Burzovní kalendář (27. 3. - 31. 3. 2017)
|

Burzovní kalendář (27. 3. - 31. 3. 2017)

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu poprvé od vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách ztratily během jedné seance více než procento a v červených číslech skončily také za celý týden. Bude pokles pokračovat? V posledním březnovém týdnu budou vývoj na trzích ovlivňovat především ekonomické údaje, v Česku se k zasedání sejde rada centrální banky.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké i západoevropské akciové indexy v předposledním březnovém týdnu klesly. Index Dow klesl o 1,52 %, S&P 500 přišel o 1,44 % a Nasdaq Composite odevzdal 1,22 %. Pro Dow byl uplynulý týden dokonce nejhorší od zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Britský FTSE 100 za celý týden klesl o 1,19 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,17 % a německý index DAX odepsal 0,26 %.

V úterý americké akciové indexy poprvé od prezidentských voleb klesly o více než procento. Dolů je stáhla hlavně korekce výnosů amerických vládních dluhopisů, která bere vítr z plachet bankám. Nervozitu na Wall Street zvýšily problémy kolem hlasování o návrhu Donalda Trumpa na zrušení zdravotnické reformy z pera Baracka Obamy (Obamacare). K hlasování nakonec vůbec nedošlo, Trumpovi se totiž nepodařilo získat mezi republikány dostatečnou podporu.

Americké akcie (týden do 24. března 2017), zdroj: Google

"Bylo to těsné, ale nestačilo to. Navrhl jsem proto prezidentovi, ať návrh stáhneme. Souhlasil," řekl po celodenním jednání Sněmovny reprezentantů její republikánský předseda Paul Ryan. Nová verze zákona podle něj připravená není, a Spojené státy proto "budou muset v blízké budoucnosti žít s Obamacare". Nyní by se podle Ryana měla pozornost republikánů přesunout k daňové reformě.

Neochota a neschopnost republikánů shodnout se na prvním důležitém návrhu zákona z dílny Trumpovy vlády ale dává tušit, že ani s reformou daní to nebude jednoduché. Pokud by se nepodařilo protlačit ani tu, hrozila by na Wall Street hluboká korekce, protože právě výhled nižších daní v USA hnal akcie nahoru de facto nepřetržitě od oznámení výsledku prezidentských voleb.

Ceny ropy v uplynulém týdnu klesly o zhruba dvě procenta. Trh je stále pod vlivem zpráv o pokračujícím růstu zásob v USA a otevírání dalších ropných vrtů na americkém území. Podle středeční zprávy Úřadu pro energetické informace (EIA) zásoby ropy minulý týden vzrostly o pět milionů barelů na 533,1 milionu barelů, tedy více, než čekali analytici.

Saúdská Arábie v pátek uvedla, že její vývoz ropy do USA klesl za poslední dva měsíce o zhruba 300 tisíc barelů denně. To by podle Rijádu mohlo rekordně vysoké americké ropné zásoby zmírnit.

Společný výbor ministrů ze zemí OPEC a států mimo tuto organizaci pak v návrhu komuniké z nedělní schůzky v Kuvajtu doporučil prodloužit omezení těžby ropy o šest měsíců. Nynější omezení platí do konce června a klíčové těžební země se v něm zavázaly snížit těžbu o téměř 1,8 milionu barelů denně.

Euro se v páru s americkým dolarem v pátek večer pohybovalo v blízkosti sedmitýdenního maxima 1,0825 USD, na které se vyšplhalo ve středu.

Hospodářské výsledky v uplynulém týdnu zveřejnily v Evropě společnosti Transněfť, PorscheHermès, Next nebo Seat a v zámoří Nike nebo ConAgra Foods.

Na pražské burze reportovaly hospodářské výsledky hned čtyři společnosti.

Energetická skupina ČEZ uvedla, že v loňském roce hospodařila s upraveným čistým ziskem 19,6 miliardy korun. Podařilo se jí tak překonat cíl managementu na úrovni 18 miliard korun. Spolu se zveřejněním hospodářských výsledků ČEZ oznámil také záměr navrhnout na valné hromadě výplatu dividendy v hrubé výši 33 korun na akcii. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku 40 korun na akcii.

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko informovala, že v loňském roce dosáhla upraveného čistého zisku 342,1 milionu korun. Za předloňský rok vykázala zisk 373,9 milionu korun. Stejně jako v předešlých letech se Kofole dařilo na českém a slovenském trhu, negativní vývoj byl naopak nadále patrný v Polsku.

Pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group za loňský rok vykázala zisk před zdaněním 406,7 milionu eur. Společnosti se tak podařilo překonat vlastní výhled, který počítal minimálně se zdvojnásobením loňského výsledku 172 milionů eur až do výše 400 milionů eur. Spolu se zveřejněním výsledků VIG oznámila, že plánuje na valné hromadě navrhnout výplatu dividendy 0,8 eura na akcii.

Pegas Nonwovens, přední evropský výrobce netkaných textilií, dosáhl na základě neauditovaných výsledků v roce 2016 celkových konsolidovaných výnosů 206,4 milionu eur. Ve čtvrtém čtvrtletí 2016 dosáhly konsolidované výnosy 48,6 milionu eur (meziročně -18,4 %). Pokles tržeb souvisel s vývojem cen polymerů, které oproti předchozímu roku zaznamenaly více než 10% propad.

V indexu S&P 500 už čísla za poslední loňský kvartál zveřejnilo 497 firem. Zisk nad odhady vykázalo 68 % společností a tržby nad odhady reportovalo 52 % podniků. Pozitivně investory v průběhu uplynulých týdnů překvapovaly zejména společnosti z technologického sektoru.

Z ekonomických dat investoři v uplynulém týdnu věnovali nejvíce pozornosti údajům o britské inflaci, datům z amerického realitního trhu a předběžným březnovým indexům nákupních manažerů.

Výhled

Z ekonomických dat se investoři budou v nadcházejícím týdnu soustředit na ukazatele institutu Ifo pro Německo, dílčí údaje z amerického realitního trhu (index cen domů S&P/Case-Shiller a rozjednané prodeje domů), indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry v eurozóně, německou inflaci a nezaměstnanost a revidované zprávy a vývoji americké a britské ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí.

"Německá inflace by měla v březnu poklesnout pod 2 % kvůli efektu Velikonoc. Loni připadly Velikonoce na březen, a zvýšily tak ceny služeb. Letos budou až v dubnu, v březnu proto ceny služeb pravděpodobně meziročně poklesly, což se projeví na nižší jádrové, a v důsledku i celkové inflaci," píše v týdenním výhledu ekonom z Komerční banky Marek Dřímal. "Index Ifo by měl v březnu ale mírně vzrůst a potvrdit dobrou kondici ekonomiky. Růst německého HDP v závěru loňského roku zrychlil, přičemž v 1Q2017 očekáváme ještě větší dynamiku. Německé hospodářství podporuje uvolněná měnová politika, dobrá situace na trhu práce a solidní světová poptávka."

Německá nezaměstnanost by měla za březen poklesnout na 5,8 %, nové minimum po sjednocení země. "Nedávná revize dat o zaměstnanosti ukázala na mnohem vyšší růst v loňském roce oproti původním údajům. Ve mzdách by se však utažení trhu práce mělo projevit především až v příštím roce po novém kole kolektivních vyjednávání," doplňuje ekonom.

Inflace v eurozóně by měla v březnu zpomalit. "Očekáváme, že dosáhne 1,7 % po 2 % v únoru. Důvodem by měl být nižší růst cen pohonných hmot a potravin, jádrovou inflaci sníží i efekt Velikonoc. Tlak na ECB, aby omezila svou extrémně uvolněnou měnovou politiku, se tak pravděpodobně sníží," míní Dřímal.

