Burzovní kalendář (27. 8. - 31. 8. 2018)
|

Burzovní kalendář (27. 8. - 31. 8. 2018)

Závěr srpna přinese zpřesněnou zprávu o vývoji americké ekonomiky v druhém čtvrtletí, statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů nebo evropská inflační data. Investoři budou nadále sledovat také dění v Turecku.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu rostly, Dow posílil o 0,47 %, širší S&P 500 stoupl o 0,87 % a Nasdaq Composite přidal 1,66 %. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite navíc v pátek dosáhly nových historických intradenních maxim. Také evropské akcie zpevnily, panevropský index STOXX Europe 600 se za týden zvýšil o 0,7 %, britský FTSE 100 přidal 0,25 %, německý DAX stoupl o 1,51 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,61 %. Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX stoupla o 1,4 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 24. srpna 2018

Ve středu akcie na Wall Street zaznamenaly historicky nejdelší růstové období bez 20% poklesu. Dosud nejdelší období růstu amerických akcií bez 20% korekce odstartovalo 11. října 1990 a trvalo 3 452 dní. Současný růst začal 9. března 2009, index S&P 500 od té doby přidal více než 320 %. Vláda býků, kteří akciím vládnou, byla nejvíce ohrožena v srpnu 2015, kdy došlo k propadu akciových trhů po celém světě. Výprodej, jenž začal v Číně, během pár dnů snížil hodnotu globálních akciových trhů o přibližně pět bilionů dolarů. Americké akcie se zapotácely i v únoru letošního roku, kdy index S&P 500 přišel o více než 10 % a akcie zažily nejvolatilnější období od roku 2011. 

USA - nejdelší býčí trendy (k 22. 8. 2018), zdroj: CNBC

Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, index Nasdaq Composite za týden přidal více než 1,6 %
Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zakončily páteční obchodování na nových maximech. Šéf Fedu Jerome Powell ve svém projevu v Jackson Hole neuhnul z dosavadní politiky banky zvyšovat postupně základní úrokovou sazbu.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři zaměřili na projev šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, jenž řekl, že Fed i nadále počítá s pozvolným zvyšováním základní úrokové sazby. V pátek zároveň skončila jednání mezi zástupci Číny a Spojených států, aniž by snížila obchodní napětí mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden zpevnila o 1,4 %
Pražská burza v pátek přerušila čtyřdenní sérii ziskových seancí, když index PX odepsal 0,65 % na 1 072,86 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, v plusu obchodování zakončil pouze petrochemický holding Unipetrol. Objem obchodů byl s 239 miliony korun výrazně podprůměrný.

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili na prodeje starších domů v USA, předběžné srpnové indexy nákupních manažerů ve výrobě i sektoru služeb, japonskou inflaci, německý HDP nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Americký prezident Donald Trump v úvodu týdne obvinil Evropskou unii a Čínu z měnových manipulací. V rozhovoru s agenturou Reuters rovněž prohlásil, že se mu nelíbí ani záměr americké centrální banky zvyšovat úrokové sazby. Věnoval se i sociálním sítím, ke kterým řekl, že je nebezpečné, když společnosti jako Facebook či Twitter regulují obsah na svých platformách. Hovořil také o Turecku a Íránu a o tom, že se pravděpodobně opět setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Uvedl, že by zvážil odvolání protiruských sankcí, pokud by Moskva podnikla kroky ke spolupráci s USA na řešení krizí na Ukrajině či v Sýrii.

Řecko v pondělí oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů. Od roku 2010 Atény od evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu obdržely záchranné úvěry v celkové výši bezmála 289 miliard eur. Řecký premiér Alexis Tsipras řekl, že země má dobrý důvod věřit, že před sebou má lepší časy. Řecko již nemusí přijímat bolestivé reformy, země by však v následujících letech měla udržovat přebytek primárního rozpočtu (bez zahrnutí splátek dluhu). Na příští rok je naplánováno další snížení penzí. Až do splacení posledních peněz ze záchranného úvěru, tedy do roku 2060, budou zemi také dále čtvrtletně navštěvovat zahraniční experti. Jejich úkolem bude prověřovat, zda země plní dohodnuté cíle v oblasti veřejných financí.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí na Wall Street zveřejnily Kohl's, Target, Hormel Foods, Autodesk, Gap nebo HP, v západní Evropě CRH a BHP Billiton a na pražské burze vývojář antivirového softwaru Avast a výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Avast v prvním pololetí vydělal 160,2 milionu USD, provozní zisk EBITDA firmě vyskočil o více než 10 %
Vývojář antivirového softwaru Avast dosáhl v prvních šesti měsících letošního roku čistého zisku 160,2 milionu USD. Loni za stejné období firma vykázala ztrátu 51,6 milionu USD. Výsledky byly podpořeny růstem počtů zákazníků i synergickými efekty akvizice společnosti AVG. Avast také potvrdil záměr vyplatit finální dividendu.
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v pololetí vydělal 279,9 milionu Kč
Přední evropský výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí letošního roku konsolidovaných výnosů 2,98 miliardy Kč (meziročně -0,3 %). Negativní dopad na tržby mělo především posilování koruny k euru. Na úrovni čistého zisku společnost vykázala výsledek 279,9 milionu Kč (meziročně +134,4 %).

Výhled

Na konci srpna se investoři budou soustředit na ekonomické indexy Ifo pro Německo, německou nezaměstnanost a inflaci, americký index cen domů S&P/Case-Shiller, na zprávy o vývoji ekonomiky USA v druhém čtvrtletí a o vývoji příjmů a výdajů Američanů a také o inflaci v eurozóně.

Hospodářské výsledky na Wall Street v závěru srpna zveřejní mimo jiné společnosti Tiffany & Co, Best Buy, Hewlett Packard Enterprise, H&R Block, Brown-Forman, salesforce.com, Dollar Tree, Campbell Soup či Dollar General a v Evropě Pernod Ricard, Bouygues nebo Gemalto. Na parketu v Rybné ulici výsledky odtajní pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group a fotovoltaická společnost E4U.

"Skupina VIG by měla za druhé čtvrtletí představit solidní růst objemu pojistného a srovnatelný finanční výsledek. Očekáváme nárůst hrubého předepsaného pojistného o 3,9 % na 2,3 miliardy eur. Největší růst by měl vykázat segment zdravotního pojištění (přibližně +9,5 % meziročně). Finanční výsledek by měl utrpět z důvodu nízkých úrokových sazeb, a tak očekáváme jeho stabilizaci ve druhém čtvrtletí na úrovni 240 milionů eur. Zisk před zdaněním by se měl zvýšit na 119 milionů eur ze 111 milionů eur v předešlém roce," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Proražení nad 2 860 znamená, že je hladina 2 800 nyní významným předělem mezi býky a medvědy. Její prolomení by pravděpodobně vyvolalo další prodeje," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Dopoledne pouze institut Ifo zveřejní ekonomické indexy pro Německo a odpoledne v USA vyjdou indexy aktivity chicagského Fedu a průmyslové aktivity dallaského Fedu.

Úterní dopoledne bude patřit německému indexu dovozních cen a zprávě o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. Odpoledne USA na trh pošlou zprávy o obchodní bilanci a velkoobchodních zásobách, index průmyslové aktivity richmondského Fedu nebo index cen domů S&P/Case-Shiller. Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní firmy Tiffany & Co, Best Buy, H&R Block nebo Hewlett Packard Enterprise, na pražské burze svá čísla oznámí VIG.

Ve středu dopoledne zveřejní společnost GfK index důvěry německých spotřebitelů a ve Spojeném království bude odtajněn index cen domů od Nationwide. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí a údaje o rozjednaných prodejích domů. Výsledky hospodaření v zámoří odtajní společnosti Brown-Forman a salesforce.com

Ve čtvrtek dopoledne na trh Německo pošle údaje o nezaměstnanosti a inflaci a eurozóna přidá indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. V USA se odpoledne investoři zaměří na zprávu o osobních příjmech a výdajích a na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla na trh v USA pošlou společnosti Dollar Tree, Dollar General, Lululemon Athletica nebo Campbell Soup.

V noci na pátek zveřejní Japonsko údaje o nezaměstnanosti, průmyslové výrobě, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Čína na trh pošle indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Dopoledne odtajní Německo zprávu o maloobchodních tržbách, v ČR vyjde zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí a eurozóna doplní inflační statistiku. V zámoří se odpoledne investoři zaměří na index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Vstup do nového týdne by mohl být poklidný. Čeká nás zveřejnění německého Ifo indexu, který by měl ukázat na mírný růst důvěry v domácí ekonomiku. Navzdory všem hrozbám, které neustále visí ve vzduchu (obchodní války, schvalování rozpočtu v Itálii), získal Ifo index zřejmě v srpnu pevnou půdu pod nohama. Díky dobré kondici ekonomiky by měl index podle naší prognózy mírně vzrůst a udržet se nad dlouhodobým průměrem i v následujících měsících.
  • V USA bude zveřejněny vývoj osobních příjmů a výdajů Američanů, obchodní bilance i vývoj velkoobchodních a maloobchodních zásob za červenec. Především nižší tvorba zásob by byla rizikem pro odhady růstu HDP, které si od nich slibují výrazný příspěvek. Pokud dynamika velkoobchodních a maloobchodních zásob zůstane v červenci na úrovni z druhého čtvrtletí (tedy +0,2 % a +0,3 %), řada institucí svůj odhad růstu HDP USA zřejmě posune níže.
  • Inflace v eurozóně se již pohybuje poblíž svého vrcholu. V srpnu zřejmě stagnovala na meziročních 2,1 %, riziko je o desetinu vyšší růst (2,2 %).
  • Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí přidala mezikvartálně 0,5 %, a zaostala tak o tři desetiny za tržním očekáváním. V pátek bychom se měli dozvědět, co se na výsledku podílelo jakou měrou. Z komentáře statistického úřadu podle nás vyplývá, že zahraniční obchod dosáhl ve druhém čtvrtletí historicky vůbec nejvyššího přebytku. To naznačuje, že příspěvek zahraničního obchodu do mezičtvrtletního růstu HDP dosáhl nejméně 1,6 procentního bodu. Naopak domácí poptávka z něj podle našich propočtů pravděpodobně 1,1 bodu ukrojila. Ve druhé polovině letošního roku dynamika HDP podle naší prognózy opět nabere na tempu. I tak ale za celý letošní rok dosáhne růst pouze 3 % (loni +4,5 %).
Ostravská huť se již oficiálně jmenuje Liberty Ostrava
09:05

