Burzovní kalendář (27. 8. - 31. 8. 2018)
|

Burzovní kalendář (27. 8. - 31. 8. 2018)

Závěr srpna přinese zpřesněnou zprávu o vývoji americké ekonomiky v druhém čtvrtletí, statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů nebo evropská inflační data. Investoři budou nadále sledovat také dění v Turecku.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu rostly, Dow posílil o 0,47 %, širší S&P 500 stoupl o 0,87 % a Nasdaq Composite přidal 1,66 %. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite navíc v pátek dosáhly nových historických intradenních maxim. Také evropské akcie zpevnily, panevropský index STOXX Europe 600 se za týden zvýšil o 0,7 %, britský FTSE 100 přidal 0,25 %, německý DAX stoupl o 1,51 % a francouzský CAC 40 zpevnil o 1,61 %. Pražská burza v uplynulém týdnu podle indexu PX stoupla o 1,4 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 24. srpna 2018

Ve středu akcie na Wall Street zaznamenaly historicky nejdelší růstové období bez 20% poklesu. Dosud nejdelší období růstu amerických akcií bez 20% korekce odstartovalo 11. října 1990 a trvalo 3 452 dní. Současný růst začal 9. března 2009, index S&P 500 od té doby přidal více než 320 %. Vláda býků, kteří akciím vládnou, byla nejvíce ohrožena v srpnu 2015, kdy došlo k propadu akciových trhů po celém světě. Výprodej, jenž začal v Číně, během pár dnů snížil hodnotu globálních akciových trhů o přibližně pět bilionů dolarů. Americké akcie se zapotácely i v únoru letošního roku, kdy index S&P 500 přišel o více než 10 % a akcie zažily nejvolatilnější období od roku 2011. 

USA - nejdelší býčí trendy (k 22. 8. 2018), zdroj: CNBC

Americké akcie v pátek stouply na nová maxima, index Nasdaq Composite za týden přidal více než 1,6 %
Americké akciové indexy S&P 500 a Nasdaq Composite zakončily páteční obchodování na nových maximech. Šéf Fedu Jerome Powell ve svém projevu v Jackson Hole neuhnul z dosavadní politiky banky zvyšovat postupně základní úrokovou sazbu.
Evropské burzy v pátek uzavřely v plusu, za celý týden získaly více než půl procenta
Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v pozitivním pásmu, když se investoři zaměřili na projev šéfa americké centrální banky Jeroma Powella, jenž řekl, že Fed i nadále počítá s pozvolným zvyšováním základní úrokové sazby. V pátek zároveň skončila jednání mezi zástupci Číny a Spojených států, aniž by snížila obchodní napětí mezi oběma zeměmi.
Pražská burza v pátek uzavřela v mínusu, za celý týden zpevnila o 1,4 %
Pražská burza v pátek přerušila čtyřdenní sérii ziskových seancí, když index PX odepsal 0,65 % na 1 072,86 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie Komerční banky a energetické skupiny ČEZ, v plusu obchodování zakončil pouze petrochemický holding Unipetrol. Objem obchodů byl s 239 miliony korun výrazně podprůměrný.

Z ekonomických zpráv se investoři zaměřili na prodeje starších domů v USA, předběžné srpnové indexy nákupních manažerů ve výrobě i sektoru služeb, japonskou inflaci, německý HDP nebo americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby.

Americký prezident Donald Trump v úvodu týdne obvinil Evropskou unii a Čínu z měnových manipulací. V rozhovoru s agenturou Reuters rovněž prohlásil, že se mu nelíbí ani záměr americké centrální banky zvyšovat úrokové sazby. Věnoval se i sociálním sítím, ke kterým řekl, že je nebezpečné, když společnosti jako Facebook či Twitter regulují obsah na svých platformách. Hovořil také o Turecku a Íránu a o tom, že se pravděpodobně opět setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Uvedl, že by zvážil odvolání protiruských sankcí, pokud by Moskva podnikla kroky ke spolupráci s USA na řešení krizí na Ukrajině či v Sýrii.

