Burzovní kalendář (27. 8. - 31. 8. 2018)
|

Burzovní kalendář (27. 8. - 31. 8. 2018)

Závěr srpna přinese zpřesněnou zprávu o vývoji americké ekonomiky v druhém čtvrtletí, statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů nebo evropská inflační data. Investoři budou nadále sledovat také dění v Turecku.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu rostly, Dow posílil o 0,47 %, širší S&P 500 stoupl o 0,87 % a Nasdaq Composite přidal 1,66 %. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite navíc v pátek dosáhly nových historických intradenních maxim. Také evropské akcie zpevnily, panevropský index STOXX Europe 600 se za týden zvýšil o 0,7 %, britský FTSE 100 přidal 0,25 %, německý DAX stoupl o 1,51 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,61 %. Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX stoupla o 1,4 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 24. srpna 2018

Ve středu akcie na Wall Street zaznamenaly historicky nejdelší růstové období bez 20% poklesu. Dosud nejdelší období růstu amerických akcií bez 20% korekce odstartovalo 11. října 1990 a trvalo 3 452 dní. Současný růst začal 9. března 2009, index S&P 500 od té doby přidal více než 320 %. Vláda býků, kteří akciím vládnou, byla nejvíce ohrožena v srpnu 2015, kdy došlo k propadu akciových trhů po celém světě. Výprodej, jenž začal v Číně, během pár dnů snížil hodnotu globálních akciových trhů o přibližně pět bilionů dolarů. Americké akcie se zapotácely i v únoru letošního roku, kdy index S&P 500 přišel o více než 10 % a akcie zažily nejvolatilnější období od roku 2011. 

USA - nejdelší býčí trendy (k 22. 8. 2018), zdroj: CNBC

Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, index Nasdaq Composite za týden přidal více než 1,6 %
Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zakončily páteční obchodování na nových maximech. Šéf Fedu Jerome Powell ve svém projevu v Jackson Hole neuhnul z dosavadní politiky banky zvyšovat postupně základní úrokovou sazbu.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři zaměřili na projev šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, jenž řekl, že Fed i nadále počítá s pozvolným zvyšováním základní úrokové sazby. V pátek zároveň skončila jednání mezi zástupci Číny a Spojených států, aniž by snížila obchodní napětí mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden zpevnila o 1,4 %
Pražská burza v pátek přerušila čtyřdenní sérii ziskových seancí, když index PX odepsal 0,65 % na 1 072,86 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, v plusu obchodování zakončil pouze petrochemický holding Unipetrol. Objem obchodů byl s 239 miliony korun výrazně podprůměrný.

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili na prodeje starších domů v USA, předběžné srpnové indexy nákupních manažerů ve výrobě i sektoru služeb, japonskou inflaci, německý HDP nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Americký prezident Donald Trump v úvodu týdne obvinil Evropskou unii a Čínu z měnových manipulací. V rozhovoru s agenturou Reuters rovněž prohlásil, že se mu nelíbí ani záměr americké centrální banky zvyšovat úrokové sazby. Věnoval se i sociálním sítím, ke kterým řekl, že je nebezpečné, když společnosti jako Facebook či Twitter regulují obsah na svých platformách. Hovořil také o Turecku a Íránu a o tom, že se pravděpodobně opět setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Uvedl, že by zvážil odvolání protiruských sankcí, pokud by Moskva podnikla kroky ke spolupráci s USA na řešení krizí na Ukrajině či v Sýrii.

