na historických minimech. V závěru týdne se dozvíme detailní statistiku HDP všech zemí regionu. V Česku předpokládáme, že údaje potvrdí solidní kondici spotřeby domácností, která je stále hlavním tahounem ekonomiky. Na druhou stranu investice v podstatě stagnují.
Co musíte ráno vědět (23. září)
Co musíte ráno vědět (23. září)
00:00

Co musíte ráno vědět (23. září)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a ve Spojených státech, kolik akcií nabídne Česká zbrojovka Group v...
Musíte vědět
Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly,…
Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly,…
včera v 22:00

Americké akciové indexy přerušily ztrátovou sérii a v úterý vzrostly, expanzi táhl mimo jiné Amazon

Americké akcie zpevnily. Táhl je růst amerického internetového prodejce Amazon, který zastínil negativně působící...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Ralph Lauren omezí pracovní sílu o 15 %, posílí on-line byznys
včera v 21:25

Ralph Lauren omezí pracovní sílu o 15 %, posílí on-line byznys

Americká oděvní společnost Ralph Lauren do konce svého fiskálního roku, tedy do března 2021, celosvětově sníží svou...
Americké akcie Móda a design Koronavirus
Slovenská vláda zlepšila výhled ekonomiky na letošní rok
včera v 18:51

Slovenská vláda zlepšila výhled ekonomiky na letošní rok

Slovenská vláda v úterý zlepšila odhad letošního vývoje domácí ekonomiky. Aktualizovaná prognóza ministerstva financí...
Slovensko Hospodářský růst HDP
Fed: Stav ekonomiky USA se zlepšil, budoucnost je ale nejistá
včera v 18:13

Fed: Stav ekonomiky USA se zlepšil, budoucnost je ale nejistá

Ekonomika Spojených států vykazuje výrazné zlepšení od doby, kdy ji pandemie nemoci covid-19 stáhla do recese. Její...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Fed
Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen…
Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen…
včera v 18:00

Evropské akcie se oklepaly z pondělních propadů, umazaly ale jen malou část ztrát

Akcie na západoevropských trzích v úterý korigovaly ztráty, které nabraly na začátku týdne. Dařilo se těžařům ropy,...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší
včera v 16:59

Filip se shodl se Zemanem, že schodek rozpočtu bude vyšší

Schodek rozpočtu na rok 2021 bude podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa vyšší než 116 miliard korun, jak prezentovala o...
Česká ekonomika Rozpočet
Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla
Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla
včera v 16:50

Pražská burza v úterý po sérii předchozích poklesů vzrostla

Pražská burza po předchozích pěti dnech poklesů posílila. Index PX zpevnil o 0,72 % na 868,05 bodu. Vzhůru mu pomohly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii
včera v 16:16

Huawei bude pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců v Austrálii

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies hodlá pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců a...
Austrálie Čína Technologie
Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu
včera v 16:05

Spotřebitelská důvěra v eurozóně ožívá pomalu

Spotřebitelská důvěra v eurozóně se v září opět mírně zvýšila. Index důvěry vzrostl ze srpnových -14,7 bodu na -13,9...
Eurozóna Spotřebitelská důvěra Evropská ekonomika
Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání
včera v 16:00

Růst prodejů starších domů v USA splnil očekávání

Prodeje starších domů ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně vzrostly o 2,4 % na celoročně přepočítané tempo 6...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Americký realitní trh
Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos
včera v 15:17

Facebook pohrozil omezením služeb, když po volbách nastane chaos

Společnost Facebook přikročí k rozhodným a mimořádným opatřením, jimiž omezí sdělování obsahu na své platformě, pokud...
Spojené státy americké (USA) Volby Facebook
Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů
včera v 15:03

Experti: ČR potřebuje obchodní cesty do Německa, nejlépe bez testů

Česká republika potřebuje, aby obchodní cesty do Německa mohly pokračovat bez větších omezení, nejlépe aby se na ně...
Česká republika Německo Koronavirus
Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst
včera v 14:35

Provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 míst

Britský provozovatel hotelů a restaurací Whitbread zruší až 6 000 pracovních míst, což odpovídá 18 procentům jeho...
Koronavirus Turismus a cestovní ruch Spojené království
MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky
včera v 14:19

MF a MPSV se nedohodla na výdajích na sociální služby a přídavky

Ministryně financí Alena Schillerová a práce Jana Maláčová se v úterý nedohodly na podobě rozpočtu resortu práce na...
Česká ekonomika
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny
včera v 14:00

Maďarská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny

Maďarská centrální banka na svém zářijovém zasedání podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny. Depozitní...
Maďarsko Centrální banky Úrokové sazby
Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA
včera v 13:24

Tisk: Peking zřejmě neschválí dohodu o aplikaci TikTok v USA

Peking pravděpodobně neschválí "nespravedlivou" dohodu čínské společnosti ByteDance s americkými podniky Oracle a...
Čína Spojené státy americké (USA) Sociální sítě