Řecko v pondělí oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů. Od roku 2010 Atény od evropských partnerů a Mezinárodního měnového fondu obdržely záchranné úvěry v celkové výši bezmála 289 miliard eur. Řecký premiér Alexis Tsipras řekl, že země má dobrý důvod věřit, že před sebou má lepší časy. Řecko již nemusí přijímat bolestivé reformy, země by však v následujících letech měla udržovat přebytek primárního rozpočtu (bez zahrnutí splátek dluhu). Na příští rok je naplánováno další snížení penzí. Až do splacení posledních peněz ze záchranného úvěru, tedy do roku 2060, budou zemi také dále čtvrtletně navštěvovat zahraniční experti. Jejich úkolem bude prověřovat, zda země plní dohodnuté cíle v oblasti veřejných financí.

Hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí na Wall Street zveřejnily Kohl's, Target, Hormel Foods, Autodesk, Gap nebo HP, v západní Evropě CRH a BHP Billiton a na pražské burze vývojář antivirového softwaru Avast a výrobce netkaných textilií PFNonwovens.

Avast v prvním pololetí vydělal 160,2 milionu USD, provozní zisk EBITDA firmě vyskočil o více než 10 %
Vývojář antivirového softwaru Avast dosáhl v prvních šesti měsících letošního roku čistého zisku 160,2 milionu USD. Loni za stejné období firma vykázala ztrátu 51,6 milionu USD. Výsledky byly podpořeny růstem počtů zákazníků i synergickými efekty akvizice společnosti AVG. Avast také potvrdil záměr vyplatit finální dividendu.
Výrobce netkaných textilií PFNonwovens v pololetí vydělal 279,9 milionu Kč
Přední evropský výrobce netkaných textilií PFNonwovens dosáhl v prvním pololetí letošního roku konsolidovaných výnosů 2,98 miliardy Kč (meziročně -0,3 %). Negativní dopad na tržby mělo především posilování koruny k euru. Na úrovni čistého zisku společnost vykázala výsledek 279,9 milionu Kč (meziročně +134,4 %).

Výhled

Na konci srpna se investoři budou soustředit na ekonomické indexy Ifo pro Německo, německou nezaměstnanost a inflaci, americký index cen domů S&P/Case-Shiller, na zprávy o vývoji ekonomiky USA v druhém čtvrtletí a o vývoji příjmů a výdajů Američanů a také o inflaci v eurozóně.

Hospodářské výsledky na Wall Street v závěru srpna zveřejní mimo jiné společnosti Tiffany & Co, Best Buy, Hewlett Packard Enterprise, H&R Block, Brown-Forman, salesforce.com, Dollar Tree, Campbell Soup či Dollar General a v Evropě Pernod Ricard, Bouygues nebo Gemalto. Na parketu v Rybné ulici výsledky odtajní pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group a fotovoltaická společnost E4U.

"Skupina VIG by měla za druhé čtvrtletí představit solidní růst objemu pojistného a srovnatelný finanční výsledek. Očekáváme nárůst hrubého předepsaného pojistného o 3,9 % na 2,3 miliardy eur. Největší růst by měl vykázat segment zdravotního pojištění (přibližně +9,5 % meziročně). Finanční výsledek by měl utrpět z důvodu nízkých úrokových sazeb, a tak očekáváme jeho stabilizaci ve druhém čtvrtletí na úrovni 240 milionů eur. Zisk před zdaněním by se měl zvýšit na 119 milionů eur ze 111 milionů eur v předešlém roce," říká analytik Jiří Kostka z Komerční banky.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. srpna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. srpna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

"Graf indexu S&P 500 je v býčím nastavení. Proražení nad 2 860 znamená, že je hladina 2 800 nyní významným předělem mezi býky a medvědy. Její prolomení by pravděpodobně vyvolalo další prodeje," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí na data jako obvykle bohaté nebude. Dopoledne pouze institut Ifo zveřejní ekonomické indexy pro Německo a odpoledne v USA vyjdou indexy aktivity chicagského Fedu a průmyslové aktivity dallaského Fedu.

Úterní dopoledne bude patřit německému indexu dovozních cen a zprávě o úvěrování soukromého sektoru v eurozóně. Odpoledne USA na trh pošlou zprávy o obchodní bilanci a velkoobchodních zásobách, index průmyslové aktivity richmondského Fedu nebo index cen domů S&P/Case-Shiller. Hospodářské výsledky na Wall Street zveřejní firmy Tiffany & Co, Best Buy, H&R Block nebo Hewlett Packard Enterprise, na pražské burze svá čísla oznámí VIG.

Ve středu dopoledne zveřejní společnost GfK index důvěry německých spotřebitelů a ve Spojeném království bude odtajněn index cen domů od Nationwide. Ve Spojených státech se odpoledne investoři zaměří na revidovanou zprávu o vývoji americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí a údaje o rozjednaných prodejích domů. Výsledky hospodaření v zámoří odtajní společnosti Brown-Forman a salesforce.com

Ve čtvrtek dopoledne na trh Německo pošle údaje o nezaměstnanosti a inflaci a eurozóna přidá indexy spotřebitelské a podnikatelské důvěry. V USA se odpoledne investoři zaměří na zprávu o osobních příjmech a výdajích a na pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Kvartální hospodářská čísla na trh v USA pošlou společnosti Dollar Tree, Dollar General, Lululemon Athletica nebo Campbell Soup.

V noci na pátek zveřejní Japonsko údaje o nezaměstnanosti, průmyslové výrobě, stavebních objednávkách a zahájené výstavbě a Čína na trh pošle indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru i mimo něj. Dopoledne odtajní Německo zprávu o maloobchodních tržbách, v ČR vyjde zpráva o vývoji ekonomiky ve druhém čtvrtletí a eurozóna doplní inflační statistiku. V zámoří se odpoledne investoři zaměří na index nákupních manažerů chicagského Fedu a finální srpnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Vstup do nového týdne by mohl být poklidný. Čeká nás zveřejnění německého Ifo indexu, který by měl ukázat na mírný růst důvěry v domácí ekonomiku. Navzdory všem hrozbám, které neustále visí ve vzduchu (obchodní války, schvalování rozpočtu v Itálii), získal Ifo index zřejmě v srpnu pevnou půdu pod nohama. Díky dobré kondici ekonomiky by měl index podle naší prognózy mírně vzrůst a udržet se nad dlouhodobým průměrem i v následujících měsících.
  • V USA bude zveřejněny vývoj osobních příjmů a výdajů Američanů, obchodní bilance i vývoj velkoobchodních a maloobchodních zásob za červenec. Především nižší tvorba zásob by byla rizikem pro odhady růstu HDP, které si od nich slibují výrazný příspěvek. Pokud dynamika velkoobchodních a maloobchodních zásob zůstane v červenci na úrovni z druhého čtvrtletí (tedy +0,2 % a +0,3 %), řada institucí svůj odhad růstu HDP USA zřejmě posune níže.
  • Inflace v eurozóně se již pohybuje poblíž svého vrcholu. V srpnu zřejmě stagnovala na meziročních 2,1 %, riziko je o desetinu vyšší růst (2,2 %).
  • Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí přidala mezikvartálně 0,5 %, a zaostala tak o tři desetiny za tržním očekáváním. V pátek bychom se měli dozvědět, co se na výsledku podílelo jakou měrou. Z komentáře statistického úřadu podle nás vyplývá, že zahraniční obchod dosáhl ve druhém čtvrtletí historicky vůbec nejvyššího přebytku. To naznačuje, že příspěvek zahraničního obchodu do mezičtvrtletního růstu HDP dosáhl nejméně 1,6 procentního bodu. Naopak domácí poptávka z něj podle našich propočtů pravděpodobně 1,1 bodu ukrojila. Ve druhé polovině letošního roku dynamika HDP podle naší prognózy opět nabere na tempu. I tak ale za celý letošní rok dosáhne růst pouze 3 % (loni +4,5 %).
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19…
včera v 23:18

