Pracovní svět se mění. Jste připraveni? (5. díl)

Svět se mění nejrychleji v historii a pracovní trh a prostředí nejsou výjimkou. Strojové učení, umělá inteligence, ekonomická migrace, prudké zrychlování informačních technologií, ale také důraz na gender, změny v sestavování pracovních týmů a třeba i kancelářských prostor. Co byste (také) měli vědět o tom, jak se vyvíjí a bude vyvíjet vše, co se týká i vaší práce?
68. Radikální upřímnost. Když zpětná vazba nadřízeným, tak bez obalu. Když hodnocení podřízených, spravedlivé a otevřené.
69. Pracovní síla v pohybu. Mnohá města platí lidem za to, že se nastěhují, aby posílila pracovní sílu. To může podpořit lokální demografické struktury i ekonomiky.
70. Mladší učí staršího. Takzvaný reverse mentoring pomáhá starším zaměstnancům držet krok s dobou, novými technologiemi a podobně.
71. Právo na opravu. Řada firem lidem komplikuje možnost opravy zařízení, jež jim prodává. Stále více lidí se to snaží změnit, extrémní konzum jim vadí stále více.
72. Internet přes satelit. Propojení (pracujících) lidí v nejodlehlejších koutech světa bude znamenat posun v možnostech globálního pracovního trhu.
73. Nakupuj a prodávej. V období ústupu velkých kamenných obchodů je snadnější než kdy dříve založit internetový obchod.
74. Chytré kanceláře. Když ne dnes, tak nejspíše v blízké budoucnosti bude i vaše kancelář nenápadně přizpůsobována vám na míru, automatizována a také kontrolována.
75. Měkké dovednosti.Soft skills, chcete-li. Zaměstnanci mají schopnosti, které jejich robotičtí kolegové nabídnout nemohou - kreativitu, adaptabilitu, přesvědčení a další.
76. Superaplikace. Především v Asii jsou stále populárnější aplikace, které umí vše od objednání auta přes placení všeho a všude.
77. Superzaměstnání. Jistě máte občas pocit, že v rámci své práce děláte několik různých věcí najednou. V budoucnu bude právě propojování pracovních kompetencí a jejich vkládání do rukou (či na bedra) jednoho člověka naprosto běžné.
78. Virtuální přítomnost. Vedle klasických komunikačních nástrojů (telekonference, videokonference a další) se bude stále častěji prosazovat práce na dálku v praktických oborech. Než učit robota složité úkoly, bude jednodušší na dálku ovládat jeho "ruce" a dané úkoly provádět pod přímou kontrolou člověka.
79. Termostaty. Běžná součást domácností i pracovních prostor má s vývojem poznání o ideálním prostředí pro život a práci před sebou světlou budoucnost.
80. TikTok. Příští velký růst v oblasti on-line videa se neodehraje na YouTube nebo Instagramu, ale na TikToku.
81. Nevědomé předsudky. Hodnocení lidí, prostředí nebo témat často probíhá mimo naše uvědomělé já. A samozřejmě ovlivňuje to, jak, kde a s kým pracujeme.
82. Všeobecný základní příjem. Myšlenka, že by každý člověk měl mít nárok na základní příjem, zatím nebyla otestována na široké platformě. Má mnohé politické a ekonomické důsledky, které by bylo potřeba prověřit a zvážit.
83. Neomezená dovolená. Mnozí zaměstnanci by jistě něco podobného uvítali, při nutnosti odvést dané množství práce ale myšlenka odhaluje zásadní apel na zodpovědnost lidí.
84. Penze? Kdepak! Důchodci se zhusta vracejí na pracovní trh, někteří z nutnosti, jiní ze zájmu. Bude pro ně práce?
85. Rovnost příjmů. Snaha o zajištění stejných příjmů, jako mají muži, také pro ženy není nic nového. Kritici upozorňují na různost pracovních možností a schopností obou pohlaví a na "tradiční role" muže a ženy, zastánci ale ukazují, že ženy mohou pracovat stejně jako muži.
Zdroj: BBC
Aktuality
