Burzovní kalendář (3. 6. - 7. 6. 2019)
|

Burzovní kalendář (3. 6. - 7. 6. 2019)

Bude americký prezident Donald Trump i na začátku června pokračovat v nepřátelsky laděné rétorice vůči Číně a Mexiku? Pokud ano, lze očekávat, že strach investorů a ekonomů z recese v USA dále poroste. V opačném případě by se nyní nepříznivý trend na trzích mohl otočit.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Americké akciové indexy v uplynulém týdnu klesly, Dow se snížil o 3,01 %, širší S&P 500 přišel o 2,62 % a index technologického trhu Nasdaq Composite odepsal 2,41 %. Dow vykázal šestý týdenní pokles za sebou, což je jeho nejdelší ztrátové období za osm let.

Také evropské akcie zlevňovaly, panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 1,79 %, britský FTSE 100 se snížil o 1,59 %, německý DAX odepsal 2,37 % a francouzský CAC 40 přišel o 2,05 %.

Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 31. května 2019

Americké akcie v pátek prudce klesly kvůli hrozbě uvalení cel na mexické zboží
Hlavní akciové indexy ve Spojených státech v pátek prudce klesly. Reagovaly tak na hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy uvalí cla na veškeré zboží z Mexika. Eskalující obchodní válka podle ekonomů vyvolává obavy z globální hospodářské recese.
Evropské akcie v pátek klesly kvůli obavě z nových cel USA, oslabily i v týdenním horizontu
Ceny akcií na velkých burzách západní Evropy mířily během pátečního obchodování dolů, když investoři reagovali na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit cla na dovoz z Mexika, pokud tamní vláda nezačne zadržovat migranty mířící nelegálně do Spojených států.
Pražská burza v pátek nepatrně posílila, za celý týden přidala 0,2 %
Pražská burza v pátek potřetí za sebou posílila, ale jen nepatrně, index PX vzrostl o 0,05 % na 1 044,09 bodu. Růst akcií Komerční banky, Monety Money Bank a operátora O2 Czech Republic převážil nad ztrátou Erste Group Bank.

Představitelé čínského ministerstva zahraničí v týdnu obvinili Spojené státy z obchodního terorismu a uvedli, že by Čína mohla jako odvetné opatření proti otevřené obchodní agresi USA přestat dodávat na trh vzácné suroviny (kovy vzácných zemin) nezbytné například k výrobě mobilních telefonů.

Americký prezident Donald Trump pak v noci na pátek oznámil, že od 10. června bude na veškerý dovoz zboží z Mexika uvaleno clo 5 %. Opatření má platit do doby, než se podaří zastavit nelegální migraci z Mexika. "Je zde riziko, že tato cla spolu s těmi, která byla uvalena na Čínu, pošlou již tak slabý hospodářský cyklus do plnohodnotné recese," uvedl analytik Cliff Hodge ze společnosti Cornerstone Wealth.

Z ekonomických údajů se investoři zaměřili na spotřebitelskou důvěru v Německu, eurozóně a USA, americký index cen domů S&P/Case-Shiller, německou nezaměstnanost a maloobchodní tržby, americký a český HDP a německou inflaci a na statistiku osobních příjmů a výdajů Američanů.

Na nové několikaměsíční minimum klesl výnos amerických dluhopisů, v pátek výnos 10letých bondů spadl o asi devět bazických bodů na 2,13 %. Prohloubila se tak inverze výnosové křivky, což bývá signálem blížící se recese.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejnily na Wall Street například společnosti Workday, Palo Alto Networks, Dollar Tree, Dollar General, Costco Wholesale, Gap nebo Dell Technologies. V Evropě na trh čísla poslaly například Daily Mail & General Trust, Alpha Bank a Wizz Air Holdings.

Statistika dosud oznámených výsledků amerických firem za 1Q2019

Výhled

I v prvním červnovém týdnu budou investoři sledovat hlavně twitterový účet amerického prezidenta Donalda Trumpa. Obchodní válka s Čínou může přinést nová odvetná opatření, která by přilila olej do ohně. Čtvrteční zasedání Evropské centrální banky by podle analytiků nemělo přinést žádné větší novinky.

V Česku pozornosti neujde dění kolem údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. V úterý chtějí opoziční poslanci kauzu řešit na půdě sněmovny. Z návrhu auditní zprávy Evropské komise vyplývá, že by Česká republika mohla být přinucena vrátit téměř půl miliardy korun, které na evropských dotacích získal holding Agrofert.

Babiš byl podle auditní zprávy EK vždy ve střetu zájmů, ČR by mohla unii vracet až 451 milionů Kč
(AKTUALIZOVÁNO) Premiér Andrej Babiš (ANO) podle návrhu auditní zprávy Evropské komise (EK) porušuje po celou dobu svého vládního působení český zákon o střetu zájmů. Stará verze tohoto zákona ale neomezovala přístup k evropským fondům. Proto navrhuje EK vrácení poskytnutých dotací pro holding Agrofert až od února 2017, kdy vstoupila v účinnost novela zákona označovaná jako lex Babiš, která výslovně zakazuje dotace pro firmy ovládané členy vlády. Babiš kvůli zákonu vložil Agrofert do svěřenských fondů, podle auditní zprávy tím ale střet zájmů nevyřešil a holding nadále nepřímo ovládá. Text návrhu auditní zprávy zveřejnila česká média. Česká republika by podle něj mohla Bruselu vracet až 451 milionů Kč.

Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní na Wall Street mimo jiné Tiffany & Co, salesforce.com, Campbell Soup nebo Brown-Forman. V Evropě se čísly pochlubí společnosti voestalpine nebo Rémy Cointreau.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. června a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

"Po několika týdenních červených svíčkách v řadě by mohl přijít nápravný protipohyb. Ten ale nebude znamenat rychlý návrat k maximům, a tak nepůjde ani o signál k dalším nákupům. Trh je sice aktuálně přeprodaný, katalyzátorem pro výraznější růst by ale bylo nejspíše jen uklidnění v mezinárodním obchodu (dohoda USA s Čínou), a k tomu se podle všeho neschyluje," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.

Index S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

Pondělí bude dnem indexů nákupních manažerů, finální květnové ukazatele za výrobní sektor budou vycházet nad ránem v Asii, ráno v Evropě a odpoledne PMI přidají i Spojené státy. Za oceánem vyjdou ještě údaje o stavebních výdajích a zpráva o prodeji aut. Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech společnost Box.

V noci na úterý bude australská centrální banka jednat o nastavení měnové politiky, dopoledne přidá eurozóna zprávu z trhu práce a zprávu o inflaci a Spojené království index nákupních manažerů ve stavebnictví a odpoledne Spojené státy zveřejní zprávu o továrních objednávkách a ISM index aktivity pro oblast New Yorku. Výsledky hospodaření odtajní v USA společnosti Tiffany & Co, salesforce.com a GameStop.

Ve středu budou ve světě vycházet finální květnové indexy nákupních manažerů ve službách. Eurozóna přidá ještě výrobní inflaci a zprávu o tržbách maloobchodních prodejců a ve Spojených státech odpoledne vedle PMI vyjde ještě zpráva ADP o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru a večer Fed odtajní pravidelnou situační zprávu o stavu americké ekonomiky, takzvanou Béžovou knihu. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Campbell Soup a Brown-Forman a v Evropě firma voestalpine.

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám a sadě českých makrodat (průmyslová výroba, stavební výroba, obchodní bilance), eurozóna zveřejní revidovanou zprávu o HDP a zprávu o změně zaměstnanosti a Evropská centrální banka bude rozhodovat o nastavení měnové politiky. Spojené státy na trh pošlou zprávy o obchodní bilanci a produktivitě práce. Výsledky hospodaření představí na Wall Street mimo jiné Ciena a JM Smucker a v Evropě Rémy Cointreau.

V pátek dopoledne zveřejní Německo zprávy o obchodní bilanci a průmyslové výrobě a ve Spojeném království vyjde index cen domů od banky Halifax a odpoledne na trh Spojené státy pošlou zprávu o situaci na trhu práce.

Ekonomický kalendář

Z makroekonomického výhledu Komerční banky:

  • Nálada průmyslníků v eurozóně zůstává téměř na bodu mrazu, i když oproti rychlému odhadu předpokládáme, že finální PMI průmyslové aktivity za květen bude mírně vylepšen, a to díky lepšímu výsledku ve Španělsku a Itálii. Nic to ale nezmění na faktu, že průmysl v eurozóně jako celku se nachází v pásmu kontrakce. O něco lépe na tom jsou USA, kde aktivita v průmyslovém sektoru roste. Nicméně i tam je v posledních měsících patrný útlum.
  • Týden se ponese ve znamení klíčových centrálních bank. ECB ve čtvrtek zveřejní detaily připravovaného programu TLTRO 3. Ve srovnání s předchozím kolem bude program méně robustní, i když pozorujeme zvyšující se tlaky na to, aby Mario Draghi překvapil a zastavil klesající inflační očekávání. Data mu příliš nenahrají. Květnová inflace klesne, dubnové statistiky potvrdí přetrvávající slabost v německém průmyslu.
  • V úterý a ve středu se koná konference chicagského Fedu, kde Jerome Powell otevře diskuzi ohledně inflačního cílování v situaci duálního mandátu centrální banky.
  • Květnové statistiky potvrdí vysokou zaměstnanost v USA. Míra nezaměstnanosti podle našich odhadů stagnovala na dubnových 3,6 %, což je nejnižší hodnota v tomto cyklu. Počet vytvořených pracovních míst ale podle nás zaostane za tržním konsenzem po silných březnových a dubnových datech. Důvodem bude nižší tvorba míst ve stavebnictví, zdravotnictví a službách.
  • Dubnová data z reálné ekonomiky potvrdí solidní vstup českého hospodářství do druhého čtvrtletí. Přetrvávající robustnost spotřeby domácností odhalí maloobchodní tržby, vysokým jednociferným procentuálním tempem roste stavebnictví, kde je nadále patrný převis poptávky nad kapacitou sektoru a postupně se stabilizuje i situace v průmyslu. Statistika mezd za 1Q2019 bude poznamenána zvyšováním platů ve veřejné sféře.
Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne,…
11:06