Zisk Microsoftu ve třetím finančním čtvrtletí díky cloudu stoupl o 19 %

Americké softwarové společnosti Microsoft stoupl ve třetím fiskálním čtvrtletí zisk o 19 % na 8,81 miliardy USD. Zisk...
Microsoft Software Výsledková sezóna
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl,…
včera v 22:55

Zisk Facebooku v prvním čtvrtletí kvůli mimořádným položkám klesl, příjmy vzrostly

Americké společnosti Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk o 51 %...
Facebook Sociální sítě Výsledková sezóna
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily
včera v 22:30

Americké akcie ve středu po předchozím růstu na nová maxima oslabily

Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily poté, co v předchozí seanci benchmarky S&P 500 a Dow uzavřely na novém...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD
včera v 21:47

Samsung chce diverzifikovat výrobu čipů, investuje 116 miliard USD

Jihokorejská společnost Samsung Electronics hodlá do roku 2030 investovat 116 miliard dolarů do výzkumu a výroby...
Samsung
Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident
včera v 19:39

Polsko bude u dodávek plynu brzy plně nezávislé, řekl prezident

Polsko se brzy stane plně nezávislé na dodávkách plynu a bude schopno zajistit bezpečnost dodávek plynu také okolním...
Polsko Zemní plyn
SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě
včera v 19:31

SB: Přes 40 milionů lidí na světě dobývá nerosty v řemeslné těžbě

Více než 40 milionů lidí na celém světě pracuje v řemeslné a drobné těžbě, kde se nerosty včetně zlata, diamantů a...
Těžba Komodity
Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014
včera v 19:07

Saúdská Arábie má první čtvrtletní přebytek rozpočtu od roku 2014

Saúdská Arábie vykázala za první čtvrtletí rozpočtový přebytek 27,8 miliardy rijálů (171 miliard Kč). Rozpočet...
Saúdská Arábie Blízký a Střední východ Rozpočet
Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP
včera v 18:21

Na Twitteru bude snazší nahlašovat dezinformace o volbách do EP

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro...
Twitter Sociální sítě Americké akcie
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných…
včera v 18:00

Evropské burzy ve středu převážně klesly, nedařilo se akciím ropných firem a těžařů

Evropské akciové trhy v polovině týdne uzavřely převážně v minusu, když byly pod tlakem slabších hospodářských čísel...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko
včera v 17:43

Occidental podal konkurenční nabídku na ropnou firmu Anadarko

Americký producent ropy a plynu Occidental Petroleum učinil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Anadarko...
Fúze a akvizice Ropa Americké akcie
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii
včera v 17:31

Akcionáři Komerční banky schválili dividendu 51 Kč na akcii

Akcionáři Komerční banky ve středu schválili vyplatit dividendu 51 Kč na akcii před zdaněním, tedy 9,7 miliardy Kč....
Komerční banka Evropské banky Banky
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian
včera v 17:22

Ford investuje půl miliardy USD do výrobce elektromobilů Rivian

Americká automobilka Ford Motor investuje 500 milionů dolarů do start-upu Rivian Automotive. Ten vyrábí pick-upy na...
Ford Americké akcie Investice
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila
včera v 17:01

Reuters: Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se zhoršila

Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy se v posledních dnech výrazně zhoršila, což činí...
Rusko Ropa Komodity
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům
včera v 16:45

Pražská burza ve středu klesla, nedařilo se finančním titulům

Pražská burza zakončila středeční seanci v minusu, index PX přišel o 0,87 % na 1 088,97 bodu. Dolů burzu stáhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh
včera v 15:21

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na trh

Emitenti akcií a dluhopisů získají jednodušší přístup na kapitálový trh. Zkrátí se doba pro schválení dokumentů...
Byznys a podnikání Česká republika
Ze světa investičních doporučení (24. dubna)
včera v 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. dubna)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny
včera v 14:24

Cena bitcoinu se vrátila pod 5 500 USD, klesají i další kryptoměny

Trh s kryptoměnami se v polovině týdne pohybuje v negativním pásmu. Bitcoin se po úterním růstu nad 5 600 USD, což...
Bitcoin Kryptoměny