Řecko v pondělí oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů. Od roku 2010 Atény od evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu obdržely záchranné úvěry v celkové výši bezmála 289 miliard eur. Řecký premiér Alexis Tsipras řekl, že země má dobrý důvod věřit, že před sebou má lepší časy. Řecko již nemusí přijímat bolestivé reformy, země by však v následujících letech měla udržovat přebytek primárního rozpočtu (bez zahrnutí splátek dluhu). Na příští rok je naplánováno další snížení penzí. Až do splacení posledních peněz ze záchranného úvěru, tedy do roku 2060, budou zemi také dále čtvrtletně navštěvovat zahraniční experti. Jejich úkolem bude prověřovat, zda země plní dohodnuté cíle v oblasti veřejných financí.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí na Wall Street zveřejnily Kohl's, Target, Hormel Foods, Autodesk, Gap nebo HP, v západní Evropě CRH a BHP Billiton a na pražské burze vývojář antivirového softwaru Avast a výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Avast v prvním pololetí vydělal 160,2 milionu USD, provozní zisk EBITDA firmě vyskočil o více než 10 %
Vývojář antivirového softwaru Avast dosáhl v prvních šesti měsících letošního roku čistého zisku 160,2 milionu USD. Loni za stejné období firma vykázala ztrátu 51,6 milionu USD. Výsledky byly podpořeny růstem počtů zákazníků i synergickými efekty akvizice společnosti AVG. Avast také potvrdil záměr vyplatit finální dividendu.
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v pololetí vydělal 279,9 milionu Kč
Přední evropský výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí letošního roku konsolidovaných výnosů 2,98 miliardy Kč (meziročně -0,3 %). Negativní dopad na tržby mělo především posilování koruny k euru. Na úrovni čistého zisku společnost vykázala výsledek 279,9 milionu Kč (meziročně +134,4 %).

Výhled

Na konci srpna se investoři budou soustředit na ekonomické indexy Ifo pro Německo, německou nezaměstnanost a inflaci, americký index cen domů S&P/Case-Shiller, na zprávy o vývoji ekonomiky USA v druhém čtvrtletí a o vývoji příjmů a výdajů Američanů a také o inflaci v eurozóně.

Hospodářské výsledky na Wall Street v závěru srpna zveřejní mimo jiné společnosti Tiffany & Co, Best Buy, Hewlett Packard Enterprise, H&R Block, Brown-Forman, salesforce.com, Dollar Tree, Campbell Soup či Dollar General a v Evropě Pernod Ricard, Bouygues nebo Gemalto. Na parketu v Rybné ulici výsledky odtajní pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group a fotovoltaická společnost E4U.

"Skupina VIG by měla za druhé čtvrtletí představit solidní růst objemu pojistného a srovnatelný finanční výsledek. Očekáváme nárůst hrubého předepsaného pojistného o 3,9 % na 2,3 miliardy eur. Největší růst by měl vykázat segment zdravotního pojištění (přibližně +9,5 % meziročně). Finanční výsledek by měl utrpět z důvodu nízkých úrokových sazeb, a tak očekáváme jeho stabilizaci ve druhém čtvrtletí na úrovni 240 milionů eur. Zisk před zdaněním by se měl zvýšit na 119 milionů eur ze 111 milionů eur v předešlém roce," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Proražení nad 2 860 znamená, že je hladina 2 800 nyní významným předělem mezi býky a medvědy. Její prolomení by pravděpodobně vyvolalo další prodeje," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Dopoledne pouze institut Ifo zveřejní ekonomické indexy pro Německo a odpoledne v USA vyjdou indexy aktivity chicagského Fedu a průmyslové aktivity dallaského Fedu.

Úterní dopoledne bude patřit německému indexu dovozních cen a zprávě o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. Odpoledne USA na trh pošlou zprávy o obchodní bilanci a velkoobchodních zásobách, index průmyslové aktivity richmondského Fedu nebo index cen domů S&P/Case-Shiller. Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní firmy Tiffany & Co, Best Buy, H&R Block nebo Hewlett Packard Enterprise, na pražské burze svá čísla oznámí VIG.

Ve středu dopoledne zveřejní společnost GfK index důvěry německých spotřebitelů a ve Spojeném království bude odtajněn index cen domů od Nationwide. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí a údaje o rozjednaných prodejích domů. Výsledky hospodaření v zámoří odtajní společnosti Brown-Forman a salesforce.com

Ve čtvrtek dopoledne na trh Německo pošle údaje o nezaměstnanosti a inflaci a eurozóna přidá indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. V USA se odpoledne investoři zaměří na zprávu o osobních příjmech a výdajích a na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla na trh v USA pošlou společnosti Dollar Tree, Dollar General, Lululemon Athletica nebo Campbell Soup.

