Burzovní kalendář (25. 11. - 29. 11. 2019)
|

Burzovní kalendář (25. 11. - 29. 11. 2019)

Den díkůvzdání zkrátí obchodní týden v USA. Výsledková sezóna končí, na pražské burze ji završí čísla pojišťovny VIG. Ani závěr listopadu na trzích nebude nudný.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl poměrně klidný, pokud jde o vývoj hlavních burzovních indexů. Zápis z posledního zasedání Fedu neodhalil nic výrazného oproti již zveřejněným informacím. Fed po posledním snížení sazeb zůstává relativně neutrální ohledně dalšího vývoje, je ale připraven zasáhnout v případě potřeby. Donald Trump se sešel s Jeromem Powellem, promluvili si o ekonomice a sazbách, a zatímco šéf centrální banky byl následně zdrženlivý, americký prezident opětovně kritizoval Fed za malou podporu americké ekonomiky.

Opět se také spekulovalo o obchodním sporu mezi USA a Čínou. První fáze dohody podle posledních informací nejspíše nebude uzavřena před koncem roku. Téma jednání o vzájemném obchodu bylo navíc okořeněno tím, že americký Senát schválil rezoluci týkající se Hongkongu, kde pokračují střety policie s demonstranty. Jiskření zmírnila v druhé polovině čínská strana, která vnímá dosavadní vyjednávání stále slibně a pozvala americkou delegaci na návštěvu do Číny.

Důležitým datem bude 15. prosinec, kdy by měla začít platit přísnější cla na část čínského zboží dováženého do USA. Vzhledem k probíhajícím jednáním lze očekávat, že dojde k jejich odložení. Jakákoli komplikace ovšem může vrátit jednání prakticky na začátek. Americké akciové indexy za týden odepsaly okolo půl procenta, podobně mírně ztrácely také akcie v západní Evropě.

Nejziskovější firma světa Saudi Aramco míří na burzu. Oficiálně se tak stane nejen nejziskovější, ale i největší veřejně obchodovanou společností na světě. Zatímco aktuálně vedoucí Apple se může chlubit hodnotou okolo 1,2 bilionu dolarů, v případě firmy stojící za 45 % HDP Saúdské Arábie půjde o 1,6-1,7 bilionu dolarů. S akciemi firmy se bude obchodovat od začátku prosince, a to pouze na místní burze Tadawul. Pokud se podaří upsat akcie na horní hraně očekávaného rozpětí, půjde o historicky největší IPO.

Již příští týden vstoupí na burzu, ovšem tu v Hongkongu, společnost Alibaba. S akciemi firmy je možné od roku 2014 obchodovat na americké burze, ale díky zmírnění pravidel v Hongkongu vstupuje i na "domácí půdu". Navzdory probíhajícím demonstracím ve městě tak dává najevo, že v hongkongský byznys nadále věří.

Odlišný názor má možná Petr Kellner. Se společníkem Jiřím Šmejcem odvolali plánovaný vstup společnosti Home Credit na hongkongskou burzu. Důvodů je více, tím hlavním jsou samozřejmě peníze. Nejasný vývoj obchodní války, demonstrace v Hongkongu, či (zasloužená?) nálepka lichvářů, to vše odrazuje potenciální investory a snižuje očekávanou hodnotu firmy.

Bill Gates má jiné starosti. Vystřídal Jeffa Bezose na pozici nejbohatšího člověka světa. Během života prodal akcie Microsoftu za několik desítek miliard dolarů (kvůli své nadaci), přesto jich podstatnou část nadále vlastní. Růst jejich ceny, za kterým stojí i nově uzavřený kontrakt s Pentagonem, pomohl Gatesovi na první místo.

Bezos ale řeší spíše předvánoční nákupní sezónu (kromě toho, že Amazon již stihl podat žalobu na Pentagon kvůli smlouvě s Microsoftem). V ní je zásadní rychlost doručení zásilek. Amazon proto utratí 1,5 miliardy dolarů, aby předplatitelům služby Prime zajistil doručení do jednoho dne. To je přitom jen začátek, do budoucna plánuje zásilky doručovat do 30 minut od objednání. To vše díky technologické flotile, která zahrnuje zásilkové drony, samořízená vozidla či robotické poslíčky.

