Co musíte ráno vědět (23. května)

Jak se v polovině týdne obchodovalo na obou stranách Atlantiku, jak se v prvním čtvrtletí dařilo rakouské pojišťovně VIG a jak by v budoucnu mohly vypadat taxíky? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu mírně klesly, obavy o vývoj ve světovém obchodu trvají
Akcie ve Spojených státech ve středu oslabily. Náladu investorů ovlivňuje nervozita z růstu obchodního napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa kvůli novým sankcím USA vůči čínským technologickým firmám. Dolar stagnoval. Index Dow klesl o 0,39 % na 25 776,61 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,28 % na 2 856,27 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 0,45 % na 7 750,84 bodu. Index volatility VIX navzdory ztrátám akcií klesl o 1,34 % na 14,75 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o čtyři bazické body na 2,38 %. Ceny ropy klesly o 2-3 %, mimo jiné v reakci na překvapivý růst zásob suroviny v USA. Bitcoin odepsal přes 2 %.
2. Evropské burzy se ve středu na směru neshodly, dařilo se technologickému sektoru
Evropské akciové trhy ve středu uzavřely smíšeně, když se pozornost investorů nadále soustředila na obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou. Náladu na trzích ovlivnila také trvající nejistota ohledně podoby brexitu. Regionální index STOXX Europe přišel o 0,08 % na 379,19 bodu, britský FTSE 100 zpevnil o 0,07 % na 7 334,19 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,12 % na 5 378,98 bodu a německý DAX získal 0,21 % na 12 168,74 bodu. Na úterní růst ve středu navázal technologický sektor, který povzbudilo rozhodnutí amerického ministerstva obchodu zmírnit restrikce vůči čínské telekomunikační firmě Huawei.
3. Pražská burza v polovině týdne oslabila, akcie VIG zlevnily o více než 2 %
Pražská burza zakončila středeční seanci v negativním pásmu, index PX ztratil 0,54 % na 1 042,68 bodu. Dolů burzu stáhly zejména akcie ČEZ a Komerční banky. Objem obchodů byl s 337 miliony korun podprůměrný. Akcie ČEZ byly nejobchodovanější a zlevnily o 1,14 % na 521 Kč. Nejvíce ztratily cenné papíry pojišťovny Vienna Insurance Group (2,21 % na 598 Kč), která ve středu odtajnila výsledky hospodaření za první čtvrtletí. Nejvyšší zisk zaznamenala PFNonwovens, která zpevnila o 2,16 % na 758 Kč.
4. Očekávané události
Čtvrtek bude dnem indexů nákupních manažerů. Předběžné květnové ukazatele za výrobu a služby vyjdou v hlavních ekonomikách Evropy i Asie a odpoledne ještě v USA. Dopoledne navíc vyjdou indexy podnikatelské nálady Ifo pro Německo, které přidá ještě zprávu o vývoji HDP. Odpoledne se v USA investoři zaměří vedle PMI na zprávu o prodejích nových domů, index aktivity kansaského Fedu a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Do výsledkové sezóny přispějí v USA Best Buy, Autodesk, Hormel Foods, HP a Hewlett Packard Enterprise. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. VIG v prvním čtvrtletí vzrostl zisk před zdaněním o 8,7 % na 127,5 milionu eur
Rakouské pojišťovnické skupině Vienna Insurance Group vzrostl v letošním prvním čtvrtletí zisk před zdaněním o 8,7 % na 127,5 milionu eur.Hrubé předepsané pojistné se v prvním čtvrtletí VIG zvýšilo o 2,9 % na 2,9 miliardy eur. K nárůstu nejvíce přispěly pobaltské státy, Maďarsko, Polsko nebo Bulharsko.
6. Zápis ze zasedání FOMC: Americká centrální banka bude nadále trpělivá v případných změnách měnové politiky
Americká centrální banka zatím nehodlá měnit přístup k měnové politice, který předpokládá, že Fed bude před další změnou úrokových sazeb trpělivý. Představitelé měnového výboru banky se na tom shodli na svém posledním zasedání, které se konalo na přelomu dubna a května a z něhož nyní Fed zveřejnil zápis. Trpělivý přístup by podle činitelů výboru mohl "nějakou dobu" zůstat v platnosti.
7. USA údajně zvažují obchodní restrikce na další čínské firmy
Americká vláda zvažuje, že na čínského výrobce kamerových systémů Hikvision a další čínské podniky působící v tomto odvětví uvalí podobné obchodní restrikce jako na společnost Huawei. Informovaly o tom list The New York Times a agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
8. Přední čínské aerolinky chtějí odškodné za problémy s boeingy
Tři největší čínské letecké společnosti požadují od americké strojírenské firmy Boeing kompenzace za ztráty, které jim přineslo zastavení provozu a dodávek letounů 737 MAX po dvou tragických nehodách. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na čínskou státní televizi.
9. Výrobce čipů Qualcomm podle soudu porušil antimonopolní zákony
Americká společnost Qualcomm nezákonně potlačovala konkurenci na trhu s čipy pro mobilní telefony a zneužívala svou dominantní pozici k vybírání nadměrně vysokých licenčních poplatků. Rozhodl o tom federální soud Spojených států. Verdikt by podle listu The Wall Street Journal mohl ohrozit podnikatelský model společnosti Qualcomm a vést k výrazným změnám v odvětví chytrých telefonů.
10. CRIF: Na 60 % kapitálu v českých firmách je ze zahraničí
Zahraniční kapitál v českých firmách činí 1,25 bilionu korun, a tvoří tak 60 % jejich veškerého kapitálu. Zhruba bilion korun pochází ze zemí EU, z toho 877 miliard ze zemí eurozóny. Kapitál ze zemí EU tak tvoří 48 % veškerého kapitálu firem v ČR a 80 % zahraničního kapitálu v Česku. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Aerotaxi německého startupu Lilium úspěšně vzlétlo
Aerotaxi německého startupu Lilium uskutečnilo svůj první let. Pětimístný dálkově řízený letoun poháněný baterií se počátkem května krátce vznesl vertikálně na mnichovském letišti. Lilium doufá, že stroj bude uveden do provozu do roku 2025.
Společnost z prvního letu zveřejnila videozáznam, na kterém je vidět, jak se stroj pomalu zvedá a pak se vznáší nad zemí, než se na ni vrátí. Stroj ale neudělal otočku kolem letiště, jako to učinil v roce 2017 starší dvoumístný prototyp.
Následovat budou další testy a práce na získání certifikace letové způsobilosti od evropských a amerických orgánů pro bezpečnost letectví.
Lilium usiluje o revoluci v letecké dopravě na krátké vzdálenosti. Pracuje na nové kategorii letounu, který umí vzlétnout vertikálně a ve vzduchu přejít do standardního letu malého proudového letadla.
Při startu letoun spotřebuje pouze desetinu energie ve srovnání s tradičním startem po ranveji. Se současnou bateriovou technologií může letět rychlostí až 300 kilometrů za hodinu.
Společnost, kterou v roce 2015 založili čtyři absolventi technické univerzity v Mnichově, získala od investorů kolem 100 milionů dolarů. Projekt německého podniku podporují firmy, jako jsou Tencent, Atomico, LGT a Obvious Ventures.
Cílem podniku je vlastnit a provozovat flotilu létajících taxíků, které budou zpočátku řídit piloti s komerční licencí. V delším časovém horizontu Lilium doufá, že vyvine samořízenou verzi.
Lilium sází na to, že klienti dají přednost možnosti dostavit se na letiště 15 minut před odletem a vyhnout se standardním dlouhým procedurám.