Ostravská huť se již oficiálně jmenuje Liberty Ostrava

Administrativní záležitosti spojené především se změnou názvu ostravské huti jsou dokončené. Podnik, který skupina...
Česká republika Fúze a akvizice Ocelářské firmy
Agentura S&P potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA-
Agentura S&P potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA-
08:56

Agentura S&P potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA- se stabilním...
Česká republika Česká ekonomika Rating
Americké akcie v pátek kvůli Fedu klesly, v mínusu skončily hlavní…
Americké akcie v pátek kvůli Fedu klesly, v mínusu skončily hlavní…
včera v 22:00

Americké akcie v pátek kvůli Fedu klesly, v mínusu skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech v pátek přišly o počáteční zisky a oslabily. Způsobilo to zmírnění nadějí, že by centrální...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily
Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily
včera v 18:00

Evropské akcie v pátek i v týdenním horizontu mírně zdražily

Evropské akciové trhy zakončily páteční seanci v zelených číslech, když investoři netrpělivě čekali na zprávy...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února
včera v 17:22

L'Espresso: O ruském financování Ligy se jednalo nejméně do února

Jednání o ruském financování italské vládní strany Liga neskončilo setkáním šestice Italů a Rusů loni v říjnu v...
Rusko Itálie Politika
Ocelárny U.S. Steel sníží na Slovensku počet pracovníků o 2 500
včera v 17:03

Ocelárny U.S. Steel sníží na Slovensku počet pracovníků o 2 500

Slovenská divize amerických oceláren U.S. Steel sníží do konce roku 2021 zaměstnanost o 2 500 lidí. O práci ve...
Slovensko Ocelářské firmy
Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %
Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %
včera v 16:45

Pražská burza v pátek posílila, za celý týden získala 1,1 %

Pražská burza zakončila páteční obchodování v plusu, index PX vzrostl o 0,33 % na 1 067,41 bodu. Nahoru burzu táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Zahraniční obchod KLDR byl loni nejnižší za deset let
včera v 16:35

Zahraniční obchod KLDR byl loni nejnižší za deset let

Celkový objem zahraničního obchodu KLDR, tedy vývoz a dovoz dohromady, se loni snížil o 48,8 procenta na 2,84...
Severní Korea (KLDR) Mezinárodní obchod
PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD
PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD
včera v 16:21

PepsiCo koupí jihoafrickou Pioneer Food za 1,7 miliardy USD

Americký nápojový gigant PepsiCo se dohodl na koupi jihoafrické potravinářské firmy Pioneer Food Group za 1,7...
PepsiCo Fúze a akvizice Americké akcie
USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci…
včera v 16:02

USA: Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v červenci podle předběžných dat stoupl na 98,4 bodu

Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci stoupl na 98,4 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Spotřebitelská důvěra
Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč
Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč
včera v 15:20

Státní dluh v pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu Kč

Státní dluh v prvním pololetí stoupl o 90,6 miliardy na 1,713 bilionu korun. Důvodem nárůstu dluhu byla snaha získat...
Zadlužení Česká republika
Ze světa investičních doporučení (19. července)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (19. července)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii
včera v 14:46

Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech...
Francie Zadlužení Itálie
Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %
včera v 14:30

Kanada: Maloobchodní tržby v květnu meziročně stouply o 1 %

Kanadské maloobchodní tržby se v květnu meziročně zvýšily o 1 % po růstu o 3,7 % v dubnu. Analytici počítali s růstem...
Kanada Maloobchod Tržby
American Express díky růstu výdajů spotřebitelů zvýšil zisk
včera v 13:54

American Express díky růstu výdajů spotřebitelů zvýšil zisk

Americký vydavatel kreditních karet American Express ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk zhruba o devět procent na 1,76...
Americké akcie Výsledková sezóna
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia
včera v 13:37

Kanadský těžař zlata Barrick převezme celou firmu Acacia

Kanadská těžařská společnost Barrick Gold se dohodla s ostatními akcionáři na plném převzetí firmy Acacia Mining za...
Kanada Zlato Fúze a akvizice
Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku
včera v 13:00

Skupina Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku

Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení odškodného za to, že...
Slovensko