US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Rozděl (se) a panuj: Proč je zárukou přežití ve světě zítřka (de)centralizace?

Brexit jako konec globalizace, jak ji známe? Je to možné, shoduje se část expertů s poukazem na to, že by se podobně jako v Británii mohla i v dalších demokraciích většina vzbouřit proti nejistotě a pocitu ohrožení, které s pádem bariér všeho druhu přicházejí. I v takovém případě by ale svět nejspíše nadále měnily některé z nastartovaných trendů s globalizací (ne)přímo související. Dva z nich probírali politický geograf vyučující na Univerzitě Karlově Michael Romancov a místopředseda Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Roman Chlupatý
Roman Chlupatý
7. 7. 2016 | 9:00
Politika

Romancov: Jedním z nejčastěji citovaných trendů, které vykreslí obrysy světa zítřka, je urbanizace. Kolem roku 2025 by například jedno regionální město v Číně mělo mít stejný HDP jako Švédsko. Drtivá část globální ekonomiky bude generována 440 gigantickými městy, mezi která budou patřit třeba Kumashi v Ghaně nebo Santa Catarina v Brazílii; městy, o kterých dnes mnozí lidé, kteří se pohybují v byznysu, ani nevědí, že existují. Jak v tomto směru Česko, kde máme Prahu s 1,25 milionu obyvatel, může konkurovat?

Špicar: Budoucnost je bezpochyby ve velkých městech, nikoli ve státech nebo státních celcích. Podmínkou je, že se budou chovat rozumně a zaručí jistou kvalitu života. Ve městech se musíme koncentrovat z mnoha důvodů. Jen ve městech lze zajistit kvalitní vzdělávací systém, na vesnici dobrou školu či univerzitu založíte těžko. Díky tomu budou města přitahovat podniky a firmy, což znamená práci a pracovní příležitosti. Koncentrace do velkých měst je významným globálním trendem.

Jak přitom zjistil Svaz průmyslu a dopravy společně se společností McKinsey, Česko má v tomto směru velký problém. Jsme roztříštěná země – je u nás přes šest tisíc obcí a koncentrace, synergie a spolupráce jsou velice omezené. To je v kombinaci s ne úplně dobrou infrastrukturou obrovský handicap. Jedním z možných receptů na to, jak zlepšit konkurenceschopnost Česka, je koncentrovat se do větších celků a synergie vytvářet.

Romancov: Druhým trendem, o kterém se v poslední době často mluví, je konektivita, propojenost. Podívejme se na možná negativa s ní spojená: Co by se stalo, kdyby se ukázalo, že se nějaká část světa vyvíjí úplně jinak, než chceme my, respektive naše firmy? Je možné, že se najednou ocitneme "mimo" nikoli proto, že nejsme schopni vyrobit kvalitní produkty, ale prostě proto, že tyto výrobky nebudou odpovídat poptávce; protože budou zatíženy nějakou negativní externalitou, kterou nevidíme? Dám příklad: Mnoho lidí dnes chce kupovat jen biopotraviny, nebo třeba nechce kupovat výrobky, na jejichž vzniku se podílela dětská práce. Umíte si představit něco podobného, co by nás mohlo napříště znevýhodnit?

Špicar: Podobné černé labutě a nepředvídatelné trendy charakterizují současnou dobu. Vidím to v praxi. Pracuji na vlastním byznysu a jako člověk zvyklý z velkého podniku plánovat na měsíce a roky dopředu mám neustále tendenci se s partnery dohodnout na nějakém byznys plánu, na uvedení produktů na trh v určitých fázích a podobně. Oni, již věci znalí, mi říkají: "Radku, dnes se to už takto nedělá." Všichni se prostě musíme připravit na to, že podobné trendy a nálady zákazníků přicházejí. A přežijí ne ti nejsilnější, ale ti nejadaptabilnější.

Romancov: Což znamená, že se vracíme k Darwinovi!

Špicar: Ano. Přežijí ti flexibilní, kdo se dokáží přizpůsobit, nikoli mastodonti, kteří dosud vše válcovali silou. Toto je riziko pro ekonomiky, jako je ta česká, která je dominantně tažena průmyslem a velkými podniky. Věřím ale, že i velké firmy již chápou, že se ocitly v nové době, a začnou s tím pracovat. Některým se to daří. Google, obrovská firma, se cíleně dělí na menší buňky s velkou autonomií. To ukazuje, že s velikostí lze pracovat, ale určitě to není ve velkých koncernech jednoduché. Ti, kteří to dokáží, budou úspěšní, a ti, kdo to nedovedou, budou smeteni hráči, jako jsou Airbnb, Uber a další. Tak to prostě chodí. Jako vždy přežijí pouze ti, kteří budou mít prst přiložený na tepu doby a dokáží se přizpůsobit.

Byznys a podnikáníEkonomické a politické hrozbyPolitikaRozhovor
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie