Burzovní kalendář (25. 11. - 29. 11. 2019)
|

Burzovní kalendář (25. 11. - 29. 11. 2019)

Den díkůvzdání zkrátí obchodní týden v USA. Výsledková sezóna končí, na pražské burze ji završí čísla pojišťovny VIG. Ani závěr listopadu na trzích nebude nudný.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden byl poměrně klidný, pokud jde o vývoj hlavních burzovních indexů. Zápis z posledního zasedání Fedu neodhalil nic výrazného oproti již zveřejněným informacím. Fed po posledním snížení sazeb zůstává relativně neutrální ohledně dalšího vývoje, je ale připraven zasáhnout v případě potřeby. Donald Trump se sešel s Jeromem Powellem, promluvili si o ekonomice a sazbách, a zatímco šéf centrální banky byl následně zdrženlivý, americký prezident opětovně kritizoval Fed za malou podporu americké ekonomiky.

Opět se také spekulovalo o obchodním sporu mezi USA a Čínou. První fáze dohody podle posledních informací nejspíše nebude uzavřena před koncem roku. Téma jednání o vzájemném obchodu bylo navíc okořeněno tím, že americký Senát schválil rezoluci týkající se Hongkongu, kde pokračují střety policie s demonstranty. Jiskření zmírnila v druhé polovině čínská strana, která vnímá dosavadní vyjednávání stále slibně a pozvala americkou delegaci na návštěvu do Číny.

Důležitým datem bude 15. prosinec, kdy by měla začít platit přísnější cla na část čínského zboží dováženého do USA. Vzhledem k probíhajícím jednáním lze očekávat, že dojde k jejich odložení. Jakákoli komplikace ovšem může vrátit jednání prakticky na začátek. Americké akciové indexy za týden odepsaly okolo půl procenta, podobně mírně ztrácely také akcie v západní Evropě.

Nejziskovější firma světa Saudi Aramco míří na burzu. Oficiálně se tak stane nejen nejziskovější, ale i největší veřejně obchodovanou společností na světě. Zatímco aktuálně vedoucí Apple se může chlubit hodnotou okolo 1,2 bilionu dolarů, v případě firmy stojící za 45 % HDP Saúdské Arábie půjde o 1,6-1,7 bilionu dolarů. S akciemi firmy se bude obchodovat od začátku prosince, a to pouze na místní burze Tadawul. Pokud se podaří upsat akcie na horní hraně očekávaného rozpětí, půjde o historicky největší IPO.

Již příští týden vstoupí na burzu, ovšem tu v Hongkongu, společnost Alibaba. S akciemi firmy je možné od roku 2014 obchodovat na americké burze, ale díky zmírnění pravidel v Hongkongu vstupuje i na "domácí půdu". Navzdory probíhajícím demonstracím ve městě tak dává najevo, že v hongkongský byznys nadále věří.

Odlišný názor má možná Petr Kellner. Se společníkem Jiřím Šmejcem odvolali plánovaný vstup společnosti Home Credit na hongkongskou burzu. Důvodů je více, tím hlavním jsou samozřejmě peníze. Nejasný vývoj obchodní války, demonstrace v Hongkongu, či (zasloužená?) nálepka lichvářů, to vše odrazuje potenciální investory a snižuje očekávanou hodnotu firmy.

Bill Gates má jiné starosti. Vystřídal Jeffa Bezose na pozici nejbohatšího člověka světa. Během života prodal akcie Microsoftu za několik desítek miliard dolarů (kvůli své nadaci), přesto jich podstatnou část nadále vlastní. Růst jejich ceny, za kterým stojí i nově uzavřený kontrakt s Pentagonem, pomohl Gatesovi na první místo.

Bezos ale řeší spíše předvánoční nákupní sezónu (kromě toho, že Amazon již stihl podat žalobu na Pentagon kvůli smlouvě s Microsoftem). V ní je zásadní rychlost doručení zásilek. Amazon proto utratí 1,5 miliardy dolarů, aby předplatitelům služby Prime zajistil doručení do jednoho dne. To je přitom jen začátek, do budoucna plánuje zásilky doručovat do 30 minut od objednání. To vše díky technologické flotile, která zahrnuje zásilkové drony, samořízená vozidla či robotické poslíčky.

Index pražské burzy PX za týden odepsal 0,2 %. Nejvíce posílily cenné papíry Komerční banky (+1,47 %), a to bez významných kurzotvorných informací. Technicky je ve hře překonání hladiny 800 Kč, která již několikrát zafungovala jako úroveň rezistence. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie VIG (-2,43 %), když se kurz před zveřejněním výsledků za uplynulé čtvrtletí dostal do blízkosti ročních maxim, což část investorů přimělo realizovat zisky.

Bývalý šéf Avastu (-1,52 %) Vincent Steckler prodal ve čtvrtek 18 milionů akcií firmy (zhruba 1,8 % akcií firmy jako celku) ve zrychleném úpisu. Podle Bloombergu byly akcie prodány po 430 GBp (128,1 Kč). Cena tak byla 3,2 % pod předchozí zavírací cenou 444 GBp. Zájem o prodávané akcie byl podle agentury převážně ve Spojeném království a USA.

Erste Group Bank (-0,4 %) zveřejnila střednědobý výhled svého hospodaření. Banka očekává v příštím roce návratnost vlastního kapitálu (ROTE) nad 10 %. Výnosy z poplatků by měly do roku 2024 dosáhnout 2,4 miliardy eur ročně a poměr nákladů a výnosů by měl ve stejném období klesnout na 55 %. "Výhled ziskovosti na příští rok je podle našeho názoru poměrně konzervativní, banka hranici 10 % výrazně překoná. Naopak výrazný očekávaný růst výnosů z poplatků je pro nás pozitivním překvapením," napsal analytik Milan Vaníček z J&T Banky. Erste dále zmínila, že sleduje případnou možnost podání nabídky na koupi polské mBank.

ČEZ (+0,39 %) podepsal dohodu s australskou těžební společností European Metals Holdings, která společnosti zajišťuje opci na koupi 51% podílu ve společnosti Geomet. Geomet má od státu přednostní právo na těžbu lithia na Cínovci. Za zmíněný podíl by měl ČEZ zaplatit 34,06 milionu eur (zhruba 1,6 Kč na akcii). "Opce je platná do konce března příštího roku. Podle generálního ředitele Daniela Beneše dává společnosti více času na posouzení projektu," uvedl Vaníček. "Současná dohoda ani případný nákup podílu v Geometu by neměly mít výraznější dopad na hospodaření ČEZ, ale je otázka, jakou formou by probíhaly další případné investice do rozjezdu těžby a následného zpracování lithia, kde by již investice byly podstatně vyšší."

Americké akcie v pátek díky vývoji kolem obchodní dohody mezi USA a Čínou zpevnily, v týdenním horizontu ale indexy klesly
Akcie ve Spojených státech v pátek posílily. K růstu přispěly pozitivní komentáře z Washingtonu i Pekingu ohledně vyjednávané obchodní dohody. Vliv ale měla i zpráva o listopadovém zvýšení aktivity ve výrobě a ve službách v USA.
Evropské akcie zakončily páteční obchodování v plusu, v týdenním horizontu přišly zhruba o půl procenta
Evropské akciové trhy v pátek zpevnily, když investoři monitorovali smíšené signály týkající se obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou a vyhodnocovali také předběžné indexy nákupních manažerů, podle kterých se podnikatelská aktivita v eurozóně v listopadu téměř zastavila.
Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden přišla o 0,2 %
Pražská burza zakončila páteční obchodování v zelených číslech, index PX vzrostl o 0,76 % na 1 081,9 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Erste Group Bank, které zdražily o 1,68 % na 846,40 Kč. Objem obchodů byl s 244 miliony korun podprůměrný. V týdenním horizontu pražská burza ztratila 0,2 %.

Výhled

Nový týden bude pro americké trhy zkrácený o čtvrteční Den díkůvzdání, v pátek pak bude zkrácené obchodování. Trh bude nadále sledovat především obchodní spor USA a Číny.

Z technického hlediska bude pro trhy zajímavé úterý, kdy dojde k převážení indexů MSCI. To vždy přináší zvýšený objem obchodů i vyšší volatilitu. Převážení se dotkne i akcií ČEZ, Komerční banky či Monety Money Bank. Kvůli vyššímu podílu čínských titulů v indexech MSCI dochází ke snížení vah ostatních zemí.

Na pražské burze zakončí ve středu výsledkovou sezónu za třetí čtvrtletí pojišťovna VIG. "Firma by měla vykázat čistý zisk bez minorit na úrovni 71 milionů eur (meziročně +1 %). Předpokládaný solidní růst v běžném hospodaření bude tlumen nižšími očekávanými výnosy z investic (relativní vysoká loňská srovnávací základna). Celkově očekáváme neutrální vyznění zprávy," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Ve světě výsledková sezóna také prakticky končí. V USA oznámí svá čísla například Hewlett Packard Enterprise, Best Buy, HP, Deere nebo Dollar Tree, v Evropě se přidají mimo jiné Immofinanz nebo E.ON a v Asii například Xiaomi.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Index S&P 500 v důsledku týdenního poklesu o 0,33 % zmenšil odskok od svého 20denního klouzavého průměru (3 080). Pět obchodních dnů proběhlo v rozpětí 1,1 %, nová maxima v týdnu jen zvýraznila celkovou překoupenost trhu. Denní graf je stále v býčím nastavení. Nejbližší support je okolo 3 065 až 3 070, důležitá podpora je na předchozí rezistenci a maximech okolo 3 025 (2,4 % od aktuální hodnoty indexu)," napsal v technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Růst indexu S&P 500 zpomalil. Negativní signály se objevují, ale střednědobý výhled je nadále spíše pozitivní. Faktory jako jednání o obchodní dohodě USA s Čínou, nepokoje v Hongkongu a další v příštím týdnu nejspíše budou zastíněny Dnem díkůvzdání a takzvaným černým pátkem, spotřebitelským slevovým svátkem. Aktivita na trhu by tak mohla být o něco nižší, jeden den bude americký trh zavřený úplně. Černý pátek navíc zahajuje tradičně býčí závěr roku, vzpomínka na loňský prosinec by ale měla vést investory k obezřetnosti," doplnil Košťál.

Z makroekonomických zpráv v USA zaujme nejvíce ve středu zpřesnění údajů o vývoji HDP ve třetím čtvrtletí nebo objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. V Evropě budou sledované hned v pondělí indexy podnikatelské nálady Ifo v Německu. V České republice bude v pátek také zpřesněn údaj o vývoji ekonomiky, hned v pondělí ještě vyjdou indexy podnikatelské a spotřebitelské důvěry.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Ve Spojených státech bude hlavním tématem týdne vyjednávání s Čínou o možné obchodní dohodě. Trhy stále věří ve zdárný konec jednání ještě v tomto roce, my ale tak optimističtí nejsme.
  • Z ekonomického kalendáře v USA zaujme jen druhý odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí a zpráva o objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby.
  • V Evropě bude ve středu jmenováno nové složení Evropské komise v čele s Ursulou von der Leyenovou.
  • Předstihový listopadový ukazatel Ifo pro Německo by měl vykázat další zlepšení. Průmyslová produkce sice zůstává slabá, začíná ale ukazovat známky oživení tažené klesajícími zásobami a vyššími exporty. Situace zůstává křehká, klesající nejistota ohledně brexitu a možného uvalení cel na dovoz automobilů do USA však pomáhají zlepšovat sentiment. Pro čtvrté čtvrtletí tak již očekáváme mírný nárůst oproti stagnaci v předchozím kvartálu.
  • V regionu vyjdou data z polského a maďarského trhu práce, která by měla potvrdit pokračující nedostatek volné pracovní síly. V Maďarsku i Polsku zůstává míra nezaměstnanosti na historických minimech. V závěru týdne se dozvíme detailní statistiku HDP všech zemí regionu. V Česku předpokládáme, že údaje potvrdí solidní kondici spotřeby domácností, která je stále hlavním tahounem ekonomiky. Na druhou stranu investice v podstatě stagnují.
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
Co musíte ráno vědět (27. ledna)
před hodinou

Co musíte ráno vědět (27. ledna)

Jak zakončily uplynulý týden akcie v Evropě a v USA, o kom se nelichotivě vyjádřil George Soros a jaké "tajemství"...
Musíte vědět
Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos
včera v 14:21

Faltýnek: Digitální daň by mohla začít platit ještě letos

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v...
Daně Internet Česká republika
Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek
včera v 12:41

Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká...
Daně Česká republika Nemovitosti
OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do…
včera v 12:14

OECD by měla návrhy na provedení důchodové reformy v Česku dodat do konce července

Odborníci Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) by měli dodat vládě své návrhy na provedení...
Důchody Česká republika
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
včera v 11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem je konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
včera v 09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl…
25. 1. 2020 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval první zkušební let, ve vzduchu byl zhruba čtyři hodiny

Nový dálkový letoun 777X americké společnost Boeing v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
25. 1. 2020 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
25. 1. 2020 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
25. 1. 2020 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
25. 1. 2020 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden se indexy na směru neshodly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)