Na optimistické (naivní) notě: 5 věcí, které by na trzích a v ekonomice mohly dopadnout dobře

Zdá se, že hůře již téměř být nemůže. Na východě Evropy se válčí, prudký růst cen energetických a zemědělských komodit tlačí inflaci na dlouhodobá maxima, centrální banky růst cen krotí zvyšováním sazeb, čímž brzdí hospodářský růst, a akciový trh je v medvědím trendu. Justin J. Carbonneau ze společnosti Validea ale říká, že přehnaný pesimismus není namístě. Stačí podle něj málo a špatné časy (nejen) ve Spojených státech skončí.
1. Inflace klesne, sazby se stabilizují
Americká centrální banka zvolila cestu razantního zvyšování úrokových sazeb. Vysílá tím jasný signál, že se s vysokou inflací nechce smířit. Pokud růst nákladů na úvěry omezí poptávku a ceny energetických komodit a potravin se stabilizují, může skutečně inflace začít klesat. Pokud se tak stane, zvolní i měnová autorita Spojených států tempo utahování monetární politiky, čímž dojde ke stabilizaci celkové ekonomické situace.
2. Hospodářský růst zrychlí
Aktuálně se nezdá, že by hospodářský růst měl akcelerovat, na druhou stranu jsou ale spotřebitelé stále v poměrně komfortní situaci. Zvolní-li růst spotřebitelských cen a nezaměstnanost setrvá na nízkých úrovních, budou lidé ochotnější více utrácet, což se v důsledku pozitivně promítne do tempa hospodářské expanze.
3. Firemní zisky se budou vyvíjet příznivě
Růst cen vstupů postavil řadu firem před těžkou otázku: Snažit se udržovat ceny zboží a služeb a snížit své marže, nebo přenést růst cen na zákazníky a riskovat, že klesne poptávka? Velcí prodejci - mimo jiné Walmart či Target - zhoršují výhledy hospodaření, což se promítá i do cen jejich akcií. Firmy ovšem nakonec mohou překvapit díky zefektivňování výroby, digitalizaci a automatizaci.
4. Válka na Ukrajině skončí
Válka na Ukrajině zamrzla. Ruská armáda nikde výrazněji nepostupuje a ukrajinská v žádné oblasti nedosahuje výraznějších úspěchů v osvobozování. Obě strany by tak mohly dospět k závěru, že nejrozumnějším řešením je v této situaci obnovit jednání. Konec konfliktu by přispěl mimo jiné ke stabilizaci cen zemědělských a energetických komodit.
5. Stabilizace ocenění akcií
Ocenění akcií je jednoznačně příznivější, než bylo před několika měsíci. Forwardové P/E akcií v indexu S&P 500 je podle dat agentury FactSet pod 16, tedy pod průměrnou hodnotou za posledních pět i deset let. Ziskový výnos (earnings yield), který se počítá jako obrácená hodnota P/E, aktuálně dosahuje 6,3 % (samozřejmě nominálně), což je výrazně nad výnosem 10letých vládních dluhopisů USA. Pokud se situace nezmění, nejsou vyhlídky investorů do akcií vůbec špatné.
Zdroj: Validea