Finální zpráva o vývoji ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí vyjde v týdnu také v České republice. To hlavní, co budou tuzemští investoři sledovat, ale bude čtvrteční zasedání České národní banky, na kterém se bude rozhodovat o nastavení měnové politiky.

Podle většiny analytiků centrální banka dodrží slib, že devizové intervence neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí, a ve čtvrtek tedy jejich konec ještě neoznámí. Dlouho ale podle nich čekat nebude. "Nejspíše nás čeká poslední relativně klidné jednání bankovní rady ČNB, kde jen bude zopakováno, že někdy ve druhém čtvrtletí skončí kurzový závazek," říká hlavní ekonom Deloitte David Marek. Následující týdny podle něj budou plné nejistoty ohledně toho, kdy bude ukončen kurzový závazek. "Podmínky pro konec intervencí jsou splněny, nyní půjde především o strategii vůči devizovému trhu," dodal.

I podle analytika z České spořitelny Michala Skořepy čtvrteční jednání ČNB nejspíše nepřinese žádnou novou informaci. "Rada se ve své komunikaci bude pravděpodobně striktně držet dosavadního komunikačního autopilota, tedy formulace, že konec intervenčního režimu nepřijde před koncem března a pravděpodobně nastane kolem poloviny roku," uvedl. Nebude podle něj ale překvapením, pokud bankovní rada zdůrazní, že rozhodnutí o konci režimu může být učiněno na kterémkoli jejím řádném jednání, tedy kterýkoli čtvrtek, nebo i na jednání svolaném mimořádně k tomuto účelu. Skořepa odhaduje, že ČNB ukončí kurzový závazek již během dubna.

Podobně konec intervencí očekává také hlavní ekonom ING Jakub Seidler. "Domníváme se, že konec kurzového režimu přijde v prvních dubnových týdnech na mimořádném jednání bankovní rady. Pokud by se ČNB chtěla vyhnout dalšímu přílivu spekulativních peněz, ukončí závazek ještě před zveřejněním zprávy o březnové inflaci naplánovaném na 10. dubna," říká Seidler.

Devizové intervence centrální banka zahájila kvůli obavám z deflace s cílem oslabit korunu a držet její kurz poblíž 27 EUR/CZK na začátku listopadu 2013. Od té doby do konce ledna intervenovala v objemu zhruba 1,3 bilionu korun. Intervence v řádech stovek miliard korun pokračovaly podle odhadů analytiků i v únoru a březnu. "Z denní likvidity bankovního sektoru plyne, že centrální banka v posledních dnech intervenovala v průměru za 30 miliard korun denně," uvádí Jakub Seidler.

Průzkum agentury Bloomberg ukazuje, že většina analytiků čeká konec režimu devizových intervencí v květnu (59 %). ČNB podle nich na květen počká mimo jiné proto, aby vyvolala zdání, že navzdory prudkému růstu svých devizových rezerv nebyla k exitu z kurzového závazku dotlačena spekulanty.

Sledované bude v týdnu také oficiální zahájení procesu vystoupení Spojeného království z Evropské unie, tedy aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy, k němuž by mělo dojít ve středu. "Očekáváme tvrdá jednání mezi EU a Británií, která by se měla projevit ve zvýšené rizikové averzi především v britské ekonomice a na kurzu libry," souhlasí zhruba s konsenzem trhu Dřímal.

Hospodářské výsledky v příštím týdnu zveřejní v USA například společnosti Red Hat, Carnival nebo McCormick & Co, v Kanadě BlackBerry a lululemon athletica, v Evropě Hennes & Mauritz a v Asii China Construction Bank, PetroChina, Industrial & Commercial Bank of China, Wynn Macau nebo Bank of China.

Na pražské burze bude o výsledcích hospodaření za loňský rok informovat výrobce cigaret Philip Morris ČR. Podle odhadů sesbíraných na trhu agenturou Bloomberg by společnost měla za loňský rok vykázat tržby téměř 10,5 miliardy korun a upravený čistý zisk 2,36 miliardy korun.

"Předpokládáme, že růst trhů v Česku a na Slovensku přispěl ke zvýšení tržeb společnosti o nižší jednotky procent. Do tržeb se podle nás kromě příznivého vývoje objemu prodejů a míry zastoupení jednotlivých značek promítly i vyšší tržby z výrobních služeb. Navzdory vyšším tržbám ale očekáváme mírný pokles ziskovosti firmy kvůli zvýšeným provozním nákladům, rostoucím výdajům na reklamu a marketing a vyšším daním," říká analytik z Komerční banky Richard Miřátský. "Očekáváme, že stejně jako v minulých letech společnost vyplatí celý čistý zisk ve formě dividendy, která bude v přepočtu na jednu akcii činit 920 korun," dodává Miřátský.

Analytik z J&T Banky Milan Vaníček očekává, že společnost navrhne výplatu dividendy ve výši 936 korun na akcii.

Philip Morris ČR - odhad hospodářských výsledků podle analytiků z J&T Banky

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. března
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. března a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Index S&P 500 v úterý prolomil support 2 350 při nadprůměrném objemu obchodů. VIX se sice udržel pod 13, v pátek ale intradenně otestoval hladinu 14 a byl nad 200denním klouzavým průměrem. Co to znamená? Podle mě návrat k normálu, indexy zkrátka posilují i ztrácejí. Pozitivní fundamentální data by potenciální korekci měla uchránit před případnou panikou davu," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál. "Od historického maxima je S&P 500 stále jen něco málo přes 2 %. Při poklesu o 5 % by se vrátil na 2 280, při 10% korekci na 200denní klouzavý průměr. Děje se něco zásadního? Nemyslím si, trh pouze vstupuje do jiné vývojové fáze, povolební euforii již nejspíše nechal za sebou," dodává Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýzaS&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V pondělí dopoledne vyjdou ekonomické indexy institutu Ifo pro Německo a eurozóna bude informovat o úvěrování v soukromém sektoru. Odpoledne USA doplní index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf chicagského Fedu Charles Evans a člen Výkonné rady Evropské centrální banky Peter Praet a hospodářské výsledky odtajní v USA firma Red Hat.

Úterní dopoledne bude patřit datům o italských průmyslových objednávkách. Odpoledne pak ve Spojených státech vyjdou index cen domů S&P/Case-Shiller, index průmyslové aktivity richmondského Fedu, údaje o velkoobchodních skladových zásobách, výsledek obchodní bilance, index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API. Veřejně vystoupí prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a šéfka kansaského Fedu Esther Georgeová a výsledky hospodaření se pochlubí společnosti Darden Restaurants, Carnival a McCormick & Co.

V noci na středu bude Japonsko informovat o maloobchodních tržbách, dopoledne zveřejní Německo index dovozních cen, Francie přidá index spotřebitelské důvěry a Itálie zveřejní zprávu o vývoji mezd a indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. Odpoledne vyjdou v USA pravidelná týdenní zpráva o počtu žádostí o hypotéku, statistika rozjednaných prodejů domů a pravidelná týdenní zpráva o vývoji zásob ropy na americkém území od vládní energetické agentury EIA. S projevem ve středu vystoupí šéf chicagské pobočky Fedu Charles Evans, šéf bostonského Fedu Eric Rosengren a šéf sanfranciského Fedu John Williams. Hlavní událostí dne ale bude oficiální zahájení procesu vystoupení Spojeného království z Evropské unie, tedy aktivace článku 50 Lisabonské smlouvy. Hospodářskými výsledky se ve středu pochlubí kanadská společnost lululemon athletica a čínská China Construction Bank.

Ve čtvrtek vyjdou v eurozóně indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry, Německo odtajní inflační statistiku a k zasedání se sejde Česká národní banka. Odpoledne přijde ve Spojených státech řada na pravidelnou týdenní zprávu o změně počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, finální zprávu o vývoji americké ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí a pravidelnou týdenní zprávu o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Veřejně promluví prezident dallaské pobočky americké centrální banky Robert Kaplan a šéf sanfranciského Fedu John Williams. Hospodářská čísla představí v Evropě oděvní společnost Hennes & Mauritz a v Číně PetroChina a Industrial & Commercial Bank of China.