Index pražské burzy PX za týden odepsal 0,2 %. Nejvíce posílily cenné papíry Komerční banky (+1,47 %), a to bez významných kurzotvorných informací. Technicky je ve hře překonání hladiny 800 Kč, která již několikrát zafungovala jako úroveň rezistence. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie VIG (-2,43 %), když se kurz před zveřejněním výsledků za uplynulé čtvrtletí dostal do blízkosti ročních maxim, což část investorů přimělo realizovat zisky.

Bývalý šéf Avastu (-1,52 %) Vincent Steckler prodal ve čtvrtek 18 milionů akcií firmy (zhruba 1,8 % akcií firmy jako celku) ve zrychleném úpisu. Podle Bloombergu byly akcie prodány po 430 GBp (128,1 Kč). Cena tak byla 3,2 % pod předchozí zavírací cenou 444 GBp. Zájem o prodávané akcie byl podle agentury převážně ve Spojeném království a USA.

Erste Group Bank (-0,4 %) zveřejnila střednědobý výhled svého hospodaření. Banka očekává v příštím roce návratnost vlastního kapitálu (ROTE) nad 10 %. Výnosy z poplatků by měly do roku 2024 dosáhnout 2,4 miliardy eur ročně a poměr nákladů a výnosů by měl ve stejném období klesnout na 55 %. "Výhled ziskovosti na příští rok je podle našeho názoru poměrně konzervativní, banka hranici 10 % výrazně překoná. Naopak výrazný očekávaný růst výnosů z poplatků je pro nás pozitivním překvapením," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Erste dále zmínila, že sleduje případnou možnost podání nabídky na koupi polské mBank.

ČEZ (+0,39 %) podepsal dohodu s australskou těžební společností European Metals Holdings, která společnosti zajišťuje opci na koupi 51% podílu ve společnosti Geomet. Geomet má od státu přednostní právo na těžbu lithia na Cínovci. Za zmíněný podíl by měl ČEZ zaplatit 34,06 milionu eur (zhruba 1,6 Kč na akcii). "Opce je platná do konce března příštího roku. Podle generálního ředitele Daniela Beneše dává společnosti více času na posouzení projektu," uvedl Vaníček. "Současná dohoda ani případný nákup podílu v Geometu by neměly mít výraznější dopad na hospodaření ČEZ, ale je otázka, jakou formou by probíhaly další případné investice do rozjezdu těžby a následného zpracování lithia, kde by již investice byly podstatně vyšší."

Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a Čínou zpevnily, v týdenním horizontu ale indexy klesly
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily. K růstu přispěly pozitivní komentáře z Washingtonu i Pekingu ohledně vyjednávané obchodní dohody. Vliv ale měla i zpráva o listopadovém zvýšení aktivity ve výrobě a ve službách v USA.
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním horizontu přišly zhruba o půl procenta
Evropské akciové trhy v pátek zpevnily, když investoři monitorovali smíšené signály týkající se obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou a vyhodnocovali také předběžné indexy nákupních manažerů, podle kterých se podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu téměř zastavila.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,76 % na 1 081,9 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,68 % na 846,40 Kč. Objem obchodů byl s 244 miliony korun podprůměrný. V týdenním horizontu pražská burza ztratila 0,2 %.

Výhled

Nový týden bude pro americké trhy zkrácený o čtvrteční Den díkůvzdání, v pátek pak bude zkrácené obchodování. Trh bude nadále sledovat především obchodní spor USA a Číny.

Z technického hlediska bude pro trhy zajímavé úterý, kdy dojde k převážení indexů MSCI. To vždy přináší zvýšený objem obchodů i vyšší volatilitu. Převážení se dotkne i akcií ČEZ, Komerční banky či Monety Money Bank. Kvůli vyššímu podílu čínských titulů v indexech MSCI dochází ke snížení vah ostatních zemí.

Na pražské burze zakončí ve středu výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí pojišťovna VIG. "Firma by měla vykázat čistý zisk bez minorit na úrovni 71 milionů eur (meziročně +1 %). Předpokládaný solidní růst v běžném hospodaření bude tlumen nižšími očekávanými výnosy z investic (relativní vysoká loňská srovnávací základna). Celkově očekáváme neutrální vyznění zprávy," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Ve světě výsledková sezóna také prakticky končí. V USA oznámí svá čísla například Hewlett Packard Enterprise, Best Buy, HP, Deere nebo Dollar Tree, v Evropě se přidají mimo jiné Immofinanz nebo E.ON a v Asii například Xiaomi.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 v důsledku týdenního poklesu o 0,33 % zmenšil odskok od svého 20denního klouzavého průměru (3 080). Pět obchodních dnů proběhlo v rozpětí 1,1 %, nová maxima v týdnu jen zvýraznila celkovou překoupenost trhu. Denní graf je stále v býčím nastavení. Nejbližší support je okolo 3 065 až 3 070, důležitá podpora je na předchozí rezistenci a maximech okolo 3 025 (2,4 % od aktuální hodnoty indexu)," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Růst indexu S&P 500 zpomalil. Negativní signály se objevují, ale střednědobý výhled je nadále spíše pozitivní. Faktory jako jednání o obchodní dohodě USA s Čínou, nepokoje v Hongkongu a další v příštím týdnu nejspíše budou zastíněny Dnem díkůvzdání a takzvaným černým pátkem, spotřebitelským slevovým svátkem. Aktivita na trhu by tak mohla být o něco nižší, jeden den bude americký trh zavřený úplně. Černý pátek navíc zahajuje tradičně býčí závěr roku, vzpomínka na loňský prosinec by ale měla vést investory k obezřetnosti," doplnil Košťál.

Z makroekonomických zpráv v USA zaujme nejvíce ve středu zpřesnění údajů o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí nebo objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. V Evropě budou sledované hned v pondělí indexy podnikatelské nálady Ifo v Německu. V České republice bude v pátek také zpřesněn údaj o vývoji ekonomiky, hned v pondělí ještě vyjdou indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Ve Spojených státech bude hlavním tématem týdne vyjednávání s Čínou o možné obchodní dohodě. Trhy stále věří ve zdárný konec jednání ještě v tomto roce, my ale tak optimističtí nejsme.
  • Z ekonomického kalendáře v USA zaujme jen druhý odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí a zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.
  • V Evropě bude ve středu jmenováno nové složení Evropské komise v čele s Ursulou von der Leyenovou.
  • Předstihový listopadový ukazatel Ifo pro Německo by měl vykázat další zlepšení. Průmyslová produkce sice zůstává slabá, začíná ale ukazovat známky oživení tažené klesajícími zásobami a vyššími exporty. Situace zůstává křehká, klesající nejistota ohledně brexitu a možného uvalení cel na dovoz automobilů do USA však pomáhají zlepšovat sentiment. Pro čtvrté čtvrtletí tak již očekáváme mírný nárůst oproti stagnaci v předchozím kvartálu.
  • V regionu vyjdou data z polského a maďarského trhu práce, která by měla potvrdit pokračující nedostatek volné pracovní síly. V Maďarsku i Polsku zůstává míra nezaměstnanosti na historických minimech. V závěru týdne se dozvíme detailní statistiku HDP všech zemí regionu. V Česku předpokládáme, že údaje potvrdí solidní kondici spotřeby domácností, která je stále hlavním tahounem ekonomiky. Na druhou stranu investice v podstatě stagnují.
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl
včera v 22:30

Americké akcie v pátek uzavřely téměř beze změny, dolarový index klesl

Akcie ve Spojených státech v pátek v reakci na zprávu, že Peking a Washington dojednaly první fázi obchodní dohody,...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu
včera v 22:12

