Průzkum: Firmy jako další pomoc nejvíce chtějí plošnější kurzarbeit

Největší část firem by si jako další opatření vlády na zmírnění dopadů koronaviru zvolila nový a plošněji zaměřený kurzarbeit. Například takový, který by nebyl spojen s podmínkou překážek v práci. Tento nástroj pomoci by vybralo 42 % dotazovaných manažerů v aktuálním průzkumu ČSOB mezi padesátkou podniků.
Téměř 30 % firem by dalo přednost odkladům plateb sociálního a zdravotního pojištění o tři až šest měsíců za příznivý úrok. To označil za účinný způsob podpory i výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda. "To by byla pro většinu malých a středních podniků opravdu rychlá pomoc a šla by přesně tam, kde je jí potřeba, tedy na řešení jejich likviditní pozice," uvedl.
Na osm procent účastníků šetření hlasovalo pro odklad platby daně z přidané hodnoty za druhé čtvrtletí a rychleji dostupnou a vyřizovanou stávající státní pomoc, například Covid III nebo Antivirus. Pouze 13 % respondentů prohlásilo, že vůbec žádnou pomoc v současné situaci nepožadují.
Více než polovině firem změnila krize přechodně jejich obchodní model tak, že musely omezit nebo obměnit výrobu. Dalších 14 % podniků dokonce pravděpodobně bude muset změnit fungování natrvalo, ať už kvůli výpadku výrobního řetězce, dlouhodobé ztrátě zahraničního trhu nebo z jiného důvodu. Žádný vliv na činnost pak uvedlo 32 % oslovených.
Kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na mzdy pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru, spustilo ministerstvo práce počátkem dubna. Zatím obsahuje dva druhy příspěvků na vyplacené náhrady a mzdy a má pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu do konce měsíce. Stát firmám poskytuje 80 % náhrady mzdy v karanténě či výdělku lidí z uzavřených provozů do 39 000 korun. Při omezení výroby a služeb kvůli výpadku pracovníků a surovin či kvůli poklesu poptávky proplatí í 60 % výplaty, a to do částky 29 000 korun.
Zdroj: ČTK
Aktuality
