Co musíte ráno vědět (18. září)
|

Co musíte ráno vědět (18. září)

Jak se v uplynulém týdnu dařilo akciím, co nového jsme se dozvěděli o globálních dluzích a co se stihlo za dva roky od propuknutí kauzy Dieselgate? To vše by vás zkraje týdne mohlo zajímat.

Musíte vědět

1. Americké akcie zakončily týden plný rekordů na novém maximu, v pátek se dařilo technologiím

Akciové indexy ve Spojených státech v pátek zaznamenaly růst na rekordní hodnoty. Širší index S&P 500 dokonce poprvé překonal hranici 2 500 bodů. Investory nezastrašily ani zprávy o překvapivém poklesu maloobchodních tržeb v USA a nejvýraznějším propadu tamní průmyslové výroby za osm let. Ty se ale podepsaly na poklesu hodnoty dolaru. Index Dow v pátek posílil o 0,29 % na 22 268,34 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,18 % na 2 500,23 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 0,30 % na 6 448,47 bodu. Dařilo se akciím ve všech hlavních sektorech s výjimkou zdravotní péče a základních materiálů. Index volatility VIX klesl o 2,59 % na 10,17 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o necelé dva bazické body na 2,2005 %. Bitcoin a ethereum korigovaly předchozí hluboké ztráty a připsaly si v pátek přes 10 %. Deváté výročí pádu banky Lehman Brothers a dvacáté od zaregistrování domény Google.com akciový trh zkrátka oslavil veskrze důstojně. Za celý týden Dow přidal 2,16 %, S&P 500 se zvýšil o 1,58 % a Nasdaq Composite narostl o 1,39 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Série rekordů dotlačila index S&P 500 nad 2 500 bodů
Americké akciové indexy uzavřely uplynulý týden na nových historických maximech. Index S&P 500 se posadil na klíčovou rezistenci. Co čekat v příštích dnech?
USD: Skončí volný pád v jednom z největších obchodů na trhu?
Americký dolar ztrácí prakticky od začátku roku. Od inaugurace Donalda Trumpa americkým prezidentem ztratil vůči koši hlavních měn přes 10 %. A podle Deutsche Bank není pokles hodnoty hlavní rezervní měny u konce.

2. Evropské burzy v pátek uzavřely v mínusu, za celý týden si však připsaly více než procento

Evropské akciové trhy v pátek klesly, když investory znervóznil další severokorejský test rakety. Ta přeletěla japonský ostrov Hokkaidó a dopadla do oceánu asi 2 000 kilometrů východně od jeho břehů. Trhy rovněž vyhodnocovaly červencovou obchodní bilanci eurozóny a řadu amerických makrodat. Regionální index STOXX Europe 600 přišel o 0,28 % na 380,71 bodu, za celý týden však stoupl o 1,38 %. Britský FTSE 100 odevzdal 1,1 % na 7 215,47 bodu (za celý týden -2,26 %), francouzský CAC 40 ztratil 0,22 % na 5 213,91 bodu (za celý týden +1,96 %) a německý DAX klesl o 0,17 % na 12 518,81 bodu (za celý týden +1,75 %). Nedařilo se zejména finančnímu sektoru, který spadl zhruba o 0,8 %, když se investoři kvůli růstu geopolitického napětí zbavovali rizikových aktiv a utíkali do bezpečných přístavů. Cena zlata díky tomu vyšplhala až na 1 331 USD za trojskou unci.

Evropské akcie: Pro americké investory nevyčerpané téma
Američtí investoři jsou zvyklí většinu akciové složky svých portfolií zaplnit americkými akciemi. Není divu, tamní akciový trh má nejsilnější tradici, je největší objemově a v posledních letech i co do výkonu. To ale neznamená, že nemá smysl se porozhlédnout také jinde.
KONTEXT: Velká bublinová válka aneb Proč se trh (ne)bojí příjezdu Šíleného Maxe
Bubliny budou bublat jako nikdy, zní nikoli nejnovější jazykolam, ale varování z dílny Bank of America. Podle té bude v důsledku měnového abnormálu trh napříště šplhat do bezprecedentních výšin, aby následně padal hlouběji, než bývalo běžné. Startovní čáru údajně obstará stávající laxní postoj k riziku, ze kterého těží kryptoměny nebo sázky proti volatilitě. Skutečně to signalizuje klid před superbouří?

3. Pražská burza v pátek stoupla, za celý týden si připsala 2,9 %

Pražská burza se v pátek odrazila od čtvrteční ztráty, index PX zpevnil o 0,74 % na 1 051,07 bodu. Nahoru trh táhly finanční tituly a energetická skupina ČEZ. Výrazně naopak ztratily akcie mediální společnosti CME. Objem obchodů byl s 1,25 miliardy korun výrazně nadprůměrný. Za vysokým zobchodovaným objemem stálo páteční převážení indexů CECE. Do indexu CECE bude od pondělí 18. září zařazena mediální CME (váha 0,3 %), která odepsala 2,43 %, podíl Pegasu Nonwovens naopak klesne asi o třetinu na 0,27 %. Akcie textilky v pátek zdražily o 0,7 % na 1 009 Kč. Celková váha českých titulů lehce klesne. Energetická skupina ČEZ v pátek stoupla o 1,7 % po zprávě, že společnost údajně není spokojena s nabídkami na odkup bulharských aktiv. Energetický gigant rovněž vydal dluhopisy v nominální hodnotě 225 milionů EUR s 3% kupónem a splatností v roce 2028. Dařilo finančním titulům. Erste Group Bank stoupla o 0,12 %, Komerční banka si připsala 0,72 %, MONETA Money Bank získala 1,02 % a VIG vzrostla o 1,41 %. S výsledkem seance byli spokojeni také akcionáři Unipetrolu (+2,10 %). Za celý týden pražská burza stoupla o 2,9 %. Nejvíce klesajícím titulem týdne byla CME, která oslabila o 3,5 %, nejvíce rostoucím titulem týdne byl Unipetrol, který přidal 5,6 %.