Italská banka Popolare di Bari byla umístěna pod zvláštní správu

Italská centrální banka umístila kvůli rostoucím kapitálovým ztrátám pod zvláštní správu družstevní banku Popolare di...
Itálie Evropské banky
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden…
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek díky obchodní dohodě zpevnily, za celý týden stouply zhruba o procento

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování výrazně v plusu, když je nahoru poslalo oznámení, že Spojené...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli
včera v 17:40

Účastníci konference OSN o klimatu se zatím nedohodli

Navzdory tomu, že v pátek má v Madridu skončit dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu (COP25), ještě odpoledne...
Světová ekonomika Ekologie a životní prostředí Politika
Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země
včera v 17:23

Světová banka získá rekordních 82 miliard dolarů pro chudé země

Světová banka dostala příslib rekordních 82 miliard dolarů na podporu nejchudších států světa. V příštích třech...
Chudoba Banky
Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy
včera v 17:05

Alitalia zrušila kvůli stávce přes 350 letů, i jeden do Prahy

Italská letecká společnost Alitalia v pátek kvůli jednodenní stávce svých zaměstnanců zrušila přes 350 letů, včetně...
Itálie Doprava Odbory
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek mírně stoupla, za celý týden si připsala 0,2 %

Pražská burza v pátek posílila, index PX vzrostl o 0,15 % na 1 093,41 bodu a v týdenním horizontu si připsal 0,2 %....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy
včera v 16:42

Čína potvrdila uzavření první fáze obchodní dohody se Spojenými státy

Čínští představitelé v pátek potvrdili, že se s americkými protějšky dohodli na textu první fáze obchodní dohody,...
Spojené státy americké (USA) Čína Politika
EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti
včera v 16:23

EU: Obchodní dohoda s Londýnem musí vyvážit práva a povinnosti

Partnerství Evropské unie s Británií po brexitu musí být založené za rovnováze práv a povinností a zajišťovat rovné...
Evropská unie Spojené království Politika
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil
včera v 15:22

Růst odbytu koncernu Volkswagen v listopadu zpomalil

Německý automobilový koncern Volkswagen v listopadu meziročně zvýšil odbyt o 5,1 procenta na 988 800 vozů. Tempo jeho...
Volkswagen Auta Evropské akcie
Ze světa investičních doporučení (13. prosince)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (13. prosince)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně…
včera v 14:45

USA: Indexy dovozních a vývozních cen se v listopadu meziročně snížily o 1,3 %

Americký index dovozních cen se v listopadu meziročně snížil o 1,3 % po poklesu o 3 % v říjnu (odhad: -3,3 %). Index...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Mezinárodní obchod
USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta
včera v 14:30

USA: Maloobchodní tržby v listopadu stouply o 0,2 procenta

Američtí maloobchodníci utržili v listopadu o 0,2 procenta více než v říjnu. Analytici odhadovali růst o 0,5 %....
Americká ekonomika Maloobchod Tržby
Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci
včera v 14:01

Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů korejskou konkurenci

Německá internetová služba pro rozvoz jídla Delivery Hero koupí za čtyři miliardy dolarů konkurenční jihokorejskou...
Fúze a akvizice Jižní Korea Německo
Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun
včera v 13:40

Prezident Zeman podepsal rozpočet se schodkem 40 miliard korun

Prezident Miloš Zeman v pátek podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 40 miliard korun, což je stejně jako...
Česká republika Rozpočet
ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč
včera v 13:19

ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 7,7 miliardy na 70,4 miliardy Kč

Bankám a spořitelnám v Česku za tři čtvrtletí 2019 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 7,74 miliardy Kč na 70,35...
ČNB Banky Evropské banky
Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel
včera v 12:59

Firmy výsledek voleb v Británii vítají, klíčová bude podoba cel

Pro český byznys znamená podle oslovených expertů výsledek britských parlamentních voleb konec nejistoty a dobrou...
Spojené království Evropská unie Politika
Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok
včera v 12:40

Ruská centrální banka letos popáté snížila klíčový úrok

Ruská centrální banka v pátek snížila klíčovou úrokovou sazbu na 6,25 z 6,5 procenta. Půjčování peněz letos zlevnila...
Rusko Centrální banky