Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím, co nového jsme se dozvěděli o globálních dluzích a co se stihlo za dva roky od propuknutí kauzy Dieselgate? To vše by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie zakončily týden plný rekordů na novém maximu, v pátek se dařilo technologiím
Akciové indexy ve Spojených státech v pátek zaznamenaly růst na rekordní hodnoty. Širší index S&P 500 dokonce poprvé překonal hranici 2 500 bodů. Investory nezastrašily ani zprávy o překvapivém poklesu maloobchodních tržeb v USA a nejvýraznějším propadu tamní průmyslové výroby za osm let. Ty se ale podepsaly na poklesu hodnoty dolaru. Index Dow v pátek posílil o 0,29 % na 22 268,34 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,18 % na 2 500,23 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,30 % na 6 448,47 bodu. Dařilo se akciím ve všech hlavních sektorech s výjimkou zdravotní péče a základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 2,59 % na 10,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,2005 %. Bitcoin a ethereum korigovaly předchozí hluboké ztráty a připsaly si v pátek přes 10 %. Deváté výročí pádu banky Lehman Brothers a dvacáté od zaregistrování domény Google.com akciový trh zkrátka oslavil veskrze důstojně. Za celý týden Dow přidal 2,16 %, S&P 500 se zvýšil o 1,58 % a Nasdaq Composite narostl o 1,39 %.
2. Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden si však připsaly více než procento
Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investory znervóznil další severokorejský test rakety. Ta přeletěla japonský ostrov Hokkaidó a dopadla do oceánu asi 2 000 kilometrů východně od jeho břehů. Trhy rovněž vyhodnocovaly červencovou obchodní bilanci eurozóny a řadu amerických makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,28 % na 380,71 bodu, za celý týden však stoupl o 1,38 %. Britský FTSE 100 odevzdal 1,1 % na 7 215,47 bodu (za celý týden -2,26 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,22 % na 5 213,91 bodu (za celý týden +1,96 %) a německý DAX klesl o 0,17 % na 12 518,81 bodu (za celý týden +1,75 %). Nedařilo se zejména finančnímu sektoru, který spadl zhruba o 0,8 %, když se investoři kvůli růstu geopolitického napětí zbavovali rizikových aktiv a utíkali do bezpečných přístavů. Cena zlata díky tomu vyšplhala až na 1 331 USD za trojskou unci.
3. Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 2,9 %
Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, index PX zpevnil o 0,74 % na 1 051,07 bodu. Nahoru trh táhly finanční tituly a energetická skupina ČEZ. Výrazně naopak ztratily akcie mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 1,25 miliardy korun výrazně nadprůměrný. Za vysokým zobchodovaným objemem stálo páteční převážení indexů CECE. Do indexu CECE bude od pondělí 18. září zařazena mediální CME (váha 0,3 %), která odepsala 2,43 %, podíl Pegasu Nonwovens naopak klesne asi o třetinu na 0,27 %. Akcie textilky v pátek zdražily o 0,7 % na 1 009 Kč. Celková váha českých titulů lehce klesne. Energetická skupina ČEZ v pátek stoupla o 1,7 % po zprávě, že společnost údajně není spokojena s nabídkami na odkup bulharských aktiv. Energetický gigant rovněž vydal dluhopisy v nominální hodnotě 225 milionů EUR s 3% kupónem a splatností v roce 2028. Dařilo finančním titulům. Erste Group Bank stoupla o 0,12 %, Komerční banka si připsala 0,72 %, MONETA Money Bank získala 1,02 % a VIG vzrostla o 1,41 %. S výsledkem seance byli spokojeni také akcionáři Unipetrolu (+2,10 %). Za celý týden pražská burza stoupla o 2,9 %. Nejvíce klesajícím titulem týdne byla CME, která oslabila o 3,5 %, nejvíce rostoucím titulem týdne byl Unipetrol, který přidal 5,6 %.
4. Očekávané události
Třetí zářijový týden zahájí světové akciové trhy na vysokých úrovních. V Británii a v Číně vyjdou indexy cen domů, v Česku bude oznámen index cen výrobců a v Itálii obchodní bilance. Hlavní dopolední statistikou bude index spotřebitelských cen v eurozóně. Hned dvě věřejná vystoupení má naplánována guvernér Bank of England Mark Carney. Ve Spojených státech bude aktualizován index cen domů NAHB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. BIS: Globální dluh je možná o 13 bilionů USD vyšší, než se uvádí
Globální dluh je možná až o 13 bilionů dolarů vyšší, než se uvádí. Tradiční účetní postupy totiž neberou v úvahu finanční deriváty, které se používají k zajištění obchodních transakcí a dluhopisů v cizích měnách. Ve své zprávě to v neděli uvedla Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS). Její experti ale připouštějí, že je těžké odhadnout rizika, která tento rozdíl představuje.
6. Zahraniční investoři stále drží přes 40 % českých dluhopisů
Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, se od konce devizových intervencí Českou národní bankou letos v dubnu stále drží nad 40 %. Podle posledních údajů ministerstva financí drželi ke konci července zahraniční investoři dluhopisy za 701,5 miliardy korun, a jejich podíl tak byl 45,6 %.
7. EY: Zisky evropských firem zatím rostou rychleji než ty v USA
Zisky největších evropských podniků rostly v prvním pololetí rychleji než zisky americké konkurence. V celkovém objemu zisků však evropské firmy za těmi americkými stále zaostávají, což je dáno zejména jejich zaměřením. Vyplývá to ze srovnávací analýzy výsledků 300 největších evropských a amerických podniků, kterou vypracovala poradenská společnost EY.
8. Plán zdanění internetových firem v EU má první trhliny
Záměr donutit nadnárodní internetové firmy, aby v Evropské unii odváděly více na daních, má první trhliny. Ukázalo to jednání ministrů financí EU, kteří se v pátek a v sobotu neformálně sešli v Tallinnu. Výhrady k návrhu mají hlavně ministři z menších členských zemí unie, kteří se obávají ekonomických dopadů, uvedla agentura Reuters. Jedním z témat jednání bylo právě zdanění firem v prostředí digitální ekonomiky.
9. Ministr financí Pilný se kvůli tlaku na růst platů opřel do odborů
Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se opřel do odborových předáků, kteří podle něj militantním tlakem na zvyšování platů nehájí zájmy zaměstnanců. Odborů se v nedělní Partii televize Prima naopak zastal místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle kterého jsou požadavky na růst platů v popisu jejich práce. Odbory chtějí po zaměstnavatelích, aby se příští rok zvedly platy o osm až deset procent. Firmy skokový růst odmítají.
10. Ceny barevných drahokamů za deset vzrostly až o stovky procent
Ceny nejpopulárnějších drahokamů stouply za posledních deset let až o stovky procent. Z kategorie barevných drahých kamenů se nejvýrazněji zhodnocují turmalíny, smaragdy a rubíny. Ceny turmalínů v tomto období vzrostly o 213 procent, smaragdů o 139 procent, rubínů o 59 procent a safírů o 39 procent, vyplývá z dat portálu Gemval.com.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Před dvěma lety vypukl emisní skandál automobilky Volkswagen
18. září 2015 americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila německý automobilový koncern Volkswagen, že do svých vozidel s naftovými motory instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, a tím se snažil obejít zákony na ochranu ovzduší. Co se od té doby v kauze odehrálo?