Burzovní kalendář (25. 5. - 29. 5. 2020)
|

Burzovní kalendář (25. 5. - 29. 5. 2020)

I na května budou investoři pozorně sledovat veškeré nové zprávy o pokroku ve vývoji vakcín a léků na COVID-19 a reagovat na informace o otevírání ekonomik. Hospodářské výsledky firem jsou nyní již na okraji zájmu, podstatnější mohou být makrodata v čele s HDP USA nebo Německa.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Předposlední květnový týden investoři zaměřovali pozornost na epidemiologický vývoj a na rozvolňování preventivních opatření spojených s nemocí COVID-19, opětovné jiskření mezi USA a Čínou, dění kolem Hongkongu a také končící výsledkovou sezónu.

Poslední epidemiologická čísla se v Evropě ve sledovaných státech vyvíjela povětšinou příznivě, v USA koncem týdne došlo k zakolísání v trendu poklesu počtu nově nakažených. Na začátku týdne trhy nadchly informace o tom, že vakcína vyvíjená společností Moderna obstála v prvních testech. Dobrovolníci si po její aplikaci vytvořili potřebné protilátky proti nemoci COVID-19. Pokud by šlo vše dobře dále, veřejnosti by mohla být látka dostupná na začátku příštího roku. Hned v úterý byl optimismus přibrzděn pochybnostmi části vědecké obce.

Dalším významným pozitivním impulzem pro trhy byla vyjádření šéfa americké centrální banky Jeromea Powella. Ten prohlásil, že nečeká další Velkou depresi, a ujistil, že Fed má nadále dostatek měnověpolitických nástrojů na podporu ekonomiky. V té přitom již dochází k bankrotům firem, jak na konci týdne ilustrovala žádost o ochranu před věřiteli ze strany autopůjčovny Hertz.

Šéf Fedu: K plnému zotavení ekonomiky bude asi nutná vakcína proti koronaviru
K tomu, aby se americká ekonomika plně zotavila z dopadů pandemie, bude zřejmě nutná vakcína proti koronaviru. V pořadu Face the Nation televizní sítě CBS to v neděli řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Je tedy podle něj pravděpodobné, že proces zotavení se protáhne hluboko do příštího roku.

Během týdne se ovšem také připomněly neshody USA a Číny. Aktuálně jde především o původ a (podle USA) chabé informování světa o koronaviru ze strany Číny. V rámci USA se pak v legislativním procesu posunul zákon, který zpřísňuje pravidla pro veřejně obchodované zahraniční společnosti, který je (nikoli úplně otevřeně) reakcí na nedávné problémy některých čínských firem (například Luckin Coffee). "V praxi by zákon nastavoval pro čínské společnosti na americké burze stejné podmínky jako pro americké firmy. Jednou z nich je i nutnost doložit, že nejsou pod kontrolou zahraniční vlády, což by pro ně byl v mnoha případech problém," uvedli k tomu analytici z WOOD & Company.

Čínský vyhledávač Baidu zvažuje odchod z burzy Nasdaq
Provozovatel největšího čínského internetového vyhledávače Baidu zvažuje odchod z americké burzy Nasdaq. Své akcie by mohl nabídnout blíže domovu. Starosti mu dělá rostoucí napětí mezi Čínou a Spojenými státy a plány Washingtonu na zpřísnění burzovních pravidel. S odkazem na své zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Trh je také ostražitý v případě návrhu nového čínského zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu. Důvodem jsou obavy z dalších demonstrací. Plán Číny zavést v Hongkongu zmíněný zákon přitom podle bankéřů může z této finanční metropole vyhnat kapitál a talenty.

Mezinárodní instituce dále zhoršují prognózy vývoje globální ekonomiky. "Bude trvat mnohem déle, než světové hospodářství plně ožije ze šoku způsobeného koronavirem," uvedla například výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. Fond tak zřejmě také sníží výhled vývoje HDP pro letošní i příští rok.

Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká v příštích týdnech a měsících tvrdé vyjednávání o podmínkách, za nichž státy společně pomohou firmám a lidem v oblastech zasažených nynější pandemií koronaviru. Základem by se podle představ nejsilnějších unijních ekonomik, tedy Německa a Francie, měla stát společná půjčka ve výši 500 miliard eur. Návrh sice narazil na počáteční výtky řady zemí požadujících větší či menší objem fondu, podle analytiků se však zřejmě stane základem pro kompromis, který může spoluurčit další směřování evropského bloku. Rakousko, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko v sobotu představily alternativní návrh vůči francouzsko-německému plánu záchranného fondu pro hospodářskou obnovu v Evropské unii po krizi způsobené koronavirem.

Akciové trhy nicméně v uplynulém týdnu převážně posilovaly. Americké indexy přidaly okolo 3 %, evropské akcie jako celek posílily ještě mírně více.

Americké akcie na závěr týdne uzavřely smíšeně, za pět obchodních dní hlavní indexy zpevnily
Akcie ve Spojených státech se v pátek na směru neshodly. Investoři se zaměřují na obnovené napětí mezi USA a Čínou a nejistotu ohledně tempa ekonomického oživení po koronaviru. Za celý týden však všechny tři hlavní indexy vzrostly.
Pražská burza v pátek téměř smazala čtvrteční ztrátu, za týden přidala zhruba procento
Pražská burza v pátek opět změnila směr a téměř smazala čtvrteční ztrátu, index PX vzrostl o 0,84 % na 877,01 bodu. Bezmála 4,5 % přidaly akcie vývojáře antivirových programů Avast a o více než dvě procenta posílily cenné papíry pojišťovny VIG a výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Index pražské burzy PX posílil o 1,1 %. Nejvíce zpevnily akcie PFNonwovens (+10,5 %), a to bez kurzotvorných zpráv. "Vzhledem k nízké likviditě stačí menší objednávka pro výraznější zvýšení volatility. Titul se navíc držel poměrně nízko, ačkoli firma nebyla výrazněji ovlivněna pandemií koronaviru," uvedl ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.

Nejvíc ztratily akcie Kofoly ČeskoSlovensko (-2,5 %). Firma v předchozím týdnu zveřejnila relativně solidní čísla za první čtvrtletí, ale varovala, že aktuální kvartál bude výrazně horší kvůli pandemii, zejména v segmentu HoReCa. To vede management k úsporným opatřením, odsunu splátek dluhu, redukci investičních výdajů a (zatím jen) odsunutí rozhodnutí o dividendě.

Výsledkovou sezónu za první čtvrtletí na pražské burze uzavřela Vienna Insurance Group. Pojišťovnická skupina vykázala růst čistého zisku o necelá tři procenta na 86 milionů eur. Šíření koronaviru mělo na výsledky omezený dopad, od druhého čtvrtletí by ale mělo být podle vedení společnosti patrné zhoršení na úrovni upsaného pojistného. Titul zakončil týden slabší o 1,4 %.

Na per rollam probíhající valné hromadě O2 Czech Republic bylo hned zkraje jasné, že budou schváleny všechny navržené body, tedy včetně vyplacení části emisního ážia (4 Kč na akcii). Vzhledem k akcionářské struktuře (83,5% podíl na hlasovacích právech má skupina PPF) se tento průběh hlasování dal očekávat. Akcie O2 se již od 21. května obchodují bez nároku na zmíněné 4 koruny. Společnosti se rovněž podařilo prodloužit své dluhové financování o dalších pět let za nezměněných podmínek. Titul zakončil týden o 0,7 % níže.


SPECIÁL: KORONAVIRUS A TRHY


Výhled

Poslední květnový týden bude v USA a Spojeném království zkrácený o pondělní státní svátky. Trh bude nadále sledovat novinky v rámci dění okolo pandemie koronaviru, napětí mezi Spojenými státy a Čínou a končící výsledkovou sezónu. Z technického hlediska může být významné také páteční převážení indexů MSCI.

"Americký akciový index za uplynulých pět obchodních seancí celkově přidal 3,20 %. Přiblížil se díky tomu nejdůležitější střednědobé úrovni odporu. Pondělní rally nastartovala týden pozitivním směrem. Index S&P 500 vystoupal nad dvojitý vrchol z konce dubna a z 10. května. Ve zbytku týdne bylo obchodování již klidnější. Index tak zůstává v pásmu 2 700 až 3 000. Spodní hranice je zesílena 50denním klouzavým průměrem, horní tím 200dením," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

"Index S&P 500 ztrácí od začátku roku 8 % a je stále asi 12 % pod historickým rekordem z února. V pásmu mezi 2 700 a 3 000 se drží již šest týdnů. Ve zkráceném obchodním týdnu by mohl přijít test rezistence na 3 000. Ceny akcií se vyvíjejí do strany, přičemž denní poklesy jsou v průměru menší než růsty. Vyhlídky ekonomiky nejsou příznivé, ocenění akcií také býkům nenahrává, trh ale má tendenci se soustředit na pozitivní zprávy. Vedle toho ovšem opět narůstá napětí mezi USA a Čínou," připomněl Košťál.

Otázka za biliony: Končí dlouhodobý akciový býčí trend?
Únorový a březnový výplach na akciových trzích znamenal například v USA oficiální konec klasicky chápaného býčího trendu. Akciový index S&P 500 ztratil třetinu hodnoty a část trhu předpokládala další hluboké propady. Ty (zatím) nepřišly, akcie již přes polovinu ztrát napravily, a tak se naopak spekuluje o možnostech, podmínkách a vlastně i důsledcích (například výrazný nárůst ocenění akcií) dalšího růstu. Skončil opravdu býčí trend, nebo je medvědí období roku 2020 pouze nadechnutím v rámci dlouholetého růstového trendu?
Udělat Ameriku znovu skvělou? Akcie to zvládly i bez Trumpa
Donald Trump se o prezidentské křeslo ucházel s tím, že "udělá Ameriku znovu skvělou". Co se akcií týče, měl splněno dříve, než mu hlas odevzdal první volič.

Hospodářské výsledky oznámí již jen několik zajímavějších firem. V Americe to budou mimo jiné HP, Ralph Lauren, Autodesk a Workday a dále Dell, Costco Wholesale, Salesforce.com, Dollar General a Dollar Tree. V Evropě se přidá například IMMOFINANZ a v Asii třeba Suzuki, Nissan, Nikon nebo Yamaha.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. května
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 25. května a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturami Refinitiv a Bloomberg?

Na pražské burze může být v závěru týdne větší zájem o obchodování s akciemi Philip Morris ČR. "Dojde k vyřazení akcií výrobce tabákových výrobků ze small cap indexu MSCI. Vyřazení bude spojeno se zvýšeným objemem obchodů (náš odhad je, že půjde o 7-8násobek průměrného denního objemu)," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.

Hadroušek (Fio banka): České banky mají větší kapitálový polštář než ty evropské, jejich akcie mohou více těžit z oživení ekonomiky
Akcie Erste Group Bank, Komerční banky a Monety Money Bank se obchodují na spodní hraně toho, co lze po panických výprodejích zkraje jara považovat za odpovídající fundamentům těchto bank, říká makléř Pavel Hadroušek z Fio banky. V případě Monety jsou podle něj pro investory pozitivním signálem i nedávné nákupy akcií ze strany managementu a zájem některých velkých investorů. Erste se pak obchoduje s výraznějším diskontem oproti vnitřní hodnotě, a tak by mohla také výrazněji těžit z případného zlepšení nálady na kapitálových trzích.

Makroekonomický kalendář otevře v pondělí německý HDP a tamní index podnikatelské nálady Ifo (čeká se zlepšení na všech úrovních), v Česku pak vyjde spotřebitelská a podnikatelská důvěra. V úterý zaujmou ruské maloobchodní tržby a nezaměstnanost a hlavně americké indexy cen domů a prodeje nových nemovitostí.

V polovině týdne vyjde jen index aktivity richmondského Fedu, o to živěji ale bude ve čtvrtek, kdy se dozvíme, jak se vyvíjí inflace v Německu a Španělsku a také podnikatelská a spotřebitelská důvěra v celé eurozóně. Ve Spojených státech bude sledovaný druhý odhad vývoje ekonomiky v prvním čtvrtletí, index výdajů na osobní spotřebu a také objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a rozjednané prodeje rezidenčních nemovitostí.

Na konci týdne oznámí Jižní Korea a Japonsko průmyslovou výrobu a Japonsko navíc také inflaci, maloobchodní tržby a míru nezaměstnanosti. Sledovanější budou evropská data o inflaci, italský HDP a také vývoj ekonomik Kanady, Indie nebo Brazílie. V Americe zaujmou osobní příjmy a výdaje a hlavně spotřebitelská důvěra podle průzkumu Michiganské univerzity.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Data, jež budou přicházet ze Spojených států, nepotěší. Spotřebitelská důvěra dna ještě nedosáhla a v květnu zřejmě dále poklesla. Výrazný pád čeká i objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za duben. Na nich se kromě jiného negativně podepíší i zrušené objednávky letadel. Výrazně poklesnou i dubnové prodeje nových domů. Nepěkný obrázek poskytne také dubnový deficit zahraničního obchodu. Exporty i importy zřejmě výrazně propadly, přičemž na straně exportů bude patrný výpadek automobilového průmyslu. Výjimkou ze špatných zpráv by mohl být počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti, který by měl začít klesat.
  • V Evropě čekáme zlepšení ekonomického sentimentu v eurozóně i německého indexu podnikatelské nálady Ifo. Optimismus ale může zkalit revize HDP za první čtvrtletí v Itálii a Francii níže a inflace v eurozóně blížící se bodu mrazu.
  • Propad německého HDP o 2,2 % mezičtvrtletně bude na této úrovni pravděpodobně potvrzen. Struktura ukáže výrazný pokles investic do strojů a zařízení, soukromé spotřeby i tempa exportů a importů. Na druhou stranu stavebnictví a vládní spotřeba si zřejmě vedly dobře.
  • Z politických událostí bude poutat pozornost Evropská komise, která by měla představit svůj návrh týkající se fondu pro obnovu ekonomiky. Ten bude pravděpodobně vycházet z francouzsko-německého návrhu vytvořit program v rozsahu 500 miliard eur s tím, že podporu z fondu budou dostávat země a sektory nejvíce postižené pandemií. Objem peněz v tomto programu však nakonec může být mnohem větší. Evropský parlament požaduje, aby do obnovy ekonomik bylo investováno až 2,5 bilionu eur. Diskuze o tomto tématu tak bude pro finanční trhy zajímavá a mohla by být společně se zlepšujícím se sentimentem v eurozóně důvodem k tomu, aby si euro připisovalo zisky.
  • Ve středoevropském regionu bude zveřejněna česká a maďarská důvěra v ekonomiku za květen, která by již mohla odrážet uvolňování opatření v boji proti koronaviru. Čeká nás i zasedání polské a maďarské centrální banky, které by měly ponechat úrokové sazby beze změny.
Tržby módního domu Armani se loni vrátily k růstu
Tržby módního domu Armani se loni vrátily k růstu
před 22 minutami

Tržby módního domu Armani se loni vrátily k růstu

Italskému módnímu domu Armani loni poprvé po třech letech stouply čisté tržby. Zvýšily se o 2,3 procenta na 2,158...
Móda a design Itálie Byznys a podnikání
Babiš jednal s Merkelovou o rozpočtu EU a koronaviru
před hodinou

Babiš jednal s Merkelovou o rozpočtu EU a koronaviru

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ráno krátce hovořil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o vývoji epidemie...
Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Evropská unie
Evropský antimonopolní úřad rozhodne do konce července o dohodě…
Evropský antimonopolní úřad rozhodne do konce července o dohodě…
před hodinou

Evropský antimonopolní úřad rozhodne do konce července o dohodě Alstom - Bombardier

Evropský antimonopolní úřad stanovil novou lhůtu do 31. července, do kdy rozhodne o nabídce společnosti Alstom na...
Doprava Francie Fúze a akvizice
Honda investuje do vývoje EV baterií
Honda investuje do vývoje EV baterií
13:45

Honda investuje do vývoje EV baterií

Japonská společnost Honda Motor koupí 1% podíl v čínském výrobci baterií do elektrických vozidel Contemporary Amperex...
Elektřina Doprava Čína
Uber zaplatí v Dánsku pokutu 3,8 milionů USD za porušování místních…
Uber zaplatí v Dánsku pokutu 3,8 milionů USD za porušování místních…
13:21

Uber zaplatí v Dánsku pokutu 3,8 milionů USD za porušování místních zákonů

Uber souhlasil s tím, že v Dánsku zaplatí pokutu ve výši 25 milionů dánských korun (3,8 milionu USD) za porušování...
Uber Dánsko Spojené státy americké (USA)
United Airlines zvažují, že propustí téměř polovinu svých zaměstnanců
12:46

United Airlines zvažují, že propustí téměř polovinu svých zaměstnanců

United Airlines ve středu varovaly, že tento měsíc dostane asi 36 tisíc zaměstnanců varovný dopis, že by od 1. října...
Doprava Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika
Stát plánuje podpůrný program pro letecké výrobce za miliardu korun
Stát plánuje podpůrný program pro letecké výrobce za miliardu korun
12:00

Stát plánuje podpůrný program pro letecké výrobce za miliardu korun

Stát spolu s podnikateli připravuje speciální formu pomoci pro tuzemský letecký průmysl. Na podzim za využití...
Podpora ekonomiky Doprava
Michel navrhl snížit objem rozpočtu EU, fond obnovy chce zachovat
Michel navrhl snížit objem rozpočtu EU, fond obnovy chce zachovat
11:30

Michel navrhl snížit objem rozpočtu EU, fond obnovy chce zachovat

Předseda Evropské rady Charles Michel v pátek navrhl snížit objem příštího sedmiletého rozpočtu Evropské unie z 1,1...
Evropská unie Rozpočet Evropská ekonomika
Sněmovna podpořila paušální daň pro některé živnostníky
11:00

Sněmovna podpořila paušální daň pro některé živnostníky

Živnostníci s ročním příjmem do 800 tisíc korun by mohli od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň....
Daně Česká republika
Asijsko-pacifické indexy v pátek oslabovaly
Asijsko-pacifické indexy v pátek oslabovaly
10:30

Asijsko-pacifické indexy v pátek oslabovaly

Asijsko-pacifické indexy během pátečního obchodování oslabovaly. Investoři jsou nervózní z rostoucího počtu...
Shrnutí obchodování v Asii Asijské akcie
Česká pobočka autopůjčovny Europcar krachuje
Česká pobočka autopůjčovny Europcar krachuje
09:58

Česká pobočka autopůjčovny Europcar krachuje

Koronavirová krize a s ní spojený odliv zahraničních turistů z Česka zasáhly nejen hotely a restaurace, ale také...
Doprava Koronavirus Turismus a cestovní ruch
Tesla chce pokořit autonomní řízení páté úrovně
Tesla chce pokořit autonomní řízení páté úrovně
09:53

Tesla chce pokořit autonomní řízení páté úrovně

Elon Musk se žene za dalším milníkem. Tentokrát za tím, aby to byla Tesla, kdo jako první vyvine plně autonomní...
Tesla Spojené státy americké (USA)
Brooks Brothers, jehož obleky nosil JFK nebo Barack Obama, vyhlásil…
Brooks Brothers, jehož obleky nosil JFK nebo Barack Obama, vyhlásil…
09:30

Brooks Brothers, jehož obleky nosil JFK nebo Barack Obama, vyhlásil bankrot

Brooks Brothers, uniforma Wall Streetu a nejstarší americký maloobchod s pánským formálním oblečením, jehož obleky...
Maloobchod Móda a design Spojené státy americké (USA)
JPMorgan: Akcie budou letos atakovat nové rekordy, hedgeové fondy…
JPMorgan: Akcie budou letos atakovat nové rekordy, hedgeové fondy…
09:15

JPMorgan: Akcie budou letos atakovat nové rekordy, hedgeové fondy půjdou na trh se stovkami miliard

Ceny akcií v USA jsou prakticky na maximech a jejich ocenění je historicky velice vysoké, relativní valuace oproti...
Americké akcie Likvidita
Česká inflace v červnu překvapila ekonomy. Meziročně spotřebitelské…
Česká inflace v červnu překvapila ekonomy. Meziročně spotřebitelské…
09:00

Česká inflace v červnu překvapila ekonomy. Meziročně spotřebitelské ceny vzrostly o 3,3 %

Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily růst na 3,3 % z květnových 2,9 %. Zdražovaly hlavně potraviny a bydlení, ale...
Inflace Česká republika Česká ekonomika
Sony investuje 250 milionů USD do vývojáře her Epic Games
Sony investuje 250 milionů USD do vývojáře her Epic Games
08:30

Sony investuje 250 milionů USD do vývojáře her Epic Games

Japonská společnost Sony investuje 250 milionů USD do americké Epic Games, vývojáře hry Fortnite. Sony také získá v...
Investice Fúze a akvizice
Co musíte ráno vědět (10. července)
Co musíte ráno vědět (10. července)
00:00

Co musíte ráno vědět (10. července)

Jak se ve čtvrtek dařilo akciím v Evropě a USA, co hrozí Volkswagenu kvůli Dieselgate a s čím se na trzích nevyplatí...
Musíte vědět