Analytici: Samotné vystoupení Británie z EU ekonomiku nezasáhne, rizikem konec roku

Od samotného formálního vystoupení Velké Británie z EU na konci ledna nelze čekat žádné výrazné dopady na vývoj trhů...
Spojené království Evropská unie Evropská ekonomika
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je…
09:43

Čínský koronavirus: Až 250 tisíc nakažených během 10 dnů? Možné to je, varuje vědec

Jak rychle se může šířit nákaza koronavirem, která již Peking přiměla k uzavření města Wu-chan, rušení mnoha...
Čína Ekonomické a politické hrozby Krása a zdraví
Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let
včera v 23:26

Boeing 777X úspěšně absolvoval zkušební let

Nový dálkový letoun americké společnost Boeing 777X v sobotu úspěšně absolvoval první zkušební let, který byl tento...
Boeing Doprava
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu
včera v 21:31

Boeing 777X po dvou odkladech vzlétl ke zkušebnímu letu

Americká společnost Boeing v sobotu zahájila zkušební let nového letounu 777X. Stroj vzlétl v 10.09 místního času (19...
Boeing Doprava Americké akcie
Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň
včera v 12:15

Fitch zvýšila úvěrový rating Řecka o jeden stupeň

Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na úroveň BB....
Řecko Rating
V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel
včera v 10:14

V dozorčí radě Deutsche Bank zasedne bývalý vicekancléř Gabriel

Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank jmenovala do své dozorčí rady bývalého německého vicekancléře a...
Deutsche Bank Evropské banky Management
Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-
včera v 08:13

Agentura Fitch potvrdila rating České republiky na stupni AA-

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-....
Rating Česká republika Česká ekonomika
Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X
24. 1. 2020 23:25

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého...
Boeing Doprava
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý…
24. 1. 2020 22:30

Americké akcie v pátek oslabily kvůli obavám z koronaviru, za celý týden hlavní indexy klesly zhruba o procento

Americké akcie v pátek klesly, protože rostoucí obavy ohledně koronaviru šířícího se z Číny převážily nad příznivými...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku
24. 1. 2020 22:05

Reuters: Boeingy 737 MAX podle FAA mohou létat dříve než v půlce roku

Šéf amerického Federálního úřadu pro letectví (FAA) Steve Dickson v pátek telefonicky sdělil představitelům...
Boeing Doprava
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně…
24. 1. 2020 18:00

Evropské akcie v pátek výrazně zdražily, za celý týden ale mírně klesly

Evropské akciové trhy zakončily páteční obchodování v zelených číslech, když investory uklidnilo čtvrteční rozhodnutí...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční
24. 1. 2020 17:18

Dukovany o víkendu odstaví 3. blok, výroba proudu bude poloviční

Jaderná elektrárna Dukovany odstaví o víkendu třetí výrobní blok, jehož odstávka měla podle plánu začít počátkem...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %
24. 1. 2020 16:45

Pražská burza v pátek zpevnila, za celý týden si připsala 0,9 %

Pražská burza se v pátek po čtvrtečním poklesu vrátila na téměř devítileté maximum. Index PX stoupl o 0,66 procenta...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %
24. 1. 2020 16:19

ČNB: Objem nově poskytnutých hypoték loni klesl o 13,6 %

Objem nově poskytnutých hypoték, které podléhají od října 2018 novým limitům ukazatelů pro posuzování žadatelů, klesl...
Česká republika Hypotéky Nemovitosti
USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu…
24. 1. 2020 16:00

USA: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v lednu podle předběžných dat klesl na 51,7 bodu, tempo růstu sektoru služeb se naopak zvýšilo

Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru USA v lednu podle předběžných údajů společnosti Markit klesl na...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Indexy nákupních manažerů (PMI)
Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí
24. 1. 2020 15:22

Čínský vlastník firmy British Steel by mohl propustit až 500 lidí

Čínská společnost Jingye Group, která přebírá ocelárnu British Steel, by mohla v této britské firmě propustit až 500...
Ocelářské firmy Spojené království
Ze světa investičních doporučení (24. ledna)
24. 1. 2020 15:00

Ze světa investičních doporučení (24. ledna)

Které akcie si v pátek vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Investiční doporučení
Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %
24. 1. 2020 14:32

Kanada: Maloobchodní tržby v listopadu meziměsíčně vzrostly o 0,9 %

Kanadské maloobchodní tržby se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,9 % po poklesu o 1,2 % v říjnu. Tržby bez...
Kanada Maloobchod Tržby
Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste
24. 1. 2020 14:04

Většina kryptoměn v závěru týdne ztrácí, bitcoin naopak mírně roste

Trh s digitálními měnami se v závěru týdne pohybuje převážně v červených číslech; proti trendu ale jde bitcoin, který...
Kryptoměny Bitcoin