Proč letos ČNB ještě jednou zvýší sazby?
Analytici z České spořitelny shrnují argumenty, o něž opírají své přesvědčení, že by letos Česká národní banka měla stihnout ještě jedno zvýšení úrokových sazeb.
ČEZ, Komerční banka a MONETA Money Bank: České blue chips pohledem technické analýzy
Technická analýza cen akcií ČEZ, Komerční banky a Monety Money Bank, jejímž autorem je analytik Šimon Janů z České spořitelny.

4. Očekávané události

Třetí zářijový týden zahájí světové akciové trhy na vysokých úrovních. V Británii a v Číně vyjdou indexy cen domů, v Česku bude oznámen index cen výrobců a v Itálii obchodní bilance. Hlavní dopolední statistikou bude index spotřebitelských cen v eurozóně. Hned dvě věřejná vystoupení má naplánována guvernér Bank of England Mark Carney. Ve Spojených státech bude aktualizován index cen domů NAHB. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 18. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 18. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. BIS: Globální dluh je možná o 13 bilionů USD vyšší, než se uvádí

Globální dluh je možná až o 13 bilionů dolarů vyšší, než se uvádí. Tradiční účetní postupy totiž neberou v úvahu finanční deriváty, které se používají k zajištění obchodních transakcí a dluhopisů v cizích měnách. Ve své zprávě to v neděli uvedla Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS). Její experti ale připouštějí, že je těžké odhadnout rizika, která tento rozdíl představuje.

6. Zahraniční investoři stále drží přes 40 % českých dluhopisů

Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, se od konce devizových intervencí Českou národní bankou letos v dubnu stále drží nad 40 %. Podle posledních údajů ministerstva financí drželi ke konci července zahraniční investoři dluhopisy za 701,5 miliardy korun, a jejich podíl tak byl 45,6 %.

7. EY: Zisky evropských firem zatím rostou rychleji než ty v USA

Zisky největších evropských podniků rostly v prvním pololetí rychleji než zisky americké konkurence. V celkovém objemu zisků však evropské firmy za těmi americkými stále zaostávají, což je dáno zejména jejich zaměřením. Vyplývá to ze srovnávací analýzy výsledků 300 největších evropských a amerických podniků, kterou vypracovala poradenská společnost EY.

8. Plán zdanění internetových firem v EU má první trhliny

Záměr donutit nadnárodní internetové firmy, aby v Evropské unii odváděly více na daních, má první trhliny. Ukázalo to jednání ministrů financí EU, kteří se v pátek a v sobotu neformálně sešli v Tallinnu. Výhrady k návrhu mají hlavně ministři z menších členských zemí unie, kteří se obávají ekonomických dopadů, uvedla agentura Reuters. Jedním z témat jednání bylo právě zdanění firem v prostředí digitální ekonomiky.

9. Ministr financí Pilný se kvůli tlaku na růst platů opřel do odborů

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) se opřel do odborových předáků, kteří podle něj militantním tlakem na zvyšování platů nehájí zájmy zaměstnanců. Odborů se v nedělní Partii televize Prima naopak zastal místopředseda KSČM Jiří Dolejš, podle kterého jsou požadavky na růst platů v popisu jejich práce. Odbory chtějí po zaměstnavatelích, aby se příští rok zvedly platy o osm až deset procent. Firmy skokový růst odmítají.

10. Ceny barevných drahokamů za deset vzrostly až o stovky procent

Ceny nejpopulárnějších drahokamů stouply za posledních deset let až o stovky procent. Z kategorie barevných drahých kamenů se nejvýrazněji zhodnocují turmalíny, smaragdy a rubíny. Ceny turmalínů v tomto období vzrostly o 213 procent, smaragdů o 139 procent, rubínů o 59 procent a safírů o 39 procent, vyplývá z dat portálu Gemval.com.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Před dvěma lety vypukl emisní skandál automobilky Volkswagen

18. září 2015 americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) obvinila německý automobilový koncern Volkswagen, že do svých vozidel s naftovými motory instaloval software, který umožňuje skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, a tím se snažil obejít zákony na ochranu ovzduší. Co se od té doby v kauze odehrálo?

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G
před 4 minutami

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro sítě páté generace (5G)....
Telekomunikace 5G sítě
Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká…
před hodinou

Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká i za celý rok

Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních...
Volkswagen Auta Výsledková sezóna
Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč
08:12

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních...
Česká republika Sázky a hazard Daně
LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD
07:31

LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD

Francouzská skupina LVMH se blíží dohodě o převzetí amerického klenotnictví Tiffany & Co., z něhož letos dříve sešlo....
Luxus Móda a design Americké akcie
Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna