Co musíte ráno vědět (10. října)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a na Wall Street, jakým tempem rostly v září spotřebitelské ceny v Česku a jakou novinku použili ve Francii při stavbě silnice? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie se v úterý obchodovaly smíšeně, dolar přišel o úvodní zisky
Akcie ve Spojených státech se v úterý na směru neshodly. Technologické akcie mírně vzrostly, zbývající sektory však klesly kvůli obavám z dalšího vývoje globálního růstu. Index Dow klesl o 0,21 % na 26 430,57 bodu, širší S&P 500 se snížil o 0,14 % na 2 880,34 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,03 % na 7 738,02 bodu. Index volatility VIX stoupl o 1,66 % na 15,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 3,2 %. Americký dolar smazal své zisky z počátku obchodování a uzavřel se ztrátou. Měna kopírovala vývoj výnosů amerických státních dluhopisů.
2. Evropské burzy v úterý zpevnily, akcie Air France vyletěly vzhůru o více než 5 %
Evropské akciové trhy v úterý převážně stoupaly, přestože se investoři nadále obávali růstu napětí mezi Evropskou unií a italskou vládou. Důvodem jsou rozpočtové plány Itálie, které kabinet Giuseppe Conteho odmítá pozměnit. Regionální index STOXX Europe 600 získal 0,26 % na 373,17 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,06 % na 7 237,59 bodu, francouzský CAC 400 se zvýšil o 0,35 % na 5 318,55 bodu a německý DAX si polepšil o 0,25 % na 11 977,22 bodu. Pomyslným vítězem dne se staly francouzsko-nizozemské aerolinky Air France-KLM, které se pokouší vyjednat dohodu s odbory. Stávky francouzských pilotů a dalšího personálu chce společnost vyřešit zlepšením platových podmínek.
3. Pražská burza v úterý uzavřela téměř beze změny, nedařilo se finančním titulům
Pražská burza zakončila úterní obchodování na zelené nule, index PX zpevnil o 0,03 % na 1 095,87 bodu. Dařilo se polostátní společnosti ČEZ, likérce Stock Spirits a antivirové firmě Avast, o více než procento naopak klesly akcie Komerční banky. Objem obchodů byl s 510 miliony korun mírně podprůměrný. Nejobchodovanější byly akcie Monety Money Bank, jež odepsaly 0,37 % na 80,50 Kč. V negativním pásmu uzavřely i další finanční tituly. Erste Group Bank klesla o 0,6 % na 930 Kč, Komerční banka ztratila 1,15 % na 902,50 Kč a pojišťovna VIG oslabila o 0,08 % na 635,50 Kč.
4. Očekávané události
Středeční dopoledne bude patřit britským datům, konkrétně obchodní bilanci, průmyslové výrobě a HDP. Odpoledne na trh Spojené státy pošlou index výrobních cen a zprávu o velkoobchodních zásobách. Za řečnický pultík se postaví šéf chicagského Fedu Charles Evans a čtvrtletní výsledky hospodaření na Wall Street odtajní společnost Fastenal. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Spotřebitelské ceny v Česku v září meziročně stouply o 2,3 %
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v září zpomalil na 2,3 % ze srpnových 2,5 %. Oproti loňskému září zdražilo hlavně bydlení, dále pak potraviny a nápoje. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Analytici očekávali zrychlení inflace na 2,6 %.
6. MMF zhoršil odhad růstu globální ekonomiky, výrazně horší je i výhled pro Česko
Tempo růstu globální ekonomiky zůstane letos i příští rok na loňských 3,7 %. Ve svém pravidelném podzimním výhledu World Economic Outlook to uvedl Mezinárodní měnový fond. Odhad je vyšší než růst z let 2012-2016, ve srovnání s jarní prognózou z dubna však fond výhled na letošní i příští rok snížil o 0,2 procentního bodu. Výrazně horší je výhled pro Česko, kde má letos tempo růstu HDP zpomalit na 3,1 % z loňských 4,3 %. Příští rok se dále sníží a dosáhne tří procent. V květnu přitom MMF odhadoval, že český hrubý domácí produkt letos vzroste o 3,7 % a příští rok zpomalí na 3,2 %.
7. Bilance zahraničního obchodu ČR skončila v srpnu přebytkem 2,3 miliardy Kč
Přebytek zahraničního obchodu ČR v srpnu meziročně klesl o 2,6 miliardy Kč na 2,3 miliardy Kč. Bilanci negativně ovlivnil obchod s ostatními dopravními prostředky a prohloubení schodku v obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplývá to z předběžných výsledků, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad.
8. Microsoft investuje do asijské alternativní taxislužby Grab
Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl investovat do asijské alternativní taxislužby Grab. Firmy uvedly, že tento krok je součástí partnerství, které jim umožní spolupráci na technologických projektech, včetně umělé inteligence. Výši investice sice nezveřejnily, podle zdroje listu Financial Times se nicméně pohybuje kolem 200 milionů dolarů.
9. IW: Tvrdý brexit může srazit obchod mezi EU a Británií na polovinu
Obchodní výměna mezi Británií a zbytkem Evropské unie by se mohla propadnout až o polovinu, pokud by Spojené království opustilo EU bez dosažení dohody o novém uspořádání vzájemných vztahů. Předpověděl to v úterý německý ekonomický institut IW.
10. Google už nechce desetimiliardový kontrakt od Pentagonu
Google už nebude usilovat o získání kontraktu na cloudové služby od Pentagonu v hodnotě 10 miliard dolarů. Internetový gigant to zdůvodnil mimo jiné etickými pochybnostmi o zakázce ze strany části svých zaměstnanců. Po projektu Maven jde již o druhý kontrakt ministerstva obrany USA, který si společnost nechala ujít.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Ve Francii vznikla první silnice pouze z recyklovaného asfaltu
Část francouzské dálnice A10 z Paříže do Bordeaux je jako první na světě postavena pouze z recyklovaného asfaltu. Úsek je dlouhý jeden kilometr a asfalt pro něj dodalo mobilní výrobní zařízení, které lze demontovat a přesunout na jiné místo. Možnost výroby recyklovaného asfaltu v mobilním zařízení by mohla pomoci snížit náklady na údržbu dálnic a znečištění, uvedla agentura Reuters.
Silnici postavily firmy Eurovia a její mateřská společnost Vinci. Firmy tak zakončily svůj pilotní experiment výroby zcela recyklovaného asfaltu po dvou letech výzkumu a vývoje.
Společnost Vinci upozornila, že díky jejímu novému zařízení je možné recyklovat až 100 % asfaltových agregátů blízko místa údržby silnic. To je výrazný pokrok ve srovnání se současnou mírou recyklace, která činí jen 50 až 60 %. Díky zpracování materiálu vyfrézovaného na místě má nové zařízení přispět k ochraně přírodních zdrojů, omezení přepravy surovin a snížení emisí skleníkových plynů až o 50 %.