Co musíte ráno vědět (15. listopadu)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, jakým tempem ve třetím čtvrtletí rostla česká ekonomika a jaké jsou nejdražší ulice na světě? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve středu opět oslabily, nedařilo se cenným papírům finančních společností
Americké akcie ve středu navzdory počátečnímu růstu opět oslabily. K jejich poklesu velkou měrou přispěly finanční společnosti, které se dostaly pod tlak kvůli obavám ze zpřísnění regulace bankovního sektoru. Index Dow ztratil 0,81 % na 25 080,50 bodu, širší index S&P 500 klesl o 0,76 % na 2 701,58 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,9 % na 7 136,39 bodu. S&P 500 zaznamenal již pátý pokles za sebou. Index volatility VIX stoupl o 6,14 % na 21,25 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden bazický bod na 3,13 %.
2. Evropské akcie v polovině týdne zlevnily, klesly všechny hlavní sektory
Evropské akciové trhy zakončily středeční obchodování v mínusu, když se na ně přelil negativní sentiment z Wall Street. Investoři se soustředili také na jednání o rozpočtovém plánu Itálie, výsledkovou sezónu a na novinky týkající se brexitu. Regionální index STOXX Europe 600 klesl o 0,6 % na 362,27 bodu, britský FTSE 100 ztratil 0,28 % na 7 033,79 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,65 % na 5 068,85 bodu a německý DAX se snížil o 0,52 % na 11 412,53 bodu. V negativním pásmu seanci zakončily všechny hlavní sektory. Proti trendu šly akcie rakouské bankovní skupiny Raiffeisen Bank International, které zpevnily o zhruba 3 %. Společnost ve středu uvedla, že ve třetím čtvrtletí zvýšila čistý zisk o 29 % na 417 milionů eur.
3. Pražská burza ve středu zpevnily zhruba o půl procenta, akcie O2 ale zlevnily o více než 4 %
Pražská burza se ve středu odrazila od ztrát z předcházejících dvou seancí, index PX stoupl o 0,52 % na 1 084,44 bodu. Nahoru burzu táhly zejména akcie Monety Money Bank, nedařilo se naopak společnosti O2 Czech Republic. Objem obchodů byl s 911 miliony korun nadprůměrný. Akcie Monety byly nejobchodovanější a zdražily o 3,75 % na 78,85 Kč. Další finanční tituly se však na směru neshodly, Erste Group Bank odevzdala 0,09 % na 938,60 Kč, Komerční banka stoupla o 1,78 % na 913 Kč a pojišťovna VIG oslabila o 0,63 % na 627,50 Kč.
4. Očekávané události
V noci na čtvrtek Austrálie zveřejní statistiku z trhu práce a Čína na trh pošle index cen domů. V Evropě vyjdou britské maloobchodní tržby a obchodní bilance eurozóny. Amerika se odpoledne pochlubí indexem podnikatelské aktivity newyorského Fedu, maloobchodními tržbami, indexy dovozních a vývozních cen, podnikovými zásobami a pravidelnou týdenní zprávou o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Za řečnický pultík se postaví šéf Fedu Jerome Powell. Výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí budou reportovat například Walmart, NVIDIA, Nordstrom, KBC Group či Vivendi. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 %
Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalila meziroční růst na 2,3 %, oproti předchozímu čtvrtletí stoupl HDP o 0,4 %. V prvním odhadu to ve středu uvedl Český statistický úřad. Ve druhém čtvrtletí česká ekonomika vykázala podle zpřesněného říjnového odhadu meziroční růst o 2,4 %, mezičtvrtletně vzrostla o 0,7 %.
6. IEA: Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku
Globální trh s ropou se příští rok dostane do přebytku. Nabídka převýší poptávku zejména proto, že vytrvalý růst těžby překoná růst spotřeby, kterou ohrožuje zpomalení ekonomiky. V pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
7. Lagardeová: Centrální banky by měly vydávat digitální měny
Centrální banky po celém světě by měly zvážit vydávání digitálních měn v zájmu bezpečnosti transakcí těmito prostředky. Řekla to ve středu šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Stát by tak mohl zaplnit prostor, který zůstane po snížení objemu hotovosti, poznamenala šéfka MMF podle listu Financial Times.
8. MMF: Brexit bez dohody by stál Británii šest procent HDP
Odchod z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by Británii ve srovnání se setrváním v EU připravil o zhruba šest procent hrubého domácího produktu, tedy o přibližně čtyřletý hospodářský růst. Předpověděl to ve středu Mezinárodní měnový fond.
9. ECB podle studie nákupem dluhopisů oslabila euro o zhruba 12 %
Rozsáhlé nákupy dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka již delší dobu snaží podporovat inflaci a hospodářský růst v eurozóně, oslabily kurz eura vůči dolaru zhruba o 12 %. Vyplývá to ze studie, kterou ve středu ECB zveřejnila.
10. Řecko chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie
Řecko chce do roku 2030 zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na spotřebě energie. Plánuje snížit dovoz ropy a zemního plynu, využívat vlastní zdroje a v souladu s cíli EU snížit svou uhlíkovou stopu, uvedla agentura Reuters.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Pražská ulice Na Příkopě je 19. nejdražší nákupní ulicí světa
Pražská ulice Na Příkopě postoupila v žebříčku 65 nejdražších ulic světa z loňského 22. na letošní 19. místo. Nejdražší je hongkongská Causeway Bay, následuje horní část Páté avenue v New Yorku. Na třetím místě zůstala New Bond Street v Londýně, která je nejdražší ulicí v Evropě. Roční nájemné Na Příkopě činí zhruba desetinu nájemného na Páté avenue. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Cushman & Wakefield.
Cushman & Wakefield každoročně hodnotí 446 nejvěhlasnějších nákupních destinací v 65 zemích. V žebříčku figuruje vždy jedna nejdražší ulice z každé země. Podle letošního vydání dosahuje průměrné měsíční nájemné za metr čtvereční v ulici Na Příkopě 230 eur, meziročně o pět procent více.
"Mezi nejdražší ulice České republiky patří ulice Na Příkopě a ulice Pařížská. Zatímco Pařížská je cílovou destinací luxusních značek, Na Příkopě je z hlediska turismu, frekvence procházejících a umístění v rámci historické Prahy významnější ulicí, jejíž cílová skupina je výrazně širší. Najdeme zde jak masové značky, tak ty prémiové," píše se ve zprávě.