V noci na pátek vyjdou v Japonsku údaje o inflaci, zpráva o nezaměstnanosti a údaje o výdajích domácností, průmyslové výrobě, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a v Číně bude zveřejněn index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru. Dopoledne bude patřit údajům o tržbách německých maloobchodníků a zprávě o vývoji situace na tamním trhu práce, britskému indexu cen domů, revidovaným zprávám o vývoji britské a české ekonomiky na konci loňského roku a zprávám o inflaci v eurozóně a Itálii. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech zpráva o osobních příjmech a výdajích, index nákupních manažerů chicagského Fedu, index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity a společnost Baker Hughes vydá večer jako každý týden zprávu o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Výsledky hospodaření zveřejní v závěru týdne kanadská společnost BlackBerry a v Asii Bank of China.

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
před 43 minutami

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna
Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie
před hodinou

Slovenská vláda zvýšila pobídky ve snaze zmírnit dopad pandemie

Stávající státní pobídky k udržení zaměstnanosti na Slovensku a podpora určená drobným podnikatelům zaměřené na...
Slovensko Koronavirus Podpora ekonomiky
Mercedes postupně navýší podíl v Aston Martin až na pětinu
11:01

Mercedes postupně navýší podíl v Aston Martin až na pětinu

Automobilka Mercedes-Benz ze skupiny Daimler zvýší postupně svůj podíl v britském výrobci luxusních aut Aston Martin...
Daimler Auta
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
Asijské akcie se ve středu na směru neshodly
10:30

Asijské akcie se ve středu na směru neshodly

Obchodování na asijských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Investoři nadále sledovali hlavně šíření covidu...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku
09:37

Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku

Největší německá banka Deutsche Bank se ve třetím čtvrtletí překvapivě vrátila k zisku a v černých číslech se ocitla...
Deutsche Bank Evropské akcie Evropské banky
Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie
09:36

Ekonomická nálada na Slovensku stoupla, opět ji ovlivňuje pandemie

Celková ekonomická nálada podnikatelů a spotřebitelů na Slovensku v říjnu stoupla čtvrtý měsíc po sobě. Tříměsíční...
Slovensko Byznys a podnikání Spotřebitelé
Evropské akcie v úvodu: FTSE 100 -1,48 %, DAX -2,23 %, CAC 40 -2,53 %
09:25

Evropské akcie v úvodu: FTSE 100 -1,48 %, DAX -2,23 %, CAC 40 -2,53 %

Na pražské burze se ve středu kvůli státnímu svátku neobchoduje.
Evropské akcie Akcie ČR
Veřejné finance ČR by měly v EU podle odhadů patřit k těm lepším
09:02

Veřejné finance ČR by měly v EU podle odhadů patřit k těm lepším

České veřejné finance by měly letos skončit ve schodku 6,4 % hrubého domácího produktu, což by byla šestá nejnižší...
Česká republika Evropská unie
Zisk Sony se v prvním fiskálním pololetí díky hrám a hudbě…
08:44

Zisk Sony se v prvním fiskálním pololetí díky hrám a hudbě zdvojnásobil

Zisk japonského výrobce elektroniky Sony za první fiskální pololetí se zdvojnásobil na 692,89 miliardy jenů (154,5...
Japonské akcie Výsledková sezóna
Co musíte ráno vědět (28. října)
Co musíte ráno vědět (28. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (28. října)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a USA, proč si evropské země nechtějí brát úvěry od EU a kolikáté narozeniny...
Musíte vědět
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání
včera v 23:01

Čtvrtletní zisk Microsoftu vzrostl, tržby překonaly očekávání

Americká společnost Microsoft v prvním finančním čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk téměř o třetinu na 13,89...
Microsoft Americké akcie Výsledková sezóna