Co musíte ráno vědět (21. července)
|

Co musíte ráno vědět (21. července)

Jak se ve čtvrtek obchodovalo v Evropě a na Wall Street, co na tiskové konferenci po zasedání ECB řekl její šéf Mario Draghi a jak vypadá poslední "užitečná" novinka z dílny Applu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve čtvrtek uzavřely téměř beze změny, dolar výrazně oslabil

Americké akcie ve čtvrtek stagnovaly. Na vývoj na trhu měly vliv pokles maloobchodních firem a vlažné výsledky hospodaření některých velkých společností. Index Dow klesl o 0,13 % na 21 611,78 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,02 % na 2 473,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,08 % na hladině 6 390 bodů. Index volatility VIX se snížil o 2,15 % na 9,58 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden a čtvrt bazického bodu na 2,257 %.

Nízká volatilita z akciového trhu jen tak nezmizí, říká muž, který má pod palcem přes pět bilionů dolarů

2. Evropské akcie se ve čtvrtek na směru neshodly, euro po zasedání ECB zpevnilo

Velké západoevropské akciové trhy zakončily čtvrteční obchodování smíšeně. Investoři zvažovali rozhodnutí ECB ponechat v platnosti stávající měnovou politiku a vyhodnocovali slova šéfa banky Maria Draghiho. Euro navzdory holubičímu vyznění Draghiho vyjádření zpevnilo k americkému dolaru. Celoevropský akciový index STOXX Europe 600 ztratil 0,38 % a euro posílilo na 1,1655 EUR/USD. Jednotlivé burzy skončily smíšeně, britský index FTSE 100 profitoval z poklesu libry vůči euru a posílil o 0,77 %, německý index DAX skončil na červené nule a francouzský CAC 40 odepsal 0,32 %.

Vyšší sazby v Česku? ČNB se prostě chce

3. Pražskou burzu ve čtvrtek udržely těsně nad nulou akcie ČEZ

Pražská burza ve čtvrtek stagnovala. Index PX sice stoupl, ale jen o 0,08 % na 1 008,69 bodu. Nejvýrazněji se změnila cena akcií likérky Stock Spirits, které klesly o více než tři procenta. Ze 14 hlavních emisí pražské burzy se pouze cena akcií firmy Stock Spirits posunula o více než jen několik desetin procenta. Titul zlevnil o 3,19 % na 48,50 Kč. Největší objem obchodů zaznamenaly akcie energetické firmy ČEZ, které zdražily o 0,63 % na 400 korun. Nejvýraznějšího posílení dosáhly cenné papíry společnosti Pegas Nonwovens, a to o 0,79 % na 1 026 korun.

Linhart (Deloitte): České nemovitosti v bublině nejsou, jejich ceny reflektují dobrý stav ekonomiky

4. Očekávané události

V pátek se žádné převratné události neočekávají. Itálie vydá údaje o maloobchodních tržbách, Spojené království odtajní zprávu o úvěrování ve veřejném sektoru, odpoledne Kanada zveřejní zprávy o inflaci a tržbách maloobchodních prodejců a večer ještě jako každý týden společnost Baker Hughes bude informovat o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území. Hospodářskými výsledky se v závěru týdne pochlubí v Evropě Philips Lighting nebo tuzemský Unipetrol a v USA Honeywell International, General Electric, Colgate-Palmolive nebo Schlumberger. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Analytik Bohumil Trampota z J&T Banky očekává, že výsledky Unipetrolu budou díky dalším platbám od pojišťoven, příznivému makroprostředí a standardnímu provozu etylénové jednotky atakovat rekordní kvartály. "Výsledky za druhé čtvrtletí pozitivně ovlivní pojistné plnění vztahující se k haváriím v Kralupech nad Vltavou a Litvínově. Podnik by měl zaúčtovat celkem tři miliardy korun (12,9 milionu a 120 milionů dolarů). Unipetrol již od pojišťoven dostal 12 miliard korun, to ale ještě není konečná částka. Podle odhadů by měly pojišťovny doplatit ještě 3,2 miliardy korun (17,90 Kč na akcii)," říká Trampota. Analytik odhaduje, že Unipetrol vykáže za druhý kvartál tržby 27 miliard korun (meziročně +31,2 %) a provozní zisk EBITDA 5,6 miliardy korun. Čistý zisk by podle něj měl firmě stoupnout o 31 % na 4,1 miliardy korun.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 17. července
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 17. července a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ECB v červenci ponechala měnovou politiku beze změny, euro navzdory holubičím slovům Draghiho zpevnilo

Evropská centrální banka na svém červencovém zasedání ponechala úrokové sazby beze změny. Základní sazba tak zůstává na 0 %, zápůjční na 0,25 % a depozitní na -0,4 %. Rozhodnutí ponechat úrokové sazby beze změny se všeobecně očekávalo. Objem programu kvantitativního uvolňování byl ponechán na 60 miliardách eur měsíčně. Šéf ECB Mario Draghi na tiskové konferenci zopakoval svá dřívější vyjádření, což zklamalo investory, kteří čekali, že by mohl opustit holubičí rétoriku. Euro vůči dolaru ale i tak zpevnilo.

6. Hedgeovým fondům se v prvním pololetí dařilo nejlépe od roku 2009

První polovina letošního roku byla pro hedgeové fondy nejlepším obdobím od poslední finanční krize. Vyplývá to z dat společnosti Preqin. V červnu investorům hedgeové fondy vydělaly podle dat Preqinu 0,57 %, čímž navýšily souhrnný výnos za prvních šest měsíců roku na 4,87 %. To představuje nejlepší výsledek od roku 2009. Pozitivní výsledky vykazují hedgeové fondy osm měsíců v řadě. Pozitivní výsledek za všech prvních šest měsíců roku letos vykázaly hedgeové fondy poprvé od roku 2007.

7. Čína chce být do osmi let jedničkou v oblasti umělé inteligence

Čínská vláda představila ve čtvrtek národní plán rozvoje umělé inteligence. Hodnota tohoto odvětví se má do roku 2020 zvýšit na 150 miliard jüanů (498 miliard Kč) a do roku 2025 až na 400 miliard jüanů. Státní rada, která plní funkci vlády, ve své zprávě rovněž potvrdila, že Peking chce do roku 2025 postupně zvyšovat investice do umělé inteligence a do roku 2025 se chce stát světovým lídrem v této oblasti.

8. Vláda by podle Senátu měla stanovit plán pro zavedení eura v ČR

Vláda by měla podle Senátu stanovit jasný plán pro zavedení eura v Česku, protože členství v eurozóně bude hlavní dělící linií mezi členskými státy EU. Horní komora se na tom ve čtvrtek shodla při posuzování plánů Evropské komise na budoucí vývoj unie. Současně se ale senátoři vyslovili proti vytváření vícerychlostní EU.

9. Koruna poprvé od konce intervencí prolomila hranici 26 EUR/CZK

Česká měna ve čtvrtek poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro. Sílu domácí měny stále určuje dobrá kondice ekonomiky, která je navíc podpořena vidinou vyšších úrokových sazeb.

10. E-shop Zoot lidem nabídne dluhopisy za 150 milionů Kč, ve hře je i vstup firmy na pražskou burzu

Prodejce módy a designových doplňků Zoot, který kombinuje obchodní model e-shopu a kamenných prodejen, nabídne široké veřejnosti dluhopisy za 150 milionů korun. Peníze získané z emise čtyřletých bondů s výnosem 6,5 % chce společnost použít na financování skladových zásob. Dluhopisy budou umístěny na pražskou burzu. Firma také zvažuje uvedení svých akcií na veřejný trh, ve hře je i burzovní parket v Rybné.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Apple má nové emodži na všechno, co nepotřebujete

Opravdu potřebujeme emodži pro zvracení? Apple si myslí, že rozhodně ano. Na počest Světového dne emodži (17. července), představila firma náhledy 12 nových obrázků. Přibudou k barvité a čím dál tím širší paletě emodži, které v posledních letech začaly nahrazovat část komunikace.

Nové kreslené obrázky zahrnují ženu v hidžábu, kojící ženu, zvracející obličej, zombie či sendvič. Plná sestava emodži bude odhalena během letošního roku s úpravami pro různé operační systémy Applu.

Apple se vytrvale posouvá k co největší univerzálnosti a rozmanitosti svých emočních obrázků. V roce 2015 umožnil uživatelům měnit barvu pleti většiny svých lidských emodži. Žena s hlavou zahalenou šátkem či kojící žena jdou ruku v ruce s tímto trendem.

Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména…
18:00

Evropské akcie ve středu navázaly na úterní růst, dařilo se zejména výrobcům sportovního oblečení

Akcie na západoevropských trzích ve středu pokračovaly v úterním růstu. Data týkající se indexů nákupních manažerů...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky
Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky
16:50

Index pražské burzy ve středu odevzdal úterní zisky

Pražská burza ve středu přišla o své úterní zisky. Index PX dnes klesl o 0,73 procenta na 861,69 bodu. Dolů ho táhly...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024
16:20

Česko nesplní slib dvou procent HDP výdajů na obranu do r. 2024

Česká republika nesplní závazek, který slíbila v NATO, dávat do roku 2024 na svou obranu dvě procenta HDP. Po...
Česká republika HDP
PPF bance letos stoupl čistý zisk o 14 procent na 1,2 miliardy Kč
15:59

PPF bance letos stoupl čistý zisk o 14 procent na 1,2 miliardy Kč

PPF banka v prvním pololetí vytvořila čistý zisk 1,2 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 14 procent. Bilanční...
Česká republika Banky PPF
ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:09

ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce

Globální příjmy pracovníků z jejich práce se v prvních třech čtvrtletích letošního roku snížily o téměř 11 procent na...
Světová ekonomika Koronavirus Pracovní trh
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají…
14:30

ČNB v září podle očekávání sazby nezměnila, ekonomové čekají stabilitu úroků po delší dobu

Česká národní banka v září podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na 0,25 %, diskontní sazbu na 0,05 % a...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti
14:13

Slovensko do konce roku prodlouží dotace na udržení zaměstnanosti

Slovensko do konce letošního roku prodlouží program poskytování pobídek firmám a živnostníkům na udržení...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:49

Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur

Německo pro příští rok kvůli koronavirové krizi počítá s rozpočtovým schodkem 96,2 miliardy eur. Příslušný návrh...
Německo Rozpočet
Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
13:19

Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy

Výrobce užitkových automobilů Traton, který patří do německé skupiny Volkswagen, se dohodl, že bude spolupracovat s...
Auta Volkswagen
Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery
12:17

Německo uzavřené hranice nechce, ve hře jsou testy pro pendlery

Německo, které ve středu zřejmě označí celou Českou republiku za epidemicky rizikovou oblast, nestojí o uzavření...
Německo Pracovní trh Koronavirus
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
11:00

Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil

Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se v září téměř zastavil, protože vzestup počtu nových případů nákazy covidem...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Eurozóna Evropská ekonomika
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to…
10:54

ČNB zatím není pod tlakem na změnu politiky, druhá vlna pandemie to však může změnit

Česká národní banka může být možná na první pohled spokojená. Poslední čísla z ekonomiky ji na rozdíl od ECB rozhodně...
Česká republika Česká ekonomika ČNB
Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce
10:05

Huawei: USA útočí na naše dodavatelské řetězce

Čínský telekomunikační gigant Huawei Technologies uvedl, že jsou jeho dodavatelské řetězce terčem útoku Spojených...
Čína Spojené státy americké (USA) Mezinárodní obchod
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily
10:01

Výrobce sportovních potřeb Nike zvýšil zisk, jeho akcie posílily

Největší světový výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o 11 % na 1,5 miliardy...
Nike Americké akcie Móda a design
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl…
10:00

Asijské akcie ve středu převážně mírně posilovaly, hvězdou dne byl australský trh

Burzy v Asii a Tichomoří ve středu převážně rostly. Po dvou dnech volna ale mírně ztrácely akcie v Japonsku.
Asijské akcie Japonské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na…
09:30

Evropské akciové indexy v úvodu středeční seance navazovaly na pozitivní vývoj na Wall Street a rostly

Britský FTSE 100 +0,89 %, německý DAX +0,80 %, francouzský CAC 40 +0,72 %, STOXX Europe 600 +0,52 %.
Evropské akcie
Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX…
09:25

Pražská burza v úvodu středečního obchodování ztrácela, index PX klesal o 0,6 %

ČEZ -0,45 %, Erste -2,10 %, Kofola ČS -1,82 %, KB -0,60 %, MONETA +0,58 %, 02 C.R. +0,46 %, VIG -2,52 %.
Akcie ČR Pražská burza