V noci na pátek zveřejní Japonsko údaje o nezaměstnanosti, průmyslové výrobě, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Čína na trh pošle indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Dopoledne odtajní Německo zprávu o maloobchodních tržbách, v ČR vyjde zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí a eurozóna doplní inflační statistiku. V zámoří se odpoledne investoři zaměří na index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Vstup do nového týdne by mohl být poklidný. Čeká nás zveřejnění německého Ifo indexu, který by měl ukázat na mírný růst důvěry v domácí ekonomiku. Navzdory všem hrozbám, které neustále visí ve vzduchu (obchodní války, schvalování rozpočtu v Itálii), získal Ifo index zřejmě v srpnu pevnou půdu pod nohama. Díky dobré kondici ekonomiky by měl index podle naší prognózy mírně vzrůst a udržet se nad dlouhodobým průměrem i v následujících měsících.
  • V USA bude zveřejněny vývoj osobních příjmů a výdajů Američanů, obchodní bilance i vývoj velkoobchodních a maloobchodních zásob za červenec. Především nižší tvorba zásob by byla rizikem pro odhady růstu HDP, které si od nich slibují výrazný příspěvek. Pokud dynamika velkoobchodních a maloobchodních zásob zůstane v červenci na úrovni z druhého čtvrtletí (tedy +0,2 % a +0,3 %), řada institucí svůj odhad růstu HDP USA zřejmě posune níže.
  • Inflace v eurozóně se již pohybuje poblíž svého vrcholu. V srpnu zřejmě stagnovala na meziročních 2,1 %, riziko je o desetinu vyšší růst (2,2 %).
  • Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí přidala mezikvartálně 0,5 %, a zaostala tak o tři desetiny za tržním očekáváním. V pátek bychom se měli dozvědět, co se na výsledku podílelo jakou měrou. Z komentáře statistického úřadu podle nás vyplývá, že zahraniční obchod dosáhl ve druhém čtvrtletí historicky vůbec nejvyššího přebytku. To naznačuje, že příspěvek zahraničního obchodu do mezičtvrtletního růstu HDP dosáhl nejméně 1,6 procentního bodu. Naopak domácí poptávka z něj podle našich propočtů pravděpodobně 1,1 bodu ukrojila. Ve druhé polovině letošního roku dynamika HDP podle naší prognózy opět nabere na tempu. I tak ale za celý letošní rok dosáhne růst pouze 3 % (loni +4,5 %).
Berkshire Hathaway vykázala za poslední loňské čtvrtletí vysokou…
Berkshire Hathaway vykázala za poslední loňské čtvrtletí vysokou…
včera v 18:24

Berkshire Hathaway vykázala za poslední loňské čtvrtletí vysokou ztrátu, odepsala část investic

Americká investiční společnost Berkshire Hathaway vykázala za čtvrté čtvrtletí loňského roku čistou ztrátu 25,4...
Berkshire Hathaway Warren Buffett Výsledková sezóna
Agentura Fitch zvýšila úvěrový rating Maďarska
22. 2. 2019 22:50

Agentura Fitch zvýšila úvěrový rating Maďarska

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings v pátek zvýšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Maďarska na stupeň BBB...
Maďarsko Střední a východní Evropa Rating
Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského…
Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského…
22. 2. 2019 22:30

Americké akcie v pátek posílily, index Dow poprvé od loňského listopadu překonal 26 000 bodů

Americký akciový index Dow v pátek poprvé od loňského listopadu překonal hranici 26 000 bodů. Ceny akcií rostly díky...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Facebook čelí vyšetřování kvůli osobním údajům z aplikací
22. 2. 2019 21:23

Facebook čelí vyšetřování kvůli osobním údajům z aplikací

Newyorský guvernér Andrew Cuomo v pátek nařídil státním úřadům, aby vyšetřily zprávu listu The Wall Street Journal o...
Facebook Sociální sítě Internet
Tisk: Salviniho Liga jednala s Rusy o penězích na volby do Evropského…
22. 2. 2019 18:10

Tisk: Salviniho Liga jednala s Rusy o penězích na volby do Evropského parlamentu

Zástupce italské Ligy, kterou vede vicepremiér Matteo Salvini, jednal loni v říjnu s ruskou státní společností o...
Itálie Rusko Politika
Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání…
Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání…
22. 2. 2019 18:00

Evropské akcie v pátek rostly v naději na úspěch obchodních jednání mezi USA a Čínou

Ceny akcií na velkých západoevropských burzách mířily během pátečního obchodování vesměs opatrně vzhůru, když...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy…
Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy…
22. 2. 2019 17:42

Zisk koncernu Volkswagen loni vzrostl pouze o 0,7 % na 13,92 miliardy EUR

Provozní zisk německého automobilového koncernu Volkswagen, jehož součástí je mladoboleslavská Škoda Auto, se loni...
Volkswagen Evropské akcie Auta
MTG prodá bulharskou Novu místo PPF bulharské mediální firmě
22. 2. 2019 17:26

MTG prodá bulharskou Novu místo PPF bulharské mediální firmě

Švédská zábavní skupina Modern Times Group (MTG) prodá bulharskou mediální společnost Nova Broadcasting Group...
Evropské akcie Fúze a akvizice Média
Španělská Meliá Hotels otevře v březnu svůj první hotel v Praze
22. 2. 2019 17:13

Španělská Meliá Hotels otevře v březnu svůj první hotel v Praze

Největší španělský hotelový řetězec Meliá Hotels International otevře v březnu hotel v centru Prahy a vstoupí tak na...
Evropské akcie Turismus a cestovní ruch Španělsko
MF po sedmi letech vydalo státní dluhopisy v eurech
22. 2. 2019 16:58

MF po sedmi letech vydalo státní dluhopisy v eurech

Ministerstvo financí po sedmi letech emisí státních dluhopisů v domácí měně uskutečnilo první aukci státního...
České státní dluhopisy
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o…
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o…
22. 2. 2019 16:45

Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden index PX stoupl o 0,2 %

Pražská burza zakončila týden mírným růstem, index PX v pátek vzrostl o 0,13 % na 1 060,23 bodu. Aktivita na trhu...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Kiska očekává, že v daňové kauze své firmy bude obviněn i on sám
22. 2. 2019 16:08

Kiska očekává, že v daňové kauze své firmy bude obviněn i on sám

Slovenský prezident Andrej Kiska očekává, že po skončení v prezidentském úřadu v polovině letošního června bude v...
Slovensko Politika
Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny
22. 2. 2019 15:50

Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny

Francie a Německo se dohodly na podrobném návrhu rozpočtu eurozóny, který by měl podpořit hospodářský růst, posílit...
Evropská unie Rozpočet Francie
Pilsen Steel chce prodloužit odstávku, odbory s tím nesouhlasí
22. 2. 2019 15:11

Pilsen Steel chce prodloužit odstávku, odbory s tím nesouhlasí

Plzeňské hutě a kovárny Pilsen Steel, jejichž ruští majitelé na firmu před měsícem podali návrh na insolvenci,...
Ocelářské firmy Česká republika
Slovensko: Deficit běžného účtu dosáhl 443,4 milionu EUR
22. 2. 2019 14:47

Slovensko: Deficit běžného účtu dosáhl 443,4 milionu EUR

Schodek slovenského běžného účtu se v prosici loňského roku prohloubil na 443,4 milionu EUR z listopadových 401,4...
Slovensko Mezinárodní obchod
Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci pokračovaly v poklesu
22. 2. 2019 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v prosinci pokračovaly v poklesu

Tržby kanadských maloobchodníků byly v prosinci loňského roku o 0,1 procenta nižší než v listopadu, kdy zaznamenaly...
Kanada Maloobchod
Brusel viní Telefónicu z porušení slibu při akvizici E-Plus
22. 2. 2019 13:44

Brusel viní Telefónicu z porušení slibu při akvizici E-Plus

Evropská komise v pátek obvinila španělskou telekomunikační společnost Telefónica z porušení slibu usnadnit svým...
Telefónica Evropská unie Evropské akcie
Kanadská mlékárenská firma Saputo kupuje britskou Dairy Crest
22. 2. 2019 13:21

Kanadská mlékárenská firma Saputo kupuje britskou Dairy Crest

Největší kanadský zpracovatel mléka Saputo převezme britskou mlékárenskou společnost Dairy Crest Group, za kterou...
Kanada Evropské akcie Potraviny